Powidoki

Wydawnictwo: Craiis
7 (7 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Magdalena_K

„Powidoki” to preapokaliptyczny zbiór opowiadań, dzięki któremu udamy się w intrygującą podróż po rysach kruchej ludzkiej psychiki oraz cieniach współczesnego świata, niechybnie chylącego się ku upadkowi. Motorem wydarzeń jest kryjąca się wśród nas ciemność – czy to w sercach ludzi, czy też w niewyjaśnionych wydarzeniach z przeszłości. Porzucenie linearnego pojmowania czasu staje się naszą...

Porzucenie linearnego pojmowania czasu staje się naszą szansą na poznanie nie jednej, a wszystkich potencjalnych możliwości zbliżającego końca.
Tu nie katastrofa jest sednem, a zachowanie ludzi w sytuacjach granicznych, doprowadzonych na skraj psychicznej wytrzymałości.

Dowiemy się, że apokalipsa bywa codziennym, niekiedy powtarzalnym oraz nieuchronnym elementem życia. Kwestionując istnienie, patrząc na koniec wielu małych światów z osobistej perspektywy, możemy zagłębić się w osobiste dramaty rozbitych jednostek, wraków, powidoków… ludzi zamkniętych we własnych głowach, samotnych, opętanych obsesjami.

źródło opisu: http://wydawnictwo.craiis.org.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwo.craiis.org.pl/

Siemomysła | 2014-04-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Jestem dziwnie przekonana, że ocena byłaby wyższa, gdyby to nie był zbiór opowiadań, a coś dłuższego. Zwarta całość. Gdyby mi bohaterowie nie uciekali właśnie wtedy, gdy zaczynam czuć się z nimi związana.

Jestem też dziwnie przekonana, że ten, kto pisał notkę na tył miał spory problem z wyborem czynnika łączącego te opowiadania w zgrabną całość - poza osobą autorki oczywiście.

Dla mnie tym czynnikiem nie jest apokalipsa, ani sama w sobie, ani z przedrostkiem pre. Długo się zastanawiałam jak ugryźć problem i czy w ogóle taki czynnik jest. Szczerze? Nie jestem pewna.

Może to pierwiastek niesamowitości i nieprawdopodobieństwa? Ten moment, gdy znany nam świat rozjeżdża się - dość subtelnie - z tym widzianym w opowiadaniach? Czasem rozjeżdża się na poziomie tła, czasem bohaterów i wiesz dobrze czytelniku, że zasady jakimi rządzi się ten przedstawiony w powieści powstały w głowie autorki i nie ma na nie miejsca w realu. A szkoda. Czasem bardzo szkoda.

Magia, koniec świata,...

Kaar_a | 2014-04-08
Przeczytana: 26 marca 2014

Czyta się szybko i przyjemnie. Choć kilka opowiadań to zdecydowanie nie mój klimat.

Podobało mi się jak te opowiadania się ze sobą łączą. Bardzo ładna kompozycja utworów.

I zakochana jestem w grafice, choć jej tam mało.

Sandał | 2018-10-24
Krasiek | 2016-06-06