Duchy Inków

Wydawnictwo: Psychoskok
historyczna
Aneta

„Duchy Inków” to najnowsza powieść Jolanty Marii Kalety, biorąca za punkt wyjścia znaną legendę o inkaskim skarbie ukrytym na zamku w Niedzicy. Związana z nim legenda głosi, że ponad dwa wieki temu w jego lochach ukryto wywiezione z Peru złoto świątyni Coricanchy. Znalezione w 1946 roku pod kamiennym schodkiem inkaskie kipu gdzieś się zawieruszyło, poszukiwacze skarbów i służby specjalne nic nie znalazły i sprawa poszła w zapomnienie. Archeolodzy jednak bardzo dobrze znają tę sprawę. Od lat spędza ona również sen z powiek archeolożce z Wrocławia – Ince Złotnickiej, która wraz z synem, w wakacje przybywa na niedzicki zamek, by pomóc w pracach archeologicznych. Ma jednak w tym ukryty cel. Czy legendarną zagadkę pomoże odkryć jej tajemniczy i przystojny archeolog z Krakowa? Na ile Inka może się odsłonić i wyjawić rodzinne tajemnice? Dlaczego tajemnicami interesują się dwaj podejrzani turyści, którzy co rusz kręcą się wokół zamku i Inki? Czy duchy zmarłych Inków czuwają nad zamkiem, chroniąc jego tajemnicę przed dostaniem się w niepowołane ręce? Tego wszystkiego można się dowiedzieć z niezwykle fascynującej i wciągającej lektury, jaką jest powieść „Duchy Inków”.

źródło opisu: 9788379001866

źródło okładki: 9788379001866

Całkiem dobra powieść sensacyjno-przygodowa, pełna inkaskich legend z wątkiem miłosnym i odrobiną fantasy w tle,ale w moim odczuciu trochę słabsza niż pozostałe książki tej autorki.
Sama nie wiem skąd to odczucie, bo czyta się bardzo dobrze a jednak czegoś jej brak. Chyba najbardziej brak tu tego dreszczyku emocji podczas rozwiązywania historycznych zagadek z przeszłości a zamiast tego mamy bardzo dużo humoru, który sprawia, że powieść czyta się na luzie, trochę z przymrożeniem oka a nie z napięciem.
Ciekawa intryga dotyczy tym razem skarbów, które są rzekomo ukryte w zamku w Niedzicy a zostawiła je tam inkaska księżniczka, która w nim kiedyś mieszkała.
Cała historia rozgrywa się w latach 80-tych XX wieku, gdy na zamku prowadzone są prace wykopaliskowe a do pomocy dołącza Inka archeolog z Wrocławia, która ma nadzieje odnaleźć trumnę legendarnej księżniczki i wreszcie rozwiązać zagadkę, czy ona wywodzi się z tej inkaskiej rodziny. Pomaga jej w tym archeolog Kornel a przeszkadza...

Wioleta Sadowska | 2014-03-19
Przeczytana: 19 marca 2014

"Powiedzieli, że wrócą do nas, kiedy słońce okrąży ziemię 6 razy 10, razy 10 i razy 10. Aby mogli trafić, kazali nam na płaskiej górze Nasca, w tej stronie, gdzie słońce zachodzi, wykonać z usypanych kamieni tajemnicze ścieżki. […] Tylko Oni mogli je zobaczyć z wysoka, ze swoich wampu".

Zachwycamy się i próbujemy zgłębić zagadki starożytności, odwiedzając nie do końca wyjaśnione ślady dawnych cywilizacji. Nie trzeba jednak podróżować na drugi koniec świata, by obudzić w sobie żyłkę poszukiwacza skarbów i podróżnika. Jak przekonuje w swojej najnowszej książce Jolanta Maria Kaleta, w naszym kraju możemy znaleźć równie intrygujące zagadki. Zagadki, które cały czas czekają na swoje rozwiązanie.

Jolanta Maria Kaleta to wrocławska pisarka, z wykształcenia historyk i politolog, znana głównie z powieści sensacyjnych, których akcja dzieje się we Wrocławiu lub na Dolnym Śląsku. Jej książki nawiązują do nieodkrytych tajemnic naszej historii. Autorka pracowała we wrocławskich muzeach, oraz...

Ela | 2014-04-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Książki przygodowo – awanturnicze, zwłaszcza z wątkiem historycznym lubię od dzieciństwa. Dlatego bardzo ucieszyłam się trafiając swego czasu na książki Jolanty Marii Kalety, które doskonale wpisywały się w moje upodobania. Kocham polskie zamki, ruiny i związane z nimi legendy. Po „Duchach Inków” także spodziewałam się więc smakowitej lektury. Co otrzymałam?

Akcja większości dotychczasowych książek Kalety toczyła się na Dolnym Śląsku. Tym razem autorka przenosi nas na Spisz, w okolice zamku w Niedzicy. Fabuła opiera się o legendę zamku dotyczącą inkaskiej księżniczki Uminy oraz ukrytego złota. Trochę faktów, trochę mitologii prekolumbijskiej i dużo fantazji literackiej.

Lata 80-te XX wieku. Młoda pani archeolog o inkaskich korzeniach przyjeżdża do zamku, by – pod pozorem pomocy w pracach archeologicznych – wyjaśnić zagadkę swojego pochodzenia oraz oczywiście odnaleźć ukryte złoto. Skarby chcą oczywiście przejąć służby specjalne PRL-u, a także współpracujący z nimi peruwiański...

Sandra Jasona | 2018-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

Uwielbiam powieści, które bazują na legendach, historii, im bardziej zagadkowe tym lepiej. Oczywiście po przeczytaniu mam niedosyt poznawczy, bo wiem, że obrazu nie odnajdą, skarb zostanie nieodkryty, a prawdy nie poznamy. Tutaj autorka dała nam powieść sensacyjno-przygodową na bazie legendy o skarbie Inków i historii właściciela niedzickiego zamku Sebastiana Berzeviczy. Ten oto bohater udaje się do Peru, gdzie żeni się z inkaską księżniczką, ich córka wychodzi za mąż za syna wodza powstania antyhiszpańskiego, Tupaca Amaru. Uciekają oni po nieudanym powstaniu do Wenecji, a potem na zamek w Niedzicy, Po latach w Niedzicy pojawił się z pismem węzełkowym w ręku Andrzej Benesz - potomek Tupaca, który chciał podjąć próbę odnalezienia skarbu Inków. Tyle historia, na jej bazie Kaleta stworzyła własne jej dokończenie.
Na zamek w Niedzicy dociera pani archeolog Inka Złotnicka z synem, okazuje się, że podobno w jej żyłach płynie inkaska krew. Ona sama chce odszukać grób Uminy i dokumenty...

Przy_kawie_z_ksiazka | 2014-04-14

W najnowszej książce wrocławskiej pisarki Jolanty Marii Kalety „Duchy Inków” spotykamy się z historią odwołującą się do wydarzeń z przeszłości, a konkretnie legendy związanej ze skarbem Inków ukrytym w zamku w Niedzicy.

Dzięki książce nie musimy podróżować do Ameryki Południowej, by zgłębiać zagadki starożytnej cywilizacji Inków i związanych z nią tajemnic, które po dziś dzień czekają na swoje wyjaśnienie. Autorka książki jest z wykształcenia historykiem i politologiem, co bez wątpienia daje odzwierciedlenie w postaci napisanej książki. Zabiera nas do nie odkrytych tajemnic naszej historii.

Zapoznając się już z pierwszymi stronami książki wiedziałem, że to będzie pasjonująca powieść. Nie zawiodłem się. Zacząłem bić się w pierś i żałowałem, że dopiero teraz zapoznałem się z twórczością tej autorki.

Jak już wspomniałem, akcja książki rozgrywa się na zamku w Niedzicy w końcowych latach PRL-u. Klimat tych lat został bardzo dobrze odzwierciedlony,...

Niedam | 2015-07-20
Na półkach: Przeczytane, ⁇ Top Secret
Przeczytana: 20 lipca 2015

Jestem bardzo mile zaskoczony tą pozycją.

Przed zakupem książki trochę się wahałem : "Duchy Inków" w Niedzicy ?! Całość okazała się bardzo ciekawym kryminałem.

Historia, skarb, klątwy, wspaniałe opisy zamku w Niedzicy, a w tym wszystkim dwójka archeologów, którzy za wszelką cenę chcą poznać prawdę o swoich przodkach. Niestety nie tylko oni poszukują legendarnego skarbu Inków. Służby Bezpieczeństwa państwa Polskiego, również zwęszyły w tym swój interes.

Jedynym mankamentem tej pozycji, jest wątek miłosny (tak jestem mężczyzną i się nie znam ). Trochę mi to ciążyło, momentami drażniło, ale całościowo książka mnie usatysfakcjonowała. Z całą pewnością zapoznam się z pozostałą twórczością autorki. Pozycja obowiązkowa dla miłośników D.Browna i wszelakich tajemnic z historią w tle.

asia_33 | 2017-10-27
Przeczytana: 27 października 2017

Wciągająca sensacyjno-przygodowa powieść,której akcję autorka umieściła na zamku w Niedzicy.Młoda pani archeolog Inka przyjeżdża na zamek aby pomóc w pracach wykopaliskowych,naukowcy natrafiają tam ślady inkaskich legend o złocie i zamordowanej księżniczce.Śladem pani archeolog podąża również agent SB wraz z peruwiańskim bojownikiem.Dużo akcji,ciekawe dialogi i sporo humoru.Polecam!

Aneta | 2017-05-11
Przeczytana: 11 maja 2017

Barwna, pełna zagadkowych i dramatycznych zdarzeń oraz gwałtownych zwrotów akcji powieść wiedzie Czytelnika poprzez zamkowe lochy, tatrzańskie szlaki, gdzie czyha wiele niebezpieczeństw, rzuca go wraz z tratwą na fale wzburzonego Dunajca, aby na koniec wylądował na Wyspie Słońca na jeziorze Titicaca, w kolebce Inków, i pokłonił się świętej skale Chincana.

Przeczytana: 24 listopada 2014

Przygoda i awantura. Miłość i nienawiść. Dobro i zło. W tle polskie Tatry i legenda o inkaskim skarbie ukrytym na zamku w Niedzicy. Pełna uroku i tajemnic powieść, która zaskakuje od pierwszej do ostatniej strony.

Istnieje legenda, która mówi, że na zamku w Niedzicy ukryto swego czasu prawdziwy Inkaski skarb. Przysłany z Peru rewolucjonista, Komandante Eduardo, który nie używa mydła, pije jak smok, i klnie jak szewc zdaje się potwierdzać te jak do tej pory mogłoby się zdawać ludzkie bajdurzenia.

Władze PRLu decydują się wysłać, jako wsparcie kapitana milicji Jerzego Sobola, który ma za zadanie w zielonym, czy też groszkowym Polonezie wspomóc dzielnego Eduardo w zdobyciu złota Inków. Jak się wkrótce okazuje ich operacja od samego początku napotyka na ogromne trudności, a największą przeszkodą w dotarciu do celu są…oni sami.

Tymczasem na zamek w Niedzicy do grupy archeologów prowadzących tu prace wykopaliskowe dołącza wraz z synem młoda doktor archeologii Inka Złotnicka....

Wivel | 2017-05-15
Przeczytana: 14 lipca 2017

Zagraniczne lektury w których słowo sensacja powiązane zostaje z masą broni palnej, narkotycznymi porachunkami czy slumsami niezachęcającymi do odwiedzin, można odłożyć na półkę skoro dostępne są książki, których akcja toczy się w Polsce.

Powieść dowodzi, że jednak tuż obok są tajemnice o których dawno zapomniano. Duchy Inków to kolejna książka w której autorka wskaże nam miejsca warte do zaznaczenia na mapie skarbów. O ile oczywiście takową posiadamy? Jeżeli nie zaskoczy nas fakt, że w momencie znajdziemy się nad Zalewem Czorsztyńskim. To tutaj wśród malowniczych krajobrazów stoi zamek zwany dawniej Dunajcem.

Można by rzec zabytek jak zabytek, ale na temat tego krążą legendy mówiące, że gdzieś w zakamarkach lochów ukryto złoto wywiezione z Peru ze świątyni Coricanchy. Jeżeli nie straszne nam opowieści o duchach lub właśnie takie lubimy najbardziej czas wyruszyć w drogę. Ilość tajemnic, które poznamy w międzyczasie naprawdę zaskakuje. Może coś więcej wie niezbyt sympatyczny...