Wiktor i Hanka

Okładka książki Wiktor i Hanka
Jolanta Maria Kaleta Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Wojna i Miłość (tom 3) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Wojna i Miłość (tom 3)
Otwarte
2020-02-26
2020-02-26
literatura polska romans Jolanta Maria Kaleta romans historyczny

Och jakże szkoda wielka, że to juz koniec tej wspaniałej sagi rodziny Kaledinów!!!
Po zakończeniu wojny i po latach gdzie Polska podlegała władzy Stalina następuje odwilż. To wtedy studentem jest Wiktor syn Andrzeja. Mężczyzna zdobywa wiedze na politechnice, a oprócz tego czynne angażuje się w treningi judo. I powrót z jednego z terningów owocuje spotkaniem Hanki, która bardzo zapada Wiktorowi w serce.
Młodzi biorą także udział w protestach studentów 68 roku. Pełni ideałow wierzą, że to, o co walczą ma szansę rralizacji. Niestety Wiktor zostaje wyrzucony ze studiów i wcielony do armii. Hanka zaś musi wyemigrować, bo doszukano się w jej życiorysie korzeni żydowskich.
To tylko króciutki zarys tego z czym mamy doczynienia w ostatnim tomie powieści. Początkowo prym w akcji wiodą wydarzenia historyczne, wpływające na losy młodych bohaterów. Wpływają na ich dalsze decyzje, a przede wszystkim na dzieje narodu polskiego.
Fakty przedstawiane w powieści nie przesłaniają losów członków rodziny, a dają odpowiednią oprawę życia w tamtych czasach. Oczywiście nie brakuje tu dramatów, ale także ogromnej miłości, z której znani byli Kaledinowie.
Powieść kończy się w czasach stanu wojennego, wiec daje to jakąś nadzieję na to, ze autorka zapragnie zakończyć trochę przerwane losy dzieci Katarzyny i Igora.
Pozostaje tylko liczyć na to:)

Książka jest bardzo ale to bardzo dobra , autorka daje obraz sytuacji politycznej kraju
Polecam !!!

Polecam !!!

Okres Prl

Okres Prl

Trzeci tom serii przedstawiającej burzliwe losy rodziny Kaledinów. Tym razem Kaleta zabiera nas do lat 1968-1981, czyli okresu w którym ludzie walczyli o swoją godność i lepsze jutro, za co spotykali się z represjami ze strony władz. Głównym bohaterem tej książki jest starszy syn Andrzeja i Haliny - Wiktor, student politechniki. Zakochuje się on w Hance, studentce historii sztuki, przed którą rodzice ukrywają fakt o jej prawdziwym pochodzeniu. W tym czasie cenzura komunistyczna dokonuje zdjęcia z afisza spektaklu "Dziady" w reżyserii Kazimierza Dejmka, zaś Gomułka rozpętuje antyżydowską nagonkę. Nagle na ulice zaczynają wychodzić młodzi ludzie domagający się wolności słowa i respektowania praw obywatelskich. Angażują się w nie również Wiktor i Hanka, których uczucie kwitnie. Niebawem jednak zostają usunięci ze studiów i rozdzieleni. Wiktor trafia do wojska i zostaje wysłany do Czechosłowacji, zaś Hanka zostaje zmuszona do opuszczenia Polski wraz ze swoją rodziną i osiedla się w Kanadzie.

Mija 13 lat. Wiktor jest pracownikiem Elwro i angażuje się w działania "Solidarności". Mieszka również z żoną Iwoną (przyjaciółką Hanki) oraz synem Igorem. Nie utrzymuje kontaktów z rodziną Kaledinów, poza Katarzyną, która w przeddzień stanu wojennego umiera, a sam Wiktor nie pojawia się na jej pogrzebie. Hanka z kolei otrzymuje wizę i zostaje oddelegowana do prac nad renowacją "Panoramy Racławickiej". Niebawem byli kochankowie spotykają się ponownie, zaś ich uczucie odżywa. Tymczasem w Polsce pogarsza się sytuacja gospodarcza. Rosną kolejki w sklepach i brakuje towarów, zaś władze komunistyczne decydują się siłą rozprawić z przedstawicielami "Solidarności".

"Wiktor i Hanka" stanowi udane zwieńczenie całego cyklu Jolanty Marii Kalety o losach rodziny Kaledinów. Podobnie jak i w poprzednich tomach, także i w tym głównym motywem jest miłość, która potrafi pokonywać wszelkie przeszkody i przetrwać najgorsze burze. Ponadto Kaleta w najdrobniejszych szczegółach odtwarza atmosferę PRL-u, kiedy to ludzie walczyli o swoje prawa na ulicach i działali w konspiracji, a także mierzyli się z problemami takimi jak inwigilacja, walka o towar, ogromne kolejki w sklepach i brak poszanowania czyjeś podmiotowości przez służby. W tym czasie część ludzi zmagała się również z nieufnością, jaką darzyli ich bliźni.

Podobnie jak i dwa poprzednie tomy, także i ten przeczytałem z wypiekami na twarzy od pierwszej do ostatniej strony. Dużą zaletą dla mnie jest też słowniczek pojęć używanych w książce, co niewątpliwie ułatwia lekturę. Polecam.

Świetna książka, historia uczucia na tle epoki, PRL-u w plenerach mojego ukochanego Wrocławia pokazanego wiernie i pięknie. Wydarzenia historyczne chwytające za serce: 1968 i studenckie czasy, internowania w stanie wojennym. Wiele z nich pamiętam, autorka tylko odświeżyła moją pamięć. POLECAM.

Piękna opowieść. Ale zdecydowanie za dużo szczegółów historycznych.

Piękna opowieść. Ale zdecydowanie za dużo szczegółów historycznych.

Uczciwie się przyznam, że ta część trylogii spodobała mi się najmniej. Trochę nudziły mnie przydługie opisy studenckich strajków i wszystkiego, co im towarzyszyło ( a zajęło to ok pół książki). Podobały mi się opisy Wrocławia lat 60tych,70tych i 80tych - fajnie oddany klimat miasta i sytuacji w kraju ( kolejki za wszystkim, walki o sweterek, nieważne w jakim kolorze, szarość i bieda z nędzą). Za to z niecierpliwością wyczekiwałam wątku Wiktora i Hanki, zastanawiałam się czy im się uda, czy on ją uratuje, ona go znajdzie, czy im się powiedzie powrót do siebie po tylu latach. Autorka bardzo zgrabnie operuje uczuciami bohaterów i odczuciami czytelników. Książkę a właściwie całą serię gorąco polecam.
I odpowiadając na niezadane (jeszcze) a znienawidzone przeze mnie pytanie: TAK, sagę TRZEBA czytać po kolei!

Jestem zachwycona cała seria (chociaż moim ulubieńcem jest tom 2). Rzetelność, z jaką przedstawione są wydarzenia, bez większych trudności przenosi nas w tamte czasy.

Przerażająca prawda o nas samych - ludziach, gdzie człowiek dla człowieka wilkiem. W tej części największym wrogiem stali się najbliżsi. W poprzednich tomach bohaterowie chociaż znali swojego wroga a w tej części wróg potrafił się ukryć za maską przyjaciela, bliskiej osoby i przez lata oszukiwać. Czytając ostatni już tom po raz kolejny uczestniczyłam w przepięknej choć smutnej lekcji historii.

Nikt tak pięknie nie pisze o miłości w tragicznych czasach jak Jolanta Maria Kaleta. Żałuję, że jest to już ostatni tom historii rodziny Kaledinów.

Jak wskazuje podtytuł, ostatnia część mówi o miłości Wiktora, najstarszego syna Andrzeja i Haliny, oraz studentki historii sztuki Hanki Majerowicz. Tłem historycznym, czyli tytułową „wojną” są wydarzenia z marca 1968 roku oraz stan wojenny z 1981 r. Czy i tym razem okrutny los rozdzieli zakochanych? Jakim przeszkodom będą musieli stawić czoła, aby być razem?

Ta część różni się od dwóch poprzednich sposobem w jaki poprowadzono fabułę. Nie jest on chronologiczny. Akcja rozpoczyna się latem 1981 roku pogrzebem Katarzyna z Raweckich Kaledinowej, nestorki rodu. Wiktor jest skonfliktowany z matką i nie pojawia się na pogrzebie ukochanej babci. Hanka w celach służbowych przylatuje do Polski z Kanady. Ma pracować przy renowacji Panoramy racławickiej. Z poszczególnych wspomnień cofamy się do końcówki lat 60. i poznajemy historię pięknego uczucia, które połączyło dwójkę głównych bohaterów oraz przyczynę dla której ich ścieżki się rozeszły. Przyznam, że początkowo trudno było mi się przyzwyczaić do takiego stylu, jednak kiedy już wpadłam w wir wydarzeń przeskoki czasowe stały się wręcz automatyczne.

Oczywiście, jak to u autorki bywa nie o samą miłość chodzi, ale również o tę wielką historię w tle. Tutaj razem z bohaterami żyjemy w smutniej, szarej rzeczywistości PRL-u. Bierzemy udział w strajkach, manifestacjach studenckich na ulicach Wrocławia, ale również bawimy się w klubach studenckich w rytm muzyki Czerwonych Gitar i Beatlesów. Główni bohaterowie to oczywiście patrioci, którzy nie idą na układy z Służbą Bezpieczeństwa, za co często płacą bardzo wysoką cenę. Autorka przybliża Nam również „bratnią pomoc” wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji oraz pamiętną niedzielę bez Teleranka w 1981 roku.

Bardzo cenię te serię za to, że autorka zanim wpuści czytelnika do tego świata wyposaża go w potrzebną wiedzę historyczną. Na początku robi krótką powtórkę z historii, zamieszczając „Niezbędnik historyczny” i „Peerelowski słowniczek”, tłumacząc takie pojęcia jak figurant, ORMO czy rewizjonista.

Jest to trzecia część sagi, więc pojawiają się również postacie z części poprzednich, głównie rodzina Albina, brata Katarzyny. Nie jest im jednak poświęcone tak dużo miejsc, jak choćby w części drugiej, dlatego łatwo się odnaleźć w tym, kto jest kim i nie ma potrzeby odświeżania sobie poprzednich części.

Nie sądziłam, że sięgając po pierwszy tom „Wojny i miłości” przepadnę w tak piękną, wzruszającą rodzinną historię. Wszystkie części trzymają równy, wysoki poziom, a każda z nich pokazuje, że na przestrzeni lat miłość zawsze pozostanie uczuciem silnym niezależnie od okoliczności.

Dodaj cytat z książki Wiktor i Hanka