Wiktor i Hanka

Okładka książki Wiktor i Hanka Jolanta Maria Kaleta
Okładka książki Wiktor i Hanka
Jolanta Maria Kaleta Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Wojna i Miłość (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Wojna i Miłość (tom 3)
Otwarte
2020-02-26
2020-02-26
literatura polska romans Jolanta Maria Kaleta romans historyczny

Poznali się we Wrocławiu. Kiedy spojrzał w jej oczy kryjące noc i ujrzał burzę czarnych włosów przepadł totalnie. W ślad za kiełkującym uczuciem podążyły hasła o wolność i poszanowanie praw. Zjawił się marzec 1968 roku, a wraz z nim wychodzący na ulice ci, którzy pełni wiary pragnęli zmian widząc w proteście nadzieję dla przyszłości. Jednak państwo zwane Polską Ludową za nic miało młodzieńcze marzenia, spokojne kwiecie wieku oraz uśmiechy małych dzieci. Rzeczywistość szybko dała o sobie znać, a później nadszedł 1981 rok i wrona poczęła panoszyć się szukając swych ofiar.

Ostatnia karta trylogii pani Jolanty Marii Kalety to też ostateczne pożegnania z tymi, którzy wcześniej zdążyli zadomowić się w mej wyobraźni. Miłość trzeci raz stanęła nad przepaścią, zagrożenia nie stanowiły już tylko zbrodnicze zapędy Związku Radzieckiego, ale również wojna wydana obywatelom przez władzę działającą z nadania Moskwy. W tych jakże niespokojnych czasach kolejny raz obudzi się duch narodu idący tuż obok marzenia o lepszym życiu. Okrzyki o Solidarności zachwieją posadami państwa aparatczyków, lecz niestety wraz z nimi pojawią się donosiciele rujnujący piękny sen o wiośnie. Autorka tego dzieła wciąż z ogromną wiedzą i poszanowaniem dla historii zaprowadziła mnie do miejsca, które znałem tylko z opowieści ojca będącego czynnym uczestnikiem protestów w stoczni gdańskiej.
A gdy już słowem pisanym wyczarowała klimat PRL-u, niechybnie zrozumiałem jak nieludzki musiał być to czas, jak wiele strachu ze sobą przyniósł i ile z tych nieszczęść nadal żywi się tkanką społeczeństwa.

Rzecz jasna miłość gra tu ważną melodię stęsknionych serc, lecz nie mniej ważną, a dla mnie jeszcze ważniejszą jest próba oddania ówczesnych realiów oraz emocję postaci. Tu na światło dzienne wychodzą cierpienia, walka o godność oraz odwaga tocząca bój z fałszem kryjącym się pod postacią tak zwanych TW. Powieść pani Kalety dobitnie pokazuje jak łatwo można skłócić zmanipulowane społeczeństwo szczując jednych na drugich, tworząc przez to wewnętrzne konflikty. Pod tym względem nic się nie zmieniło, a mentalność tamtych dni wciąż niczym wrzód toczy państwo. Warto napisać jeszcze kilka słów o fabule idącej nieco inną ścieżką od dwóch poprzednich tomów, ponieważ prócz wartości historycznych i obyczajowych swe miejsce znajdą sensacyjne akcenty mające swoją kulminację w końcówce, która postawiła mnie w obliczu nowych pytań.
Ilość zastosowanych zabiegów literackich niech będzie najlepszą rekomendacją całej trylogii.

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję autorce oraz wydawnictwu.

Właśnie skończyłam 3 ,ostatnią część sagi "Wojna i miłość".
Kocham sagi a ta dostarczyła mi wiele emocji ,a to cenię sobie bardzo .Pokrótce wspomnę ale raczej ogólnie bo sama nie lubię czytać długich opinii /szczególnie gdy ujawniona jest treś/ ,wtedy zastanawiam się czy czytać.
1 część to losy bohaterów -czas I wojny światowej.
2 część-losy w czasie II wojny światowej
3 część -to losy powojenne . Te czasy lata 70-te ,80-te już sama nieco pamiętam ,np.wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku..
W każdej części są ludzie ,którzy dopuszczają się "wielkich" czynów dla ojczyzny ,rodziny.Jednak są tacy ,których jak nazwę kanaliami to i tak uważam,że jest to delikatne określenie. W każdej części jest miłość lecz wystawiona na ciężką próbę Katarzyny i Igora,Andrzeja i Halinę oraz Wiktora i Hannę.

Właśnie skończyłam 3 ,ostatnią część sagi "Wojna i miłość".
1 część to losy bohaterów -czas I wojny światowej.
2 część-losy w czasie II wojny...

Cóż to była za wspaniała trylogia!
Tym razem akcja toczyła się w latach komunizmu, póżniej stanu wojennego
i krótko po nim.
Z przyjemnością poczytałam o tych czasach, bo wiele z tego okresu pamiętam, chociaż za młoda byłam, aby uczestniczyć w walce z komunizmem.
Zaskoczyło mnie zakończenie cyklu, ale chyba takiego sobie życzyłam.

Cóż to była za wspaniała trylogia!
Tym razem akcja toczyła się w latach komunizmu, póżniej stanu wojennego
i krótko po nim.
Zaskoczyło mnie zakończenie cyklu, ale chyba takiego sobie życzyłam.

Szczerze pisząc, dłużył mi się ten tom i z pewnego rodzaju niecierpliwością czekałam na koniec. Opisywane czasy po części znane mi są z autopsji, więc niewiele tu dla mnie nowości. Nie rozumiem jednak zupełnie, dlaczego Autorka pominęła wpływ Jana Pawła II i (zwłaszcza w opisywanych dziejach) postać kard. Wyszyńskiego! Według mnie to rażące zaniedbanie, nawet jeśli pisząca nie jest osobą wierzącą. Pomijanie roli tych postaci oraz licznych szykanowanych księży (lub oskarżanie o tchórzostwo) uważam za olbrzymi błąd.

Rok 1980 Raweccy spotykają się na pogrzebie Katarzyny Kaledin - seniorki rodu. Znani już czytelnikom Albin i Maryla, Andrzej i Halina oraz ich dzieci. Na ostatnim pożegnaniu brakuje Wiktora, syna Andrzeja, a to dlatego, że młody Kaledin od lat nie rozmawia z matką.

Do Wrocławia, po latach nieobecności wraca Hanka Majerowicz, jako absolwentka Historii Sztuki ma pracować przy rekonstrukcji Panoramy Racławickiej. Hanka to wielka miłość Wiktora z okresu studiów, wspólnie brali udział w manifestacjach, stawiali czynny udział ówcześnie panującej władzy ludowej. Jednak z różnych powodów los ich rozdzielił, oboje ułożyli sobie życie, założyli rodziny. Po latach rozłąki znów się spotykają i zrozumieją, że ich uczucie nigdy nie wygasło.

W kraju wrze, tuż po podpisaniu porozumień sierpniowych społeczeństwo masowo przyłącza się do Solidarności, w zakładach pracy dochodzi do strajków, w sklepach brakuje dosłownie wszystkiego, a władza ludowa zrobi wszystko, aby stłumić nastroje społeczne. Jak potoczą się losy Wiktora, Hanki i rodziny Raweckich? Dlaczego przed laty drogi dwójki bohaterów zostały rozdzielone?

(cd recenzji na fb)

Właśnie zakończyłam czytać jedną z najlepszych serii historycznych, jaką miałam okazję poznać. Jestem zachwycona talentem Pani Jolanty Marii Kalety i z całego serca każdemu będę polecać jej twórczość. „Wiktor i Hanka” to trzecia część cyklu „Wojna i miłość”, fenomenalnego dzieła opowiadającego dramatyczne dzieje rodzin Jax- Roweckich i Kaledinów, rozgrywające się w scenerii niezwykle trudnej historii naszego kraju.
Umiera seniorka rodu Kaledinów- Katarzyna. Jej pogrzeb jest okazją do spotkania całej rodziny i do bolesnych momentami wspomnień, które dotknęły jej syna Andrzeja, jego żonę Halinę i ich dzieci. Andrzej po wyjściu z więzienia dostaje pracę w szpitalu i wraz ze swoją rodziną zamieszkują we Wrocławiu. Starszy Wiktor rozpoczyna studia na politechnice i rodzice niezmiernie się cieszą, że ma szanse osiągnąć coś w życiu. Pewnego dnia poznaje on studentkę historii sztuki Hankę i stają się oboje nierozłączni. Sytuacja w kraju coraz bardziej się zaostrza, młodzi ludzie włączają się w walkę o wolność i demokratyczne prawa i wychodzą w 1968 roku na ulice. Niestety szybko przekonują się, jak bardzo się mylili, licząc, że mogą zwyciężyć komunistyczny reżim. Oboje zostają wyrzuceni ze studiów, a Wiktor, wcielony do wojska, musi opuścić Wrocław z dnia na dzień i wyjechać do Dziwnowa. Hanka zaś i jej rodzina stają się ofiarami żydowskiej nagonki i zostają zmuszeni do opuszczenia kraju. Ich miłość zostaje wystawiona na ciężką próbę. Czy uda im się naprawić błędy przeszłości i miłość zwycięży? Czy będą w stanie pokonać przeciwności losu i wygrają z bezlitosnym komunistycznym reżimem? Jaką cenę przyjdzie im zapłacić za dążenie do wspólnego szczęścia?
Historia Polski powojennej nie jest łatwa. Przez lata mierzyliśmy się z zakłamaniem i do tej pory wiele faktów jest dopiero odkrywanych. Pani Jolana przepięknie opisała walkę naszych dziadków, czy rodziców o wolność, sprawiedliwość i o prawdę. Wciągająca fabuła i wzruszająca historia miłosna sprawiają, że powieść czyta się jednym tchem. Bohaterowie są wyraziści, fascynujący, a ich historie tak emocjonujące i wzruszające, że nie da się czasami powstrzymać łez. Przywiązanie autorki do realnego przedstawienia faktów też zasługuje na prawdziwe uznanie, książka jest rewelacyjnym źródłem wiedzy na temat epoki powojennej i świadectwem walki z komunizmem, walki trudnej, nierównej, ale koniecznej. Trylogia „Wojna i miłość” to przepiękna opowieść o sile rodziny i o miłości, tej do drugiego człowieka, jak i tej do ojczyzny. Każdy powinien przeczytać tą cudowną serię, nie tylko po to, żeby pogłębić wiedzę na temat historii naszego kraju, ale żeby nacieszyć się prawdziwym talentem autorki do łączenia faktów z fikcją literacką. Pani Jolanta ma po prostu taki niesamowity dar, który sprawia, że przez książkę się po prostu płynie, nie mogąc się od niej oderwać.

Och jakże szkoda wielka, że to juz koniec tej wspaniałej sagi rodziny Kaledinów!!!
Po zakończeniu wojny i po latach gdzie Polska podlegała władzy Stalina następuje odwilż. To wtedy studentem jest Wiktor syn Andrzeja. Mężczyzna zdobywa wiedze na politechnice, a oprócz tego czynne angażuje się w treningi judo. I powrót z jednego z terningów owocuje spotkaniem Hanki, która bardzo zapada Wiktorowi w serce.
Młodzi biorą także udział w protestach studentów 68 roku. Pełni ideałow wierzą, że to, o co walczą ma szansę rralizacji. Niestety Wiktor zostaje wyrzucony ze studiów i wcielony do armii. Hanka zaś musi wyemigrować, bo doszukano się w jej życiorysie korzeni żydowskich.
To tylko króciutki zarys tego z czym mamy doczynienia w ostatnim tomie powieści. Początkowo prym w akcji wiodą wydarzenia historyczne, wpływające na losy młodych bohaterów. Wpływają na ich dalsze decyzje, a przede wszystkim na dzieje narodu polskiego.
Fakty przedstawiane w powieści nie przesłaniają losów członków rodziny, a dają odpowiednią oprawę życia w tamtych czasach. Oczywiście nie brakuje tu dramatów, ale także ogromnej miłości, z której znani byli Kaledinowie.
Powieść kończy się w czasach stanu wojennego, wiec daje to jakąś nadzieję na to, ze autorka zapragnie zakończyć trochę przerwane losy dzieci Katarzyny i Igora.
Pozostaje tylko liczyć na to:)

Książka jest bardzo ale to bardzo dobra , autorka daje obraz sytuacji politycznej kraju
Polecam !!!

Polecam !!!

Okres Prl

Okres Prl

Trzeci tom serii przedstawiającej burzliwe losy rodziny Kaledinów. Tym razem Kaleta zabiera nas do lat 1968-1981, czyli okresu w którym ludzie walczyli o swoją godność i lepsze jutro, za co spotykali się z represjami ze strony władz. Głównym bohaterem tej książki jest starszy syn Andrzeja i Haliny - Wiktor, student politechniki. Zakochuje się on w Hance, studentce historii sztuki, przed którą rodzice ukrywają fakt o jej prawdziwym pochodzeniu. W tym czasie cenzura komunistyczna dokonuje zdjęcia z afisza spektaklu "Dziady" w reżyserii Kazimierza Dejmka, zaś Gomułka rozpętuje antyżydowską nagonkę. Nagle na ulice zaczynają wychodzić młodzi ludzie domagający się wolności słowa i respektowania praw obywatelskich. Angażują się w nie również Wiktor i Hanka, których uczucie kwitnie. Niebawem jednak zostają usunięci ze studiów i rozdzieleni. Wiktor trafia do wojska i zostaje wysłany do Czechosłowacji, zaś Hanka zostaje zmuszona do opuszczenia Polski wraz ze swoją rodziną i osiedla się w Kanadzie.

Mija 13 lat. Wiktor jest pracownikiem Elwro i angażuje się w działania "Solidarności". Mieszka również z żoną Iwoną (przyjaciółką Hanki) oraz synem Igorem. Nie utrzymuje kontaktów z rodziną Kaledinów, poza Katarzyną, która w przeddzień stanu wojennego umiera, a sam Wiktor nie pojawia się na jej pogrzebie. Hanka z kolei otrzymuje wizę i zostaje oddelegowana do prac nad renowacją "Panoramy Racławickiej". Niebawem byli kochankowie spotykają się ponownie, zaś ich uczucie odżywa. Tymczasem w Polsce pogarsza się sytuacja gospodarcza. Rosną kolejki w sklepach i brakuje towarów, zaś władze komunistyczne decydują się siłą rozprawić z przedstawicielami "Solidarności".

"Wiktor i Hanka" stanowi udane zwieńczenie całego cyklu Jolanty Marii Kalety o losach rodziny Kaledinów. Podobnie jak i w poprzednich tomach, także i w tym głównym motywem jest miłość, która potrafi pokonywać wszelkie przeszkody i przetrwać najgorsze burze. Ponadto Kaleta w najdrobniejszych szczegółach odtwarza atmosferę PRL-u, kiedy to ludzie walczyli o swoje prawa na ulicach i działali w konspiracji, a także mierzyli się z problemami takimi jak inwigilacja, walka o towar, ogromne kolejki w sklepach i brak poszanowania czyjeś podmiotowości przez służby. W tym czasie część ludzi zmagała się również z nieufnością, jaką darzyli ich bliźni.

Podobnie jak i dwa poprzednie tomy, także i ten przeczytałem z wypiekami na twarzy od pierwszej do ostatniej strony. Dużą zaletą dla mnie jest też słowniczek pojęć używanych w książce, co niewątpliwie ułatwia lekturę. Polecam.

Dodaj cytat z książki Wiktor i Hanka