Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny

Okładka książki Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny Agnieszka Janiszewska, Joanna Jax, Jolanta Maria Kaleta, Mirosława Kareta, Mag­da­ Knedler, Zofia Mąkosa, Agnieszka Olejnik, Maria Paszyńska, Maciej Siembieda, Magdalena Wala, Sabina Waszut
Logo Lubimyczytac Patronat

Okładka książki Zbrodnia w operze Katarzyna Gacek, Gaja Grzegorzewska, Joanna Jodełka, Janusz Onufrowicz, Robert Ostaszewski, Alek Rogoziński, Anna Rozenberg, Maciej Siembieda, Grzegorz Skorupski, Bartosz Szczygielski
Zbrodnia w operze Katarzyna Gacek, Ga...

Gdybym mogła a mogę napisać kilka zdań na temat książki to powiedziałabym jedno, że opisuję historie raz śmieszne, raz smutne, raz niewyobrażalne. Z drugiej strony takie, że człowiek ich w ogóle by się nie spodziewał. Jedne czyta się przyjemnie, drugie z zapierającym tchem w piersiach, po trzecich chciało by się płakać. Jedno jest pewne wojna jakkolwiek by nie była jest nie sprawiedliwa, smutna, ciężka..

Zbiór opowiadań o czasach wojennych, autorzy róznorodni, tematy także. Trudno więc książce przyznać jedną ocenę. Parę opowiadań nie zasługuje na tę ogólną ocenę, siódemkę./ ósemkę, ale inne są naprawdę wybitne.
Chcę więc napisać o opowiadaniu, któremu przyznałabym ocenę 10, a jest to wstrząsająca opowieść Zofii Mąkosy pt. "Buty małej Renate".
Wszystkie opisane w tym opowiadaniu zdarzenia, jak i nazwiska ludzi i miejscowości są autentyczne.
Wieś Karszyn, położona w lubuskim, do 1938 roku miała słowiańską nazwę Karschin, ale po jej zmianie na Grossheiden i ze względu na przynalezność do niemieckiego Dolnego Śląska, armia radziecka w styczniu 1945 przeprowadziła tam masowe"sprzątanie" nie bacząc na narodowość śląską części jej mieszkańców. Podobnie jak na innych ziemiach odzyskanych, przyłączonych do Polski wojennymi traktatami : Prusami Wschodnimi, Pomorzem, Górnym i Opolskim Śląskiem dla zwycieskiej armii, kompletnie niedouczonych, "dzikich" czerwonoarmistów, ważna była żądza zemsty, odkucia się poprzez rabunek, palenie, niszczenie i gwałty na tych wszystkich terenach, a co najgorsze poprzez zabójstwa popełniane na cywilach., często w stanie kompletnego upojenia alkoholowego.
Jasne , że do maja 1945 obowiązywało prawo wojenne, więc nigdy ,za te popełnione czyny, ich nikt nie rozliczył. Zresztą dobrze wiemy , że ten stan braku rozliczenia trwa do dziś i obejmuje więcej przewinień dotyczących Polaków, wywózki na Sybir, morderstw w Katyniu i wielu innych zbrodni i grabieży.
Bardzo ciekawe jest też opowiadanie Macieja Siembiedy "Album" rozgrywające się w Katowicach. Trójka przyjaciół i sąsiadów z jednej kamienicy, Ernest Bindeck, Basia Tkocz i Paweł Musioł to bohaterzy tej opowiesci.
Natomiast wzruszajace niesłychanie jest opowiadanie,którego tytuł widnieje na okładce książki, "Taniec pszczół", a którego bohaterką jest prima balerina Irma. Jej ojciec naukowiec, był Żydem , a matka Polką , więc jak wiemy dla Żydów Irma wcale nie była Żydówką, ale w czasie wojny, Naziści uważali ja za Żydówkę i umieścili wraz z ojcem w gettcie.Los Irmy i opisy jej dramatycznych przeżyc , opisane pięknym lirycznym językie autorki , Magdy Knedler , powoduja , że to opowiadanie pozostanie na długo w pamięci czytelników. Moge dodać, że przeżycia Irmy tancerki sa bardzo podobne do przeżyć Władysława Szpilmana z "Pianisty".

Wszystkie opisane w tym...

Jest to jedenaście historii, których akcja rozgrywa się podczas II wojny światowej lub ma związek z okrutną wojną.
Nie przepadam za opowiadaniami, ponieważ często miałam niedosyt i brakowało mi większego rozwinięcia historii, zagłębienia się w los bohaterów. Natomiast te opowiadania bardzo mi się podobały, były kompletne i o dziwo wszystkie były bardzo dobre. Historie pokazane z różnych perspektyw dające do myślenia o wyborach ludzkich i o człowieczeństwie w ogóle. Kilku autorów znałam a po kilku autorów będę miała ochotę sięgnąć po ich książki.
polecam

Niektóre opowiadania ciekawe ,inne mniej .

Niektóre opowiadania ciekawe ,inne mniej .

Kilkanaście niepowiązanych opowiadań rozgrywajacych się podczas wojny. Jak to zawsze, kilka perełek i kilka gniotków. Ale zdecydowana większość mnie wciągnęła, więc polecam. Podobały mi się nieprzewidywalne zwroty akcji i wzruszające wątki romantyczne.

To moje pierwsze spotkanie z książką w formie zbioru opowiadań i powiem, że jestem mile zaskoczona, jako zwolenniczka długich sag, cykli, w których jako czytelnik mam szansę zżyć się na dłużej z bohaterami. Tu miałam w telegraficznym skrócie historię danych bohaterów, a i tak ich losy wywoływali we mnie silne emocje. Jedne opowiadania podobały mi się bardziej, drugie mniej, całość oceniam bardzo wysoko, na 8,5.

Bardzo udany zbiór opowiadań, które poruszają tym bardziej, że większość oparta jest na faktach.

Kiedyś częściej, teraz decydowanie rzadziej sięgam po powieści, dla których tłem historycznym jest II WŚ. Zdecydowanie bardziej wolę pamiętniki, reportaże i biografię, w których groza wojenna jest lepiej oddana. A jednak sięgnęłam po ,,Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny" i muszę przyznać, że lektura zrobiła na mnie wrażenie. Z racji tego, że jest to praca zbiorowa, spotykamy różnych bohaterów, w różnych sytuacjach, ale wszystkich bohaterów łączą strach, groza, nieustanny głód i nadzieja, że jutro będzie lepsze.
Zastajemy bohaterów w codziennych sytuacjach, w chwili kiedy nadeszła wojna. Kiedy pojawił się pierwszy wybuch,
kedy wprowadzono pierwsze obostrzenia,
kiedy wydzielono pierwsze getto, kiedy wolność straciła datę ważności...
Zwykłych ludzi, którzy próbują przeżyć, uratować siebie, bliskich, dziecki. Ludzi stłamszonych, bezbronnych, chorych, różniących łzy, bezradnych. Jedni się poddawali zdani na łaskę lub nie łaskę wroga lub przyjaciół. Inni walczyli do ostatniej kropli krwi. Często podejmując decyzję na jakie nie odważyliby się normalnej rzeczywistości.
Przekrój tej lektury, różnorodność opowiadań jest ogromna. Od poświęcania, kłamstwa, miłości do wroga po śmierć, nadzieję, strach, zdradę. Niektóre opowiadania są inspirowane faktami, inne są oparte na prawdziwych wydarzeniach. Jest to jest z lepszych prac zbiorowych dotycząca egzystencji w czasie wojny.
Spędziłam sporo czasu nad tą lekturą, dozując sobie historie bohaterów, których życie, z dnia na dzień, zmieniło się diametralnie. Nie jest to książka ani na jedne wieczór, ani na dwa. Po każdym opowiadania przychodzi czas na refleksje. Próbę zrozumienia sytuacji, której nijak pojąć się nie da.
Bardzo polecam.

Przejmująca i uświadamiająca jak czymś nieludzkim jest wojna, jak długo pozostaje w pamięci tych, którzy przeżyli.
Podobało mi się, że dopiero ostatnie opowiadanie wyjaśnia tytuł całej publikacji.

Zaskakująco fajny zbiór opowiadań poświęconych II wojnie światowej - ku mojemu zaskoczeniu nie było tu żadnego złego tekstu, a wszystkie dobre lub bardzo dobre, trafiło się też parę perełek. Nawet jeśli niektóre opowiadania miały przewidywalne zakończenie, wciąż czytało je się nieźle i wciągały. Krótka forma tekstu sprawiła, że nie było tu niepotrzebnego lania wody, a autorki i autor przechodzili od razu do rozwinięcia akcji. Jak to podczas wojny - o prawdziwy "happy end" trudno nawet w tych bardziej pozytywnych opowiadaniach, a w paru bardziej tragicznych historiach można by nawet rozbudować wątki i zrobić z tego całe powieści... Różnorodność tematów jest całkiem spora, bo każda z autorek (i autor ;) ) ma swój styl pisania, interesują ją różne aspekty wojny. Mamy więc akcję T4 z punktu widzenia niemieckiego żołnierza, jest likwidacja cygańskiego obozu, partyzantka i AK, ukrywanie Żydów i przejmowanie domów przez Niemców, jest miłość polsko-niemiecka, która nie ma racji bytu, ale jest i brutalna przemoc... Niektóre historie są mniej lub bardziej oparte na faktach, inne to wyobraźnia twórców. Warto sięgnąć po "Taniec pszczół" (choć akurat tytułowe opowiadanie przypadło mi do gustu chyba najmniej z całej książki),szczególnie, gdy interesuje nas ten etap historii.

Magdalena Knedler Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny Zobacz więcej
Maciej Siembieda Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny Zobacz więcej
Agnieszka Olejnik Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny Zobacz więcej