Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny

Okładka książki Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny Agnieszka Janiszewska, Joanna Jax, Jolanta Maria Kaleta, Mirosława Kareta, Magdalena Knedler, Zofia Mąkosa, Agnieszka Olejnik, Maria Paszyńska, Maciej Siembieda, Magdalena Wala, Sabina Waszut Patronat LC
Okładka książki Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny
Agnieszka JaniszewskaJoanna Jax Wydawnictwo: Książnica literatura piękna
literatura piękna
Książnica
2020-09-16
2020-09-16
literatura polska wojna opowiadania zdrada śmierć życie miłość tajemnica

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Antologia „Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny" jest jak album ze starymi fotografiami, pochodzącymi z trudnych i ciężkich czasów. Wielu z nich nie da się łatwo oglądać i opowieści z nimi związane są bolesne, ale to również część naszej historii, o której nie wolno nam zapomnieć. To także przypomnienie o tym, że chociaż łatwo dzielimy świat i ludzi, to jednak nic nie jest oczywiste. Zwłaszcza gdy przychodzi czas próby, jakim jest wojna.
Cieszę się, że koordynatorka tego projektu wpadła na taki pomysł, aby w opowieściach o wojnie pozwolić na wielogłos autorów. W efekcie dostaliśmy różnorodne teksty, opowiadające o sile i słabości, zdradzie i poświęceniu, miłości do domniemanego wroga i zapiekłej nienawiści, nieoczywiste, złożone postacie. Wiele z tych opowiadań jest opartych na prawdziwych wydarzeniach, niektóre zostały takimi zainspirowane. Wysłuchamy więc monologu wewnętrznego żołnierza służb medycznych Wehrmachtu, są odważni partyzanci i przebiegli zdrajcy, cisi, ale i fałszywi bohaterowie. Oddano głos mniejszościom: żydowskiej i romskiej. Są familie z Górnego Śląska i niemiecka rodzina, u drzwi której staje Armia Czerwona. Ci, którzy wydają się słabi, okazują się najsilniejsi, a ci, którzy wydają się godni zaufania, pokazują prawdziwą twarz.
Warto lekturę „Tańca pszczół" rozłożyć na kilka dni, bo to nie jest książka, która pochłania się w jeden wieczór. Po każdym tekście przyda się czas na refleksję. I chociaż opowiadania mają wyrównany, wysoki poziom, to najbardziej zapamiętałam trzy z nich: tytułowy „Taniec pszczół" Magdy Knedler, „Buty małej Renate" Zofii Mąkosy oraz „Człowiek jest silny" Agnieszki Olejnik.
Ciekawa jestem, które z nich Wy najbardziej zapamiętacie...

„Zbyt wiele pytań rodzi się, kiedy spisuje się historię miejsca, poczynając od konkretnej daty. Zawsze nasunie się uparte: co było wcześniej? Kto wykopał rowy i zrobił przepusty w wielkim lesie? Czyje ręce stawiały dom albo sadziły drzewa wzdłuż ulicy? [...]
Wyjaśnienia trzeba szukać w książkach, na starych mapach
i fotografiach. Czasem ma się szczęście, bo mogą go udzielić żywi ludzie. Bywa, że niektóre pytania okazują się za trudne i nie można dać na nie prostej i natychmiastowej odpowiedzi".
Cytat pochodzi z opowiadania „Buty małej Renate" autorstwa Zofii Mąkosy.

#
Autorzy:
Agnieszka Janiszewska, Joanna Jax, Jolanta Maria Kaleta, Mirosława Kareta, Magda Knedler, Zofia Mąkosa, Agnieszka Olejnik, Maria Paszyńska, Maciej Siembieda, Magdalena Wala, Sabina Waszut

„Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny” to zbiór , wartościowych, a przede wszystkim poruszających i bolesnych historii z czasów okrutnej drugiej wojny światowej. Większość opowiadań jest oparta na autentycznych wydarzeniach. Każde opowiadanie jest szczególne, wzruszające i zarazem przerażające, pokazujące różne oblicza wojny z perspektywy Niemców, Ślązaków, Cyganów, Mazurów, Żydów. Wszystkie zasługują na uznanie. To piękna i wartościowa lektura, którą niewątpliwie warto przeczytać. Polecam!!!

Anatologia,jaką otrzymałam wstrząsnęła mną głęboko,przerażająca była,przepiękne,wspaniałe opowiadania dobrych,ciekawych autorów napisane świetnie,ukazane w czasie drugiej wojny światowej w czasach okrutnych,strasznych przepełnione bólem,cierpieniem ludzi,znalazłam tu w tej książce piękno zakazanej miłości,zło straszne,okrucieństwo wobec niewinnych ludzi,źle traktowani byli,smutek,śmierć i niesprawiedliwość,a także męstwo,odwagę.
Nie spodziewałam się,że tak wciągnie,porwie mnie lektura.
Poruszyły i wciągnęły mnie te opowiadania wzruszyłam się przy nich.
Zapadły mi w pamięć na długo pozostaną we mnie.
Zmuszają do refleksji,dają do myślenia.
Po prostu cierpienie zgotowali tym ludziom,piękności ziemi Niemcy.
Nigdy wojny więcej.
Pochłonęłam tą wzruszającą,ciekawą książkę.

Zbiór 11 opowiadań, każde na zupełnie inny temat ale wszystkie odnoszą się do przeżyć z II wojny światowej. Tylko jedno opowiadanie nie utrzymało wysokiego poziomu ("Alicja"), wszystkie pozostałe świetne chociaż trudne. Dwa ("Buty małej Renate" i " Taniec pszczół") szczególnie mnie wzruszyły. Ludzie przedstawieni w opowiadaniach to i ci, którzy ryzykując własne życie ratowali innych ale również ci, którzy zdradzali i zabijali.
Ten tom opowiadań to naprawdę kawał dobrej literatury.

Całość na: http://www.ksiazkowewyliczanki.pl/2022/02/taniec-pszczo-i-inne-opowiadania-o.html

Długo zabierałam się za ten tytuł, jakoś przez chwilę nie po drodze było mi z książkami wojennymi, być może tematyka mnie przytłoczyła. Jednak teraz po przerwie podczas lektury odkryłam całe piękno, grozę, strach i smutek zawarty w tych opowiadaniach. Już pierwsza historia spod pióra Marii Paszyńskiej pokazuje, że ten zbiór będzie niezwykły. Historia młodego niemieckiego chłopaka, żołnierza, który od najmłodszych lat został poddany praniu mózgu. Opowiadanie, które może zniesmaczyć, które irytuje postawą bohatera, które sprawia, że czuje się złość do tego chłopaka. A która, w ostatecznym rozrachunku, wywołuje niesamowicie dużo emocji i refleksji.

Wszystkie opowiadania warte są uwagi, choć oczywiście są takie, które bardziej zapadły mi w pamięć i wywołały całą masę uczuć. Wśród tych wyróżnionych zdecydowanie Maria Paszyńska i jej "Wydmuszka" za niezwykle świeże spojrzenie choć podczas lektury miałam duże kłopoty z bohaterem i narratorem tej powieści. Równie mocno zapadał mi w pamięć "Album" Macieja Siebiedy, pokazujący, że narodowość nie ma żadnego znaczenia, a dobrzy i źli ludzie są po każdej stronie barykady. "Buty małej Renete" Zofii Mąkosy to trudny temat zbrodni na mieszkańcach niemieckiej wioski przez sowieckie wojska. "Tajemnica Ingrid Langer" Joanny Jax bardzo wyraźnie pokazuje czym było życie robotników przymusowych dla Niemców i jak bardzo ciężko było przetrwać, a także że również w takich warunkach możliwa była miłość. Tytułowy "Taniec pszczół" Magdy Knedler to kolejna mocna historia pokazująca jak życie człowieka może być upodlone, jak w jednej chwili można stracić wszystko.

"Taniec pszczół" to zbiór opowiadań, który zdecydowanie warto poznać. Jest to lektura, która zawiera trochę inne wątki wojenne, pokazujące codzienność i trud tamtych czasów. Nazwiska autorów poszczególnych utworów, którzy do tej pory popełnili wiele wartościowych tytułów, już na początku lektury dają nadzieję na wartościowo spędzony czas. Każda z przedstawionych w zbiorze historii jest inna, świeża i wciągająca. Dla wszystkich osób zainteresowanych II wojną światową jest to lektura warta uwagi.

Niniejsza antologia to jedenaście opowiadań o tym, jak bardzo wojna może poturbować człowieka i splątać nitki jego losów. To świadectwa życia i cierpienia bardzo konkretnych zwykłych postaci, które wojna postawiła w nieludzko trudnych sytuacjach osobistych. Kilka relacji jest autentycznych, a kilka opisanych jako wydarzenia fikcyjne, chociaż fabularyzowane na podstawie prawdziwych wydarzeń. Ten zbiór opowiadań pokazuje zupełnie inny odcień wojennej gehenny, bo dotyka bardzo osobistego, niemal intymnego wymiaru ludzkiego życia, w którym wojna zmuszała do decyzji dotyczących nie tylko siebie, ale i innych, decyzji, które niejednokrotnie determinowały całe późniejsze życie.

Wojna. Jednym oferowała wieczną sławę za wkład w budowę Tysiącletniej Rzeszy, przekonywała o słuszności teorii ras, o byciu prawdziwym nadczłowiekiem, o wyższości nad innymi. Lecz w starciu z rzeczywistością okazała się przymusem w zadawaniu niewyobrażalnego bólu innym i jednoczesnym patrzeniu swym ofiarom w oczy. Nie wszyscy kaci, od wczesnej młodości szkoleni dla przemysłu śmierci, wygrywali ten pojedynek. Ci, dla których ideologia okazała się tragifarsą, a podludzie istotami tyle cennymi, ile oni sami, świadomi plamy na honorze swej rodziny, samodzielnie wymierzali sobie sprawiedliwość (znakomita “Wydmuszka”).

Innym wojna przyniosła miłość, często nieszczęśliwą. Co zrobić, skoro dziewczyna - koleżanka z konspiracji, albo przyjaciółka od dzieciństwa - ofiarowała serce innemu? Ile tacy mężczyźni byli gotowi poświęcić, by zdobyć zaufanie i rękę ukochanej? Nie tylko swoje dobre imię, czy świadomość życia w kłamstwie, ale nawet młode życie kolegi z konspiracji czy z podwórka kamienicy, bo ten akurat okazał się być narzeczonym wybranki? Czy wyeliminowanie rywala przez zdradę albo też skrupulatnie zaplanowane morderstwo jest jakimkolwiek usprawiedliwieniem? Takie skomplikowane relacje z czasów wojny pokazują dwa opowiadania: “Album” i “Niepewność”.

U jeszcze innych w czasach wojny, wskutek zbiegu różnych okoliczności, uczucia narodziły się wbrew nim samym, a obiektem uczuć okazał się ktoś z drugiej strony barykady. Co zrobić kiedy serce śmieje się do wroga? To najtrudniejsze doświadczenie. W świetle prawa kolaboracja albo utrzymywanie bliskich relacji z robotnikami przymusowymi zawsze niechybnie kończyły się nie tylko ostracyzmem, ale przede wszystkim śmiercią. Opowiadania “Nie żałuję” i “Tajemnica Ingrid Langer” pokazują jakich dramatycznych wyborów należało dokonywać w imię takiej miłości.

Zwieńczeniem zbioru jest tytułowe opowiadanie “Taniec pszczół” - absolutnie genialnie napisane i z pewnością, w opinii wielu czytelników, najlepsze w zbiorze. Świadectwo tego, że wojna, na przykładzie utalentowanej żydowskiej baletnicy, uczyniła życie wielu milionów ludzi życiem niewartym życia. Czy jednak aby na pewno? Czy inni nie dostrzegli w nim wartości i piękna?

Znakomity zbiór stworzony przez bardzo dobrze znane na polskim rynku nazwiska dokumentuje wartość życia, miłości i bohaterstwa w warunkach wojennej zawieruchy. Jest hołdem dla tysięcy tych, którzy w czasach wojny ratowali i chronili życie, bez względu na rasę i narodowość, bezinteresownie, z narażaniem siebie i swoich rodzin. Obnaża bezsens ideologii, imperializmu i budowania murów z drutów kolczastych. W obecnej sytuacji politycznej nabiera szczególnego wymiaru i dociera do nas ze zdwojoną mocą. Polecam. To prawdziwa perełka na tle całej masy literatury wojennej.

Po zbiór opowiadań, za którymi nie przepadam, sięgnęłam ze względu na moją ulubioną autorkę Joannę Jax. Przeczytałam jej opowiadanie, a potem jeszcze jedno i kolejne... Bardzo mi się podobały wszystkie opowiadania zawarte w " Tańcu pszczół". Jedne mniej ... inne bardziej, ale wszystkie wciągnęły mnie niczym wir w klimat tamtych wojennych lat . Bardzo mnie poruszyły losy dzieci z opowiadań Z. Mąkosy i A. Olejnik oraz odkryte, wiele lat po wojnie, tajemnice opisane przez J. Jax, M. Karetę i J.M. Kaletę. Z całym przekonaniem polecam .

Rzadko sięgam po opowiadania, ponieważ nie przepadam za krótkimi formami literackimi. Do przeczytania tego zbioru zachęciła mnie przede wszystkim tematyka drugiej wojny światowej oraz nazwiska autorów.
Spodziewałam się dobrej lektury i taką otrzymałam. Najbardziej zapadły mi w pamięć opowiadania inspirowane prawdziwymi historiami. To one były najbardziej przejmujące.

Te opowiadania mają zupełnie inny wymiar w czasach wojny Rosja - Ukraina. Autorzy pokazują, że wojna to nie zabawa. Spojrzenie na świat z rożnych perspektyw i żołnierzy, cywili, Polaków, Niemców, zdrajców, patriotów. Historia pisze lepsze scenariusze niż ktokolwiek jest w stanie wymyśleć. Tym bardziej warto, że do części opowiadań inspiracją było samo życie.

Agnieszka Olejnik Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny Zobacz więcej
Magdalena Knedler Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny Zobacz więcej
Maciej Siembieda Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny Zobacz więcej