Póki rekin śpi

Seria: Seria z miotłą
Wydawnictwo: W.A.B.
Mentre dorme il pescecane
Agnieszka

Póki rekin śpi – literacki debiut Mileny Agus, autorki głośnego Ból kamieni – to opowieść o losach rodziny Sevilla Mendoza, która mieszka na Sardynii ponoć od czasów paleolitu. Osiemnastoletnia dziewczyna z Sardynii opowiada o swojej rodzinie: Moja mama umarła. Mój ojciec odszedł. Moja ciotka przeżyła straszne rozczarowanie i przez jakiś czas nie wstawała z podłogi. Pewien przyjaciel, jeden z...

Osiemnastoletnia dziewczyna z Sardynii opowiada o swojej rodzinie:
Moja mama umarła. Mój ojciec odszedł. Moja ciotka przeżyła straszne rozczarowanie i przez jakiś czas nie wstawała z podłogi. Pewien przyjaciel, jeden z tych, na których możesz zawsze liczyć, wyruszył żaglówką w rejs po Morzu Śródziemnym. Mężczyzna, którego kochałam, jest żonaty. Mój dziadek był wspaniałym człowiekiem i umarł na wrzody, których nabawił się w obozie koncentracyjnym. Mój brat gra ciągle na fortepianie i jest tak, jak gdyby go nie było. A w dodatku zbliża się Boże Narodzenie, będziemy przy stole w trójkę i babcia się rozpłacze, ciotka powie „kopa w dupę całemu światu”, a mój brat przysiądzie się tylko na chwilę, żeby coś przełknąć. (fragment)
Milena Agus nie ucieka od złożonych problemów, nie waha się nazywać rzeczy po imieniu. Pisze o miłości, śmierci, Bogu. I o życiu, które jest jak paszcza rekina. Póki rekin śpi, jest otwarta – i można spróbować z niej uciec.

neta | 2013-10-21
Na półkach: 2009, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 listopada 2009

"Pisarstwo jednocześnie lekkie i dziwne. I na tym polega jego genialność. Agus opowiada o obu warstwach życia – powierzchownej i głębokiej; o świecie dzieciństwa przerażająco radosnym, a zarazem zachwycająco bolesnym." – czytamy na okładce.

Oj tak, dziwna jest ta książka. I niełatwa. Ta książka boli. Dosłownie. Fizycznie. Boli. Równocześnie czytając trudno się oprzeć wrażeniu, że od bohaterów oddziela nas tafla lodu lub zaparowana szyba, w którą chuchamy i przecieramy uparcie, by coś dojrzeć, a jednocześnie wolelibyśmy nie widzieć. I czytając niedowierzamy w to co czytamy, tak wszystko wydaje się strasznie niemożliwe. I trudno się nam dziwić, że co czasem odwracamy wzrok, jakby w zawstydzeniu, bo czujemy, że za dużo widzimy, że za głęboko wnikamy w prywatność tej rodziny.

Rodzina nazywa się Sevilla Mendoza i mieszka na Sardynii chyba od zawsze. Być może z pozoru wygląda całkiem normalnie. Jest matka i ojciec, i nawet się kochają. Córka i syn, dwójka nastolatków, ona ma chłopaka,...

książek: 2094
niebieska | 2011-02-14
Przeczytana: 05 lutego 2011

Bardzo podoba mi się proza Mileny Agus.
Tutaj jednak obok tego co magiczne i piękne jest też dosyć niesmacznie.

Agnieszka-Wawka | 2011-08-05
Przeczytana: 02 sierpnia 2011

"Póki rekin śpi" debiut literacki Mileny Agus. Czego się spodziewałam sięgając po tę pozycję sama nie wiem. Może opisu życia przeciętnej włoskiej rodziny, może przeniesie się marzeniami w krainę słońca którego tego lata tak nam się skąpi.

Książka na prawdę bardzo dziwna opowiada o ludziach ukrywających się pod nazwiskiem Sevilla Mendoza.Bo czy można nazwać ich rodziną skoro wszyscy żyją w swoim świecie. Matka artystka boi się wszystkiego nawet życia. Ojciec którego cześciej nie ma niż jest, niesie pomoc ubogim i biednym zapominając o własnej rodzinie. Wdający się w jednrazowe zdrady i o zgrozo głoszący Ewangelię zagubionym. Syn poza grą na fortepianie niczym się nie interesuje. Córka nastolatka, związana z żonatym mężczyzną lubującym się w perwersyjnym seksie. Ciotka która zmienia mężczyzn jak rękawiczki a może odwrotnie to oni ją zmieniają.Mieszkają razem, ale każdy w swoim świecie. Jedyne co ich może łączyć to poszukiwanie własnej drogi do szczęścia. Poszukiwania...

Mileną Agus zachwyciłam się już przy Bólu kamieni, więc nic dziwnego, że bez wahania sięgnęłam po jej debiutancką powieść zatytułowaną Póki rekin śpi, którą praktycznie połknęłam. Ta niepozorna książeczka, która napisana jest niesamowicie lekko traktuje o tak ważnych i trudnych sprawach jak Bóg, miłość i śmierć. Po lekturze tej powieści nabrałam takiego przekonania, że szukamy szczęścia gdzieś daleko czyniąc siebie bardzo nieszczęśliwymi, kiedy wystarczy schylić się i podnieść je spod nóg. Ta książka przepełniona jest cierpieniem, nadzieją, poszukiwaniami i...szczęściem, poza tym urzeka prostotą, która nie trąci o kicz. Polecam na któryś z weekendowych dni - książkę pochłania się praktycznie za jednym zamachem.

majek | 2010-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2010

Piękna, mimo smutku naładowana pozytywnymi wibracjami. Otwierająca oczy na uroki świata.

JoAnna | 2013-08-20
Przeczytana: 15 sierpnia 2013

"Póki rekin śpi" mogłabym opisać jako skromnie, niezbyt rozwlekle napisaną powieść w mini opowiadaniach. Może brzmi trochę abstrakcyjnie, ale kto spojrzy do jej wnętrza, zrozumie o co mi chodzi. Wartko napisany tekst czyta się niezwykle szybko. Duża czcionka także robi swoje. Krótko pisząc, jest to książka dosłownie na chwilkę, o ile ma się tę chwilkę w zanadrzu. Milena Agus konstruuje swoje dzieło z krótkich historii, które są opowiadane przez główną bohaterkę - młodą dziewczynę uczącą się życia.

"Zdaniem taty, za bardzo wstydzimy się wywnętrzać. Mówić to trochę tak jak sikać czy robić kupę. Człowiekowi wtedy lżej." [str. 78] Niejako zgodnie z tą dewizą bohaterka opowiada nam o życiu rodziny Sevilla Mendoza w najdrobniejszych szczegółach. Ona sama nie przeżywa najpiękniejszych chwil. Wdała się w romans z żonatym mężczyzną, który gustuje w perwersyjnym seksie. Pokuszę się o stwierdzenie, że momentami czujemy się zawstydzeni, że wiemy o członkach tego rodu tak dużo.

"Póki...

Olala | 2010-08-06
Przeczytana: 05 sierpnia 2010

Momentami zabawna,momentami smutna.Ale zawiera wiele optymistycznych przesłań..

książek: 2028
Monika | 2011-08-09
Przeczytana: 22 sierpnia 2010

Milena Agus po raz kolejny udowodniła, że potrafi zainteresować czytelnika i wciągnąć go w ten niezwykły świat włoskich miasteczek nadmorskich.
Tym razem opowiedziana jest historia pewnej włoskiej rodziny, Sevilla Mendoza, która przechodzi różnego rodzaju dramaty, o których dowiecie się czytając tą powieść (nie mam zamiaru psuć Wam radości czytania ^^). Rodzinne dzieje relacjonuje najmłodsza przedstawicielka rodu; opowiada przy okazji o swoich problemach miłosnych. Nieprzeparta potrzeba głębokich doznań i ryzykowne poszukiwania prawdziwego uczucia w jej przypadku kończą się zwykle związkiem z nieodpowiednim mężczyzną. Agus nie obawia się takich tematów jak perwersyjna miłość, płeć czy Bóg. W swojej powieści tworzy metaforę losu jako paszczy rekina - jeśli masz sporo szczęścia i uda ci się z niej wymknąć, możesz doświadczyć prawdziwego życia.
Autorka po raz kolejny mnie zachwyciła. Tym razem nie tyle samym stylem pisarskim, ile samą fabułą. Po prostu takie jest życie: pełne...

majkabally | 2014-01-18
Przeczytana: 09 stycznia 2014

można sobie podarować. raczej nie sięgnę już po książki tej autorki. nużące, o dość nierozgarniętej dziewczynie, która nie może wyzwolić się z toksycznego związku. niesmaczne w dodatku.

Sirannon | 2013-07-19

O czym pisze Milena Agus? O braku odpowiedzialności, o deficycie siły do życia, o niedoborze potrzebnego do oddychania optymizmu.

Narracja lekka, stylizowana na wiek bohaterki - osiemnaście lat. Odczuwanie swobody stylu pogłębiają potoczne, a nawet wulgarne określenia oraz króciutkie rozdziały.

Powieść do przeczytania w jeden wieczór i zapamiętania naczelnej jej myśli: wszystko na świecie jest dokładnie takie, jakie powinno być.