Mała Ikar

Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Seria: Seria z miotłą
Wydawnictwo: W.A.B.
Icarus girl

Mała Ikar to historia ośmioletniej Jessamy Harrison – pół Nigeryjki, pół Angielki. Jess nie ma przyjaciół, jest nad wiek dojrzała, a najlepiej się czuje, siedząc w szafie, pisząc haiku albo czytając Szekspira. Czasami jednak, kiedy świat ją przerasta, broni się przed nim krzykiem. Zmartwieni rodzice wywożą ją z Anglii do Nigerii – ojczyzny matki. Tam dziewczynka spotyka tajemniczą TillyTilly – swoją rówieśniczkę, która wie o niej wszystko i jest niewidoczna dla innych. Kiedy rodzice zabierają Jess z powrotem do domu, Tilly również pojawia się w Londynie. W Anglii przyjaciółka przestaje być jednak miłą towarzyszką zabaw. Odkrywa przed Jess przerażający sekret, ujawnia swoje okrutne zdolności magiczne. Mała Ikar jest liryczną, a jednocześnie mroczną i wstrząsającą opowieścią o bliźniaczych duszach, lękach i demonach, o smutnej i bolesnej samotności dziecka dorastającego między kulturami.

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=501

Monika | 2015-03-12
Przeczytana: 11 marca 2015

To już kolejna książka z "serii z miotłą", która kompletnie nie przypadła mi do gustu. Czytam, czytam, a myśli krążą gdzieś daleko... Odkładam więc na półkę i na razie po więcej mioteł nie sięgam ;)

allison | 2011-10-25
Przeczytana: 24 października 2011

Książka niecodzienna, oryginalna, magiczna, chociaż nie pozbawiona realizmu w najczystszej postaci.
Zaskakuje ujęciem tematu tym bardziej, że autorka napisała ją, będąc bardzo młodą osobą.

Losy tytułowej bohaterki śledzi się z niecierpliwością, chociaż akcja nie pędzi z zawrotną prędkością. Pasjonujące jest odkrywanie świata dziewczynki o bogatej wyobraźni, a podczas czytania często pojawia się pytanie, czy to na pewno tylko wyobraźnia...

Powieść pokazuje też, jak bardzo skomplikowane potrafią być relacje między dziećmi oraz dziećmi i dorosłymi.

Olala | 2010-04-24
Przeczytana: 20 lutego 2010

Niesamowita książka o niesamowitej dziewczynce.Mamy tu obraz współczesnej Afryki, ale przeplatany z obserwacją życia w Londynie, gdzie również toczy się akcja.Dwoistość tej książki zaskakuje w wielu miejscach.

Cyriaanne | 2011-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2011

„Mała Ikar” to opowieść o ośmioletniej Jess, która pochodzi z rodziny Nigeryjsko-Angielskiej i mieszka w Londynie. Dziewczynka nie jest taka, jak jej rówieśniczki. Odbiera świat nieco inaczej i często, kiedy już nie może wytrzymać, bo ból narasta, kłuje ją w gardle, rozpycha się, bo świat się ścieśnia, bo to tak drażni… Krzyczy. Miewa średnio jeden atak na tydzień i wszyscy uważają, że są to ataki histerii. Po każdym takim ataku dostaje gorączki i ciężko choruje. Czasem jeden dzień, a czasem kilka. Przez to jest w klasie wyrzutkiem, kimś dziwnym, z kogo inne dzieci się śmieją. Pewnego dnia rodzice oznajmiają Jess, że pojadą do Nigerii, ojczyzny jej mamy. Jess pozna osobiście całą rodzinę, którą do tej pory znała tylko z opowieści. Tam też spotyka dziewczynkę Titiolę, której imienia nie mogąc wymówić, nazywa ją Tilly Tilly. Tilly Tilly staje się pierwszą przyjaciółką Jess, pokazując jej wiele dziwnych i zabawnych rzeczy. Tilly Tilly zmienia cały świat Jess i nic już nie jest takie...

Prosto_z_Mostu | 2010-12-24
Przeczytana: 15 grudnia 2010

„Mała Ikar” przedstawia nietypową i tajemniczą historię siedmioletniej dziewczynki – Jessamy , w której żyłach płynie nigeryjska i angielska krew. Jess nie jest typową siedmiolatką, gdyż stroni od towarzystwa rówieśników, często miewa gorączki i bóle głowy. Spędza czas w szafie lub w swoim pokoju na zmienianiu treści czytanych książek oraz rozmyślaniu. A myśli jej są zaskakująco dojrzałe i budzące dziwny niepokój u czytelnika, bo tak bardzo nie pasują do słodkiej młodej istoty. Brakuje nam tej charakterystycznej dla dzieci beztroski, radości i zabawy.
Rodzice nie potrafią do niej dotrzeć, nie wiedzą co dzieje się naprawdę w głowie ich córki, nie wiedzą o czym myśli, ani jak się czuje. Jess, pomimo swej skrytej natury, jest bardzo inteligentna i potrafi tak odpowiadać na pytania rodziców, by nie prowokować dalszej rozmowy i głębszego wnikania w jej wnętrze.
W celu poprawienia stanu zdrowia psychicznego i fizycznego córki, matka zabiera ją do Nigerii, jej rodzimego kraju pełnego...

Isiliel | 2015-06-25
Na półkach: Przeczytane, Zakochane

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W kulturze Yorùbá bliźniacze rodzeństwo otaczane jest wielką estymą i bojaźnią. Wierzy się, że dwoje dzieci urodzonych tego samego dnia z jednej matki ma dostęp do Trzech Światów - rzeczywistości materialnej, świata duchów i tak zwanego Buszu. Bezpieczna wędrówka pomiędzy nimi jest możliwa tylko w wypadku trwania obojga bliźniąt przy życiu, gdyż według tradycji posiadają one wspólną duszę: jeśli jedno z nich umrze, drugie narażone zostaje na niebezpieczeństwo wynikłe z zaburzenia duchowej równowagi. Zatem, zarówno dla spokoju ,,połówki'' duszy należącej do zmarłego bliźniaka, jak i po to, by umożliwić przetrwanie żyjącemu, rzeźbi się figurkę Ere Ìbeji (yor. ,,święty wizerunek dwojga narodzonych") - mającą przedstawiać zmarłe dziecko, tyle że w wieku dorosłym.

Lalka owa stanowi coś w rodzaju zastępczego ,,naczynia'' dla duszy zmarłego. Traktowana jest w taki sposób, jakby była żywym człowiekiem - myje się ją, przemawia do niej, szyje się dla niej ubrania i wykonuje biżuterię,...

Kaja | 2013-01-30
Przeczytana: listopad 2012

Mrożąca krew w żyłach i trzymajaca w napięciu książka trafia w czułe miejsca mojego strachu. Inna niż wszystkie, samotna Jess zdecydowanie woli książki od rówieśników, kiedy w końcu udaje się jej zaprzyjaźnić z TillyTilly dzieją się niesamowite rzeczy. TillyTilly wciąga nas w swoją dziwną grę i odbiera kawałek rzeczywistości.

Aisha | 2010-11-18

Przerażająca i zachwycająca zarazem pełna afrykańskich faktów i innego spojrzenia na życie. Polecam. Ja wróce do niej jeszcze raz,bo niektórych rzeczy nie da sie zrozumiec od razu.......

variusana | 2014-02-25

Napisana przez młodą dziewczynę opowieść o dziewczynce zamkniętej w sobie, której trudno zdobyć sympatię rówieśników (lecz właściwie Jessamy się o to nie stara, nie ma takiej potrzeby). To dobry thriller o tym, jak łatwo w swojej samotności spotkać i 'zaprzyjaźnić' się z duchem, stworzyć toksyczną, wyniszczającą relację.

Elwira | 2014-12-19

Cudowna książka, czytana przed laty, a wzruszenie nią żyje we mnie do dziś. Polecam Koniecznie!!!

Pisarze, którzy wydali pierwsze książki podczas studiów

Skończyliście już studia? A może ten przyjemny okres dopiero przed wami? Najczęściej kojarzy nam się on z zawieraniem nowych przyjaźni, chodzeniem na imprezy, pisaniem prac na różne dziwne tematy i nocnym zakuwaniem do egzaminów. Dla niektórych pisarzy jednak studia były czasem wytężonej pracy nad pierwszą książką – zakończonej pełnym sukcesem.