Miłość bez pamięci

2001-01-01
2001-01-01
Ewa Mikina
woodiwiss romans romans historyczny

Całkiem zgrabnie napisana opowieść o małżeństwie rodzielonym przez okrutne wydarzenia.
Ashton i Lierin nie zasłużyli na utratę siebie, jednak za sprawą wypadku na morzu tak się stało.
Trzy lata później Ashton, już wdowiec, znowu bierze udział w wypadku i tratuje powozem... swoją żonę.
Lierin niestety nie może powiedzieć co się z nią działo przez ostatnie trzy lata, ponieważ straciła pamięć.
Tylko czy aby na pewno jest to Lierin?

Czyta się całkiem dobrze, postacie są plastycznie stworzone, dające się lubić, narracja ciekawa, momentami zabawne opisy przypominają komedię, ale jak dla mnie całość wieje nudą.

Książkę czytałam z polecenia.

Do książki zabierałam się z pewną obawą,bowiem czytywałam juz książki tej autorki i nie zapisały się one zbyt dobrze w mojej pamięci.Owszem,pomysł na książkę jest ciekawy,ale juz jego realizacja trochę kuleje.Rozwiązania fabuły są trochę naciągane,nie zawsze wynikaja z logicznego punktu myslenia,wydaja się nawet dość przypadkowe.Bohaterowie mnie nie zachwycili.Zwłaszcza główna bohaterka,która wydaje się być dość bierna,poddająca się wpływom.Tam idzie gdzie ją popchną,właściwie bez żadnego zastanowienia się,bez chwili rozwagi...Największą wada tej książki jest dla mnie tłumaczenie w wykonaniu Ewy Mikiny,która bynajmniej nie poprawia odbioru książki.Tłumaczenie jest wprost koszmarne.Wypowiedzi bohaterów sa wręcz patetyczne ,a ich stylizacja w ogóle nie pasuje do czasów opisywanych w książce.Akcja powieści rozgrywa sie w Ameryce w XIX wieku,a styl tłumaczenia przypomina raczej twórczość Jana Kochanowskiego niż dziewiętnastowiecznych pisarzy.Kolejnym słabym punktem książki jest zakończenie,strasznie nielogiczne,naiwne i naciągane.W zasadzie cała intryga rozwiązana jest w kilku zdaniach,a główny winny radośnie przyznaje się do wszystkich zarzucanych mu czynów,wręcz chwali się nimi...
Żeby nie był to taka ponura recenzja wspomnę też o zaletach książki,bo niewątpliwie książka je posiada.O ile można się domyślić tożsamości bohaterki,o tyle niespodzianką niemal do samego końca jest to co się stało i dlaczego stało się tak a nie inaczej.Akcja jest dynamiczna,cały czas coś się dzieje ,a fabuła wciąga na tyle,że można zapomnieć o miernym tłumaczeniu i czytać z dużą dozą zainteresowania.
Może obyło się bez rewelacji(znowu to tłumaczrnie i stylizacja,której nie znoszę),ale książkę czytało mi się z zainteresowaniem.

Jestem zła.
Tak.
Zła.
Oryginalny pomysł na temat przewodni. Zagadka i niepewność, która prawie do samego końca przykuwała uwagę czytelnika i podsycała jego ciekawość.
Może nieco zbyt górnolotny i nazbyt "nadmuchany" emocjonalnie styl, ale przy odrobinie dobrej woli, można było nad tym przejść do porządku dziennego i spokojnie przyswajać treść.
To co kompletnie mnie osłabiło i za co odejmuję jedną gwiazdkę- to zakończenie. To była jakaś kompletna katastrofa.
Wszystko zamknięto w kilkunastu zdaniach a wytłumaczenie zaistniałej sytuacji było naiwne i nieskładne, jak również bardzo mało prawdopodobne ( jeszcze jak żyję nie spotkałam winnego, który z taką chęcią i tak szczerze wyznawałby swoje grzeszki. Cała rzecz przeprowadzona w expressowym tempie, co w połączeniu z wymienionymi powyżej wadami tegoż zakończenia - powodowało wrażenie spisania na "odwal się". Szkoda, bo po ciekawej całości, ten koniec stanowił gorzką pigułkę

Jestem zła.
Tak.
Zła.
To co kompletnie mnie osłabiło...

Przepiękna książka o prawdziwej miłości która zawsze się odnajdzie bez względu na okoliczności.
Zaledwie kilka dni po ślubie Ashton Wingate i jego młodziutka żona Lierin zostają napadnięci przez piratów. Ciężko ranny Ashton cudem uchodzi z życiem zaś Lierin wypadając za burtę ich statku zostaje pochłonięta przez niebezpieczne wody Missisipi.
Po trzech latach od tragedii Wingate wciąż nie pogodził się ze śmiercią żony, której ciała wszak nie odnaleziona a została uznana za zmarłą.
Pewnej nocy wracając znad brzegów Missisipi podczas kolejnych bezowocnych poszukiwań jakiegokolwiek śladu po ukochanej żonie jego powóz zderza się z nieznanym jeźdźcem, który okazuje się być kobietą a po bliższych oględzinach Ashton odkrywa, że jest to jego ukochana Lierin.
Niestety kobieta niczego nie pamięta. Po wypadku zapadła na amnezję.
Wydaję się, że Ashton i Lierin cudownie odnalezieni będą szczęśliwie żyć po kres swoich dni, ponieważ mężczyzna roztacza nad ukochaną opiekę a Lierin zakochuję się w nim, nieoczekiwanie jednak w posiadłości Wingate zjawia się Malcolm Sinclair, który twierdzi, że kobieta którą Ashton gości pod swoim dachem to jego żona Lenora bliźniacza siostra Lierin. Wyznaje, że Lenora została uprowadzona a on szuka jej od kilku miesięcy.
Czy odnaleziona kobieta to Lierin czy Lenora?
To podstawowe pytanie książki. I przyznam, że naprawdę chce się ją czytać. Postać Ashtona to też tak jakby symbol prawdziwego uczucia, które przezwycięży każdą próbę losu i wierzy, że jeżeli dwoje ludzi zostało sobie przeznaczonych to nic ich nie rozdzieli.
Bardzo piękny romans historyczny, polecam.

Po trzech latach od tragedii...

Ashton Wingate wraz z żoną Lierin płynął parostatkiem Ashtona do jego domu, by młoda żona mogła poznać jego rodzinę i tam zamieszkać. W czasie podróży na parostatek napadli piraci w celu abordażu. Lierin wypadła za burtę. Asthon chciał pobiec by ją uratować, lecz wtedy ktoś go uderzył i opadł bezradnie na podłogę.

Po 3 latach Ashton próbował normalnie żyć. Pamięć o śmierci Lierin sprawiała mu ogromny ból, przez co długo wracał do siebie. Musiał prowadzić swoją winnice Belle Chene. Z trudem doszedł do siebie i zaczął zarządzać winnicą. Ciągle jednak pamiętał stratę ukochanej.

Zapłonął budynek dla obłąkanych. Ludzie wyszli z budynku, by uciec przed płomieniami. Jeździec przyglądał się z oddali rosnącym płomieniom. Spłoszył się i odjechał. Uciekał bojąc się, że ktoś go goni. Kobieta miała na sobie pelerynę i piżamę. Pędząc na wierzchowcu zderzyła się z nadciągającą z naprzeciwka dorożką. Spadając z konia wpadła do rowu.

Ashton wyjrzał co sprawiło, że jego woźnica się zatrzymał. Kiedy zobaczył co zaszło, popędził do kobiety. Wydał woźnicy stosowne polecenia, kobietę przetransportował do powozu i ruszyli do Belle Chene.

Lierin, która przez amnezję zapomniała o istnieniu swojego męża. Musiała uczyć się swojego życia od nowa. Nie mogła odnaleźć w Ashtonie swojego męża, widziała w nim przez bardzo długi czas jedynie obcego mężczyznę. Choroba w tamtych czasach była stosunkowo nowa, więc bohaterowie mieli szczęście, że trafili na lekarza, który już się z nią zapoznał. Lekarstwa nie było. Jedynie czas mógł sprawić, by pamięć jej wróciła.

A co się stało potem? W książce pojawia się jeszcze dwóch mężczyzn, którzy namieszają w głowie Lierin. Komu uwierzy kobieta? Czy jej pamięć wróci? Czy będzie w stanie normalnie żyć u boku męża? A może jemu się tylko wydaje, że to jest jego Lierin, może to zupełnie inna kobieta, choć tak podobna do jego żony?

Tradycyjnie, dowiecie się po przeczytaniu książki :)

Książka jest tak zaskakująca, że nawet mnie przechytrzyła. Zawsze potrafię iść za myślą autora i wyprzedzić jego każdy ruch. Już w 2 rozdziale wiem jak książka się zakończy, lub może się zakończyć. A tu się okazuje, że dzieje się inaczej, niż to "zaplanowałam". Naprawdę polecam! :-)

Po 3 latach Ashton próbował normalnie żyć. Pamięć o śmierci...

Czasami niepamięć jest błogosławieństwem!
A czasami przekleństwem,kiedy nie wiesz kto mówi prawdę!

Męskie rozdarte serce po utracie ukochanej(jednego mężczyzny) i niecne zamiary drugiego.

Czy kobieta bez pamięci rozpozna kto jest wrogiem,a kto przyjacielem?
Opowieść o miłości,stracie,odzyskanym świetle i batalii o szczęście.

Czas leczy rany,a prawdziwie kochające serce zawsze odnajdzie drogę!

Czasami niepamięć jest błogosławieństwem!
A czasami przekleństwem,kiedy nie wiesz kto mówi prawdę!

Czy kobieta bez pamięci rozpozna kto jest wrogiem,a kto przyjacielem?
Opowieść o miłości,stracie,odzyskanym świetle i batalii o szczęście.

Czas leczy rany,a prawdziwie kochające serce...

Książka naprawdę pozytywnie mnie zaskoczyła. Nie myślałam, że będzie taka ciekawa. Bardzo dobrze się ją czyta, mimo dość drobnego druku, jest wciągająca. Fabuła dosyć ciekawa, książka stopniowo się rozkręca, a główna bohaterka cały czas trzyma nas w niepewności. Naprawdę polecam wszystkim :)

• Romans historyczny
  • Romans
  • Romans Historyczny

Dodaj cytat z książki Miłość bez pamięci