Płatki na rzece

Świat Książki
2000-01-01
2000-01-01
Joanna Puchalska
płatki na rzece kathleen woodiwiss

Początek książki był intrygujący, potem zrobiło się naiwnie i nudno, pomimo różnych i pozornie ciekawych wydarzeń.
Bohaterzy książki zdobyli moja sympatię, ale książka, już nie.

Bohaterzy książki zdobyli moja sympatię, ale książka, już nie.

Jeśli nie przeszkadzają ci niezgodności historyczne, sposób mówienia i zachowania absolutnie nietypowy dla epoki - to ta książka może być dla ciebie przyjemną podróżą w przeszłość kolonialnej Ameryki, a raczej jej wersję stworzoną przez autorkę, nie mającą wiele wspólnego z realiami.
Jest to historia oparta na zbiegach okoliczności, gdzie piękna członkini wyższych sfer, rzucona przez los na statek niewolniczy trafia do pionierskiej Ameryki, gdzie wpada w oko pewnemu stolarzowi, zajmującemu się też okrętownictwem.
Rozwój ich relacji i miłości jest oczywiście przewidywalny, a w międzyczasie niemal wszyscy i wszystko dookoła chce zabić jego piękną wybrankę :)
Czyta się przyjemnie, gładko, lekko, choć akcja toczy się w oczywisty sposób. Jeśli nie masz wykształcenia historycznego lub wiedzy o historii Stanów Zjednoczonych to nic cię tam specjalnie drażnić nie będzie, ale dla mnie było to miejscami nieznośne. Daję sześć, bo książka mogłaby być lepsza, gdyby autorka poczytała pierwszą lepszą książkę o tamtych czasach.

Zawsze mam problem z książkami Kathleen E.Woodiwiss.Nie do końca są one w moim guście.Zbyt naiwne,zbyt schematyczne.Nie przeczę,że fabuła może się podobać i pewnie podobałaby mi się jakieś 20-25 lat temu,ale z takich opowiastek chyba już wyrosłam;czego innego szukam w książkach.Czegoś,co mnie mocno zainspiruje,tak,żebym nawet po skończeniu książki dalej miała ją w pamięci,przeżywała problemy czy rozterki bohaterów.Przyznam,że coraz mniej znajduję takich książek,choć nie mówię ze ich nie ma.Zdecydowanie bardziej wolę książki wielowaarstwowe,które poruszaja więcej wątków niz tylko jeden.Dużo bardziej odpowiadają mi takie powieści jak Obca Gabaldon,czy Korona śniegu i krwi Cherezińskiej.To takie powieści,które poruszaja wiele tematów a czytelnik może je ocenić z punktu widzenia różnych bohaterów.Tego wszystkiego nie znalazłam w Płatkach na rzece.To bardzo prościutka historyjka,w której jest bardzo konkretny podział na białe i czarne charaktery.Oczywiście bohaterów zwłaszcza głównyh bardzo łatwo polubić,ale rozwiązania fabularne nie zaskakują.No chyba że czytelnika,dopiero raczkującego w świecie romansów...Denerwował mnie styl narracji,bardzo patetyczny,dla mnie wręcz niezjadliwy.Nie wiem jak autorka pisała w oryginale i czy takim stylem napisała książkę,czy też może do takiego a nie innego tłumaczenia przyłożyła się tłumaczka.Jeśli to ta ostatnia,to zrobiła wielką krzywdę tej książce.Szkoda,bo mogłabym mieć w pamięci prościutke historyjkę na odmóżdżenie,a tak zostanie mi w pamięci jako trochę patetyczny bełkot.

Książka "Płatki na rzece" jest dokładnie tym typem romansu historycznego, jaki najbardziej lubię. Jest to bowiem połączenie ckliwego, ogrzewającego serce i naiwnego romansu z kilkoma lekko pikantnymi akcentami dotyczącymi spraw alkowy i z książką przygodowo-awanturniczą, obficie wyposażoną w różnorakie wydarzenia i zwroty akcji, szybkie tempo rozwoju wydarzeń i barwne tło opowiadanej historii, które to elementy nie pozwalają odłożyć książki na jakiś dłuższy czas.
Bohaterowie bardzo szybko zyskują naszą przychylność i mimo iż cała opowieść nie jest pozbawiona sporego ładunku naiwności, oraz jest prościutka w swej formie( jak to w romansach historycznych najczęściej bywa ),a bohaterowie ani na jotę nie wychodzą poza schematy gatunkowe, to i tak czyta się ją bardzo szybko, płynnie i z dużą przyjemnością. Uważam, że lektura tej książki, to był doskonały relaks, poprawiający humor i odprężający po ciężkim dniu. Fankom gatunku- polecam. To dobra pozycja, oferująca przygód moc, ciekawe zawirowania akcji, kilka prościutkich zagadek, i kilka łyżek miodu.

Takie sobie zupełnie przewidywalne romansidło.

Takie sobie zupełnie przewidywalne romansidło.

Był taki moment w moim życiu, gdy rynek zalały "harlekiny". Należało zatem sprawdzić, z czym to się je. Sięgnęłam zatem do typowych romansów. Okazało się, że nie jest to literatura, z którą chcę przemierzać dalsze swoje życie. Jednak jeden, jedyny tytuł, jaki pozostał mi w pamięci i jaki mogę polecić innym, to "Płatki na rzece" Kathleen E. Woodiwiss. Nie jest to zwykła historyjka jakich wiele, ale powieść - romans historyczny. Miejsce i czas zdarzeń to Virginia w XVIII wieku. Jest tu wszystko, co typowy romans zawierać musi: ona piękna, seksowna, zarazem skromna, dobra, mądra, a na dodatek potrafiąca świetnie gotować :-) Ideał. On męski, silny, dumny, facet z przeszłością. Jakże by inaczej. Są - a i czywiście - niezrozumiałe dla bohaterów reakcje, gdy "krew się burzy" lub rumieniec lico pokrywa :-) . Różni się jednak ta książka od innych romansów. Autorka rozbudowała ciekawie fabułę. Dodała tajemnicę, trudności napotykające bohater

• Romans historyczny
  • Romans Historyczny
  • Romans
  • Na wypożyczeniu

Dodaj cytat z książki Płatki na rzece