Na zawsze w twoich ramionach

Okładka książki Na zawsze w twoich ramionach Kathleen E. Woodiwiss
Okładka książki Na zawsze w twoich ramionach
Kathleen E. Woodiwiss Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
Forever in your embrace
Świat Książki
2003-01-01
2003-01-01
83-7311-159-X
Anna Dobrzańska-Gadowska
miłość nienawiść zdrada intryga

Moje pierwsze spotkanie z panią Woodiwiss odbyło się za sprawą książki "Miłość bez pamięci", która mnie oczarowała.
Przekonana, że tym razem powieść "Na zawsze w twoich ramionach" powtórzy mój zachwyt boleśnie się rozczarowałam.
Licząca prawie 400 stron opowieść o miłości stała się zupełnie nieciekawą głęboką studnią.

Zinowia, młoda szlachcianka Rosyjska po drodze do Moskwy zostaje napadnięta przez bandytę Władysława. Cudem uratowana z rąk oprawcy przez Tyrone Rycrofta ucieka ze swoją służbą nie zdążywszy nawet podziękować swojemu wybawicielowi.
Jeszcze tego samego wieczoru dziewczyna podczas kąpieli w basenie z ciepłą wodą natyka się na pułkownika Rycorfta, który jest pod ogromnym wrażeniem urody Zinowii.
Intymne i jednocześnie nieoczekiwane spotkanie kończy się gniewem młodej Rosjanki.
Tymczasem Zinowia zostaje podopieczną księżniczki Anny Taraslowny -kuzynki cara Michaiła i jej męża Aleksieja, który będąc również pod wrażeniem niespotykanej piękności robi wszystko aby ją uwieść.
Zaś Tyron Rycroft prosi cara aby zezwolił mu na oficjalne zalecanie się do Zinowii. Na domiar złego Anna widząc, że jej mąż jest zauroczony hrabianką postanawia wydać ją za mąż za starego księcia Władimira.
Zrozpaczona dziewczyna, chcąc mieć jakiekolwiek wpływ na swój los- wszak nie chce poślubić starca postanawia wykorzystać słabość pułkownika Rycrofta i aranżuje ich potajemną schadzkę, wszystko detalicznie planując. Wie, że jeśli o takim spotkaniu dowie się jej przyszły mąż - książe Władimir z pewnością zerwie kontrakt narzeczeński. Nie może tylko dopuścić aby namiętność jaką pała do niej Tyrone i jej odebrała zmysły a z każdą chwilą spędzoną u boku przystojnego pułkownika jej opory słabną.

Rozczarowała mnie ta książka. W poprzedniej wyżej wspomnianej książce tej autorki akcja toczy się ciągle tu nie.
Niektóre sceny są niepotrzebnie rozwlekane. Podczas parady na której Tyrone prezentuje swój regiment wojska wymiana zdań między Zinowią a Nataszą ciągnie się przez kilkanaście kartek a nie wnosi nic nowego do powieści ani nie powoduje żadnych zwrotów akcji.
Czytałam naprawdę lepsze romanse historyczne.

Zinowia, młoda szlachcianka Rosyjska po drodze do...

Patrząc na książkę „Na zawsze w twoich ramionach” mamy: Kathleen E. Woodiwiss zaliczaną do autorek romansów historycznych, okładkę ze zdjęciem wprost wyjętym z serii „harlekinów” i romansowy tytuł. Pozycja została zatem zaszufladkowana i oceniona niekoniecznie pozytywnie. Jak mówi „Słownik języka polskiego” PWN, romans to „lekka powieść o tematyce miłosnej, zwykle pozbawiona wartości artystycznych”.

A w środku… wciągająca powieść osadzona w realiach XVII-wiecznej carskiej Rosji. Do tego główna bohaterka zupełnie inna od postaci standardowo występujących w romansach, bowiem Zinowia, pomimo młodego wieku, jest kobietą obytą światowo, wykształconą i mądrą. Niestety niedoświadczoną w zasadach panujących przy dworze, tak jak i w sprawach intymnych relacji damsko-męskich. Po śmierci rodziców, zostaje zawezwana do Moskwy w charakterze podopiecznej księżniczki Anny, pomimo tego, że dziewczyna odziedziczyła po ojcu hrabim majątek jako wiano i opieka nie jest jej potrzebna. Jednak samotna panna nie może stanowić sama o sobie. Niestety, księżniczka, kuzynka cara i Zinowia nie darzą sympatią, ale carowi odmówić nie można. W długiej drodze, dziewczyna w dramatycznych okolicznościach poznaje pewnego Anglika, jednak jako obcokrajowiec nie jest on przez innych mile widziany w towarzystwie rosyjskiej hrabianki. Do tego, Zinowia pomimo swojej inteligencji, doprowadza do sytuacji zagrażającej jej życiu i życiu ukochanego.

Książki pisarki Kathleen E. Woodiwiss to jedyne pozycje zaliczane do romansów, które czytam z zaciekawieniem, bowiem nie obrażają czytelniczek płytkością fabuły ani charakterów postaci (z małymi wyjątkami). Co prawda, nie jest to literatura, którą można zaliczyć do wybitnych i oczywiście zawiera elementy romansowe (jak opisy fizycznego zespolenia kochanków),ale jak na ten gatunek książki są przyzwoicie napisane. Wielkim minusem są od połowy tekstu egzaltowane dialogi miłosne. W tekście bolą też pewne drobne nieścisłości (np. dotyczące jednej z części garderoby arystokracji umieszonej niesłusznie w XVII w.),jednak czytanie „Na zawsze w twoich ramionach” przynosi na tyle miłe chwile dla czytelniczki, że można to wybaczyć.

Polecam kobietom jako lekturę lekką i odprężającą, a jednak niezwykle wciągającą. Książka nie jest zupełnie „pozbawiona wartości artystycznych”. Autorka potrafi opisywać przyrodę używając pięknych porównań, używa delikatnego humoru, umie barwnie pokazać klimat tamtej epoki i kraju, zobrazować społeczeństwo, ubiór i wprowadzić rys historii politycznej.

Do książki powinny być dołączone ilustracje przedstawiające oryginalne tradycyjne rosyjskie kobiece stroje, jak nakrycia głowy - czepce (kokoszniki),czyli wysokie, zdobione półkoliste pionowo postawione „daszki” i sarafany – długie, rozcinane z przodu suknie z wysokim stanem, na ramiączkach, a pod spodem jasna koszula z bufiastymi rękawami. Potrafimy sobie takie wyobrazić, bowiem w dzieciństwie niejedna z nas czytywała ilustrowane rosyjskie bajki, ale człowiek Zachodu może nie być tak obeznany w temacie.

Książka ciekawie przedstawia ówczesny świat bohaterów. Tym bardziej jest to godne podziwu, że autorka była Amerykanką.

Wysoko urodzona hrabianka w kraju swoich przodków,otoczona kłamcami,zdrajcami i intrygantami w nieśmiałej walce o swoje szczęście,przy boku angielskiego pułkownika.

Wybawiciel oczarowany urodą i usposobieniem kobiety,wkracza na grząski grunt boju o własne szczęście i jej bezpieczeństwo.

A zaczęło się od iskry przebiegającej między spojrzeniami...

A zaczęło się od iskry przebiegającej między spojrzeniami...

• Romans historyczny
  • Woodiwiss Kathleen E.

Dodaj cytat z książki Na zawsze w twoich ramionach