Elite da tropa

Po przejechaniu stu kilometrów konno, na oklep, bez odpoczynku, umierając z głodu i pragnienia, otrzymują pozwolenie na krótki odpoczynek, a potem ktoś ogłasza, że podano do stołu. Nakrycia jednak nie ma. Na ziemi leży góra pożywienia, nad którą grupa musi się pochylić i jeść rękoma. Ma na to dwie minuty. To tylko jeden z etapów szkolenia elitarnej jednostki policyjnej. To zapowiedź pełnej...

To tylko jeden z etapów szkolenia elitarnej jednostki policyjnej. To zapowiedź pełnej przemocy rutyny policjantów z BOPE. Co noc w fawelach Rio de Janeiro podlegają prawom miejskiej wojny. Nie wahają się, mordują. Nie uciekają i nie dają się zabić.

Pierwszy raz czytelnik podąży krokami policjanta-żołnierza, dla którego każdy dzień to rosyjska ruletka. W tej brutalnej wyliczance nie ma miejsca na wyrzuty sumienia. Gracze podlegają tylko imperatywom wojennym.

| 2014-05-30

Najpierw obejrzałem znakomity brazylijski film o policjantach ze specjalnej jednostki antyterrorystycznej. Przyznam że gdybym najpierw przeczytał książkę to filmu nie chciałbym już oglądać. Czasem jednak człowiek ma szczęście i dzięki temu miałem okazję obejrzeć kawał dobrego kina akcji. Z książką jest jednak o wiele większy problem. O ile jeszcze opis działań jednostki oparty na faktach często brutalnych i krwawych oraz szkolenia które doprowadzało do skrajnego wyczerpania psychicznego i fizycznego rekruta jest ciekawy i przyjemny w odbiorze to niestety reszta (tak jakby cześć druga)gdzie autor chyba raczej wymyśla sobie opowiastkę (a jest to prawie połowa książki) jest niestety niestrawną ciężką literacką papką trudna do strawienia i pozbawioną sensu. Dotarcie do końca tej powiastki były dla mnie rzadko spotykanymi męczarniami a jej zakończenie uznać mogłem za wyczyn iście olimpijski w dyscyplinie na cierpliwość i wytrzymałość. Polecam zdecydowanie film. Dałem 5 bo ocenić warto...

Amara_Nomad | 2013-09-25
Na półkach: Przeczytane, Wojenne, Posiadam
Przeczytana: 24 września 2013

A ja tym razem znowu na przekór wszystkim - podobało mi się.

Może trochę dlatego, że wszystko od razu wizualizuję, może trochę z prywatnego sentymentu do Brazylii.

Język czasem ciężko do mnie trafiał, ale taki miał właśnie być - prosty i normalny, nie na siłę literacki. W końcu pisał to żołnierz, nie zawodowy literat. Słownictwo pasowało do atmosfery, choć wyglądało miejscami na nieco sztuczne, co w tym wypadku zrzucam na karb trudności z przetłumaczeniem z oryginału.
Na wielu przedmówcach wrażenie zrobiła przede wszystkim część pierwsza, w formie krótkich opisów. Mi się również podobała, opisy są wyjątkowo szczegółowe i dosłowne. Tego oczekiwałam. Niemniej jednak część druga podobała mi się znacznie bardziej. Zgadzam się z przedmówcami, że ma się wrażenie chaosu i ciężko się połapać. Dla pełnego zrozumienia: kto, komu i kiedy należałoby najpewniej czytać i jednocześnie notować nazwiska i miejsca.
Ale czy nie to właśnie jest istotą?
Autorowi udało się ukazanie tego, co zamierzył....

| 2015-10-14

Książka opisuje funkcjonowanie brazylijskiej policji wojskowej- BOPE. Najlepszej jednostki służ specjalnych na świecie. Nie ukrywam, że w pierwszej kolejności obejrzałam film na podstawie książki. Było to niezłe kino akcji. Książka w swoim wydźwięku jest dość brutalna i odsłania całą prawdę o funkcjonowaniu jednostki.

Nie jest tajemnicą, że większość brazylijskich policjantów ulega korupcji. Stają się sługasami mafii i karteli narkotykowych. Trafić do BOPE to wyróżnienie samo w sobie, mimo, że płaca podobna jak w normalnej policji. Oficerowi BOPE obca jest korupcja. Samo szkolenie przekracza ludzkie pojęcie i nieliczni je przechodzą do końca. Oficerowie tej jednostki są swego rodzaju bohaterami w wojnie, jaka codziennie toczy się w centrum Brazylii. Gdy normalna policja nie daje sobie rady wzywa się ich. Co cechuje prawdziwego oficera? Zdecydowanie, moralność i skuteczność i krystaliczność. W tej pracy nie ma miejsca dla jednostek słabych psychicznie, nie ma również...

Przemysław Pędzioch | 2012-02-27
Przeczytana: luty 2012

Książka opowiada o pracy elitarnego oddziału policji wojskowej - BOPE. Policjanci Ci, każdego dnia stykają się ze śmiercią na ulicach Rio de Janeiro, walcząc z gangami, codziennie giną i zabijają. Taką mają pracę. BOPE to elita, dostanie się do nich graniczy z cudem. Muszą przejść wielodniowe tortury, zadawane im umyśnie, po to, zeby umieli sobie radzić na ulicach, zeby przetrwali wszystko, zeby zabijali, a nie ginęli. Kto nie przejdzie tej morderczej próby i nie wstąpi w szeregi BOPE, kopie sobie własnoręcznie grób, symylując swoją śmierć. Co jest największym upokorzeniem.
Ksiązka opowiada także o polityce, o zasadach jej działania. O braku moralności wśród polityków, policji, o interesach, nadużyciach, o władzy. Doskonale przedstaiwa reguły rządzące światem.

abc | 2012-06-14
Przeczytana: 2012 rok

Temu kto oglądał film, tej lektury przedstawiać nie trzeba. Kto jednak spodziewa się książki trzymającej w napięciu, na miarę jej ekranizacji, będzie rozczarowany. Jest to pozycja dla ludzi, którzy mają chociaż podstawową wiedzę o Brazylii. Ten kto kojarzy wspomniany kraj jedynie z karnawałem, Copacabaną i pięknymi kobietami lepiej niech po nią nie sięga. Za przewodnik turystyczny, który zachęci do odwiedzenia 'Królowej Kaw', służyć na pewno nie może.

Przede wszystkim książka jest nierówna. Składa się z dwóch części. Pierwsza jest realistyczna, gdyż Autor pisze o własnych doświadczeniach. Brał udział w wydarzeniach, o których mówi, a poruszane zagadnienia bezpośrednio go dotyczą. Pisząc prostym, brutalnym językiem, prowadzi dialog z Czytelnikiem. Bez stylistycznych zabiegów, kwiecistej mowy i owijania w bawełnę. Pisanie jest rodzajem terapii, wspomnieniem tego co go spotkało. Jest dobrym przedsmakiem, zapowiedzią tego co ma nastąpić, jednak potem książka rozczarowuje...
W...

ulfur | 2011-06-05
Przeczytana: maj 2011

1+ za historię, która posłużyła do nakręcania dwóch bardzo przyzwoitych filmów. Książka - słabo napisana, niespójna i chaotyczna. Co prawda autor był tego świadom i nikt jej nie reklamuje jako kandydata do literackiej nagrody Nobla, ale to nie wcale nie poprawia odbioru. Chyba głównie dlatego, że tak ciekawa historia została opisana w tak nieciekawy sposób.

BlacKnee | 2012-08-16
Przeczytana: sierpień 2012

Książka składa się z dwóch części pierwsza jest świetna, druga... trochę gorsza. Jednak mimo z lekka monotonnej drugiej części obraz całości jest dobry, naprawdę dobry. Dlatego, że otrzymujemy obraz świata, które jeży włosy na głowie. Pamiętajmy, że rzeczy przedstawione w Elitarnych dzieją się właśnie teraz "na naszych oczach".

Loki | 2012-02-26

Spójnością ten tytuł nie grzeszy - połowa książki to zbiór "opowiadań" - momentami bardzo ciekawych i szokujących. Dalsza część to jakaś chaotyczna opowiastka bez ładu i składu, jakby urwana w połowie.

Nao | 2016-10-28
Przeczytana: 18 listopada 2016