Śmierć nacjonalisty

Tłumaczenie: Ewa Penksyk-Kluczkowska
Cykl: Carlos Tejada (tom 1)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Death of a Nationalist
Kinqa

Madryt, kwiecień 1939. Właśnie skończyła się wojna domowa, frankistowskie oddziały okupują sprzyjającą republikanom stolicę. W mieście panuje terror, strach przed represjami zwycięzców, a nade wszystko głód. Gdy młody, ambitny oficer Gwardii Cywilnej Carlos Tejada znajduje zwłoki swego przyjaciela i towarzysza broni na jednej z madryckich ulic, zaś nad jego ciałem klęczącą "czerwoną", nie ma wątpliwości co do sprawcy i szybko wymierza sprawiedliwość. Jednak pewne szczegóły zabójstwa nie dają mu spokoju, w nieprzyjaznym i nieznanym sobie mieście rozpoczyna na własną rękę śledztwo, które daje nieoczekiwane wyniki. Śmierć nacjonalisty jest świetnie osadzona w historycznych realiach. To dramatyczna opowieść o okrucieństwie mściwego pokoju i do dziś pokutujących mitach o "faszystach Franco" i "bezbożnikach Stalina", którzy po obu stronach barykady zdolni byli tak do największych podłości jak i czynów wspaniałych.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/68/thriller-i-sensacja.html

koliber | 2014-01-06

Interesująca kryminalna konstrukcja, w której śledztwo w tej samej sprawie prowadzone jest przez dwóch bohaterów, stojących po różnych stronach barykady społeczno-politycznej, tuż po zakończeniu wojny domowej w Hiszpanii 1939 roku (frankistowski sierżant Gwardii Cywilnej kontra komunista republikanin). Motywy podjęcia się rozwiązania sprawy co prawda są inne, ale krocząc tymi samymi tropami doprowadzają do dość zaskakującego jej rozwiązania. Śledztwo jest trudne, bowiem zdobywane przez obu informacje zamiast pomagać w sprawie coraz bardziej ją komplikują.
Wątek kryminalny to nie jedyna konfrontacja dwóch ideologii. Również w sferze obyczajowej uczucia stają do walki z politycznymi przekonaniami. Pojawia się odwieczne pytanie: zawierzyć sercu, czy rozumowi?
W tle autorka bardzo realistycznie maluje nam obraz sytuacji społeczeństwa w ówczesnej Hiszpanii, w której zwycięzcy brutalnie rozprawiają się z pokonanymi. Przy czym pisarka robi to tak umiejętnie, że czytelnik otrzymuje...

Krzysztof Mroczko | 2014-11-22

Hiszpańskie realia powieści kryminalnej są w naszym kraju niezbyt częste. Z tym większą ochotą biorę zawsze do ręki książki, które rozgrywają się na półwyspie Iberyjskim. Rebecca Pavel co prawda jest Amerykanką, ale realia hiszpańskiej stolicy przedstawia z godną podziwu starannością. Jej zadanie jest tym trudniejsze, że Śmierć nacjonalisty rozgrywa się tuż po ustaniu wojny domowej, która mocno wyniszczyła cały kraj.
Książka rozpoczyna się – jak na dobry kryminał przystało – od znalezienia zwłok. Mała dziewczynka, wracająca do domu ze szkoły, odkrywa zwłoki gwardzisty Franco. Śmierć policjanta wstrząsa nią tak bardzo, że gubi zeszyt i ucieka. W domu żali się swoją stratą, bo wszak tużpowojenne szkoły dają jeden zeszyt na cały rok. Jej ciotka, była republikanka, nie waha się ani chwili i postanawia odzyskać stracony zeszyt. Kiedy dociera na miejsce i klęka obok zwłok by podnieść cenny dla małej przedmiot, nadchodzi patrol gwardzistów. Jeden z nich nie ma żadnych wątpliwości – to...

ciociasamozloeluta | 2014-05-22

Hiszpania. Trudne lata wojny domowej. Zbrodnie, bieda i chaos. Bratobojcza walka. Do To wszystko juz znamy.
Myslisz wojna a tu kryminal. Smierc nacjonalisty, Rebecci Pawel to nie tylko zagadka morderstwa to takze i kawal historii Hiszpanii. Oficer Gwardii Cywilnej Carlos Tejada znajduje zwloki swego przyjaciela i osobe, ktora sie nad nim pochyla. Morderca a raczej morderczyni. Zabija kobiete. Ale czy slusznie? Na jaw wychodza pewne sprawy. Realizm tak straszny, ze az nie mozna sie oderwac od ksiazki. Faktem jest, ze autorka amerykanka i wykladowczyni na uniwerystecie w Nowym Yorku tak dobrze przedstawila dzieje franksistowskich oprawcow i ich ofiar, ze ma sie wrazenie jakby pisala je osoba zyjaca w tamtych czasach. A Pawel to przeciez cioci rowiesnica. Bardzo zgrabna lektura. Polecam.

miedzystronami | 2011-01-09
Na półkach: Przeczytane, Wymienię
Przeczytana: 08 listopada 2010

Chwyciłam Śmierć nacjonalisty na szybko z półki, chcąc zając czymś deszczowe niedzielne popołudnie, bez konieczności analizowania, wnikliwe oceny i zaangażowania emocjonalnego.

Akcja tej powieści umiejscowiona jest w Madrycie w 1939 r. Zaraz po zakończeniu wojny domowej wojska frankistowskie (Gwardia Cywilna) okupują stolicę, w której panuje bieda i głód. Wszyscy boją się terroru i możliwych represji. Gwardziści wykorzystują każdą okazję by pozbyć się swych przeciwników – Republikanów tzw. „czerwonych”.

Sierżant Gwardii Cywilnej – skrupulatny i oddany sprawie Carlos Tejada znajduje na ulicy zabitego dawnego przyjaciela a nad jego ciałem jedną z republikanek, dlatego też sam wymierza sprawiedliwość. Dopiero potem zastanawia się nad ewentualnymi pobudkami „czerwonej”, nad tym, co mogło do tej zbrodni doprowadzić i czy rzeczywiście to ona jest winna.

Sam początek tzn. przyczyna zabicia Vivianne wydawała mi się absurdalna. Nie mogłam sobie wyobrazić, że autorka mogła użyć takiej...

Magda | 2014-02-23
Przeczytana: 01 marca 2014

Ciekawa, podobała mi się.

lalluvia | 2016-05-29
Przeczytana: 29 maja 2016