Glina

Capricorn
2006-01-01
2006-01-01
Anna Cichowicz

Okładka książki Gangster. Prawdziwa historia agenta FBI, który przeniknął do mafii Joaquin Garcia, Michael Levin
Gangster. Praw... Joaquin Garcia, Mic...
Okładka książki Biuro tajnych spraw. Kulisy Centralnego Biura Śledczego Sylwester Latkowski, Piotr Pytlakowski
Biuro tajnych ... Sylwester Latkowski...
Okładka książki GROM. Siła i honor Michał Komar, Sławomir Petelicki
GROM. Siła i h... Michał Komar, Sławo...

"Gdy długo spoglądamy w otchłań, otchłań spogląda również w nas." Ten cytat z Nietzchego doskonale pasuje do treści książki. Nie pierwsza i pewnie nie ostatnia historia policjanta któremu okropności oglądane w pracy dewastują psychikę i życie rodzinne. Czyta się jak dobrą powieść sensacyjną, rzecz warta polecenia.

Świetna autobiografia, jednego z najbardziej zasłużonych funkcjonariuszy policji nowojorskiej "NYPD". Historia, mocna i wciągająca, ale napisana prostym dla czytelnika językiem. Brutalny świat w którym mierzy się każdego dnia. Nie jest łatwo być policjantem, kiedy marzenia konfrontują się z rzeczywistością, a życie zweryfikuje jego plany. Działa na granicy prawa, aż w końcu przekracza go, jest teraz między prawem a bezprawiem. Powrót do normalności będzie długi i bolesny.

W mojej ocenie ta książka jest znakomitą odskocznią od świata Polskiej policji gdzie wszyscy znamy te procedury jak co wygląda, jak działa nasz wymiar sprawiedliwości oraz mniej więcej wiemy jak działają nasze służby. Jednak w stanach jest zupełnie inaczej. I tak naprawdę czytając tę opowieść zaczynasz się wczuwać w pewnych momentach w tego adepta i gdy na początku nie ogarniasz o co chodzi to im dalej jesteś tym już sam w myślach zaczynasz sobie mówić co powinni zrobić aby wszystko było dobrze w papierach. Najbardziej poruszające jest to, że historia przedstawiona jest prawdziwa. Opowieść o człowieku, który był funkcjonariuszem z powołania, który miał ambicje, plany i marzenia, któremu życie się w jednej chwili zawaliło. Tak naprawdę los jaki go spotkał sądzę, że spotkał nie jednego funkcjonariusza policji na całym świecie. Dla fanów kryminałów polecam jako kolejne dzieło literackie pomagające zrozumieć jak ciężki i niewdzięczny bywa zawód funkcjonariusza policji.

Trwa Jesień, zbliża się Zima. Książkę polecam na długie wieczory spędzone w domu. Tematyka poważna, choć sama książka napisana prostym dla czytelnika językiem. Każdy rozdział książki jest niejako kontynuacją poprzedniego rozdziału, choć dotyka osobnego problemu. W niektórych rozdziałach brakowało mi kilku stron więcej, aby lepiej poznać opisywane zagadnienie związane z pracą policjanta w NYPD. Dzięki książce Robert Cea z całą pewnością sięgnę po polskie propozycje dotyczące pracy w policji - chodzi szczególnie, albo przede wszystkim o rzeczy, o których istnieniu nie mamy zielonego pojęcia a dotyczą one codziennej pracy w policji.

Uczynię założenie: jeśli tylko tę książkę pozbawiono upiększeń i kłamliwej ingerencji w jej treść, spokojnie można wchłonąć ją jednym wdechem w poczuciu zachwytu.
Bez powyższego założenia: nawet jeśli czyjś paluch w tym gmerał, wydaje się, że książka ta w dużej mierze dość szczerze oddaje wieloznaczność idei bycia (amerykańskim?) policjantem.
Bądź też, nazwijmy to ogólnie: stróżem prawa.
Niewiele z rzeczy, z którymi mamy w życiu do czynienia ma cechy czarno-białego bezdyskusyjnego dogmatu.
Ta książka dobitnie o tym przypomina.
Warta przeczytania.
Bardzo.

Bądź też, nazwijmy to ogólnie:...

„W jego głosie nie słyszałem gniewu ani żadnych innych emocji poza smutkiem.”

Praca policjanta, który waha się między dobrem, a złem jest trudna. Działania na granicy prawa okazują się być obowiązkowe do zdobycia informacji, przejścia przez obszerną biurokrację i możliwość doprowadzenia sprawy do końca. Młody chłopak zaraz po szkółce policyjnej nie zdawał sobie sprawy, jaki ciężar bierze na siebie. Wielokrotne łamanie prawa, by wyegzekwować prawo jest czystą hipokryzją, niezbędną do wykonywania swoich działań.

Łamanie prawa, na rzecz prawa, w pewnym momencie zatraca się granica, brakuje rozwagi, rozsądnego myślenia, przekroczenie uprawnień. Funkcjonariusz staje się przestępcą by zatrzymywać przestępców.

„W jego głosie nie słyszałem gniewu ani żadnych innych emocji poza smutkiem.”

Powiem tak, książka na samym początku mnie "wciągła" i ciekawila, wraz z pozniejszym czytaniem przestała. Historia sama w sobie mocna, ciekawa i interesująca. Ale im dalej tym czytało mi się "Gline" tym gorzej... Juz nawet zapomnialam jak sie skonczyła, nie zrobila na mnie zbyt duzego wrażenia ;)

Sporo dialogów z dealerami narkotywowymi, kulisy działania nowojorskiego policjanta, na granicy prawa, czy też przekraczającego prawo i w końcu tracącego nad sobą kontrolę.
Moim zdaniem, tak jak i jednej z osób oceniających książkę, historia w wielu miejscach została podkręcona, ale ciekawe było przedstawienie wielu spraw z perspektywy po latach, zwłaszcza życie osobiste autora, miałam ciarki w niektórych momentach i często współczułam autorowi. Zakończenie podsumowujące - nie mogło go zabraknąć.
Generalnie o tym co ludzkie, prawdziwe a przede wszystkim o pogubionym człowieku, który uczunił priorytetem nie to co powinien - to po latach chyba do niego dotarło.

Książka "połknięta" w jeden wieczór. Historia na faktach. Wciągająca i przyjemna.

Mrozi krew w żyłach, polecam!

Mrozi krew w żyłach, polecam!

• 2018 WERUSIA
  • Literatura faktu