Glina

Tłumaczenie: Anna Cichowicz
Seria: Żywoty nieświętych
Wydawnictwo: Capricorn

Brutalnie szczera opowieść nowojorskiego policjanta, o tym jak walcząc z przestępczym podziemiem można stracić człowieczeństwo, wrażliwość i miłość najbliższych. Robert Cea rozpoczynał swoją karierę policjanta jako idealista...

joaśka | 2012-09-11

Bardzo dobra książka. Realistyczna, prawdziwa, bez upiększeń i patosu, miejscami smutna i brutalna, a jednak pokazująca kawał człowieczeństwa i dylematy moralne... Człowieka, który angażując się w pracę i wierząc w ideały, balansuje na granicy dobra i zła, prawa i bezprawia. I choć czasami stąpa po kruchym lodzie, pozostaje sobą, nie zatraca jasności, co dobre, a co złe. Z pewnością praca w nowojorskiej policji różni się "nieco" od służby naszych mundurowych i niemundurowych, jednak mam wrażenie, że ta relacja jest uniwersalna i dotyczy nie tylko tego zawodu. Warto przeczytać i pomyśleć. Dla wszystkich niosących pomoc i zaangażowanych w pracę na rzecz innych.

Kalin | 2013-01-09
Przeczytana: 06 listopada 2012

Bardzo dobra książka. Pokazuje pracę policjanta, jego fascynacje, idealizowanie policji. Później zderza się z rzeczywistością, kolesiostwem, łapówkarstwem itp.
Okazuje się, że ma to ogromny wpływ na jego życie, nie tylko zawodowe ale i prywatne.
Polecam każdemu jako świetny obyczaj.

Justyna_78 | 2016-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2016

Sporo dialogów z dealerami narkotywowymi, kulisy działania nowojorskiego policjanta, na granicy prawa, czy też przekraczającego prawo i w końcu tracącego nad sobą kontrolę.
Moim zdaniem, tak jak i jednej z osób oceniających książkę, historia w wielu miejscach została podkręcona, ale ciekawe było przedstawienie wielu spraw z perspektywy po latach, zwłaszcza życie osobiste autora, miałam ciarki w niektórych momentach i często współczułam autorowi. Zakończenie podsumowujące - nie mogło go zabraknąć.
Generalnie o tym co ludzkie, prawdziwe a przede wszystkim o pogubionym człowieku, który uczunił priorytetem nie to co powinien - to po latach chyba do niego dotarło.

AlexDelaware | 2015-05-11
Przeczytana: 09 maja 2015

Robert Cea odsłania w książce kulisy pracy nowojorskiego policjanta. Ile frustracji, wyrzeczeń, cierpień to kosztuje... A wie to, ponieważ jest byłym policjantem i opisuje własne, ciekawe ale i mroczne przeżycia. Książka bardzo dobra, ciekawe zakończenie, polecam.

Calineczka | 2013-08-18
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Książka ukazuje, jak łatwo przekroczyć granicę między dobrem a złem, które czai się prawie wszędzie, jak łatwo dać się zaślepić na to, co w życiu ważne, zatracić wartości, jaki wpływ na życie osobiste ma praca. Jednak życie do ostatniej chwili daje możliwość wyboru i zmiany dotychczasowego postępowania. Napisana w taki sposób, że szybko się ją czyta. Daje do myślenia.

Marcin | 2013-09-18
Przeczytana: wrzesień 2013

Wyobraź sobie, że policjant znajdujący się na najbliższym posterunku, który z reguły i obowiązku ma bronić Ciebie, przeciętnego obywatela, tak na prawdę jest niewiele lepszym człowiekiem niż ludzie przed którymi ma Cię bronić. A może nawet jest gorszy od nich? Do kogo wtedy zgłosisz się o pomocą? Zostajesz z problemami sam, nie masz na kogo liczyć. Na "drobne" zbrodnie przymyka się oko, aby dotrzeć do "wielkich spraw". Potrafisz sobie wyobrazić taką sytuację? Nie musisz - tak wygląda życie w dzielnicach zwanych Badlands, które zostały opisane w opartej na faktach powieści nowojorskiego gliniarza Roberta Cea.

Autor autobiograficznej powieści Glina przedstawia świat jakiego nie dostrzegają ludzie, którzy mieli szczęście urodzić się w tej dobrej części świata.

Robert Cea to młody chłopak, który zostaje absolwentem akademii policyjnej i zafascynowany pracą policjanta pragnie przeć do przodu zdobywając wyższe stopnie w hierarchii policyjnej. Jest człowiekiem, dla którego służba to...

Tekla | 2016-05-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2013

Książka "połknięta" w jeden wieczór. Historia na faktach. Wciągająca i przyjemna.

| 2013-05-21
Przeczytana: 04 kwietnia 2013

Bardziej to podchodziło mi to pod jakiś film amerykański niż prawdziwa spowiedź policjanta. Może jakaś część prawdy w tym się znalazła, ale osobiście uważam, że nieco zostało to wszystko na potrzeby książki upiększone.

Felix | 2011-03-31

Świetna książka. Jedna z nieliczny, która ukazuje prawdziwą pracę Policji. Czyta się jednym tchem, trzyma w napięciu do samego końca.

HerKomendante | 2012-12-21
Przeczytana: 15 listopada 2012

Bardzo mi sie podobała, opisane krok po kroku wielka fascynacja zawodem a potem autodestrukcja głównego bohatera
super