Invictus. Igrając z wrogiem

Wydawnictwo: Muza
Playing the Enemy: Nelson Mandela and the Game that Made a Nation
RPA, Mandela, rugby
Montgomerry

- inspirująca historia o tym, jak Nelson Mandela połączył siły z kapitanem reprezentacji rugby RPA, by zjednoczyć ich kraj - w lutym 2010 roku, na ekrany kin wejdzie film na podstawie książki Johna Carlina z Morganem Freemanem (Nelson Mandela) oraz Mattem Damonem (François Pienaar) w rolach głównych Rok 1994. Nelson Mandela został właśnie wybrany na prezydenta nowej RPA. Pomimo upadku...

rugby RPA, by zjednoczyć ich kraj

Rok 1994. Nelson Mandela został właśnie wybrany na prezydenta nowej RPA. Pomimo upadku apartheidu kraj nadal jest głęboko podzielony, rasowo i ekonomicznie. Aby zjednoczyć swój lud, Nelson Mandela wymyśla odważny, ale ryzykowny plan: chce przekonać ludzi do poparcia narodowej reprezentacji rugby - Springboks - w ich walce o Puchar Świata, którego finał ma się odbyć w RPA za rok. Nie jest to łatwe zadanie, biorąc pod uwagę, że w tamtym okresie większość czarnych obywateli ciągle uważała rugby za rasistowski sport, który kojarzył się z afrykanerami, i zdecydowanie bardziej wolała piłkę nożną.

Pod przywództwem kapitana François Pienaara, wbrew wszelkim przeciwnościom losu, 24 czerwca 1995 roku, Springboks pokonają Nową Zelandię na oczach szalejącego sześćdziesięciodwutysięcznego tłumu kibiców zgromadzonych na stadionie Ellis Park w Johannesburgu. Widowiskowy i pełen napięcia mecz uwieczniony został na symbolicznym zdjęciu, które do dziś stanowi pamiątkę tego decydującego wydarzenia w historii nie tylko sportu, ale i narodu.

Chromypies | 2016-03-21

Czytając tę książkę trudno nie odnieść wrażenia, że autor jest bezkrytycznym wyznawcą jedynej słusznej opcji, że jest wręcz propagandystą Nelsona Mandeli i ANC. Gdyby ta książka powstała w rok czy dwa po pucharze świata, to jeszcze można zrozumieć postawę autora, ale powstała już w XXI wieku, materiały były gromadzone w latach 2000-2007 i pan Carlin musiał wiedzieć jak wygląda RPA po demokratycznych przemianach. W swojej książce pisze, że RPA to kraj stabilnej demokracji i to pierwszy raz od przybycia białych kolonizatorów w 1652 roku, że doszło do pojednania dzięki rugby, a to przecież są bzdury. Południowa Afryka to kraj galopującej przestępczości, ciążącej ludziom wszystkich ras, kraj gwałtów na kobietach wszystkich ras, kraj korupcji i napięć rasowych. Książka nie jest zniuansowana, jest prosta, przedstawia historię przemian w sposób wręcz prostacki. Jedno trzeba autorowi oddać i wziąć sobie do serca naukę jaka płynie z tej lektury - sport to naprawdę opium dla mas. Służy...

Eljot | 2014-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Bardzo ciężko mi ją ocenić. Nie jest to tematyka, która by mnie bardzo interesowała. Historia, polityka, władza...Oto słowa, które przychodzą mi od razu na myśl po jej przeczytaniu.
Niewątpliwie książka wciąga, daje dużo do myślenia, poszerza horyzonty, zmienia światopogląd.
osobom, które przymierzają się do jej czytania, proponuję pełne skupienie i wyciszenie.
Streszczać chyba jej nie muszę, bo któż nie zna Nelsona Mandeli?
Bardzo polecam tym, którzy interesują się historią oraz tym, którzy dążą do samodoskonalenia...

Damian | 2013-05-21
Przeczytana: 24 czerwca 2011

Znakomita książka, ukazująca jednocześnie życie Nelsona Mandeli oraz niezwykłą moc sportu.

Artur_Kubica | 2015-11-25

Jak na ten rodzaj literatury dość krzepiące. ** gwiazdki za próbę wytłumaczenia czym jest rugby dla RPA, a i tak sięgnąłem po nią li tylko przez usilne promowanie jej przez Roberta Małolepszego w trakcie trwania Pucharu Świata.

Edith | 2010-09-01
Przeczytana: 01 września 2010

Książkę „Invictus. Igrając z wrogiem” sprezentowałam swojemu chłopakowi na urodziny. Wiedziałam, że prezentem będzie książka, ale zastanawiałam się jaka. Na decyzję złożyło się kilka sytuacji: jego urodziny wypadały w czasie MŚ w piłce nożnej w RPA, przed Mistrzostwami w Dużym Formacie przeczytałam artykuł o Mandeli i sławnym meczu oraz recenzja u Anny Liwii. Wtedy już wiedziałam, że książka mogła być tylko jedna.

Do przeczytania namawiał mnie jej właściciel, który jak zauważyłam chyba był nią zachwycony. Miałam ambitny plan przeczytać ją jeszcze w czasie MŚ, ale zajęłam się kibicowaniem i o czytaniu nie było już mowy. Dopiero nie dawno znalazłam dla niej czas, czytanie jednak nie szło tak dobrze jakbym chciała.

„Invictus...” to dość dobrze, że się tak wyrażę zmontowana historia o Nelsonie Mandeli. Autorem książki jest dziennikarz John Carlin. Na całość składają się przeprowadzone przez niego wywiady z uczestnikami wydarzeń oraz zapisy jego obserwacji z sytuacji w RPA z lat...

Montgomerry | 2010-03-09

Przyznam się, że do tej pory zbytnio nie interesowałam się szerzej i wiedziałam zbyt mało na temat historii Republiki Południowej Afryki. A już na pewno nie wiedziałam o wydarzeniu, jakie miało miejsce w dniu 25 czerwca 1995 roku na stadionie Ellis Park i jego następstwach. Książka sprawiła również, że słowo „apartheid” nie jest już kolejnym pojęciem ze słownika historii XX wieku.

Książka powstała dzięki licznym wywiadom przeprowadzonym przez autora z Nelsonem Mandelą w latach 1993-1995. Od roku 1989 John Carlin pracował jako korespondent zagraniczny w Republice Południowej Afryki. Jako reporter poznał również świat polityczny RPA i ludzi związanych z upadkiem apartheidu. Wiele z przeprowadzanych rozmów zostało przytoczone w książce. Autor przybliża czytelnikowi problem segregacji rasowej w RPA, powraca do czasów terroru i wyzysku w okresie apartheidu, opowiada o jego upadku. Wiele stron poświęca samemu Nelsonowi Mandeli i jego życiu zarówno jako więźnia jak i później jako...

Jess | 2015-10-03
Przeczytana: 03 października 2015

Wspaniała historia zjednoczenia narodu Republiki Południowej Afryki. I uniwersalny podręcznik rozwiązywania wszelkich konfliktów międzyludzkich.

przygodka | 2010-12-21
Przeczytana: 2010 rok

Historia niezwykła, bo pozytywna zmiana postawy większości mieszkańców kraju RPA do odrzucenia apartheid-u nie może być nazwana inaczej jak fenomenem. Niewątpliwie nie jest to zasługa tylko jednego człowieka, jednak Mandela swoją postawą dał przykład innym. Dążąc do zmany systemu wybrał ścieżkę pokoju zamiast walki. Po wyjściu z więzienia nie kierował się złością i żądzą zemsty, obrał sobie inny cel. Autor książki poprzez szerg wywiadów z różnymi mieszkańcami RPA pozwala czytelnikowi spojrzeć na sytuację z kilku punktów widzenia... Nie mamy tu tylko obrazu i wspomnień Mandeli i myślę,że dlatego też ksiażka ta jest jeszcze bardziej interesująca. W mojej opinii to doskonała książka o tym jaki potencjał drzemie w ludzach, bo przecież to nie Mandela obalił apartheid, to każdy mieszkaniec RPA,który zdecydował zmienić swoją postawę z nienawiści na akceptację drugiego człowieka. Szkoda,że film na podstawie książki nie wszedł do polskich kin...hm..czyżby niósł ze sobą niewystarczjąco dobre...

Kalogero | 2016-10-26

Przeczytałem tę książkę ponieważ interesuję się rugby i przyokazji poznałem ciekawą acz napewno nie obiektywną historięNelsona Mandeli , którego znałem lecz napewno nie w takim stopniu jak po przeczytanej książce Incictus.Polecam.

Maciej | 2016-09-21
Przeczytana: czerwiec 2015

Książka naprawdę ciekawa bo ukazująca życie Mandeli a i pokazuje życie narodowej reprezentacji rugby, ale z drugiej strony tak mocno propaguje Mandelę że to kuje w oczy.