Czerwony rynek. Na tropie handlarzy organów, złodziei kości, producentów krwi i porywaczy dzieci

Tłumaczenie: Janusz Ochab
Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
The Red Market
narządy, handel, ciało, czarny rynek, Czarne,
literatura faktu
Ag2S

Dziennikarz śledczy Scott Carney spędził pięć lat, badając przynoszący krocie handel ludzkimi ciałami – nielegalny, krwawy i brutalny „czerwony rynek”. Odnalazł indyjską wioskę zwaną Kidneyvakkam, gdyż większość jej mieszkańców dawno posprzedawała już nerki; rozmawiał z hienami cmentarnymi, ludźmi, którzy kradną ciała z grobów, kostnic i stosów pogrzebowych, by produkować szkielety anatomiczne; odwiedził starożytną świątynię, która eksportuje włosy swoich wyznawców do Ameryki, zarabiając na tym miliony dolarów.

W XXI wieku ciało ludzkie znów stało się towarem, regulacje prawne sprzyjają nadużyciom. W sytuacji zagrożenia życia nie chcemy zadawać niewygodnych pytań o pochodzenie krwi czy narządów do przeszczepu. Gdy możemy wybierać, kupujemy perukę z naturalnych włosów. Medycyny zalecamy uczyć się tylko na prawdziwych preparatach. Czy w naszym pragnieniu wiedzy, nieśmiertelności i piękna nie uznajemy już granic, których nie wolno przekroczyć?

źródło opisu: Czarne, 2014

źródło okładki: czarne.com.pl

Wroński | 2014-04-22

Nareszcie doczekałem się reportażu w polskim przekładzie, który opisuje zasady funkcjonowania „czerwonego rynku”. Dziennikarz Scott Carney w sposób rzetelny przedstawia zgromadzone dowody, demaskuje zmowę milczenia wokół przedstawionych w książce faktów. Na „czerwony rynek” składają się m.in. porwania dzieci, testowanie leków na ludziach lub sprzedaż narządów. Niektórzy użytkownicy LC piszą, że co bardziej wrażliwe osoby mogą mieć trudność z przebrnięciem przez cześć opisów – bez przesady, np. horrory Mastertona obfitują w bardziej drastyczne obrazy. Oczywiście reportaż jest wstrząsający, ale głównie za sprawą skali na jaką działa taki market i to pod „czujnym okiem” wyspecjalizowanych organizacji międzynarodowych, które walczą (hehe) o prawa człowieka. Publikacje oceniam jako bardzo dobrą, aczkolwiek moje oczekiwania względem niej były dużo większe. Liczyłem na to, że poczytam np. o filmach typu „ostatnie tchnienie”, męskich burdelach albo próbach klonowania ludzi. Najwyraźniej są...

EwaWu | 2016-09-23
Na półkach: E-book, Przeczytane
Przeczytana: 23 września 2016

Handel żywą, prawie-żywą lub niedawno-jeszcze-żywą materią - ludzkim ciałem. Utrzymywanie się ze sprzedaży nerek, handel dziećmi, wykradanie ludzkich szczątek z cmentarzy, sporządzanie z człowieczych kości fletów i misek do odprawiania obrzędów religijnych... O tych i wielu innych działaniach korzystających z człowieka jako towaru można przeczytać w reportażu Scotta Carneya, który dzielnie przemierzył sporą część świata, razem z jego ciemnymi zakamarkami, aby zebrać rzetelny i fascynujący materiał. Otwiera oczy na to, na co większość z nas nie zwraca na co dzień zbyt bacznej uwagi.

Coś innego. Warto.

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016

Ta książka jest napisana zgodnie zasadą Mistrza horroru Alfreda Hitchcocka:

„Film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć” .

Trudno jest przejść do porządku dziennego nawet nad przedmową.
Dowiadujemy się z niej m.in. tego, że w buddyzmie (a właściwie w jego specyficznych, bhutańskich odłamach) do kontemplacji nad ludzką śmiertelnością niezbędne są flety z ludzkich piszczeli i miski ofiarne wykonane z puszki mózgowej człowieka.
I że Autor jest rozczarowany(?), bo nie tego typu „artefaktów” poszukiwał.
Sam Scott Carney wycenia swoje ciało na 250 tys. dolarów „w hurcie” a "w detalu” na ok. 1 milion dolarów. To robi wrażenie.
Nerka pobrana od ubogiego Hindusa kosztuje 2000$ ( a jak się go oszuka – to może kosztować "zaledwie" 800$), koszt tejże nerki dla „klienta” w USA to ponad 100,000 $.
Pozycja mocna jak czysty spirytus, bo dawny Scott Carney to miły, spokojny antropolog mający nienerwową pracę.
Opiekował się amerykańskimi...

Iza | 2017-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

Otwieranie grobów w celu zdobycia kości, wykorzystywanie trudnych momentów w życiu by namówić do oddania własnej nerki, dzieci ukradzione swoim rodzicom i sprzedane bogatym amerykańskim rodzinom, sprzedawanie własnych komórek jajowych, noszenie wyhodowanej sztucznie ciąży i sprzedaż dziecka, odebranie wolności i brutalne pobieranie krwi niemal umierającym z wycieńczenia osobom, testowanie leków na ludziach... Te i inne rodzaje czerwonego rynku opisuje w swojej książce Scott Carney.

Po jej przeczytaniu zastanawiam się jak daleko człowiek może się posunąć by zarobić pieniądze i by zaspokoić swoje potrzeby. Mam wrażenie, że na świecie nie liczy się nic poza pieniądzem i własnym "ja". Bo w końcu co bogatego człowieka obchodzi to, że dziecko, które zaadoptował zostało wcześniej wykradzione z rąk swoich rodziców? Co kogo obchodzi, że nerka, która ratuje nam życie została odebrana oszukanej i wykorzystanej kobiecie? Co kogo obchodzi, że szkielet stojący w gabinecie lekarskim został...

monika | 2015-02-16
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 lutego 2015

Wstrząsająca książka która odsłania kulisy handlu ludzkim ciałem.Książka jest podzielona na różne rozdziały które to opisują każdy proceder z ososbna.Znajdziemy tu handel kośćmi,nerkami,krwią,komórkami jajowymi,handel dziećmi a także wynajmowanie się w celu testowania leków.Człowiek na czerwonym rynku jest tylko towarem za który inni słono płacą.Książka jest drastyczna właśnie dlatego że jest prawdziwa,to nie jakiś zwykły horror tylko smutna rzeczywistość.

Michał | 2016-05-28
Przeczytana: 28 maja 2016

"Martwe ciało dzieli od żywego bardzo cienka, niemal niedostrzegalna granica. Problem z umieraniem polega na tym, że kiedy już ta linia zostanie przekroczona, zmieniają się wszystkie zasady obcowania z fizyczną obecnością danej osoby".
Całkiem interesująca, rzeczowa lektura dotycząca kwestii wtórnego wykorzystywania ludzkiego ciała, inspirowana w dłużej mierze funkcjonowaniem czerwonego rynku w Indiach. Temat tabu, wszak mało kto chce wiedzieć, że z aminokwasów zawartych we włosach tworzy się zaczyn do pieczywa, że istnieją nielegalne fabryki ludzkiej krwi, a szkielety anatomiczne pochodzą najczęściej z hinduskich cmentarzy.
Szkoda tylko, że mnogość poruszanych problemów sprawia, iż niektóre, zwłaszcza te ciekawsze zostały tylko pobieżnie muśnięte. Przy okazji dostajemy natomiast swoistą kronikę biurokracji oraz szczyptę oczywistych, populistycznych banałów, pisanych z typową amerykańską butą.
Mimo to, pozycja na pewno warta przeczytania.

Viconia | 2014-03-28
Przeczytana: 13 marca 2014

Ta książka zaciekawiła mnie od chwili, kiedy zobaczyłam okładkę. Potem przeczytałam tytuł, opis i już miałam sto procent pewności, że muszę to przeczytać.

Czy zastanawialiście się kiedyś ile warte jest Wasze ciało? I chodzi mi tu o wartość materialną. Ile warte są Wasze nerki, wątroba, serce, rogówki, skóra, krew, kości, generalnie każdy najmniejszy skrawek, który może się przydać innym. Powiem Wam, że gdybyście się tak podliczyli, to bylibyście pod wrażeniem sumki, jaka by Wam wyszła. Zabrzmiało zbyt przedmiotowo? Cóż, o to chodziło. Carney chciał nam pokazać, że są ludzie na tym świecie, który ludzkie ciało właśnie tak traktują, jak zbiór tkanek i części zamiennych, który można rozebrać na kawałki i sprzedać każdy tam, gdzie akurat jest zapotrzebowanie.

Straszna jest to książka, a jednocześnie przeokropnie fascynująca. Przyznam szczerze, że zdarzało mi się zapomnieć o tym, że czytam reportaż. A może podświadomie chciałam o tym zapomnieć. Momentami wkręcałam się jak w najlepszy...

Vaszka | 2016-12-01
Na półkach: 2016 r., Reportaż, Przeczytane
Przeczytana: 01 grudnia 2016

"Czerwony rynek" to rzetelna praca autora Scotta Carneya. Lektura jest zatrważająca. Takie słowa jak "ludzkie" czy "człowieczeństwo" zatraciły swoje znaczenie i rację bytu. Człowiek przestał być człowiekiem, a stał się tylko kolejnym towarem na którym można zarobić. Czytając zastanawiałam się gdzie podziało się ludzkie sumienie, ale zdaje się, że "interes to interes" i nie ma miejsca na takie "słabości". Chcesz kupić nerkę, wątrobę trzustkę czy jakikolwiek inny organ? Nie ma problemu, wystarczy, że wiesz gdzie szukać. Sprzedawanie ludzkich kości, komórek macierzystych, wynajmowanie kobiet czy też wykorzystywanie ludzi jako "króliki doświadczalne" jest na porządku dziennym. Sprzedawanie dzieci do adopcji to także nic nowego, ale w tej chwili istnieją i "fabryki dzieci", bo inaczej nazwać tego nie można. To tylko nieliczne przykłady z książki, nie będę się rozpisywać, naprawdę warto przeczytać.
Ps. Całkowicie na marginesie muszę się odnieść do jednego fragmentu, który teraz...

lobo_tommy | 2014-03-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBook, 2014
Przeczytana: 13 marca 2014

Dla niektórych ta książka może być gorsza niż horror, na szczęście jest napisana bez nadmiernej egzaltacji i oburzenia, na które zresztą opisane sytuacje zasługują.
Handel ludzkimi organami, zarówno tymi żywymi jak i tymi wykradzionymi z grobów to spowita tajemnicą ciemna strona medycyny (chociaż raczej tę dziedzinę nauki powinno się nazywać przemysłem medycznym). To co w Polsce robili studenci medycyny, przekupując flaszką wódki grabarza żeby zdobyć ludzką czaszkę, na świecie rozwinięte jest do skali dobrze prosperującego biznesu. Biznesu z którego zyski czerpią jakieś szemrane osobistości. Większość opisanych procederów to dla mnie nowość (o kradzieży nerek słyszy się gdzieniegdzie), farmy krwi to był jednak dla mnie szok. Generalnie nie jestem zwolennikiem spiskowej teorii dziejów, ale wygląda na to, że powstanie czerwonego rynku to zasługa pieniędzy jakie tam się tworzą. Kwoty są tak duże, że nikt nie chce tego regulować. Ktoś na tym nieźle zarabia i nie ma ochoty tracić forsy....

Keylah | 2014-08-03

Zawsze fascynowały mnie reportaże ale takie z prawdziwego zdarzenia, takie które nie będą owijały w bawełnę i, w których przedstawione relacje dziennikarzy na prawdę mną wstrząsną, a także odkryją stronę funkcjonowania systemu, której jeszcze nie znam.
Zawsze świetnie czyta się takie pozycje i zdecydowanie ''Czerwony rynek'' do tych pozycji należy.
Reportaż napisany jest dobrym językiem. Ciekawy zamysł na przedstawienie "ciemnej strony świata" bo powiem szczerze, oprócz relacji byłych więźniów obozów koncentracyjnych czy także opowiadań więźniów mafii nie spotkałam się z takim reportażem.
Książka jest na prawdę kontrowersyjna i po przeczytaniu wyzwala poczucie winy, że w jakiś sposób czujemy się odpowiedzialni za owe sytuacje.
Zdecydowanie polecam!!!