Śmierć na Diamentowej Górze. Amerykańska droga do oświecenia

Scott Carney Wydawnictwo: Czarne Seria: Seria Amerykańska literatura faktu
A Death on Diamond Mountain: A True Story of Obsession, Madness, and the Path to Enlightenment
Dominika Cieśla-Szymańska
Czarne
buddyzm ekstaza filozofie Wschodu harmonia wewnętrzna literatura faktu medytacja nirwana poszukiwanie sensu życia reportaż śmierć transcendencja wierzenia
literatura faktu
Dominika Cieśla-Szymańska
Seria Amerykańska

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Mroczna strona oświecenia

12 Link do recenzji

22 kwietnia 2012 roku, na terenie ośrodka medytacyjnego Diamond Mountain, ratownicy medyczni znaleźli martwego Iana Thorsona, 38-letniego wyznawcę buddyzmu tybetańskiego. Scott Carney w reportażu Wydawnictwa Czarne "Śmierć na Diamentowej Górze. Amerykańska droga do wyzwolenia" poddaje ten przypadek szczegółowej analizie. Zanim jednak przejdzie do historii Iana, poświęca...

Czarne i jego Seria Amerykańska i tym razem nie zawodzi. Tematyka dla mnie trochę obca (buddyzm), ale dzięki tej książce dowiedziałam się czegoś nowego. Odrobinę brakowało mi podsumowania - książka właściwie kończy się dość gwałtownie, a sam opis śmierci Iana zajmuje dosłownie kilka kartek. Liczyłam na odrobinę więcej, ale mimo to się nie zawiodłam.

Pomarańczowe szaty, reinkarnacja, kwiat lotosu, czakry, Tybet. Dla szeroko rozumianego Zachodu buddyzm to często wciąż ruch na mglistym pograniczu ezoterycznego aerobiku, mody i religii skupionej na wszechogarniającym pokoju i spokoju. Nawet ci, którym buddyzm kojarzy się przede wszystkim z kościelnymi plakatami "Zagrożenia duchowe" pewnie by nie przypuszczali, ile w jego...

Recenzja za kilka dni> Na razie zaprasza, na recenzję Ostatniego pustelnika. A potem, po dodaniu na listę naszego forum, recenzja dziennika współczesnej eremitki angielskiej "„A Simplified Life. A contemporary hermit's experience of solitude and silence".

Jakże współczesny głos, mogący być odniesieniem do obecnej sytuacji w wielu innych religiach i wyznaniach - tak się kończy, gdy wiara zmienia się w sekciarstwo.

Kolejny świetny reportaż serii Amerykańskiej - wiele interesujących informacji, świetnie dobrany język (brawo tłumacz!), porządnie poprowadzona narracja, ciekawe odniesienia.

Czy buddyzm może mieć ciemne oblicze? Carney udowadnia nam, że tak. Opowieść o śmierci młodego lamy Iana Thorsona staje się pretekstem do szukania odpowiedzi na pytanie o amerykańską fascynację Wschodem i przyczyn wynaturzeń filozofii wschodnich przez kulturę amerykańską. Jak tłumaczy autor: "spoglądając na Wschód, Europejczycy wyobrażali sobie krainy zamieszkane przez...

Reportaż skierowany raczej do osób w różnym stopniu zafascynowanych buddyzmem, mających wiedzę na poziomie zdecydowanie wyższym niż kilka ćwiczeń na zdrowy kręgosłup. Dla pozostałych może balansować na granicy niezdrowej sensacji i histerycznych ostrzeżeń przed niebezpieczeństwem kontaktu. Tak można potraktować zarówno klarownie przedstawioną historię buddyzmu, ewolucję,...

Cieszę się, że książkę przeczytałam, choć nie jest w moim stylu i nie było lekko.
Niezwykle ciekawy temat i bardzo żetelna praca.
Choć wzbudza niepokój dostarcza wiele informacji na temat negatywnego wpływu realigii Wschodu oraz działania sekt, o których wcześniej nie miałam pojęcia.

Ciekawe, ale dość płytkie studium na temat amerykańskiej duchowości. Brak dopchnięcia ostrza, bardziej krytycznego osądu wszelkich racji. Autor jest w zbyt wielu aspektach naiwny i nabudowuje w infantylny sposób atmosferę grozy trochę jakby opowiadał bajkę o ogrze spod łóżka swoim dzieciom. Isaacson wciąż pozostaje amerykańskim mistrzem.

Dyskusje

• Chcę w prezencie