Drugi dziennik. 21 czerwca 2012 – 20 czerwca 2013

Okładka książki Drugi dziennik. 21 czerwca 2012 – 20 czerwca 2013 Jerzy Pilch
Okładka książki Drugi dziennik. 21 czerwca 2012 – 20 czerwca 2013
Jerzy Pilch Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literackie
2013-12-04
2013-12-04

Ten dziennik jest dużo bardziej introwertyczny i naznaczony chorobą pisarza. O przemyśleniach, literaturze, słabościach fizycznych bardziej, niż o świecie, wydarzeniach, o ludziach spotkanych na swojej drodze - jak w tomie pierwszym. Czyta się wolniej i trudniej. Na szczęście - styl i fraza jak to u Pilcha - pozostały wyborne. Świadectwo jego ówczesnego stanu ducha i ciała. Mało humoru, czy nawet tych pilchowych złośliwości - dużo sarkazmu i melancholii.

Nabyłam i żałuję. Nudy. Zgadzam się opinią, że pisane na siłę. Jasne, że głupio krytykować przemyślenia człowieka zmagającego się z chorobą, ale tu się krytykuje nie człowieka, a literaturę: nędza.

Książka b.dobra.Uwielbiam styl Jerzego Pilcha mojego imiennika i rocznika. Posmutniałem, że Jurka dopadła straszna choroba. Ale intelekt nie stępiał, podziwiam i uwielbiam. Pisz Jurku dalej i walcz z chorobą. Trzymam kciuki.

Czyta się z prawdziwą przyjemnością, jak większość książek autora

Czyta się z prawdziwą przyjemnością, jak większość książek autora

Prawdziwy intelektualista. Polecam

Prawdziwy intelektualista. Polecam

Jak zwykle w dobrej formie.

Jak zwykle w dobrej formie.

Największym demonem Pilcha, jeśli chodzi o jego twórczość, są powtórzenia. Pisząc o nich, mam na myśli ich dwa rodzaje. Pierwszy odnosi się do poruszanych w dziennikach (a i ogólnie w jego książkach) tematach. Jak w poprzednim dzienniku uczepił się różnic religijnych i futbolu, tak w tym prześladowały go zagadnienia związane z chorobą, śmiercią znajomych oraz analizy literackie. Rozumiem, że to nie jeden temat, lecz nawet trzy (a to przecież nie wszystko) – jednak nadal wydaje mi się to być bardzo okrojony zakres codziennych rozmyślań. Ja czułem znudzenie, gdy n-ty raz czytałem o tym samym. Drugi rodzaj powtórzeń dręczących twórczość Pilcha, to te czysto techniczne. Gdybym był bardziej ambitny i miałbym więcej czasu (oraz mniej litości dla siebie),policzyłbym wszystkie "powiedzieć, że [...] to nic nie powiedzieć". Zresztą nie tylko o nich mowa. Autor ten, kiedy chce, potrafi pisać rzeczy tak merytorycznie oraz technicznie wspaniałe, że niemal idealne. Właściwie: "powiedzieć, że pisze idealnie, to nic nie powiedzieć". I tylko dlatego czepiam się powtórzeń – bo poza tym książka jest naprawdę przyjemna i wartościowa. Fanom Pilcha mogą ją bez obaw polecić, natomiast tym, którzy Pilcha dobrze lub wcale nie znają, radzę zajrzeć do jego innych dzieł.

Uwielbiam wcześniejszego Pilcha i głupio mi oceniać akurat tytuł, który ukazał się stosunkowo niedawno ale nie mogę już znieść tego co sie z nim stało. Cenię go za przenikliwy umysł, zmysł obserwacji, niezwykły kunszt w operowaniu językiem, ale z latami to wszystko bladnie. Troche żal, że taki dorobek jest rozmieniany na drobne.

"Dziennik" Pilcha mnie oczarował i zrobił tak duże wrażenie, że oceniłam go jako lekturę rewelacyjną.
Niestety, "Drugi dziennik" okazał się rozczarowaniem.

Cały czas odnosiłam wrażenie, że autor pisze tylko po to, by pisać i jakoś zapełnić strony.
Sporo rozważań wydaje się sztucznymi, naciąganymi, jakby pisanymi na siłę wypocinami (nigdy nie sądziłam, że tak nazwę prozę tego pisarza).
Często zdarzają się też powtórzenia myśli z pierwszego tomu.

Jedyna tematyka, jaka mnie tu naprawdę zainteresowała, to książki, o których Pilch pisze ciekawie, erudycyjnie, raz dowcipnie i ironicznie, innym razem całkiem poważnie.
I tu jednak nie wszystko okazało się twórcze, gdyż sporo rozdziałów to po prostu długie cytaty z tego, co autor przeczytał (w dodatku bez komentarza, a to już irytujące).

Gdy trafiłam na nawiązania do kwestii rodzinnych, miałam nadzieję, na barwne opowieści o postaciach znanych z innych książek Pilcha - mieszkańcach Wisły, zwłaszcza matki babki pisarza oraz ojca i słynnego z różnych dziwactw dziadka.
Niestety, znów w porównaniu z "Dziennikiem" czy powieścią "Wiele demonów" ten temat okazał się nijaki i wypadł niemal jak popłuczyny.

Plusem niewątpliwie jest styl. Trzeba przyznać, że pod tym względem pisarz nie stracił tu kondycji - niezmiennie zadziwia, oczarowuje i zaskakuje bogactwem słów, ich połączeniami, barwnymi i żywiołowymi opisami.
Widać tu doskonały warsztat, a także pomysłowość, błyskotliwość i cięty język autora, który potrafi łączyć powagę z poczuciem humoru, liryzm z dosadnością, magię z realizmem.

Wielka szkoda, że pisarz nie wykorzystał tu swojego potencjału. Być może na kształt książki i jej treść miała wpływ choroba Parkinsona, o której Pilcha pisze z otwartością, podkreślając, że ten drugi tom dziennika jest bardziej intymny niż pierwszy.
Cóż, ja zdecydowanie wolałabym mniej otwartości, a więcej wirtuozerii i rzeczowości, bo "Drugi dziennik" pozostawił po sobie wrażenie mdłej książki o wszystkim i o niczym.

Niestety, "Drugi dziennik" okazał się rozczarowaniem.

Niesamowity styl pisarski, niestety sporo wpisów nie do końca zrozumiałych ze względu na kontekst.

• Dzienniki

Video