Pretensja o tytuł jest jedyną, jaką mieć tu można. Felietony z Polityki

Okładka książki Pretensja o tytuł jest jedyną, jaką mieć tu można. Felietony z Polityki
Jerzy Pilch Wydawnictwo: Polityka literatura piękna
literatura piękna
Polityka
2021-04-14
2021-04-14
literatura polska felietony

Zdecydowanie lepszy zbiór felietonów niż "60 najjadowitszych". Najwyższy poziom.

Powiedzieć, że Jerzy Pilch wybitnym felietonistą był, to nic nie powiedzieć! Felietony Mistrza choć pisane w okresie jego gry w drużynie Polityki, to jednak jak zawsze ponadczasowe. Tak dobre jak dobry mecz reprezentacji Polski (my czytelnicy może jeszcze takich doczekamy bynajmniej niektórzy...).

Felietony z "Polityki" ułożone wedle wskazówek samego mistrza. Literatura i piłka nożna (w proporcjach 75 do 25) dwie największe pasje Jerzego Pilcha, pokazują kunszt felietonowy i jego humor. Dobry obraz Polski z lat 2002-2006, czyli czasu publikacji felietonów pisarza.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

To chyba ostatnia pozycja autorstwa Jerzego Pilcha, jaką dane mi było przeczytać. Nie zgadzam się z niektórymi komentarzami, że skoro felietony opisywały sprawy bieżące, to dzisiaj są nudne i nieaktualne. Nie o to chodzi, kiedy sięga się po zbiór mistrzowsko napisanych felietonów. Sprawy bieżące są zawsze tylko punktem wyjścia do barwnej, inteligentnej i często jadowitej "wycieczki" zakończonej puentą. Jeśli przy okazji czytania kunsztownego tekstu przypomnimy sobie czym żyła Polska i świat ok. 15 lat temu - tym lepiej dla nas. Zwłaszcza w przypadku nielicznych napomknień politycznych można zdać sobie sprawę, jak wiele rzeczy pozostaje niezmiennych.

Dobrze, że ta książka powstała. Dobrze, że te felietony nie zaginą w odmętach papierowej prasy, która nieuchronnie odchodzi do lamusa. Teksty J. Pilcha nic nie straciły na aktualności i dalej dają przyjemność z czytania. Dobrze odmierzać sobie codziennie po kilka - wtedy najlepiej smakują, bo jednak nie jest to lektura do ciągłego czytania.

Lepiej żyć piłką, niż żyć jak się żyje... nawet gdy nasi po drodze odpadają. Czytanie felietonów w trakcie obecnego futbolowego święta jest świętem podwójnym. Ale chcę uspokoić nie kibiców. Większość prezentowanych tekstów nie jest o piłce. Znajdziemy coś o literaturze i życiu. W Wiśle i Warszawie. O pisarstwie Antoniego Libery i Czesławie Miłoszu... może za takie zestawienie nazwiska ktoś mnie skarci !!! Ujął mnie "Wzrost Franza Kafki" a "Mój mały antysemita" powinien ujrzeć światło dzienne w rodzimej szkole felietonu. I tak mógłbym jeszcze dalej. Tylko po co... lepiej sięgnąć po książkę i polecieć na wyrywki. Pewnego smaku czytelniczego dodaje to, że teksty są napisane 15-16 lat temu a czyta się znakomicie teraz. Zresztą w naszym kraju niezbyt ulegamy zmianom, wręcz lubimy się konserwować dlatego to co przeczytałem uważam za aktualne. Na wakacje w sam raz. Na zbliżającą się jesień i zimę tylko nas czytelników zagrzeje. Już się cieszę na grudzień...

Ogromny zawód. Wiele zawartych w tym zbiorze felietonów odnosi się stricte do wydarzeń sprzed 15 - 20 lat, które z dzisiejszej perspektywy są mało interesujące (dotyczy to szczególnie części poświęconej piłce nożnej). Pomimo błyskotliwości, lekkości pióra Pilcha lektura tych felietonów jest stratą czasu.

Felietony dla wielbicieli autora, polskiej literatury i piłki nożnej. Liczyłam szczerze mówiąc na więcej publicystyki, nawet tej sprzed lat, ale dobra literatura i tak się broni, więc oczywiście polecam.

Dodaj cytat z książki Pretensja o tytuł jest jedyną, jaką mieć tu można. Felietony z Polityki