Pretensja o tytuł jest jedyną, jaką mieć tu można. Felietony z Polityki

Okładka książki Pretensja o tytuł jest jedyną, jaką mieć tu można. Felietony z Polityki Jerzy Pilch
Jerzy Pilch Wydawnictwo: Polityka literatura piękna
Polityka
2021-04-14
2021-04-14
literatura polska felietony

W trakcie niedawnego festiwalu im, Herlinga - Grudzińskiego, który miał miejsce w Kielcach i w którym jednocześnie miałem przyjemność brać udział, sporo uwagi zostało poświęcone Jerzemu Pilchowi odnośnie faktu, że był jednym z najlepszych felietonistów jacy tworzyli w tej dziedzinie. Mocno zaciekawiony tymi informacjami postanowiłem sięgnąć niezwłocznie po zbiór jego felietonów, jakie pisał dla tygodnika ,,Polityka'' i przeczytanie tego zbioru było wielką ucztą. Bez wątpienia książka ta stanowi zbiór fantastycznych felietonów Jerzego Pilcha, który pisał inteligentnie, rzeczowo i z dużym polotem, a także w sposób cięty, dosadny i kulturalny potrafił wytknąć to co funkcjonowało nie właściwie, jak również podejść do pewnych spraw z odpowiednim dystansem, przy czym każdy z felietonów okraszony jest dającym do myślenia morałem. Teraz nie mam wątpliwości, że Jerzy Pilch był kapitalnym felietonistą i jednym z absolutnych mistrzów w tego typu fachu.

Zdecydowanie lepszy zbiór felietonów niż "60 najjadowitszych". Najwyższy poziom.

Powiedzieć, że Jerzy Pilch wybitnym felietonistą był, to nic nie powiedzieć! Felietony Mistrza choć pisane w okresie jego gry w drużynie Polityki, to jednak jak zawsze ponadczasowe. Tak dobre jak dobry mecz reprezentacji Polski (my czytelnicy może jeszcze takich doczekamy bynajmniej niektórzy...).

To chyba ostatnia pozycja autorstwa Jerzego Pilcha, jaką dane mi było przeczytać. Nie zgadzam się z niektórymi komentarzami, że skoro felietony opisywały sprawy bieżące, to dzisiaj są nudne i nieaktualne. Nie o to chodzi, kiedy sięga się po zbiór mistrzowsko napisanych felietonów. Sprawy bieżące są zawsze tylko punktem wyjścia do barwnej, inteligentnej i często jadowitej "wycieczki" zakończonej puentą. Jeśli przy okazji czytania kunsztownego tekstu przypomnimy sobie czym żyła Polska i świat ok. 15 lat temu - tym lepiej dla nas. Zwłaszcza w przypadku nielicznych napomknień politycznych można zdać sobie sprawę, jak wiele rzeczy pozostaje niezmiennych.

Dobrze, że ta książka powstała. Dobrze, że te felietony nie zaginą w odmętach papierowej prasy, która nieuchronnie odchodzi do lamusa. Teksty J. Pilcha nic nie straciły na aktualności i dalej dają przyjemność z czytania. Dobrze odmierzać sobie codziennie po kilka - wtedy najlepiej smakują, bo jednak nie jest to lektura do ciągłego czytania.

Lepiej żyć piłką, niż żyć jak się żyje... nawet gdy nasi po drodze odpadają. Czytanie felietonów w trakcie obecnego futbolowego święta jest świętem podwójnym. Ale chcę uspokoić nie kibiców. Większość prezentowanych tekstów nie jest o piłce. Znajdziemy coś o literaturze i życiu. W Wiśle i Warszawie. O pisarstwie Antoniego Libery i Czesławie Miłoszu... może za takie zestawienie nazwiska ktoś mnie skarci !!! Ujął mnie "Wzrost Franza Kafki" a "Mój mały antysemita" powinien ujrzeć światło dzienne w rodzimej szkole felietonu. I tak mógłbym jeszcze dalej. Tylko po co... lepiej sięgnąć po książkę i polecieć na wyrywki. Pewnego smaku czytelniczego dodaje to, że teksty są napisane 15-16 lat temu a czyta się znakomicie teraz. Zresztą w naszym kraju niezbyt ulegamy zmianom, wręcz lubimy się konserwować dlatego to co przeczytałem uważam za aktualne. Na wakacje w sam raz. Na zbliżającą się jesień i zimę tylko nas czytelników zagrzeje. Już się cieszę na grudzień...

Ogromny zawód. Wiele zawartych w tym zbiorze felietonów odnosi się stricte do wydarzeń sprzed 15 - 20 lat, które z dzisiejszej perspektywy są mało interesujące (dotyczy to szczególnie części poświęconej piłce nożnej). Pomimo błyskotliwości, lekkości pióra Pilcha lektura tych felietonów jest stratą czasu.

Felietony dla wielbicieli autora, polskiej literatury i piłki nożnej. Liczyłam szczerze mówiąc na więcej publicystyki, nawet tej sprzed lat, ale dobra literatura i tak się broni, więc oczywiście polecam.

Pilch w starym dobrym stylu.
Lubię bardzo.

Pilch w starym dobrym stylu.
Lubię bardzo.

• Mam e-booka
  • Nie przebrnęłam
  • #eseje i felietony o książkach, literaturze i wszystkim innym
  • 01. Epub+
  • DOMOWA BIBLIOTEKA

Jerzy Pilch Pretensja o tytuł jest jedyną, jaką mieć tu można. Felietony z Polityki Zobacz więcej