ROZWIŃ ZWIŃ

Oficjalne recenzje i

Felietony Pilcha

Link do recenzji

392 67 297

Niestety akurat ta pozycja Pilcha do mnie nie trafia, ale to pewnie dlatego, że nie przepadam za politycznymi opowieściami.

Jak sam tytuł wskazuje jest to zbiór felietonów. Felietonów dość starych, bo z lat '90 i początku '00. To minus tej książki, bo trzeba dość dobrze znać historię wszelką Polski tego okresu, żeby wszystko zrozumieć. Z tego powodu to nie jest książka dla każdego. Po za tym, jest super lekturą. Pilch ma po prostu fajny styl pisania.

Bardzo dobre felietony. Jak nietrudno się domyślić po tytule, zbiór o mocnycm zabarwieniu ironiczno - sakrkastyczno - humorystycznym (pierwsza rzecz Pilcha, którą czytałem więc nie wiem, czy to dla niego norma czy pojedynczy błysk zgryźliwości), w każdym razie Pilch wyciąga literacki ruszt i grilluje - kolgów po piórze, polityków, telewizję, radio, złe książki, słabych...

Nie wszystkie felietony zostały trafnie dobrane. Niektóre nie maja nic wspólnego z tytułem książki. Za te najjadowitsze dałabym 10/10!

Jak ktoś Pilcha lubi to nawet archiwalia, raz już czytane, dobrze się wspomina. Mam wątpliwości co do trafności wyboru felietonów ale w końcu miały być najjadowitsze a nie najlepsze.

Zbiór co bardziej złośliwych, ironicznych felietonów Jerzego Pilcha. Zbiór jak zbiór, jedne felietony lepsze inne gorsze, ale pewien poziom trzymają wszystkie.
Jednak jest jeden felieton, który się wybija szczególnie. Jest to recenzja tomiku wierszy Janusza Przymanowskiego 'Nieślubny bukiet'. Poziom grafomańskości Przymanowskiego jest tak potężny, że od kilku dni jedynym...

Choć autorowi nie można odmówić erudycji i wnikliwego spojrzenia na rzeczywistość, lektura ta była dla mnie dość męcząca. Zjadliwość i uszczypliwość, które wedle opisu na okładce powinny być zaletą felietonów, sprawiają po jakichś trzech felietonach, że masz wrażenie, że autor szuka dziury w całym. Oczywiście spowodowane jest to na pewno tym, że w jedną książkę zostały...

Znakomity, cięty język felietonów sprawia, że dostrzegamy śmieszność , małostkowość ludzi 'ze świecznika', zaś poczynione przez autora obserwacje wydarzeń na przestrzeni lat 1991-2006 zmuszają do rewizji własnego zdania. O to w końcu w felietonach chodzi. Polecam czytelnikom z poczuciem humoru.

Właściwie nie przeczytałam niczego nowego, bo to wybór z kilku wcześniej wydanych zbiorów, ale z wielką przyjemnością wróciłam do tych felietonów (tym bardziej, że Pilch to jeden z moich ulubionych felietonistów).

Polecam z czystym sumieniem !!!

Pierwsza rzecz jaka mi przyszła do głowy po przeczytaniu tego zestawu to, że muszę podnieść ocenę za zbiór felietonów Głowackiego bo jakaś sprawiedliwość na świecie musi być.
Dla kilku trafionych zdań nie warto inwestować czasu i funduszy w tą książkę. Nie rozumiem zachwytów, ale widocznie za mały jestem do tego mistrzostwa słowa, gdzie znakomita większość felietonów ma tą...

• 2020
  • 2021