Rodzinny dom Jerzego Pilcha zostanie wykupiony

LubimyCzytać LubimyCzytać
29.03.2022

Dom na wiślańskim Parteczniku, w którym swe dzieciństwo spędził Jerzy Pilch, zostanie wykupiony przez władze gminy. Miasto chce wykorzystać budynek do celów kulturalnych. Całość ma być zaś związana z twórczością pisarza.

Rodzinny dom Jerzego Pilcha zostanie wykupiony fot. Wikimedia Commons/Mgieuka

Jerzy Pilch urodził się w 1952 roku. Na świat przyszedł w Wiśle, gdzie spędził dzieciństwo, które sam określał jako szczęśliwe. W opowieściach o rodzinnym domu często wspominał babkę Czyżową, narzucającą domownikom żelazną niemal dyscyplinę, która miała ogromny wpływ na wychowanie młodego Pilcha.

„Gdy tylko pojawiłem się na świecie, przejęła nade mną opiekę”, mówił przed laty w wywiadzie dla miesięcznika „Weranda”. „Uznała, że moja 17-letnia matka do tego się nie nadaje i powinna pójść na studia”. Przyszły pisarz spędził zatem w Wiśle dziesięć lat, zaliczając w mieście trzy klasy podstawówki. Dopiero później, wraz z rodzicami, przeprowadził się do Krakowa.

Wisła kupuje dom Jerzego Pilcha

Rodzinny dom Jerzego Pilcha posłuży teraz celom kulturalnym. Budynek, który po śmierci artysty należy do rodziny Magdaleny Bielskiej, córki pisarza, zostanie wykupiony przez władze miasta. Choć budynek na wiślańskim Parteczniku nie jest zabytkowy i charakteryzują go raczej elementy typowe dla architektury współczesnej, obiekt określany jest jako „miejsce z duszą”, co skłoniło gminę do jego zakupu.

Informację o jego wykupieniu w rozmowie z bielską „Gazetą Wyborczą” potwierdził Tomasz Bujok, burmistrz Wisły. Transakcja ma zostać sfinalizowana w najbliższych dniach. Na ten moment nie jest jasne, w jaki sposób miasto wykorzysta obiekt. Pewnym jest jednak, że posłuży on celom kulturalnym, związanym z twórczością pisarza.

Jerzy Pilch należy do najpopularniejszych polskich twórców przełomu XX i XXI wieku. Do jego najsłynniejszych dzieł należą „Wiele demonów”, „Bezpowrotnie utracona leworęczność”, „Upadek człowieka pod Dworcem Centralnym” czy „Pod Mocnym Aniołem”, powieść, za którą w 2001 roku odebrał Nagrodę Literacką Nike.

W 2012 ujawnił publicznie, że cierpi na chorobę Parkinsona. Życie z nieuleczalnym schorzeniem i związana z tym świadomość powolnej degeneracji własnego ciała i umysłu należały do głównych tematów, jakie poruszał w latach 2012–2013 w swoim „Drugim dzienniku”, publikowanym na bieżąco w „Tygodniku Powszechnym”, wydanym następnie w formie książkowej przez Wydawnictwo Literackie. Zmarł 29 maja 2020 roku.

[kw]

źródło: wyborcza.pl, weranda.pl


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 29.03.2022 13:31
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post