Żółte światło

Wielka Litera
literatura polska
literatura piękna
literatura polska

Bardzo lubię pióro Jerzego Pilcha. Fikcja pomieszana z wątkami biograficznymi. Bardzo podobało mi się opowiadanie gdzie wątkiem były szachy. Super, że mogłam tą książkę przeczytać. Tylko niekiedy mam wrażenie, że autor tak pisał, że w niektórych momentach można się pogubić.

Bardzo lubię książki Pilcha i znowu nie zawiodłem się. Oczywiście niejeden czytelnik może po lekturze "Żółtego światła" utyskiwać: "O czym to jest? Znowu fikcja wymieszana z autobiografią? Kolejne wyznania lubieżnika?" Otóż owszem, tak, właśnie tak. Kto budzi większe zaufanie, komu wierzy się bardziej? Pisarzowi tworzącemu fikcję literacką opartą na własnych zmyśleniach,...

Jak wiemy, ostatnia, lub jedna z ostatnich książek ś.p. Autora.
Może nie najlepsza w dorobku Pilcha, ale porusza ciekawy wątek, wyboru końca istnienia.

Pierwsza część gdzie autor opisuje życie rodzinne głównego bohatera podobała mi się bardzo. Później nieco się pogubiłam, może czegoś nie zrozumiałam, ale finalnie oceniam jako przeciętną.

Przypuszczam, że dla fanów autora może to być intersujące z racji pewnego wymieszania wątków biograficznych z fikcją - zresztą książkę poleciła mi osoba, która spędziła młodość w tej samej miejscowości co autor. Dla mnie osobiście książka była momentami zabawna, ale jednak całościowo mnie nie porwała.

Na przykładzie ojca z Wehrmachtu czy związku starszego mężczyzny z młodą dziewczyną, Pilch przedstawia obraz społeczeństwa, jego uprzedzenia, stereotypy.
Krótka forma, a mimo to, pełna treści.
Bardzo lubię jego erudycję.

Moja przygoda z prozą Jerzego Pilcha rozpoczęła się około dwadzieścia pięć lat temu. Wtedy obejrzałem film "Spis cudzołożnic", sporadycznie czytałem felietony Pilcha oraz sięgnąłem po książkę ze zbiorem felietonów. Proza Pilcha jest dość oryginalna, z drugiej strony też bliska memu sercu, gdyż sam urodziłem się w Wiśle w mieście z którego pochodzi Jerzy Pilch. Ogólnie...

odpowiednia książka na finał:)

2015

Całokształt niezupełnie do mnie przemawia, ale opowiadania (?) o wisielcu i o przygodach z USC były tak dobre, że nie serca ocenić tej książki niżej.

Wciągnął mnie Pilch przy lekturze zbioru felietonów "Indyk z ..." Teraz musiałem się trochę otrząsnąć. Niezbyt obszerna książka, nierówna bardzo. Niektóre rozdziały wręcz znakomite, tworzone ciętym piórem, inne blade. To pożegnanie niestety z autorem więc narzekać nie można. Powiem krótko; gdyby wszystkie rodzime felietony były takim językiem, nawet tym mniej porywającym,...

Dyskusje

• 2019