Najważniejsze jest słowo. Festiwal im. Jerzego Pilcha

LubimyCzytać LubimyCzytać
14.05.2021

Już 28 maja w Wiśle, rodzinnej miejscowości Jerzego Pilcha, rozpocznie się Festiwal Słowa Granatowe Góry. W ciągu trzech dni odbędzie się kilkadziesiąt spotkań literackich, dyskusji, spacerów i warsztatów. Nie zabraknie też przedstawienia muzycznego, wystaw czy meczu piłkarskiego Pilchowie vs. Reszta świata. Organizatorzy festiwalu chcą uhonorować postać zmarłego w zeszłym roku pisarza.

Najważniejsze jest słowo. Festiwal im. Jerzego Pilcha mat. prasowe

Festiwal rozpocznie się już 28 maja w Wiśle, rodzinnej miejscowości pisarza i potrwa do niedzieli 30.05. Program festiwalu obfituje w rozmowy, warsztaty, wernisaże, miejskie spacery oraz spotkania autorskie skupione wokół Pilcha, literatury i Wisły, czyli Granatowych Gór. Nie zabraknie też spotkań z literaturą faktu oraz świetnych pisarzy dziecięcych. A także plejady literackich gości! Podczas festiwalu odbędą się spotkania m.in. z Michałem Rusinkiem i Katarzyną Kłosińską, którzy rozłożą na czynniki pierwsze Pilchowy język; Szczepan Twardoch i Anna Dziewit-Meller opowiedzą o Śląsku, a w sekcji dziecięcej Grzegorz Kasdepke przybliży swojego bohatera literackiego, detektywa Pozytywkę. Festiwal Słowa Granatowe Góry to również okazja do spotkania z Olgą Gitkiewicz, Dominikiem Szczepańskim i Wojciechem Jagielskim.

Organizatorzy festiwalu przygotowali również szeroki program dla miłośników fotografii: swoją wystawę portretów Jerzego Pilcha przygotował portrecista Jacek Poremba, a warsztaty fotograficzne poprowadzi ubiegłoroczny laureat World Press Photo, Tomasz Kaczor.

„Dla Jerzego Pilcha słowo było najważniejsze, nasz festiwal nie przez przypadek nazwaliśmy właśnie Festiwalem Słowa. Zdecydowaliśmy się na szeroką formułę opowiadania o Jerzym Pilchu, literaturze, prowincji i świecie. Będą to dyskusje czułe, jak czuła potrafiła być proza Pilcha, na pewno będą to też dyskusje mocne, bo taka proza Pilcha też była” –

mówi Andrzej Drobik, koordynator ds. programu i organizacji festiwalu.

Wisła, miejscowość z której pochodził Jerzy Pilch, chce, aby literatura stała się ważnym jej elementem. Wiadomo już, że miastu zależy na tym, by przejąć dom rodzinny pisarza i także tam skupiać kolejne literackie działania. 

„Rozmawiamy z rodziną Jerzego Pilcha, chcielibyśmy aby dom rodzinny pisarza stał się rezydencją literacką, domem pracy twórczej dla pisarzy zajmujących się prowincją. Najbardziej cieszy nas przychylność córki Jerzego Pilcha i wierzymy, że dzięki stworzeniu takiej rezydencji literackiej w Wiśle, literatura znajdzie tutaj schronienie i będzie żyła”

– mówi Tomasz Bujok, burmistrz Miasta Wisła. 

Więcej informacji na oficjalnej stronie Festiwalu Słowa Granatowe Góry.

‼️‼️ Tak - to już dzisiaj - ogłaszamy pełen program Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry ‼️‼️ ⬇️⬇️ Pełen...

Opublikowany przez Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry Wtorek, 4 maja 2021

Jerzy Pilch – jeden z najważniejszych polskich prozaików

Jerzy Pilch urodził się w 1952 roku w Wiśle. Był absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i jednym z najwybitniejszych polskich twórców: prozaikiem, felietonistą, dramaturgiem, autorem scenariuszy filmowych. Sławę przyniosła mu między innymi powieść „Pod Mocnym Aniołem”, która została nagrodzona Nagrodą Literacką Nike. Tom poetycki „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej” przyniósł Nagrodę Fundacji im. Kościelskich (1989). W 1998 roku otrzymał także Paszport Polityki. Był wielokrotnie nominowany do Nike, za takie książki, jak: „Wiele demonów”, „Dziennik”„Drugi dziennik”, „Marsz Polonia”, „Moje pierwsze samobójstwo”, „Pociąg do życia wiecznego”, „Miasto utrapienia”, „Bezpowrotnie utracona leworęczność”, „Tezy o głupocie, piciu i umieraniu”.

Jego książki kilkukrotnie były przenoszone na duży ekran. Tak było nie tylko z „Pod Mocnym Aniołem” (główną rolę w filmie na podstawie powieści w 2014 roku zagrał Robert Więckiewicz), lecz także z powieścią „Spis cudzołożnic. Proza podróżna” (w filmie „Spis cudzołożnic” główną rolę zagrał Jerzy Stuhr). Jerzy Pilch był autorem scenariuszy filmowych, pisał także sztuki dla Teatru Telewizji.

Odszedł 29 maja 2020 roku.


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 13.05.2021 13:39
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post