Mgnienie ekranu

2012-10-11
Piotr W. Cholewa
opowiadania

Okładka książki Dobry omen Neil Gaiman, Terry Pratchett
Dobry omen Neil Gaiman, Terry ...
Okładka książki Folklor Świata Dysku Terry Pratchett, Jacqueline Simpson
Folklor Świata... Terry Pratchett, Ja...
Okładka książki Blask fantastyczny Terryego Pratchetta Joe Bennet, Terry Pratchett, Steven Ross
Blask fantasty... Joe Bennet, Terry P...
Okładka książki Obłędni rycerze Woody Allen, John Kendrick Bangs, Lyman Frank Baum, Peter S. Beagle, Robert Bloch, Ray Bradbury, Gilbert Keith Chesterton, Philip K. Dick, Peter Haining, Jerome K. Jerome, Salvatore Albert Lombino, Stan McMurtry, Spike Milligan, Alan Alexander Milne, Mervyn Peake, Terry Pratchett, Peter Sellers, Tom Sharpe, David L. Stone, James Thurber, Ben Travers, Mark Twain, Orson Welles, Donald E. Westlake, Gene Wolfe
Obłędni rycerze Woody Allen, John K...

Bardzo ciekawa pierwsza część zawiera różne opowiadania pokazujące szeroki wachlarz talentu Terrego, druga to świetne opowiadania i notki ze świata dysku.

Jakoś mi zupełnie umknęła ta książka w momencie wydania. Dopiero jak na fejsie zobaczyłam z niej cytat to ją odkryłam :)
Parę opowiadań jest trochę słabszych - ale ogólnie czytając miałam w głowie myśl, że tak duuuuuuużo fantastycznych pomysłów na książki nie zostało rozwiniętych ;(
W sumie kupiłam ją głównie ze względu na opowiadania ze Świata Dysku, ale przyznaję, że pozostałe są znacznie lepsze.

"Mgnienie ekranu", to zbiór opowiadań Pratchetta, które ten tworzył na początku swojej kariery pisarskiej (niektóre nieco zmienione) i później.
Jedne opowiadania są lepsze, inne nie wzbudziły mojego zachwytu, dlatego oceniam zbiór jako "dobry".
Ogólnie - warto przeczytać.
Tradycyjnie, kilka cytatów na zachętę:
- "Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy tu wchodzicie." (w: "Piekielny interes"),
- "Jesteśmy tutaj tylko my dwaj, więc możemy sobie darować spektakl oburzonego obywatela." (w: "Rozwiązanie"),
- "Zawsze powtarzam: po co komu władza, jeśli z niej nie korzysta." (w: "Nie ma większego durnia niż stary dureń stojący w angielskiej kolejce"),
- "Fizyka magii stwierdza tyle: żaden czarownik, choćby nie wiem jak potężnych użył zaklęć, nigdy nie uzyska rezultatu przekraczającego jego własne możliwości fizyczne." (w: "Inkublamaż"),
- "I bardzo dobrze, kiedy ludzie robią to, co chcą robić, pod warunkiem, że robią to, co słuszne." (w: "Raz na zawsze"),
- "Potrafiła sprawić, by coś zabrzmiało głupio, tylko tego wysłuchując." (w: "Rybki małe ze wszystkich mórz"),
- "Niektórzy po prostu nie potrafią zobaczyć tego, co oczywiste, nawet na końcu dziesięciofuntowego młota." (w: "Rybki małe ze wszystkich mórz").

Ogólnie - warto przeczytać.
Tradycyjnie, kilka cytatów na zachętę:
- "Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy tu wchodzicie." (w:...

Troszkę nierówny jest poziom prezentowanych tu opowiadań. I bynajmniej nie chodzi o to, że te związane ze Światem Dysku są lepsze od tych, które z Dyskiem nie mają nic wspólnego (a w taki prosty sposób podzielono je w tym zbiorze). W obu grupach są utwory perełki i takie, których ominięcie przy lekturze nie stanowiłoby żadnej straty dla czytelnika. Dlatego, choć Terry Pratchett to jeden z moich ulubionych autorów, a Świat Dysku to właściwie jedyne, poza "Hobbitem" i trylogią Tolkiena, fantasy, jakie wchłaniam z radością, oceniam tylko na 6.

Zbiór opowiadań. Każde poprzedzone jest krótkim komentarzem autorskim opisującym okoliczności ich powstania.
Posegregowany chronologicznie i podzielony na dwie części: pierwsza zawiera opowieści spoza, a druga – ze Świata Dysku.
Polecam!

Polecam!

Wspaniała zabawa, można ujrzeć jak w kalejdoskopie ponad 40 lat twórczości pisarza, w ponad 30 opowiadaniach. Książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej części ukazane są kolejne światy, które stwarzał . Są to opowiadanie pisane na zamówienie lub opowieści, które pragną rozwinąć w powieści. Zaczyna się wybornym opowiadaniem, które było pracą domową trzynastoletniego autora w roku 1963, a kończy opowiadaniem z 2010 roku. Każde jest poprzedzone notką, kiedy i jak powstało. Druga część dotyczy najbardziej znanego cyklu „Świat dysku” . Opowiadania tu zawarte są pisane dla miłośników książek i gier powstałych na ich podstawie.
Dla miłośników Pratchetta świetna zabawa, dla tych, którzy go nie znają , możliwość poznania twórczości autora w różnych odsłonach. Warto poznać jego twórczość. Ja byłam zachwycona mogąc poznać inne światy, które stwarzał.
POLECAM!!!!

2084

Świetny zbiór krótkich opowiadań. Pierwsze opowiadanie Pratchetta, opowiadanie, które rozwinęło się po latach w cykl "Długa Ziemia", hymn Ankh-Morpork i wiele innych pisanych "we wtorkowe wieczory" lub na zamówienie. Czyta się łatwo, śmiejąc się niemal bez przerwy ;-)

Zbiór opowiadań autora, który po prostu trzeba mieć w swojej kolekcji. Największym plusem jest umieszczenie w książce całego dorobku autora jako twórcy miniatur i opowiadań. Pratchett udowadnia, że inteligentny, humorystyczny talent posiadał od zawsze (może to dar od któregoś z Pomniejszych Bóstw?),bo pierwsze, doskonale skrojone opowiadanie napisał w wieku trzynastu lat ("Piekielny interes") i ono właśnie otwiera cały zbiór.
No właśnie, jeśli chodzi o układ tekstów w książce to jest on chronologiczny oraz podzielony na dwie, znacznie różniące się tematycznie części. I tak być powinno. Dzięki temu zabiegowi możemy mieć głębszy wgląd na rozwój "pióra" autora, ewolucje jego pomysłów, liczne wpływy, zamówienia do innych antologii, zarys historyczny i humorystyczny. Co więcej, Terry umieścił przed każdym z opowiadań stosowne posłowie, równie błyskotliwe co sam tekst.
Podział na dwie części też robi swoją robotę. Część pierwsza jest dłuższa (na szczęście) i prezentuje różnorodną tematykę "pozadyskową". Choć nie ma tu miniatur lepszych czy gorszych to na tle innych tekstów zdecydowanie wyróżniają się tu (IMHO):
1. "Piekielny interes" - trzynastoletni Terry miał łeb nie od parady, stworzył kompletne, świetne opowiadanie z humorem i ciekawym finałem. No i pojawia się tu pierwowzór ŚMIERCI, czyli Diabeł we własnej osobie.
2. "Obraz" - króciutkie, kompletne, zabawne. Tym tekstem Pratchett mógłby iść w szranki z Gaimanem, mistrzem miniatur.
3. "Wysokie Megi" - preludium serii "Długa Ziemia". Wieloświaty a'la "Ziemia Chrystusa" Dukaja, ale przystępniejsze i prostsze w odbiorze. Pogoń, dochodzenie, mylenie przeciwnika, akcja czyli to co lubimy w krótkim, dynamicznym s-f.
4. "Ostateczna nagroda" - kłopoty pisarza heroic fantasy zakończone dwuznacznym finałem. Konotacje z serialem "Syn Zorna" całkowicie uzasadnione.
5. "Gramofony nocy" - ŚMIERĆ wkracza na scenę (At last!) i to ubrany w strój disco. Komentarze zbędne.
6. "Raz na zawsze" - kolejna wariacja na temat legendy arturiańskiej. Tym razem w wersji z zaskakującym zakończeniem, które niestety autor zdradza w posłowiu/przedsłowiu.

Część druga to opowieści ze świata dysku które opowieściami nie są. No, może oprócz udanych:"Trollowego mostu" i "Rybek małych z wielu móż". Pozostałe teksty to np. protokoły z posiedzeń, opisy kart kolekcjonerskich, przemówienia, hymn Ankh-Morpork czy inne suplementy. Jest to coś dla zatwardziałych fanów czy miłośników prozy autora którzy znają większość książek ze ŚD. NIE ZALECAM lektury powyższych początkującym dyskonautom.

Całość oceniam, jednak zdecydowanie pozytywnie. Zbiór na miarę autora.
Polecam.

Dla mnie bomba :)

Dla mnie bomba :)

Przekrój przez twórczość Pratchetta. Od najwcześniejszych tekstów (1963),poprzez te z okresu gdy był rzecznikiem elektrowni i dziennikarzem aż do Świata Dysku.

Pozycja ciekawa, ale raczej tylko dla miłośników autora, którzy muszą przeczytać wszystko. Pokazuje jak się rozwijał i zmieniał styl Sir Terrego.

Same teksty od słabych po bardzo dobre. Tłumaczeniu - jak zawsze w przypadku Piotra W. Cholewy - na najwyższym poziomie.

Same teksty od słabych po bardzo dobre. Tłumaczeniu - jak zawsze w...

• Terry Pratchett
  • Pratchett