7,36 (123 ocen i 23 opinie) Zobacz oceny
10
2
9
9
8
48
7
45
6
12
5
5
4
2
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788375762174
liczba stron
144
kategoria
historia
język
polski
dodała
Wiedźma

„Księga smoków polskich” to literacki i historyczno-etnograficzny opis 25 legendarnych bestii – smoków, wielkich węży i podobnych im stworów. Autor, historyk i etnolog, kreśli ich wizerunki, dokonując skrupulatnej charakterystyki potworów, przytaczając opracowane na nowo swoim piórem legendy i podania, sięgając co źródeł postaci i wątków, a nawet opisując miejsca związane z potworami. Dzięki...

„Księga smoków polskich” to literacki i historyczno-etnograficzny opis 25 legendarnych bestii – smoków, wielkich węży i podobnych im stworów. Autor, historyk i etnolog, kreśli ich wizerunki, dokonując skrupulatnej charakterystyki potworów, przytaczając opracowane na nowo swoim piórem legendy i podania, sięgając co źródeł postaci i wątków, a nawet opisując miejsca związane z potworami. Dzięki temu "Księga smoków polskich" łączy na swoich kartach elementy popularnonaukowe i stricte literackie, będąc jednocześnie przemyślanym kompendium wiedzy o wyobrażeniach naszych przodków i ich kulturowych źródłach oraz zajmującym czytadłem, wypełnionym opowieściami o krwiożerczych bestiach, zatrwożonych krainach, wyczekujących ratunku księżniczkach, dzielnych rycerzach i sprytnych rzemieślnikach. Całości dopełniają pełne baśniowej atmosfery ilustracje cenionego duetu rysowników Pawła Zycha i Witolda Vargasa.
Każdy rozdział składa się z krótkiego opisu bestii, jej genezy i miejsca w tradycji kulturowej – literaturze i folklorze oraz innych uwag o charakterze historycznym, etnograficznym i filologicznym. Następnie autor wciela się w postać gawędziarza i zajmująco opowiada związaną ze smokiem legendę lub legendy, aby na końcu – przyjmując z kolei rolę krajoznawcy – zajrzeć do kryjówki potwora i wspomnieć o miejscach szczególnie z nim związanych. Warto zwrócić uwagę, że na kartach Księgi smoków polskich ziemie polskie potraktowano niezwykle szeroko: obok krakowskiego Smoka Wawelskiego i warszawskiego Bazyliszka, obok opowieści z Pomorza i Wielkopolski, Karpat i Podkarpacia, odnajdziemy wizerunki gadzich stworów wywodzące się zarówno z niemieckiej tradycji Ziem Odzyskanych – Wrocławia, Sudetów czy Pojezierza Iławskiego – jak i kultury Kresów Wschodnich, gdzie na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej łączyły się w jedno podania o rodowodzie polskim, litewskim i ruskim.

 

źródło opisu: http://www.bosz.com.pl/

źródło okładki: http://www.bosz.com.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (591)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 4234

Kolejny "Legendarz". Tym razem smoki - wrocławskie, baranowskie, toruńskie, krakowskie (a jakże). A także inne mniej znane bestie z terenów Polski - gryfy, wielkie pająki, żmije, Król Wężów, Król Sielaw...
Jest nawet akcent lokalny - kurpiowski ogromny niedźwiedź.
Bardzo dobra książka - baśnie śmiało można czytać latoroślom, a notatki o miastach czy wioskach gdzie owe straszydła występowały - przydadzą się dorosłym na przykład do planowania wakacji ;)

książek: 596
anika | 2016-06-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 13 czerwca 2016

Rewelacyjny zbiór legend o smokach i istotach "smokopodobnych", okraszony przepięknymi rysunkami, od których ciężko oderwać wzrok. Przyznam, że części legend nie znałam, jednak nawet te znane, czytałam z przyjemnością.
Jedynym minusem "Smoków" są białe kartki, z powodu których książka sporo traci w porównaniu z poprzednimi częściami Legendarza.

książek: 1872
korcia | 2014-06-07
Przeczytana: 05 czerwca 2014

Zapewne każdy z Was słyszał o Bazyliszku czy Smoku Wawelskim, ale mało kto ma pojęcie, ile faktycznie istnieje legend o polskich smokach i podobnych im potworach. Od imion niektórych stworów wywodzą się nazwy miast, krwawą śmiercią innych tłumaczony jest kolor ziemi w pewnych miejscach. O niektórych potworach krąży wiele legend, które nie są ze sobą spójne. Całokształt tych smoczych historii jest szalenie ciekawy, nawiązują one do tradycji poszczególnych regionów, a niektóre z tych potworów do dzisiaj są symbolami pewnych miast. Ich wyobrażenia znajdziecie na niejednym budynku, pomniku czy fontannie. Wiele z nich zostało oswojonych i stało się atrakcjami dla turystów odwiedzających dane miejsca. Generalnie na naszych ziemiach smoki kojarzone są ze złymi mocami, szczególnie z wcieleniem diabła, ale nie wszystkie uznawane były za postacie negatywne, niektóre z nich są neutralne i posiadają pewne cechy pozytywne.

Może słyszeliście o Meluzynie i księciu Bolku? Historia dzieje się na...

książek: 852
Fantasy-Bestiarium | 2018-04-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

„Księga smoków polskich” opisuje dwadzieścia pięć legendarnych bestii, smoków, w które kiedyś wierzyli nasi przodkowie. Autorzy dokonali dokładnej charakterystyki opisanych stworzeń, oddając w ręce czytelników pozycję dopracowaną i ciekawą. Jest to kompletny zbiór licznych dziwnych stworów, które nawiedzały polskie ziemie. Smoki i wielkie węże czające się w legendach i podaniach wciągnęły mnie w swój świat. Przepiękne ilustracje, które przykuwają uwagę swoją drobiazgowością i szczegółowością, są mocną stroną tej pozycji. Książka wciąga w świat przodków, którzy wierzyli w przedstawione w niej potwory. Bali się ich i czcili je, składając im ofiary i odprawiając dziwne, skomplikowane rytuały. Jest to obszerny katalog dziwnych bytów, pokazujący, że to, co ludzkie i przyziemne przenika się z tym, co nieuchwytne i tajemnicze.

Już po pobieżnym przekartkowaniu książki zdajemy sobie sprawę, że jest to po prostu obszerny katalogu smoków. Bogato ilustrowany album, który można potraktować...

książek: 773
Hrosskar | 2017-02-09
Przeczytana: 05 lutego 2017

Stosunkowo niedawno natknąłem się na książki z serii Legendarz od Wydawnictwa BOSZ i z miejsca poczułem, że koniecznie chce je przeczytać. Długo nie trwało zanim kupiłem jedną z nich i od razu dałem się jej oczarować. Tą książką była Księga smoków polskich, przybliżająca aż 25 legendarnych bestii - smoków, wielkich węży oraz podobnych im stworów w bardzo przystępnej formie. Całości dopełniają urokliwe ilustracje Pawła Zycha oraz Witolda Vargasa, dwójki znanych ilustratorów.

Już pierwszy rzut oka na zawartość książki, uświadomił mi, że będzie to publikacja na wysokim poziomie, do której będę wielokrotnie wracał. Na początku każdego rozdziału otrzymujemy bardzo konkretne i szczegółowe informacje dotyczące danego smoka, po nich następuje legenda, bądź podanie, napisane językiem stylizowaną na baśń a na samym końcu, choć nie zawsze, opis miejsc związanych z daną bestią. Dzięki takiemu układowi książka idealnie łączy ze sobą elementy popularnonaukowe i stricte literackie z podaniami...

książek: 1202
Hekate | 2015-11-15
Na półkach: Przeczytane, Mitologia, Historia

Bo Polacy nie gęsi i własne smoczki mają! Trzecia część "Legendarza" tym razem nie jest owocem duetu Vargas - Zych, ale tria. Znani twórcy "Bestiariusz słowiańskiego" i "Duchów polskich miast i zamków" tym razem dostali wsparcie w postaci pana Bartłomieja Sali, historyka i etnografa, znanego już czytelnikowi z "Legend zamków karpackich". Książka to stanowi historyczno - etnograficzny opis dwudziestu pięciu polskich smoków - tych znanych (jak Smok Wawelski, czy Bazyliszek) i mniej znanych. Tym razem publikacja została podzielona według typologii polskich bestii, a po krótkiej charakterystyce stwora następuje prezentacja smoka w legendach. Na końcu każdego rozdziału znajduje się krótki historyczny opis miejsca, które potwór miał nawiedzać. Całość została okraszona pięknymi ilustracjami Witolda Vargasa i Pawła Zycha - każdemu smokowi została poświęcona osobna grafika. Kolejna część z serii "Legendarz" nie zawodzi i tym razem. Mamy bowiem co czytać i co oglądać, więc cóż chcieć...

książek: 318
Adrian Jeżak | 2016-07-03
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 03 lipca 2016

Kolejny tom LEGENDARZA za mną. Miło poznaje się wierzenia i historię naszych przodków, ich wierzenia w dzikie stworzenia i podstawy powstawania legend. Mimo tego jaką treśc pokazuje nam ta książka, czuję niedosyt i zawód pewnymi jej faktami. Czytając mamy wrażenie, że postanowiono napisać książkę o smokach bo jest ich bardzo dużo, jednak w trakcie pisania okazało się, że informacje zajmują za mało stron. Stąd wrzucono tu prawdopodobne genezy powstania legend, opisy związanych z nimi miejsc, a nawet wciągniętych na siłę przykładów bestii nie związanych ze smokami. Jedynym wielkim plusem są oczywiście kolorowe i jakże urzekające ilustracje, dające wyobrażenie o czytanych opowieściach. Bez nich czytanie byłoby monotonne i nudne. Dodają one smaku i zachęcają do czytania dalszych opowieści.
Mimo to gorąco zachęcam,
Adrian Jeżak

książek: 791
Dziejba | 2014-07-28

Kiedy widzę na okładce nazwiska Zycha i Vargasa, wiem, że mogę brać książkę w ciemno. Już po pierwszych spotkaniach z ilustracjami tych rysowników – z „Bestiariuszem słowiańskim” oraz „Duchami polskich miast i zamków” – spodobał mi się styl obu panów, piękne, kolorowe bestie w „Księdze smoków polskich” tylko potwierdzają ich talent. Za całą oprawę brawa należą się również wydawnictwu BOSZ – jak zwykle pięknie wydana książka, kolejna ozdoba na domowej półce.

Książka jest zbiorem legend o dwudziestu pięciu najbardziej znanych polskich smoków i smokopodobnych istot. Każdej opowieści towarzyszy charakterystyka danego stworzenia oraz informacje geograficzne na temat miejsca, z którego pochodzi. Czyta się bardzo dobrze, przyjemnie, pan Bartłomiej Sala – autor tekstów – gładko łączy legendarne historie z elementami etnograficzno-historycznymi oraz ciekawostkami o fantastycznych bestiach zamieszkujących kiedyś nasze ziemie. Na końcu, jak już w całej serii Legendarza wydawnictwa BOSZ (co...

książek: 2618
Octopus | 2015-10-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 października 2015

Ciekawa pozycja,
nie tylko ze względu na zebranie w jednym miejscu różnych podań i legend o rodzimych Smokach i ich krewniakach, których bytność tłumaczy m.in. nazwy geograficzne.
Także dlatego, że opisuje krótko miejscowości i ich warte zobaczenia zabytki, najciekawsze miejsca.
Już wiem jak zaplanować krótsze i dłuższe wypady urlopowe :-)
Ładne wydanie - twarda okładka, dobrej jakości papier tego legandarza.

książek: 580
Maynard | 2014-06-30
Przeczytana: 29 czerwca 2014

Ciekawy zbiór legend i podań dotyczących smoków, bazyliszków, żmijów i innych demonicznych bestii zamieszkujących nasz kraj od skalistych turnii Beskidów po fale Bałtyku. Autor przedstawia w telegraficznym skrócie charakterystykę danego potwora, później przytacza najważniejsze legendy a na koniec serwuje czytelnikom notkę etymologiczną lub topograficzna. Ciekawie, profesjonalnie, szczegółowo. A na deser piękne ilustracje duetu Zych-Vargas, znanego z "Bestiariusza słowiańskiego" oraz "Duchów polskich miast i zamków". Polecam miłośnikom legend oraz bestiariuszy.

zobacz kolejne z 581 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd