Jezioro tajemnic

Tłumaczenie: Jan Kabat
Cykl: Wyspa Lewis (tom 3)
Wydawnictwo: Albatros
THE CHESSMEN
Justyna Lesień

Inne wydania

Szkocka wyspa Lewis to skaliste, porośnięte wrzosami miejsce kojarzące się z księżycowym krajobrazem albo z tolkienowskim Mordorem. Jej mieszkańcy żyją w zamkniętej społeczności, tak purytańskiej, że jeszcze niedawno w niedziele wiązano łańcuchami huśtawki, żeby ochronić dzieci przed grzechem. A jednak to surowe miejsce przyciąga nawet tych, którzy od niego uciekli. Kryminał i doskonała powieść psychologiczna w jednym.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Anna | 2016-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2016

Fin Macleod po powrocie na wyspę Lewis nawiązuje kontakt ze swoim dawnym, bliskim przyjacielem Whistlerem, który w przeszłości uratował mu życie i z którym wiąże go przeszłość przodków. Podczas wspólnej wyprawy po górach na dnie jeziora, z którego odpłynęła woda, znajdują samolot, a w nim zwłoki mężczyzny. Samolot jest niewątpliwie własnością ich dawnego przyjaciela - Roddy'ego; który zaginął przed 17-tu laty. Czy znalezione zwłoki, a właściwie szkielet, to faktycznie Roddy?

Jak w poprzednich książkach May'a, tak i w tej, autor dla rozwikłania zagadki serwuje nam podróż w przeszłość Fina, do ważnych miejsc i wydarzeń, okresu współpracy z kapelą, gdzie liderem był Roddy, pierwszych młodzieńczych uniesień, rozczarowań. Czy to właśnie w przeszłości tkwi tajemnica zatopionego samolotu i jego pasażera, czy przyjaźń dla wszystkich znaczyła i znaczy to samo?

Książka ciekawa, chociaż nie wciągnęła mnie od początku tak jak poprzednie. Dopiero gdzieś w połowie poczułam właściwy klimat;...

Piotr | 2017-03-09

Peter May po raz kolejny mnie zachwycił.
"Jezioro tajemnic" to doskonała kulminacja, równie doskonałej trylogii.
Przestawił w rewelacyjny sposób obraz wyspy, jej nastroje, przyrodę, klimat i związki wszystkich bohaterów wraz z ich życiem, których następstwa bywają zaskakujące jak sama wyspa Lewis.
Peter May potrafi doskonale budować napięcie, a w samej książce nie tyle chodzi o tajemnicze morderstwo i zagadkę z tym związaną, ale relacje i więzi między ludźmi tam mieszkającymi.
Książka niesie mnóstwo wrażeń i emocji oraz odciska swój ślad w umyśle czytnika.
Żałuję, że to już koniec tej rewelacyjnej serii i pozostaję pod wrażeniem umiejętności pisarskich Petera Maya!
Na półce czeka kolejna książka jego autorstwa ;)
Szkoda, że póki co napisał tylko cztery książki. Mam nadzieję, że niebawem pojawią się kolejne, bo bardzo polubiłem jego pióro :)

Iwona | 2016-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2016

Przyszła taka chwila, że powieść zaczęła mnie nużyć, denerwował mnie trochę chaos wprowadzony przez zakłócenie chronologii. Ale w pewnym momencie całkowicie zaskoczyło i z dużym zainteresowaniem doczytałam końcówkę. Może niezbyt korzystne wrażenia w połowie lektury były spowodowane czytaniem z doskoku. Może gdybym znalazła czas na dłuższe czytanie, byłoby inaczej. Ale i tak podobało mi się, coraz bardziej zżywam się z głównym bohaterem, Finem, chociaż to już chyba ostatni tom cyklu. Szkoda, bo kilka wątków zostaje otwartych, może żeby pozwolić czytelnikowi na własne zakończenie, a może też, żeby zostawić sobie (czyli autorowi) furtkę na powrót wraz z bohaterami na wyspę Lewis. A wyspa, jak i te sąsiadujące z nią, stanowiące Hebrydy Zewnętrzne, całkowicie mnie zauroczyły, dzikie i srogie krajobrazy wraz z ponurą, najczęściej deszczową pogodą, zawładnęły moją wyobraźnią.

Po raz kolejny autor stosuje, sprawdzone w poprzednich tomach, chwyty. Wraca do przeszłości, której tajemnice...

joaśka | 2015-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2015

Dobrze, że jest to już koniec cyklu. Najwięcej emocji wzbudziła we mnie część 1, nieco mniej część 2, a jeszcze mniej część 3. Peter May kolejny raz wyciągnął na światło dzienne stare tajemnice mieszkańców miasteczka, ale mam wrażenie, że było to wyciąganie za uszy. Na zasadzie: dokończyć tryptyk i mieć z głowy.

Radosław Gabinek | 2015-04-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

Ostatnia niestety już część trylogii z Wyspy Lewis. Tak jak myślałem, Peter May ani trochę mnie nie zawiódł. Kolejny raz zabiera czytelnika w podróż do przeszłości i pokazuje jak determinuje ona obecne życie. Wina i odkupienie, wdzięczność i odpowiedzialność, twarde zasady rządzące społecznością na wyspie Lewis, czyli wszystko to co dostawaliśmy w poprzednich tomach tej trylogii. Uwielbiam sposób w jaki Peter May potrafi wprawić w mnie w nostalgię i oderwać od rzeczywistości, zatapiając jednocześnie w atmosferze rodem z przed kilkudziesięciu lat na wyspie wręcz oderwanej od świata. Opowiada on swoje historie w taki sposób, że zachęcił mnie do podroży w miejsca o których pisze i miałem okazje zaczerpnąć atmosfery Hebrydów w zeszłym roku i poczuć tamtejszą atmosferę na własnej skórze. Było to niezapomniane przeżycie. Z czystym sercem polecam tego autora nie tylko fanom kryminałów, bo książka ta jest czymś więcej niż kryminałem. To wielowątkowa powieść napisana w przepiękny sposób....

Anna-mojeksiążki | 2015-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

Nareszcie jest III tom :) Czekałam i się doczekałam. Zabrałam się do czytania po południu, a skończyłam późną nocą - znakomity cykl!

Fin MacLeod zakotwiczył już na stałe na swojej rodzinnej wyspie. Układa sobie życie z Marsaili i cieszy się odzyskanym, nastoletnim synem. Były policjant zatrudnia się u miejscowego właściciela ziemskiego jako ochrona. Jego zadanie polega na ściganiu kłusowników i złodziei. Zadanie nie należy do najprzyjemniejszych i najłatwiejszych w miejscu, gdzie wszyscy się znają. Jednym z kłusowników, którym ma się zająć Fin jest jego dawny przyjaciel Whistler, który mocno zalazł za skórę Jamiemu, właścicielowi terenu. Finn usiłuje rozwiązać sytuację tak, aby obie strony na tym nie ucierpiały.
Razem z Whistlerem, znajdują w osuszonym jeziorze wrak małego samolotu, a w nim zwłoki kolegi z dawnych lat, lidera zespołu Solas, Roddy'ego. Są w podwójnym szoku - po pierwsze jezioro nagle zostało osuszone (jak to się stało?), a po drugie poszukiwania wraku samolotu...

Agusiek | 2015-06-05
Przeczytana: 03 czerwca 2015

Sięgając po książkę z takim tytułem i mając w pamięci historie Fina z poprzednich powieści Peter'a May'a można liczyć na kolejną porcję znakomitego pisarstwa, adrenaliny, napięcia i wątku psychologicznego. I na samym liczeniu się skończy.
Tym razem wraz z zapowiedzią niesamowitej historii z tajemnicą w tle otrzymujemy nudną, nieporywającą opowieść, składającą się z 3 różnych wątków tak niezgrabnie do siebie nawiązujących, że aż można się zacząć zastanawiać, czy każda z nich istniejącą oddzielnie nie byłaby lepsza od tego masakrycznego połączenia. Akcji tu nie ma i to długo, kiedy się pojawia, to też już nie zwala z nóg. Odnoszę wrażenie, że niektóre wątki są aż za bardzo naciągane, niewystarczająco umiejętnie poprowadzone i wyjaśnione. Fin wciąż stoi w miejscu w życiu osobistym, dalej dręczy go poczucie winy, koszmary przeszłości. Nawet wydarzenie, które mogłoby pozwolić mu iść dalej, zapomnieć, nie przynosi ukojenia. Wygląda na to, że życie Fina to obecnie ucieczka...

Ms_Elliott | 2014-12-04

Fin nie jest już policjantem. Co nie znaczy, że pozbył się nawyków policjanta. Poza tym, wyspa jest mała, mieszkańców niedużo, lat już trochę przeżył i to całkiem ciekawych, więc jak coś się dzieje na Lewis, to Fin tam jest.

Już nie ucieka z wyspy, zostaje zatrudniony przez właściciela rozległego majątku w celu zwalczania kłusownictwa. Właściciela wkurza zwłaszcza jeden koleś, który żyje na uboczu w zgodzie z naturą, poluje na własny użytek, a więc dużo tego nie złowi. Ale tu nie chodzi tylko o łososia, tuńczyka czy innego królika, chodzi o coś więcej, co łączy ich obu. Żeby było prościej, kłusownik to stary przyjaciel Fina, a właściciel stary kumpel. No. A żeby było jeszcze prościej, Fin i kłusownik odkrywają w przedziwnych okolicznościach ciało... mocno powiązane z przeszłością obydwu.

Zaczynają się retrospekcje do różnych punktów z ich życia. Niekoniecznie w porządku chronologicznym, przez co historia powoli, niczym puzzle, składa się w całość. Zaskakuje i wciąga. Odwrotnie! -...

Yukon | 2015-04-14

Mam wrażenie, że książka została napisana za namową wydawców. Pierwszy tom opowieści o losach Fina z wyspy Lewis, wg. mnie jest pozycją wybitną. Drugi tom również trzyma poziom, lecz nie zaskakuje już swoją oryginalnością. Część trzecia pomimo wielu nowych postaci jest momentami nudna i rozwleczona, niestety brakuje dawnego klimatu powieści. Ponadto zmiana tłumaczenia oryginalnego tytułu wydaje mi się niepotrzebna. Warto jednak książkę przeczytać aby dowiedzieć się jak autor zakończył historię głównego bohatera i jego najbliższych. Mam nadzieję, że nie będzie już kolejnych części.

Sandra Jasona | 2017-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2017

Trzecia część to znów losy Fina w młodości, tajemnica przyjaciół wychodzi na światło dzienne. Mamy też informacje o losach Iolaire (druga katastrofa morska w historii Anglii. Intryga może nie oszałamiająca, ale bardziej mi się podobała ta mroczna, zagadkowa Szkocja.

Co warto przeczytać w 2015 roku

Jak co roku wertujemy z ciekawością katalogi wydawnicze i przeglądamy zapowiedzi na stronach wydawców, aby wyłuskać z nich najciekawsze tytuły, na które warto zawczasu zrobić miejsce na półce. Jakie więc ciekawe tytuły przyniesie nam rok 2015?