Śnieg przykryje śnieg

Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Śnieg przykryje śnieg
Levi Henriksen Wydawnictwo: Smak Słowa Seria: Mroczny zaułek literatura piękna
Mroczny zaułek
Snø vil falle over snø som har falt
Smak Słowa
2015-01-14
2015-01-14
Milena Skoczko - Nakielska
literatura norweska Milena Skoczko

Biała kraina łagodności

Żadko czytam książki skandynawskich autorów, dla mnie pełne są tajemnic i niedomówień. W tej powieści też tak jest, z trudem przebrnęłam przez pierwsze strony, potem było już ciekawiej. Za dużo tej książce opisów przeszłości, pogody, rozciągniętych wspomnień i dawnych sytuacji, a za mało rozwinięty wątek głównego bohatera, a jego historia cacałkiem ciekawa.

Zimowa książka na upały zdała egzamin znakomicie. Spodziewałam się czegoś trochę bardziej suchego, męskiego i szczerze mówiąc przeciętnego, a dostałam książkę pięknie napisaną, czułą, ciepłą i przytulną. Dostałam książkę o poznaniu drugiego człowieka, a właściwie o potrzebie takiego poznania i zrozumienia. O próbie zajrzenia w duszę, wejścia w czyjąś skórę tylko po to, żeby dotknąć drugiej duszy. To też jest książka o cierpieniu, żalu, tęsknocie i potrzebie bliskości. Piękna. Z zadatkami na kryminał czy wręcz thriller. Z pewnością niezwykła. Bardzo polecam :)

Skandynawska do głębi, momentami wyraźnie czerpiąca z osobistych doświadczeń autora. Pełna drobnych i wielkich zagadek, z których to nie ta kryminalna jest najważniejsza. Mimo kilku schematycznych, dość banalnych chwytów i nazbyt nachalnie przedstawianych mądrości wzrusza i nie pozwala się oderwać.

To NIE jest kryminał. W tej książce nic się nie dzieje, są to głównie rozważania i refleksje bohatera.

Ni to kryminał, ni to dramat obyczajowy (do klasyków godnych twórczości Rosamunde Pilcher mu daleko). Sam nie wiem, co myśleć.

Książkę czytało mi się w miarę dobrze, Powiedziałabym , że to taki lekki kryminał, sporo było tam opisów zmagań samego ze sobą głównego bohatera i jego przemyśleń , koniec dość przewidujący.

Mega mi się spodobała i bardzo wciągnęła! Chętnie przeczytam drugi raz zimą, wtedy efekt będzie jeszcze mocniejszy

Książka momentami nudna i czasami "surowa" w swojej treści ale mimo wszystko ukazująca, że prawdziwych uczuć chyba śnieg nie przykryje ;-)

Wątek obyczajowy przykrył motywy kryminalne ale czyta sie bardzo przyjemnie; opowieść - powiedziałbym - subtelnie, i naturalnie - prowadzona daje sporo satysfakcji.

Absolutnie nie nazwałabym tego kryminałem. Bardziej powiastką z kiepskim morałem. Jednak mimo przeciętnej fabuły ( która mam wrażenie jest tylko pobocznym elementem książki) olbrzymim plusem jest typowo skandynawski klimat. Dużo faktów o zielonoświątkowcach, zwyczajach etc. Jednak zakończenie bezsensu - bohater zatacza koło.

• 2015
  • Skandynawia