Ofiara

Tłumaczenie: Joanna Polachowska
Cykl: Camille Verhoeven (tom 3)
Wydawnictwo: Muza
Sacrifices
Ag2S

Camille Verhoeven, bezkompromisowy komisarz paryskiej policji, ponownie w akcji Cztery lata po tragicznej śmierci żony w życiu inspektora Verhoevena niespodziewanie pojawia się nowa kobieta i nowa miłość. Niestety, pewnego feralnego poranka jego ukochana, Anne Forestier, zostaje brutalnie pobita, gdy przypadkiem staje się świadkiem napadu na sklep jubilerski. Verhoeven, by móc samodzielnie...

Camille Verhoeven, bezkompromisowy komisarz paryskiej policji, ponownie w akcji
Verhoeven, by móc samodzielnie prowadzić śledztwo w tej sprawie, używa podstępu, za co grozi mu dyscyplinarne usunięcie z policji. Choć Anne rozpoznaje napastników, ich aresztowanie wcale nie jest proste, tym bardziej że wskazani przez nią przestępcy nie są faktycznymi sprawcami, a sama Anne nie jest osobą, za którą się podaje.
Dlaczego Anne Forestier pojawiła się w życiu inspektora?
Jaką rolę odegrała w całej sprawie?

źródło opisu: https://muza.com.pl/

źródło okładki: https://muza.com.pl/sensacja-kryminal/2789-ofiara-9788328706989.html

Joanna | 2015-05-09
Przeczytana: 09 maja 2015

" Ofiara" to ostatnia część cyklu kryminalnego, którego śledztwo prowadzi komisarz Camille Verhoeven, paryski policjant nie tylko z wielkim doświadczeniem zawodowym, ale również ciężkim życiowym bagażem traumatycznych przeżyć.
Ciekawa i misternie zawiązana intryga kryminalna sięga wątków przeszłości z życia komisarza, wnika w najbardziej brutalne struktury paryskiego świata przestępczego, w którym refleks i szybkość działania dorównuje skali okrucieństwa oraz pomysłowości w planowanych przestępstwach.
Czytając powieść odnosiłam wrażenie, że autor w analityczny sposób opisał dramatyczne zdarzenie w galerii z ciekawymi i bardzo typowymi reakcjami jego świadków a następnie wraz z postępującym śledztwem poszerzał wątki toczącego się śledztwa aż po osobiste motywy działania.
Błyskotliwa powieść kryminalna z szerokim tłem obyczajowym, licznymi zagadkami i tajemniczą femme fatale.

Ofiara - jedno słowo, a tak wiele znaczeń...

...ofiara złożona w imię czegoś, w imię jakiejś sprawy, mniej ważnej bądź bardziej!!!
... ofiara losu, czyli w skrócie mówiąc ktoś, kto sobie w życiu nie radzi, jest niezdarny, nieporadny i wszystko, czego się nie dotknie pali mu się w rękach!!!
... być ofiarą napadu, krzywdy, cierpinia, dramatu i jakiejś innej przykrej sytuacji!!!

Pierwsza książka mną wstrząsnęla, szczególnie końcówka. Zaskoczyła, wmurowała mnie w podłogę. Z kolei druga, ciąg dalszy losów Verhoevena zaskoczyła mnie swoją odmiennością wobec pierwszej części. Tom drugi, to kryminał, który z pewnością szokuje, mając w sobie tak wiele zła, mroku, cierpienia, niezwykłej psychozy i ofiary, i oprawcy. Chociaż wyrafinowania i psychotycznego szaleństwa nie można było odmówić oprawcy z pierwszej części. W drugiej też był niezły porąbaniec. W pierwszych dwóch częściach znaczenie ofiary było scentralizowane, skupione jedynie na jednym z tych znaczeń. Natomiast w trzeciej ofiara...

Wioleta Sadowska | 2014-10-22
Przeczytana: 22 października 2014

"Człowiek sam jest kowalem własnego losu".

W przypadku tego kryminału słowo "ofiara" jest słowem dość przewrotnym. Do tej pory bowiem zastanawiam się, kto tak naprawdę w historii opisanej przez Pierre Lemaitre był prawdziwą ofiarą? Stwierdzicie, że to pytanie, które nie powinno w ogóle paść, bo przecież w każdym kryminale jest oprawca i jest także ofiara, którą łatwo zidentyfikować. Tak, to prawda - ale nie w tej książce.

Pierre Lemaitre to urodzony w 1956 r. francuski pisarz i scenarzysta. Posiada fakultety z psychologii, edukacji dorosłych, kultury i komunikacji. Jego kariera pisarska rozpoczęła się w 2006 r. Jest laureatem prestiżowej nagrody Prix Goncourt, Prix du polar européen, czy CWA International Dagger. "Ofiara" to ostatnia część trylogii o inspektorze Verhoevenie. Pierwsza część pt. "Travail soigné" nie została jeszcze wydana w Polsce, a druga nosi tytuł "Alex".

Inspektor Camille Verhoeven pomimo dość niskiego wzrostu – sto czterdzieści pięć centymetrów, jest cenionym...

allison | 2015-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2015

Było to moje pierwsze spotkanie z kryminałem Lemaitre'a, owszem, udane, ale nie rzucił mnie na kolana.

Pierwsza część książki nieco mi się dłużyła, dopiero w drugiej części akcja przyspieszyła, by przez ostatnie 100 stron trzymać w nieustannym napięciu.
Intryga jest ciekawa, zaskakująca i obfituje w niespodzianki (wśród nich należy wymienić zakończenie).

Lubię kryminały, w których poznajemy życie prywatne detektywa, więc pod tym względem "Ofiara" spełniła moje oczekiwania.
Mimo iż jest to ostatnia część trylogii o niecodziennym śledczym, można ją czytać, nie znając dwóch pierwszych części, gdyż autor zgrabnie przypomina wcześniejsze zdarzenia.

Plusem są konteksty kulturowe, które pojawiają się np. w przemyśleniach głównego bohatera (nawiązania do książek, sentencji, filmów).

Polecam jako niezobowiązującą lekturę.

książek: 2021
jamczyk | 2017-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2017

Zamknięcie cyklu o komisarzu Verhoevenie. Zgrabne połączenie wątków występujących w poprzednich częściach, oraz pełna charakterystyka głównego bohatera. Historię o niewysokim komisarzu całkiem przyjemnie się czytało.

Nobliszka | 2017-05-08

Siedzi na tronie, nogi spływają z podnóżka, dłonie na podołku, ramiona zrezygnowane ciążą w dół. To człowiek, który skończył. To człowiek, który się skończył. To koniec człowieka. Zapomniany kosmyk włosów przecina czoło, czoło zmartwione, czoło jak fale. Oczy już nie mają łez, błyszczą blaskiem znicza, trupia wizja, rezygnacja. A jeszcze wczoraj, jeszcze wczoraj…

Był dom, była przyszłość. Nie znana, jakaś. Była ona, choć jej już nie było. Dzień był wart zachodu, podłoga kroku, płuca kolejnego wdechu. W ogrodzie nie krzyczały pawie, pawi nie było ale była sikorka, mała, żółta ptaszyna. Szybkimi ruchami skakała między gałęziami, wiła małe gniazdka, śpiewała o świcie. Ogród żył. Dom był zamieszkały.

A teraz szklane oczy patrzą w przeszłość. Nie ma złości, nie ma buntu. Wszystko zostało zrobione. Jest pustka.

Anna | 2016-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2016

Zdecydowanie najlepsza ze wszystkich trzech. Aż szkoda, ze Autor postanowił w tym miejscu skończyć cykl, bo mam wrażenie, że dopiero nauczył się pisać.

Pomijając opisy katowania kobiety na samym początku (kłania się psychiatra) cała reszta jest już właściwie bardzo dobra. Prawie bardzo dobra.
Największą wadą tej książki jest, że żeby ją zrozumieć trzeba przeczytać "Koronkową robotę".
A drugą wadą jest to, że do końca nie rozumiemy o co właściwie chodzi. Rozwiązanie objawia się pod sam koniec i, chociaż jest zaskakujące, to jest także wkurzające, bo nie było po drodze żadnej wskazówki dla czytelnika.

Ciągle się waham czy sięgać po inne książki Lemaitre'a

marcin | 2017-06-17
Przeczytana: 2017 rok

"Ofiara" ostatni tom cyklu poświęconemu inspektorowi Verhoevenovi jest trochę inny niz jego poprzednicy,co nie znaczy że mniej ciekawym.W porównaniu do wczesniejszych wydawnictw akcja "Ofiary" jest spokojniejsza,niespieszna sporo w niej retrospekcji i melancholii.Smutna to powieść, glowny bohater mimo ze uparcie i bez względu na konsekwencje dąży do rozwiązania zagadki momentami wydaje się być strasznie zagubiony. Targany emocjami i wątpliwościami musi zajrzeć w głąb siebie przy okazji rozdrapujac stare rany.Zakonczenie dosc przewrotne,stawiajace pytanie kto tu tak naprawdę byl ofiarą. Jak najbardziej polecam

Wioletta | 2016-03-13
Przeczytana: 13 marca 2016

BRAWO!
Autor obsadził Camille'a wg mnie w najlepszej jak dotąd roli i dlatego właśnie dla Camille'a daję mocną ocenę. Z początku było mi go szkoda, bo jak można, znowu cios? On jednak był po prostu genialny, moja ocena jest subiektywna i tak ma być. Szkoda, że to już koniec. Zalecam czytanie poszczególnych części zdecydowanie po kolei. Podsumowując całą serię autor prowadzi nas jak nam się wydaje wyznaczoną ścieżką, po czym niejednokrotnie zmienia jej kierunek.
I w książkach Lemaitre stało się już normą, że zdecydowanie nie należy czytać ich opisu.

Agusiek | 2014-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2014

Dużo się spodziewałam po tej książce - po znakomitej "Alex" i trzymającej w napięciu "Sukni ślubnej" nie sposób było przypuszczać, że tym razem nie będzie tak wspaniale. Akcja zaczyna się ciekawie, intrygująco, ale im dalej, tym napięcie opada i łatwo zapaść w znudzenie. W tej powieści autor nie zaskakuje ani stylem, ani tempem, ani napięciem, ani nawet fabułą. Wszystko jest przewidywalne, nudne, mdłe... Nawet sam styl pisania jakby poszedł na emeryturę. Fajnie, że przeczytałam, żałuję, że tyle na tę książkę wyczekiwałam i aż takie nadzieje w niej pokładałam. Poczytać można, ale bez rewelacji.

Peter Robinson i Pierre Lemaitre laureatami Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru

Laureatami tegorocznej edycji Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru zostali Pierre Lemaitre oraz Peter Robinson. Wyróżnienie przyznawane jest wybitnym twórcom gatunku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu.