Jezioro tajemnic

Tłumaczenie: Jan Kabat
Cykl: Wyspa Lewis (tom 3)
Wydawnictwo: Albatros
The Chees Men
Marczewek

Hebrydy Zewnętrzne to mroczne i surowe miejsce, gdzie w ciągu jednej nocy może zniknąć jezioro, ukazując wrak awionetki ze zwłokami zaginionego przed laty słynnego rockmana. I nie ma w tym żadnej magii. Są za to głęboko skrywane konflikty zamkniętej purytańskiej społeczności, jest podłość i chciwość. I jest mur milczenia. Jeśli Fin Macleod go nie zburzy, nie odkryje, co naprawdę zdarzyło...

I nie ma w tym żadnej magii.

I jest mur milczenia.

Jeśli Fin Macleod go nie zburzy, nie odkryje, co naprawdę zdarzyło się na wyspie Lewis przed siedemnastu laty. A musi to zrobić, bo chociaż nie pracuje już w policji, to wciąż myśli jak inspektor.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1398,35...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1398,35...»

książek: 2059
jamczyk | 2018-08-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

Kolejna pokrętna historia z życia Fina Macleoda, żyjącego na wyspie Lewis. Autor niezwykle ciekawie maluje ekstremalne krajobrazy, przedstawia następnych, twardych wyspiarzy i zagadkę, której rozwiązanie znajduje się w przeszłości.
Zgrabne domknięcie trylogii, pozostawiające jednak możliwość powrotu do starych bohaterów. Książka warta poznania.

Po raz trzeci i ostatni wracam na szkocką wyspę Lewis, skalistą i porośniętą wrzosami, która kojarzy się z księżycowym krajobrazem lub tolkienowskim Murdorem. Gdzie mieszkańcy żyją w zamkniętej społeczności. Jest to ostatnia wizyta, ponieważ "Jezioro tajemnic" zamyka trylogię o Wyspie Lewis.
Fin MacLeod mieszka na wyspie i pracuje jako szef ochrony, a jego zadaniem jest tropienie kłusowników. Kłusowaniem trudni się jego przyjaciel Whistler, któremu grozi grzywna i eksmisja z rodzinnego domu. Finowi jest ciężko wykonywać ta pracę, ponieważ Whistler nie raz uratował mu życie.
Fin z przyjacielem w jeziorze, które okresowo wysycha znajdują wrak samolotu zatopionego przed siedemnastoma laty, a w nim szczątki ludzkie i podejrzewają, że to jest kolega z czasów, gdy grali w zespole muzycznym, a Fin był ich kierowcą. Jeden rzut oka i wiadomo, że to było morderstwo. MacLeod mimo, że już nie jest stróżem prawa zaczyna prywatne śledztwo.
Peter May po raz kolejny mnie zachwycił. Kryminał i...

filozof | 2018-03-19

Ciut słabsza,niż tom 3.Brakowało,mi pięknych opisów wysp.
Więcej,tu było opisów łososia.Niż ,rasowego kryminału.
Kończę,ten cykl ooceną dobrą.
Jednak mogę polecić.

Piotr | 2017-03-09

Peter May po raz kolejny mnie zachwycił.
"Jezioro tajemnic" to doskonała kulminacja, równie doskonałej trylogii.
Przestawił w rewelacyjny sposób obraz wyspy, jej nastroje, przyrodę, klimat i związki wszystkich bohaterów wraz z ich życiem, których następstwa bywają zaskakujące jak sama wyspa Lewis.
Peter May potrafi doskonale budować napięcie, a w samej książce nie tyle chodzi o tajemnicze morderstwo i zagadkę z tym związaną, ale relacje i więzi między ludźmi tam mieszkającymi.
Książka niesie mnóstwo wrażeń i emocji oraz odciska swój ślad w umyśle czytnika.
Żałuję, że to już koniec tej rewelacyjnej serii i pozostaję pod wrażeniem umiejętności pisarskich Petera Maya!
Na półce czeka kolejna książka jego autorstwa ;)
Szkoda, że póki co napisał tylko cztery książki. Mam nadzieję, że niebawem pojawią się kolejne, bo bardzo polubiłem jego pióro :)

Anna | 2016-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2016

Fin Macleod po powrocie na wyspę Lewis nawiązuje kontakt ze swoim dawnym, bliskim przyjacielem Whistlerem, który w przeszłości uratował mu życie i z którym wiąże go przeszłość przodków. Podczas wspólnej wyprawy po górach na dnie jeziora, z którego odpłynęła woda, znajdują samolot, a w nim zwłoki mężczyzny. Samolot jest niewątpliwie własnością ich dawnego przyjaciela - Roddy'ego; który zaginął przed 17-tu laty. Czy znalezione zwłoki, a właściwie szkielet, to faktycznie Roddy?

Jak w poprzednich książkach May'a, tak i w tej, autor dla rozwikłania zagadki serwuje nam podróż w przeszłość Fina, do ważnych miejsc i wydarzeń, okresu współpracy z kapelą, gdzie liderem był Roddy, pierwszych młodzieńczych uniesień, rozczarowań. Czy to właśnie w przeszłości tkwi tajemnica zatopionego samolotu i jego pasażera, czy przyjaźń dla wszystkich znaczyła i znaczy to samo?

Książka ciekawa, chociaż nie wciągnęła mnie od początku tak jak poprzednie. Dopiero gdzieś w połowie poczułam właściwy klimat;...

Iwona | 2016-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2016

Przyszła taka chwila, że powieść zaczęła mnie nużyć, denerwował mnie trochę chaos wprowadzony przez zakłócenie chronologii. Ale w pewnym momencie całkowicie zaskoczyło i z dużym zainteresowaniem doczytałam końcówkę. Może niezbyt korzystne wrażenia w połowie lektury były spowodowane czytaniem z doskoku. Może gdybym znalazła czas na dłuższe czytanie, byłoby inaczej. Ale i tak podobało mi się, coraz bardziej zżywam się z głównym bohaterem, Finem, chociaż to już chyba ostatni tom cyklu. Szkoda, bo kilka wątków zostaje otwartych, może żeby pozwolić czytelnikowi na własne zakończenie, a może też, żeby zostawić sobie (czyli autorowi) furtkę na powrót wraz z bohaterami na wyspę Lewis. A wyspa, jak i te sąsiadujące z nią, stanowiące Hebrydy Zewnętrzne, całkowicie mnie zauroczyły, dzikie i srogie krajobrazy wraz z ponurą, najczęściej deszczową pogodą, zawładnęły moją wyobraźnią.

Po raz kolejny autor stosuje, sprawdzone w poprzednich tomach, chwyty. Wraca do przeszłości, której tajemnice...

joaśka | 2015-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2015

Dobrze, że jest to już koniec cyklu. Najwięcej emocji wzbudziła we mnie część 1, nieco mniej część 2, a jeszcze mniej część 3. Peter May kolejny raz wyciągnął na światło dzienne stare tajemnice mieszkańców miasteczka, ale mam wrażenie, że było to wyciąganie za uszy. Na zasadzie: dokończyć tryptyk i mieć z głowy.

Anna | 2017-11-29
Przeczytana: 03 listopada 2017

Trzecia część i powrót do bardzo ciekawej zagadki.
Po słabszej drugiej części znowu dużo się dzieje i oczywiście wszystko w niezwykłym szkockim klimacie. Chyba się tam w końcu wybiorę.

Cała seria ma w sobie magię, a Peter May ma tę umiejętność, że czytając książkę skupiamy się na treści. May nie chce nam sprzedać siebie jako autora, chce nam sprzedać historię. I jest w tym nadzwyczajnie skuteczny.

nulla | 2018-09-17
Przeczytana: 12 września 2018

Ostatni tom trylogii z wyspy Lewis podobał mi się najmniej ze wszystkich, nadal jednak uważam, że to doskonały przykład dobrego, mrocznego kryminału.
Akcja toczy się wolno, bo też tajemnica, którą kryło jezioro, jest bardzo zagmatwana. Ciekawa intryga z przeszłości, ciekawe charaktery poszczególnych postaci i bardzo złożone relacje ludzkie.
Jedynym minusem jest to, że ten etap życiorysu Fina McLeod, do którego odnosi się zagadka kryminalna, wydaje się dopisany trochę na siłę. Nie do końca pasuje mi ten fragment do tego, co poznaliśmy w poprzednich tomach.
Mimo to, czyta się dobrze. Polecam.

| 2017-08-05

"Jezioro tajemnic" - trzecia część trylogii dobiegła końca.
Szkoda, czuję niedosyt. Przemówił do mnie klimat wyspy Lewis.
Surowy, mroczny i nieprzewidywalny - jak życie.

Po ostatniej części cyklu powieściowego spodziewamy się zazwyczaj czegoś więcej, wisienki na torcie? Tu jej nie było.

Trylogię polecam osobom, którym wystarcza: dobra historia, lekkie pióro, barwny język, gawędziarski styl. To wszystko tu jest.

Jak mawia mój ulubiony gawędziarz z Maine:
"Od czasu do czasu czytaj dla samej opowieści... Od czasu do czasu czytaj też dla samych słów, dla języka... A jeśli uda ci się znaleźć książkę, w której jest i ciekawa historia, i piękny język, traktuj ją jak największy skarb."
(Stephen King)