Przysługa

Cykl: Jackson Brodie (tom 2) | Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
One Good Turn
Róża_Bzowa

Kontynuacja serii z detektywem Jacksonem Brodiem!

W Edynburgu trwa słynny festiwal teatralny. Czekający w kolejce na spektakl są świadkami wypadku i brutalnej napaści. Kilka osób rusza poszkodowanym na pomoc. Wśród nich jest też Jackson Brodie, były detektyw. Wkrótce staje się on głównym podejrzanym w sprawie o morderstwo…

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Anna-mojeksiążki | 2015-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2015

Kate Atkinson potrafi dobrze pisać. Najpierw zauroczyła mnie książką Jej wszystkie życia, potem były Zagadki przeszłości, których kontynuację stanowi Przysługa. To w Zagadkach przeszłości poznaliśmy byłego policjanta, detektywa Jacksona Brodie, który powraca w nowej sprawie w II tomie .

Akcja powieści rozgrywa się w Edynburgu, gdzie aktualnie trwa festiwal teatralny. Ludzie czekający w kolejce na kolejny spektakl stają się świadkami brutalnego zdarzenia. Przed wejściem do teatru dochodzi do kolizji, jeden z jej uczestników wysiada ze swojego samochodu uzbrojony w kij bejsbolowy i rusza na swego przeciwnika. Dochodzi do brutalnej bójki, którą przerywa rzucona w napastnika torba z komputerem. Mężczyzna po uderzeniu upada i tam obezwlasnia go policja. Wśród świadków zamieszania znajduje się Jackson Brodie. Pech chce, że to na niego pada podejrzenie zabójstwa…. A przecież przyjechał tam wypocząć i kibicować swej dziewczynie, która gra w jednym z przedstawień… Czy uda mu się wyjaśnić...

figlarna24 | 2015-02-17
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 13 lutego 2015

Kate Atkinson znałam już od chwili, gdy przeczytałam jej fenomenalną powieść "Jej wszystkie życia". Wówczas książka pochłonęła mnie bez końca.

NIe ukrywam faktu, że się zdziwiłam, jaki usłyszałam, że kolejny tytuł jaki wydała pisarka okazał się kryminałem.
Wiadomo, że koło kryminału nie potrafię przejść obojętnie. Więc rzuciłam się na tę powieść od razu, gdy nadarzyła się okazja.

Akcja powieści rozgrywa się w Edynburgu. W mieście trwa festiwal teatralny. Przed teatrem dochodzi do kolizji, a jeden z uczestników wychodzi z samochodu i brutalnie bije sprawce zdarzenia. Już ma się zamachnąć kijem bejsbolowym, zadać ostateczny cios nieszczęśnikowi, gdy świadek całego zajścia, którym jest pisarz Martin rzuca w niego swoją torbą z laptopem...

Brutal pada na kolana, a tu już zakuwają go dwie policjantki. Sprawca kolizji trafia do szpitala a Martin czuje się w obowiązku wziąć za niego odpowiedzialność... W mieście także przebywa detektyw Jackson Brodie. Jego dziewczyna ma wystąpić w...

magdalena | 2015-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2015

Mam dylemat związany z tą książką. Z jednej strony jak na kryminał dzieje się tu mało, jak na książkę obyczajową dzieje się zaś za dużo. Całość jest jakby pośrodku. Owszem postaci są ciekawe, książkę cechuje fajny styl, ale nie powiem bym z napięciem czekała na rozwiązanie kryminalnej zagadki. Czegoś mi tutaj zabrakło-tempa, emocji? Sam klimat to za mało.

daka | 2015-05-28
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 28 maja 2015

Wielopiętrowe dygresje tworzą klimat tej książki. Wydawałoby się , że powinno to przeszkadzać w śledzeniu intrygi kryminalnej, ale tak nie jest.
Jest to świetnie napisana powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym. Interesujące postacie, w tle festiwal teatralny w Edynburgu. Miło się czyta.

anetapzn | 2015-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2015

To II tom serii, której bohaterem jest były detektyw Jackson Brodie. I tomu nie czytałam, ale w niczym mi to nie przeszkodziło. Każda część stanowi (z tego co się zorientowałam) samodzielną całość.
Akcja Przysługi rozgrywa się w Edynburgu w trakcie słynnego festiwalu teatralnego. Czekający w kolejce na spektakl są świadkami wypadku i brutalnej napaści. Jackson Brodie wplącze się za moment w nie lada intrygę. Paul Bradley okaże się wcale nie być...sobą i błyskawicznie zniknie. Natomiast pewien poczytny autor kryminałów, który przybył do miasta na targi książek..ehhh szkoda pisać.
Akcja rozwija się błyskawicznie. Jeden z mężczyzn atakuje drugiego kijem bejsbolowym. Kilka osób rusza poszkodowanym na pomoc. Wśród nich jest też były detektyw. Wkrótce staje się on głównym podejrzanym w sprawie o morderstw. Jackson ma wyraźnie pecha. Przyjechał do swojej dziewczyny i od razu został w coś zamieszany, i to w coś poważnego. Czy Jacksonowi uda się wyjaśnić sprawę i oczyścić z podejrzeń? A...

joly_fh | 2018-06-14
Przeczytana: 12 czerwca 2018

Niezła książka obyczajowa, ale kryminał żaden - wątek kryminalny jest tu tylko na doczepkę.

BasiaK | 2015-11-29
Przeczytana: 26 listopada 2015

Kryminał typu solidnego :) Mamy tu przede wszystkim kilka wątków, na pozór nie powiązanych ze sobą. Autorka bardzo zgrabnie z tego się wyplątuje, w miarę rozwoju powieści wszystkie nici zbliżają się do siebie i łączą. Poszczególne fragmenty akcji pokazywane są z punktu widzenia głównej osoby w nich uczestniczącej - też zgrabna sztuczka pisarska. Ładnie oddany jest klimat Edynburga, sporo akcentów humorystycznych, choć to humor raczej gorzkawy, z lekka ironiczny. W ogóle książka trzyma czytelnika na dystans, ja przynajmniej nie czułam potrzeby identyfikowania się z żadnym z bohaterów. Samo rozwiązanie zagadki i paru wątków pobocznych dość niespodziewane, ale psychologicznie uzasadnione. Nie czytało mi się szybko, ale też nie trudno. Ot, przyzwoita rozrywkowa lektura, nie mniej, ale też nie więcej. Będę się rozglądać za kolejnymi książkami z serii.

haLina | 2015-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Upieram się, że książka Atkinson nie jest kryminałem. Za mało akcji, za dużo wspomnień, dygresji, przemyśleń. Czytało się nieźle, ale chwilami byłam zmęczona dłużyzną. Jak ktoś ma dużo wolnego czasu, czytał poprzednie książki i się mu podobały - to polecam.

Ata77 | 2016-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Po pierwszych 100 str. wystąpił kryzys. Na pewno nie zaczęło się tak ciekawie jak w części pierwszej. Było zwyczajnie nudnawo. Potem lepiej, trochę lepiej.... W tej powieści mało było Jacksona Brodie (podobnie jak w pierwszej części wydaje się odgrywać drugoplanową rolę), autorka poświeciła więcej uwagi poszczególnym bohaterom.
Na pewno nie określiłabym tego cyklu kryminałem. Tego kryminału prawie wcale nie ma.... Jest to bardziej powieść obyczajowa, skupiona na głębokiej charakterystyce bohaterów, pisana językiem o ciekawej narracji, jednak przy tym dość powolnej akcji, także dla niecierpliwych nie będzie to wskazana pozycja.
Przede mną jeszcze dwie części, mam tylko nadzieję, że ocena nie będzie szła w dół...

Zachęcam do zapoznania się z moją recenzją dostępną na moim blogu: http://magicznyswiatksiazki.pl/recenzja-przysluga-kate-atkinson/