Przysługa

Okładka książki Przysługa Kate Atkinson
Okładka książki Przysługa
Kate Atkinson Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Jackson Brodie (tom 2) Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
Jackson Brodie (tom 2)
2015-01-14
2006-01-01
Aleksandra Wolnicka
Jackson Brodie Aleksandra Wolnicka

To było moje pierwsze spotkanie z tą autorką i chyba niezbyt udane ale dam jej jeszcze jedną szansę bo mam przygotowaną inną książkę jej.
Bardzo rozbudowana cżęść opisowa,ogromna ilość retrospekcji,nie wiem czy w dużej mierze przydatna,przemyślenia bohaterów są rozbudowane tak jak by nic innego nie robili tylko z każdą blachostką z jaką się spotkali od razu musieli ją dopasowac do swojego doświadczenia życiowego.Wątek kryminalny jest poprowadzony w znikomym stopniu.Powiedziałabym że to powieść obyczajowa z watkiem kryminalnym w tle i to bardzo mglistym.Bohater serii mało wyrazisty,transparentny i nie wyrózniający się z posród innych postaci ksiązki
Ocena za obyczajówkę a nie za kryminał.

Jakoś nie potrafiłam przebrnąć przez początek książki. Absurdalne sytuacje w jakie wplątuje się główny bohater męczyły mnie. Przeczytałam, ale bez chęci sięgania po kolejny tom z serii.

Cykl książek o detektywie Brodiem jest miłą odmianą wśród kryminałów. Narrację prowadzą wszystkie ważniejsze postacie i możemy śledzić wydarzenia z rożnych puntów widzenia.
Zagadki i hipotezy mnożą się przez całą książkę, a ostateczne rozwiązanie nie jest łatwe do odgadnięcia i zaskakuje.
Jak dotąd najsłabsza książka cyklu, fabuła się wlecze, a postacie nie są tak interesujące jak poprzednie.

Jak dotąd najsłabsza książka cyklu, fabuła się wlecze, a postacie nie są tak...

O 60% słów za dużo.

O 60% słów za dużo.

Na początku książki czytelnik poznaje grupkę ludzi z pozoru nie związanych ze sobą. Chodź zdecydowanie ludzie ci nie są tak niewinni jak się wydają. Zadziwiające, jak jeden incydent może połączyć przypadkowych ludzi.

W "Przysłudze" wątek kryminalny nie jest najważniejszy, choć dzięki niemu poznajemy bohaterów, ich historie i zmartwienia, radości i smutki. Postacie od pierwszego zdarzenia nieustannie spotykają się gdzieś przypadkiem. Jakoś to mnie nie dziwi, bo nie logika wydarzeń wpływa na opowieść o ludziach. Ciekawszy jest aspekt psychologiczny osób, które poznaliśmy, mentalność i nieoczekiwane decyzje, które dezorganizują im życie, a czasem ratują. Niby przypadkiem autorka rozważa problem zła, agresji i dobra, meandrów miłości, przyczyn problemów małżeńskich, komplikacji związanych z wiekiem dojrzewania, wpływu wyobraźni na kondycję psychiczną. Zadaje pytanie, co jest prawdziwą zbrodnią: kapitalizm, religia, seks, morderstwo, kradzież, okrucieństwo, obojętność, złe wychowanie, bezduszność (kontekst uściśla te pojęcia)? Jak walczyć ze wszystkimi objawami zła? Kate Atkinson nieustannie ma tę samą odpowiedź: "miłością, choć to najtrudniejsza rzecz pod słońcem". Powieść nie ma grzechów wielu kryminałów i nie lubuje się w przedstawianiu szczegółów zbrodni. Autorka woli zbrodnię narysować jedną kreską niby w komiksie i skupić się na charakterach bohaterów i sposobach radzenia sobie z rzeczywistością. "Przysługę" czyta się szybko, a czasem dostrzega własne zmagania z życiem.

Strasznie skonstruowana. Dłużyła się niemiłosiernie. Wątki rozbudowane i ciągną się jak spaghetti. Nie mogłam doczekać się akcji. Typowo brytyjska flegma.

Książka może odrobinę lepsza od " Zagadek Przeszłości". Jakoś ciężko mi się czytało. Właściwie do 100 - 120 str. nic się nie dzieje. Nie mogę też polubić głównego bohatera. Jest jakiś bezbarwny. Zrobię sobie przerwę od książek pani Atkinson. Może za jakiś czas doczytam pozostałe pozycje z cyklu.

Kolejna książka Atkinson z serii o detektywie Jacksonie. Wprawdzie znowu zignorowałam chronologię i wlazłam w środek cyklu ale nie szkodzi. Moja ulubiona autorka nie zawiodła mnie dając mi typowy, brytyjski kryminał z całą tą atmosferą, flegmą i pogodą typowymi dla Wysp. Nie ważne, że nie czytałam wcześniejszych części cyklu, opowieść snuta jest bowiem tak, że książkę można czytać w oderwaniu od niego. Jak zawsze polecam miłośnikom spokojnych, czyli nie inspirowanych rzeźnią i masarnią, kryminałów.

Bardzo dobre czytadło, polecam.

Bardzo dobre czytadło, polecam.

• Kryminał
  • 2015