Niewidzialny człowiek z Salem

Okładka książki Niewidzialny człowiek z Salem Christoffer Carlsson
Okładka książki Niewidzialny człowiek z Salem
Christoffer Carlsson Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Leo Junker (tom 1) Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
Leo Junker (tom 1)
2015-03-18
2013-08-28
Elżbieta Frątczak-Nowotny
literatura szwedzka

NIe byłam przekonanan do końca do tej książki, być może przez okładkę, która nie zapowiadała dobrej historii. Jakież bylo moje zdziwienie kiedy okazało się, że jest to jedna z lepszych książek jakie dotychczas zdarzyło mi się czytać. Akcja, bohaterowie są bardzo spójni, czyta się na jednym wdechu i już wiem, że to będzie jeden z moich ulubionych pisarzy kryminałów.

#maratonczytam_se
#czytam_se

"myślisz że dzięki tobie świat jest lepszy?
- Kiedyś tak myślałem - mówię. - Ale to było dawno temu. Zmieniłem się.
ludzie się nie zmieniają panie policjancie, pisze, ludzie się dostosowują."

Podobno zmiany są dobre i poniekąd się z tym zgadzam, ale dobre są wtedy, kiedy są nasze i dobre dla nas, a nie "bo komuś się tak podoba".

"Niewidzialny człowiek z Salem" to książka, którą wymęczyłam. Dosłownie.
Czytając, dość długi liczyłam na przyspieszenie akcji, dzięki któremu popłynę i wsiąknę, ale się nie doczekałam.
Wiele wątków, zagmatwane życie to niestety za mało, a szkoda.
Dziś rozpisywać się nie będę. Was nie zniechęcam, nie zachęcam.

#maratonczytam_se
#czytam_se

"myślisz że dzięki tobie świat jest lepszy?
- Kiedyś tak myślałem - mówię. - Ale to było dawno temu. Zmieniłem się.
ludzie się nie zmieniają panie policjancie, pisze, ludzie się dostosowują."

Ponownie w poszukiwaniu czegoś nowego w kategorii kryminał będąc w bibliotece sięgnąłem po książkę Niewidzialny człowiek z Salem bez uprzedniego przeczytania jakiejkolwiek recenzji. I tu kolejny raz popełniłem błąd. Średnia ocen to nieco ponad 6 i nie mam pojęcia dlaczego ta książka zgarnęła tyle nagród za najlepszy kryminał. Do najlepszych twórców tego gatunku w Skandynawii brakuje jej bardzo wiele, ale chciałem dać szansę autorowi, bo to przecież debiut. Męczyłem się z nią kilkanaście dni (360 stron),kiedy coś naprawdę wciągającego i dobrze napisanego zajmuje mi około kilku godzin. Odkładałem ją, żeby dosłownie odpocząć i to na kilka dni niekiedy z myślą, że nie dokończę jej wcale, ale zawsze czytam do końca licząc, że coś zaskoczy. Tutaj nie było nic, co chociaż przez moment zaciekawiło mnie na dłużej niż kilka minut. Widząc cztery tomy w serii miałem nadzieję, że nie będzie problemu z zapasem książek na najbliższe dni, jednak nie zaiskrzyło i nie będzie dalszej kontynuacji książek Carlssona jak to było w przypadku Larssona czy Nesbo, że czytałem tom po tomie nie mogąc się oderwać nawet na chwilę.

Nie wiem co powiedzieć o tej książce, o tej serii.
Niby kryminał ale właściwie to opowieść o pokręconej prywatności śledczego
Niezłe, zwłaszcza w kolejnych tomach, wątki socjologiczno-polityczne, rozgrywki środowisk subkultur, bojówek rasizmu, faszyzmu i lewactwa.
Na tym tle nieśmiało dodana rozgrywka służb specjalnych. I podobnie - osobisty wątek uczuciowy bohatera.
Na co dzień - myślałem, że Szwecja jest spokojnym krajem dobrobytu, z tych tomów wygląda jak wrzący kocioł emocji. Choć jednocześnie tu i ówdzie znajdujemy wiadomość o wcale nie nadmiernej liczebności tych ekstremizmów [było ich kilkudziesięciu, gdy wódz bojówki trafił do więzienia - zostało kilku].
Trochę trudna konstrukcja "techniczna" narracji, rozbicie na wiele wątków sytuacyjnych i czasowych, wymaga maksimum uwagi by się w tym odnaleźć.

Nie wiem co powiedzieć o tej książce, o tej serii.
Niby kryminał ale właściwie to opowieść o pokręconej prywatności śledczego
Na co...

Podobała mi się ta książka. Właśnie dlatego, że taka nietypowa. Nie jest to do końca kryminał, głowny bohater to nie do końca policjant (bo zawieszony),nie da się go też do końca lubić.
Co mnie urzekło w tej książce, to atmosfera miejsca akcji - zapomnianego przez Boga miasteczka, o ponuro kojarzącej się nazwie - Salem. Wszyscy tam zdają się mieć pod góre, narkotyki, depresja, odrzucenie to chleb powszedni.
Akcja toczy się powoli, nie ma tu żmudnej policyjnej pracy, dedukcji, dziesiątek przesłuchań, raczej prosty ciąg zdarzeń, z których wynikają kolejne. Zaczyna się od morderstwa młodej kobiety w schronisku dla bezdomnych. A zakończenie nie zawodzi i jest przejmujące.
Daję 6/10 i chętnie sięgnę po kolejne części cyklu.

Wątek kryminalny rozgrywa się niejako w tle obyczajowej opowieści o życiu bohaterów w mieście bez Boga, z obecnymi na każdym kroku narkotykami po które sięgają kilkunastoletni uczniowie. Rodziny bohaterów są rozbite a oni sami po popełnieniu przestępstw trafiają do ośrodków wychowawczych, skąd wychodzą bardziej zdeprawowani. Autor opisuje tragedie młodych ludzi żyjących w blokowiskach szwedzkiej stolicy. Warto przeczytać . Dobrze, że nas tam nie ma.

Ciekawe jakimi kryteriami kierowało się jury nagradzając Niewidzialnego człowieka z Salem tytułem najlepszego szwedzkiego kryminału 2013 roku.

Niby kryminał, ale tak naprawde to nie. Jesli chcecie przeczytac kryminal to zdecydowanie tego nie polecam.

Przeczytałam z przyjemnością. Ciekawie napisana z intrygującą fabułą.

Przeczytałam z przyjemnością. Ciekawie napisana z intrygującą fabułą.

Według mnie nudna , rozwleczona pełna wynurzeń i przemyśleń głównego bohatera, obok kryminału to nawet nie stało na półce w bibliotece. Wielbicielom kryminałów nie polecam, żadnej akcji , dreszczyku, zaciekawienia . Bardzo nijakie.

• Kryminał
  • Czarna seria