Okładka książki Przygoda z owcą

Przygoda z owcą

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pocket". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
tłumaczenie
Anna Zielińska-Elliott
羊をめぐる冒険 / Hitsuji-o megurubōken
wydawnictwo
Muza
typ
papier
Michele
6,94 (2711 ocen i 174 opinie)

Opis książki

Główny bohater, zwykły mieszkaniec zwykłego współczesnego miasta, żyje sobie spokojnie swoim zwykłym życiem. Jednak pewnego dnia przyjaciel przysyła mu tajemniczą fotografię, przedstawiającą owce na pastwisku. Jedna z owiec ma na grzbiecie gwiazdę. Od tego momentu życie bohatera przestaje być zwyczajne...

źródło opisu: http://muza.com.pl/product.php?id_product=1440

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Strega | 2014-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2014

W "Przygodzie z owcą" bohaterowie są najcześciej bez imion, często niewyraźni, wręcz rozmyci na tle wydarzeń, ale za to w książce panuje bardzo charakterystyczna atmosfera. Pochłania się ją nie tylko wzrokiem, trzeba przede wszystkim wczuć się w jej klimat. Absurdalne sytuacje, paranormalne umiejętności, wydarzenia, które normalnie nie mają prawa się zdarzyć, pytania bez odpowiedzi, niedopowiedzenia, to wszystko jest wpisane w "Przygodę z owcą". Murakami z talentem potrafił połączyć wszystko w historię, która przemówiła do mojej wyobraźni.

Justyna | 2011-05-16
Przeczytana: maj 2011

Dlaczego akurat owca? Zastanawialiście się na tym? Zwierzę, które z natury jest łagodne, powolne... niemrawe.. flegmatyczne wręcz. Dlaczego te właśnie zwierze pragnie zawładnąć światem???
No właśnie! To jest Murakami! A ja uwielbiam jego absurd. Autor celowo przedstawia tu bezimiennych bohaterów: dziewczyna, kierowca, mężczyzna w czarnym garniturze, właściciel hotelu.. A my sami? Bezimienni ludzie, prowadzący szare, nudne, zwykłe życie, tak jak główny bohater.. Ilu jest takich ludzi na Ziemi? Ludzi, którzy uwielbiają zakładać maski, tak jak Człowiek-Owca, po to by skryć się bezpiecznie w swoim małym egoistycznym świecie, niedostępnym dla nikogo..
Ile upłynie sekund, minut, dni, miesięcy.. zanim każdy z nas odnajdzie swoją „Owcę”?

Genialna w swojej prostocie, lekka lecz głęboka proza. I ta nieskończona ilość pytań, które sobie zadajemy czytając i kończąc powieść. Mmmm.. ubóstwiam :-) Znakomita książka. Szczerze polecam!

„Pieśń się skończyła, ale melodię jeszcze słychać”.

magda | 2010-07-17
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 17 lipca 2010

Tak naprawdę bardzo trudno ocenić tę książkę. Po opisie z okładki spodziewałam się czegoś zupełnie innego i, mimo, że zaliczam "Przygodę" do kategorii "do ponownego przeczytania", odczuwam pewien niedosyt... i ciekawość, jaki dźwięk wydaje głowa mumii uderzana metalowymi szczypcami...?

Gdybym miała powiedzieć o czym jest "Przygoda z owcą" powiedziałabym, że o paleniu papierosów, piciu piwa latem a whiskey zimą i stosunkach płciowych z dziewczynami, które z każdym idą do łóżka. Ale tak nie jest. Jest to również opowiadanie o penisie wieloryba w pobliskim akwarium, piknikach, kocie i mieście Dwanaście Wodospadów. Jest to historia kierowcy i Owczego Profesora, Szefa oraz dziewczyny o wspaniałych uszach. A także o rolnictwie i hodowli zwierząt w Japonii...

Niezwykle refleksyjna, pełna zadumy, piękna i zaskakująca... a z drugiej strony do tego stopnia refleksyjna, że momentami łapałam się na tym, że nie pamiętam, o czym była ostatnia strona.

Zdecydowanie polecam tę książkę jako swoisty...

| 2014-09-30

Fabuła książki jest złożona, na pograniczu świata realnego i fantazji. Główny bohater otrzymuje zlecenie znalezienia tajemniczego miejsca, gdzie zrobione zostało pewne zdjęcie. Zlecenia nie może odrzucić, chociaż przyjmuje je niechętnie. Poszukiwania zmieniają się jednak w fascynującą podróż i przygodę życia.
Sama fabuła wydaje się być oryginalnym pretekstem do prowadzenia wnikliwych rozważań o przyjaźni, miłości, władzy i pasji.
Tekst czyta się łatwo, chociaż treść jest trudna. Książka cały czas zmusza do myślenia, ale myślenie to wspaniale wynagradza. Jest nieskończone pole do własnych analiz, w dużej mierze dowolnych interpretacji. Nikt do końca nie wie, co "autor chciał powiedzieć" i świetnie. Niech każdy, śledząc losy bohatera, sam przeżyje podróż życia.
Swoje przemyślenia autor przemyca nam subtelnie, ledwo nas muskają. Nie przytłacza a przecież daje nam tak wiele.
Oryginalna książka, z innego kręgu kulturowego, co jest jej dodatkowym atutem.

miętówka | 2014-09-11
Przeczytana: 10 września 2014

Trzecia powieść Murakamiego i moim zdaniem wyraźnie lepsza od dwóch pierwszych. Paradoksalnie, fabuła jest banalnie prosta, a przy tym tak irracjonalna, że mogłabym posłużyć się cytatem z autora, chcąc podsumować utwór: "Choćbym nie wiem jak długo myślał, nie uda mi się wyciągnąć sensownych wniosków z bezsensownych sytuacji". Paradoksów znalazłabym więcej. Autor posługując się prostym językiem, relacją niemal wypraną z emocji, kreuje bardzo emocjonalną rzeczywistość. Po skończeniu książki, pierwszą myślą było, że jest to bardzo smutna opowieść.
Trudno opowiadać treść książek Murakamiego. Zbyt wiele w nich niejednoznaczności, dziwnych postaci, spersonifikowanych zwierząt, alegorii.
I choć opowiadana historia jest tu ważna i ciekawa, choć czytałam ją z zainteresowaniem, nie mogąc doczekać się wyjaśnienia zagadki, nie sama historia zrobiła na mnie największe wrażenie. Jak zwykle autor stawia mnóstwo pytań bez odpowiedzi, pozostawia wyobraźni czytelnika dopowiedzenie zakończeń,...

jatymyoni | 2014-12-07
Przeczytana: grudzień 2014

Następna książka mojego ulubionego autora, na której się nie zawiodłam. Tym razem opisuje jedną rzeczywistość z pewnymi elementami nierzeczywistymi. Zawiera też w sobie moje ulubione paradoksy, które czasami świetnie opisują świat. Bo czy owca, symbol potulności i spokoju („jak barany prowadzone na rzeź”) może stać się agresorem? A może nie do końca nasze przeświadczenia odpowiadają rzeczywistości, tylko nam jest trudno z tym się pogodzić. Jakie dziwne rzeczy, zjawiska, lub ludzie potrafią zawładnąć czasem naszym umysłem i często nie zdajemy sobie z tego sprawy aż to minie. I co potem? A jak często udajemy coś lub kogoś, kim nie jesteśmy. Czasami ta maska zrasta się z nami tak, że już nie wiemy czy to my, czy nie my.
Opisuje rzeczywistość naszych spotkań z innym człowiekiem, Ile razy w ciągu dnia prowadzimy puste konwersacje, właściwie niesłużące niczemu? U Murakami ,nie ma w tych kontaktach zakłamania. Imiona mają tylko bohaterowie dla niego ważni, z którymi łącz go jakieś...

Mike | 2011-12-06
Przeczytana: marzec 2011

„Przygoda z owcą” to zarazem moja pierwsza przygoda z Haruki Murakamim i muszę stwierdzić, że była to przygoda bardzo przyjemna i udana. Specyficzny styl Murakamiego sprawia, że cała opowieść wciąga bez reszty. Autor nawet opisując zwyczajne czynności, jak palenie papierosa, czy podróż pociągiem, tworzy klimat, który sprawia wrażenie, że dzieje się coś niezwykłego, czasem wręcz transcendentalnego.

Głównym bohaterem jest człowiek bez imienia (właściwie nikt w tej książce nie ma imienia, jest tylko kilka przydomków), zwyczajny Japończyk, pracujący w firmie reklamowej. Po tym jak żona zostawia go dla najlepszego przyjaciela, jego życie nie obfituje w zbyt ciekawe wydarzenia. Niedługo potem, przeglądając foldery reklamowe, znajduje zdjęcie doskonałego kobiecego ucha. Postanawia umówić się z jego właścicielką, z którą bardzo szybko się związuje. Jak się później okazuje, jej uszy mają pewne nadnaturalne właściwości. Mniej więcej w tym samym czasie, w firmie naszego bohatera pojawia się...

Ines | 2014-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2014

Książka jest napisana w sposób, który niezwykle przypadł mi do gustu. Jest nowoczesna, minimalistyczna, kiedy myślę o stylu Murakamiego przychodzi mi na myśl dom w nowoczesnej architekturze, gdzie wszystko opiera się na najprostszej geometrii. Książka jest jak powiew świeżego wiatru, nie ma w niej nic ciężkiego, starego, bezużytecznego.

O samej treści nie będę się rozpisywać, dla mnie ta powieść była wszystkim na raz. Nie było tam niczego za mało, ani niczego za dużo. Bawiła, ciekawiła i smuciła. Dodatkowo zachęcała do myślenia, ale takiego innego niż używamy na co dzień w życiu.

Ciesze się, że sięgnęłam po tę książkę, czuję się usatysfakcjonowana po jej przeczytaniu, pełniejsza, wydaje mi się, że dużo bym straciła nie znając jej treści. Polecam

Librarianka | 2013-01-05
Przeczytana: 30 grudnia 2012

Po przeczytaniu kolejnej książki Murakamiego ogarnął mnie smutek. Mam dziwne wrażenie,że tytułowa owca ma liczne potomstwo. To takie moje odczucie, bo trudno mi określić "co autor miał na myśli".
Książki tego pana mają atmosferę zbliżoną do filmów Lyncha, jak sugeruje okładkowy opis. Trudno oderwać się od lektury, a potem niełatwo wyjść z tego pozornie zwyczajnego świata.
Myślę,że do ostatniego rozdziału /pobyt bohatera w Dwunastu Wodospadach/ pasowałaby muzyka z "Miasteczka Twin Peaks".

Michał | 2011-03-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Japonia

Chwyciłem za tę książkę bo byłem wtedy (i nadal zresztą jestem) żarliwym japonofilem. Ponadto do przeczytania skłoniła mnie też informacja na odwrocie książki, że powieść ta swoją atmosferą przywołuje filmy Davida Lyncha, których parę miałem okazje obejrzeć. Jest to chyba najbardziej trafny opis esencji tej książki. Co mogę natomiast powiedzieć tym, którzy nie widzieli "Zagubionej Autostrady" czy "Mulholland Drive"? Czego mogą się spodziewać?

Przede wszystkim fabuły, którą bardzo ciężko opisać słowami. Jakiekolwiek określenia typu: "absurd" czy "surrealizm" wydają mi się niewystarczające albo nie trafiające w samo sedno. Jest to cos co bardziej sie czuje niż rozumie.

Główny bohater, Boku dostaje od swojego dawno niewidzianego przyjaciela imieniem Szczur kartkę pocztową przedstawiającą owce na pastwisku. Jedna z tych owiec ma na grzbiecie znamię w kształcie gwiazdy. Wkrótce bohater dostaje od tajemniczego człowieka zlecenie odnalezienia owcy. Mając za pomoc modelkę z pięknymi...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • John Irving
    73. rocznica
    urodzin
    Na tym sprośnym świecie [...] jest się czyjąś żoną albo czyjąś dziwką - albo na najlepszej drodze do stania się jedną czy drugą. A jeśli nie pasujesz do żadnej z tych kategorii, dają ci do zrozumienia, że coś jest z tobą nie w porządku
  • Peter Straub
    72. rocznica
    urodzin
    […] nigdy nie można być zbyt szczupłym ani zbyt bogatym.
  • Dorota Wellman
    54. rocznica
    urodzin
    Mogę sobie nie kupić czegoś do jedzenia, ale książkę kupię zawsze. Poluję na wybrane tytuły jak rasowy myśliwy. Czekam na targi książek, bo wiem, że żniwa będą obfite. Jestem szczęśliwa, kiedy tarabanię ciężkie torby z Pałacu Kultury. Nie mogę się doczekać, kiedy w domu otworzę książkę i zacznę nową... pokaż więcej
  • Marek Nowakowski
    80. rocznica
    urodzin
    Żyj po swojemu, własnym życiem, właśnie, dlatego, że ono jest twoje. Można je połączyć z cudzym, ale nie rezygnując z siebie. Bo wtedy, gdy przestaje się być sobą, gdy chce się być tylko tym, co pragną widzieć w nas inni, najłatwiej jest przegrać.
  • Piotr Sztompka
    71. rocznica
  • Szolem Alejchem
    130. rocznica
    urodzin
    Baba zawsze zostaje babą; nie darmo rzekł król Salomon, że pośród tysiąca kobiet ani jednej możliwej nie znalazł. Całe szczęście, dalibóg, że nie ma dziś mody na kilka żon.
  • Maria Józefacka
    73. rocznica
    urodzin
    Warto żyć, jeśli przez każdego z nas wpadnie promień słońca w mroki niepogody.
  • Murray Newton Rothbard
    89. rocznica
  • Philip K. Dick
    33. rocznica
    śmierci
    Nie wiedział wtedy, że utrata zmysłów bywa czasami najwłaściwszą reakcją na rzeczywistość.
  • Jarosław Iwaszkiewicz
    35. rocznica
    śmierci
    A potem przyjdzie śmierć: wszystko rozwiązując niczego nie wyjaśni. Odejdziemy tak, jakeśmy żyli: osobno. Świat nasz własny i jedyny musi nam wystarczyć do śmierci i po śmierci. Byle tylko nie zgłębiać tej myśli do końca, byle tylko nie przemyśleć tego fizycznie. Obumieranie rąk, mącenie się myśli,... pokaż więcej
  • David Herbert Lawrence
    85. rocznica
    śmierci
    Mężczyzna może swoim ciałem być dla kobiety żywym kluczem do całego świata.
  • Horace Walpole
    218. rocznica