Przygoda z owcą

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pocket". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Muza
6,95 (2941 ocen i 195 opinii)
tłumaczenie
Anna Zielińska-Elliott
羊をめぐる冒険 / Hitsuji-o megurubōken
Michele

Inne wydania

Główny bohater, zwykły mieszkaniec zwykłego współczesnego miasta, żyje sobie spokojnie swoim zwykłym życiem. Jednak pewnego dnia przyjaciel przysyła mu tajemniczą fotografię, przedstawiającą owce na pastwisku. Jedna z owiec ma na grzbiecie gwiazdę. Od tego momentu życie bohatera przestaje być zwyczajne...

źródło opisu: http://muza.com.pl/product.php?id_product=1440

• Powrót do Daringham Hall
  • Podziemny labirynt
  • Collide
  • W krainie kolibrów
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Szturmując niebo
Sekret Sonji
Åsa Hellberg

9 (2 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

7,51 (309 ocen i opinii)
W krainie kolibrów
Sofia Caspari

6,75 (24 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

8,5 (2 ocen i opinii)
Szturmując niebo
Felix Baumgartner , Thomas Becker

7 (6 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
ChicaDeAyer | 2015-03-08
Przeczytana: 07 marca 2015

Moja druga powieść Murakamiego, a już wiem że na pewno nie ostatnia. Jak ten człowiek pisze!

Chociaż niejednokrotnie opowiada o sprawach dalekich od lekkich, czyta się to wprost rewelacyjnie, strona goni stronę i czytelnik w pewnym momencie orientuje się że to już koniec. Koniec, choć autor nie podał rozwiązania na tacy, zostawiając nas z domysłami, pytaniami i refleksjami. Zmusza do zastanowienia się na tym, czym jest tytułowa owca i po znalezieniu odpowiedzi na to pytanie, okazuje się że problem nie ogranicza się jedynie do kart powieści Murakamiego.

Ta wycieczka w pogoni za tytułowym zwierzęciem, jest jednocześnie wnikliwą podróżą egzystencjalną. A że ukazana w sposób dość osobliwy i ocierający się o surrealizm? Tym lepiej dla doznań literackich!

książek: 1902
Strega | 2014-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2014

W "Przygodzie z owcą" bohaterowie są najcześciej bez imion, często niewyraźni, wręcz rozmyci na tle wydarzeń, ale za to w książce panuje bardzo charakterystyczna atmosfera. Pochłania się ją nie tylko wzrokiem, trzeba przede wszystkim wczuć się w jej klimat. Absurdalne sytuacje, paranormalne umiejętności, wydarzenia, które normalnie nie mają prawa się zdarzyć, pytania bez odpowiedzi, niedopowiedzenia, to wszystko jest wpisane w "Przygodę z owcą". Murakami z talentem potrafił połączyć wszystko w historię, która przemówiła do mojej wyobraźni.

Krystyna | 2014-09-11
Przeczytana: 10 września 2014

Trzecia powieść Murakamiego i moim zdaniem wyraźnie lepsza od dwóch pierwszych. Paradoksalnie, fabuła jest banalnie prosta, a przy tym tak irracjonalna, że mogłabym posłużyć się cytatem z autora, chcąc podsumować utwór: "Choćbym nie wiem jak długo myślał, nie uda mi się wyciągnąć sensownych wniosków z bezsensownych sytuacji". Paradoksów znalazłabym więcej. Autor posługując się prostym językiem, relacją niemal wypraną z emocji, kreuje bardzo emocjonalną rzeczywistość. Po skończeniu książki, pierwszą myślą było, że jest to bardzo smutna opowieść.
Trudno opowiadać treść książek Murakamiego. Zbyt wiele w nich niejednoznaczności, dziwnych postaci, spersonifikowanych zwierząt, alegorii.
I choć opowiadana historia jest tu ważna i ciekawa, choć czytałam ją z zainteresowaniem, nie mogąc doczekać się wyjaśnienia zagadki, nie sama historia zrobiła na mnie największe wrażenie. Jak zwykle autor stawia mnóstwo pytań bez odpowiedzi, pozostawia wyobraźni czytelnika dopowiedzenie zakończeń,...

Justyna | 2011-05-16
Przeczytana: maj 2011

Dlaczego akurat owca? Zastanawialiście się na tym? Zwierzę, które z natury jest łagodne, powolne... niemrawe.. flegmatyczne wręcz. Dlaczego te właśnie zwierze pragnie zawładnąć światem???
No właśnie! To jest Murakami! A ja uwielbiam jego absurd. Autor celowo przedstawia tu bezimiennych bohaterów: dziewczyna, kierowca, mężczyzna w czarnym garniturze, właściciel hotelu.. A my sami? Bezimienni ludzie, prowadzący szare, nudne, zwykłe życie, tak jak główny bohater.. Ilu jest takich ludzi na Ziemi? Ludzi, którzy uwielbiają zakładać maski, tak jak Człowiek-Owca, po to by skryć się bezpiecznie w swoim małym egoistycznym świecie, niedostępnym dla nikogo..
Ile upłynie sekund, minut, dni, miesięcy.. zanim każdy z nas odnajdzie swoją „Owcę”?

Genialna w swojej prostocie, lekka lecz głęboka proza. I ta nieskończona ilość pytań, które sobie zadajemy czytając i kończąc powieść. Mmmm.. ubóstwiam :-) Znakomita książka. Szczerze polecam!

„Pieśń się skończyła, ale melodię jeszcze słychać”.

magda | 2010-07-17
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 17 lipca 2010

Tak naprawdę bardzo trudno ocenić tę książkę. Po opisie z okładki spodziewałam się czegoś zupełnie innego i, mimo, że zaliczam "Przygodę" do kategorii "do ponownego przeczytania", odczuwam pewien niedosyt... i ciekawość, jaki dźwięk wydaje głowa mumii uderzana metalowymi szczypcami...?

Gdybym miała powiedzieć o czym jest "Przygoda z owcą" powiedziałabym, że o paleniu papierosów, piciu piwa latem a whiskey zimą i stosunkach płciowych z dziewczynami, które z każdym idą do łóżka. Ale tak nie jest. Jest to również opowiadanie o penisie wieloryba w pobliskim akwarium, piknikach, kocie i mieście Dwanaście Wodospadów. Jest to historia kierowcy i Owczego Profesora, Szefa oraz dziewczyny o wspaniałych uszach. A także o rolnictwie i hodowli zwierząt w Japonii...

Niezwykle refleksyjna, pełna zadumy, piękna i zaskakująca... a z drugiej strony do tego stopnia refleksyjna, że momentami łapałam się na tym, że nie pamiętam, o czym była ostatnia strona.

Zdecydowanie polecam tę książkę jako swoisty...

| 2014-09-30

Fabuła książki jest złożona, na pograniczu świata realnego i fantazji. Główny bohater otrzymuje zlecenie znalezienia tajemniczego miejsca, gdzie zrobione zostało pewne zdjęcie. Zlecenia nie może odrzucić, chociaż przyjmuje je niechętnie. Poszukiwania zmieniają się jednak w fascynującą podróż i przygodę życia.
Sama fabuła wydaje się być oryginalnym pretekstem do prowadzenia wnikliwych rozważań o przyjaźni, miłości, władzy i pasji.
Tekst czyta się łatwo, chociaż treść jest trudna. Książka cały czas zmusza do myślenia, ale myślenie to wspaniale wynagradza. Jest nieskończone pole do własnych analiz, w dużej mierze dowolnych interpretacji. Nikt do końca nie wie, co "autor chciał powiedzieć" i świetnie. Niech każdy, śledząc losy bohatera, sam przeżyje podróż życia.
Swoje przemyślenia autor przemyca nam subtelnie, ledwo nas muskają. Nie przytłacza a przecież daje nam tak wiele.
Oryginalna książka, z innego kręgu kulturowego, co jest jej dodatkowym atutem.

jatymyoni | 2014-12-07
Przeczytana: grudzień 2014

Następna książka mojego ulubionego autora, na której się nie zawiodłam. Tym razem opisuje jedną rzeczywistość z pewnymi elementami nierzeczywistymi. Zawiera też w sobie moje ulubione paradoksy, które czasami świetnie opisują świat. Bo czy owca, symbol potulności i spokoju („jak barany prowadzone na rzeź”) może stać się agresorem? A może nie do końca nasze przeświadczenia odpowiadają rzeczywistości, tylko nam jest trudno z tym się pogodzić. Jakie dziwne rzeczy, zjawiska, lub ludzie potrafią zawładnąć czasem naszym umysłem i często nie zdajemy sobie z tego sprawy aż to minie. I co potem? A jak często udajemy coś lub kogoś, kim nie jesteśmy. Czasami ta maska zrasta się z nami tak, że już nie wiemy czy to my, czy nie my.
Opisuje rzeczywistość naszych spotkań z innym człowiekiem, Ile razy w ciągu dnia prowadzimy puste konwersacje, właściwie niesłużące niczemu? U Murakami ,nie ma w tych kontaktach zakłamania. Imiona mają tylko bohaterowie dla niego ważni, z którymi łącz go jakieś...

Ines | 2014-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2014

Książka jest napisana w sposób, który niezwykle przypadł mi do gustu. Jest nowoczesna, minimalistyczna, kiedy myślę o stylu Murakamiego przychodzi mi na myśl dom w nowoczesnej architekturze, gdzie wszystko opiera się na najprostszej geometrii. Książka jest jak powiew świeżego wiatru, nie ma w niej nic ciężkiego, starego, bezużytecznego.

O samej treści nie będę się rozpisywać, dla mnie ta powieść była wszystkim na raz. Nie było tam niczego za mało, ani niczego za dużo. Bawiła, ciekawiła i smuciła. Dodatkowo zachęcała do myślenia, ale takiego innego niż używamy na co dzień w życiu.

Ciesze się, że sięgnęłam po tę książkę, czuję się usatysfakcjonowana po jej przeczytaniu, pełniejsza, wydaje mi się, że dużo bym straciła nie znając jej treści. Polecam

Mike | 2011-12-06
Przeczytana: marzec 2011
makalu | 2014-04-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Miałam wrażenie chwilami, że Murakami śmieje się ze mnie, że puszcza do mnie oko tą książką. Bo owca? Żądna władzy? Strateg? Dlaczego owca???!!!

Może dlatego, że w każdym z nas - zwykłym szarym, kudłatym i pospolitym człowieku drzemią siły, ambicje i plany, z których 99,98% pewnie świat nie ujrzy nic ale te 0,02% może zawładnąć światem.
Znów nie mogę się nadziwić nad warstwowością powieści Murakamiego, bo oto prosta w konstrukcji historia prostego człowieka, a jednocześnie pole do przemyśleń nad postępowaniem ludzi i do szukania w sobie wszystkiego tego, co autor opisał pod słowem owca...