Okładka książki Przygoda z owcą

Przygoda z owcą

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pocket". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
tłumaczenie
Anna Zielińska-Elliott
羊をめぐる冒険 / Hitsuji-o megurubōken
wydawnictwo
MUZA
typ
papier
Michele
6.92 (2426 ocen i 156 opinii)

Opis książki

Główny bohater, zwykły mieszkaniec zwykłego współczesnego miasta, żyje sobie spokojnie swoim zwykłym życiem. Jednak pewnego dnia przyjaciel przysyła mu tajemniczą fotografię, przedstawiającą owce na pastwisku. Jedna z owiec ma na grzbiecie gwiazdę. Od tego momentu życie bohatera przestaje być zwyczajne...

źródło opisu: http://muza.com.pl/product.php?id_product=1440

Polecamy

Opinie czytelników
Strega | 2014-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2014

W "Przygodzie z owcą" bohaterowie są najcześciej bez imion, często niewyraźni, wręcz rozmyci na tle wydarzeń, ale za to w książce panuje bardzo charakterystyczna atmosfera. Pochłania się ją nie tylko wzrokiem, trzeba przede wszystkim wczuć się w jej klimat. Absurdalne sytuacje, paranormalne umiejętności, wydarzenia, które normalnie nie mają prawa się zdarzyć, pytania bez odpowiedzi, niedopowiedzenia, to wszystko jest wpisane w "Przygodę z owcą". Murakami z talentem potrafił połączyć wszystko w historię, która przemówiła do mojej wyobraźni.

magda | 2010-07-17
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 17 lipca 2010

Tak naprawdę bardzo trudno ocenić tę książkę. Po opisie z okładki spodziewałam się czegoś zupełnie innego i, mimo, że zaliczam "Przygodę" do kategorii "do ponownego przeczytania", odczuwam pewien niedosyt... i ciekawość, jaki dźwięk wydaje głowa mumii uderzana metalowymi szczypcami...?

Gdybym miała powiedzieć o czym jest "Przygoda z owcą" powiedziałabym, że o paleniu papierosów, piciu piwa latem a whiskey zimą i stosunkach płciowych z dziewczynami, które z każdym idą do łóżka. Ale tak nie jest. Jest to również opowiadanie o penisie wieloryba w pobliskim akwarium, piknikach, kocie i mieście Dwanaście Wodospadów. Jest to historia kierowcy i Owczego Profesora, Szefa oraz dziewczyny o wspaniałych uszach. A także o rolnictwie i hodowli zwierząt w Japonii...

Niezwykle refleksyjna, pełna zadumy, piękna i zaskakująca... a z drugiej strony do tego stopnia refleksyjna, że momentami łapałam się na tym, że nie pamiętam, o czym była ostatnia strona.

Zdecydowanie polecam tę...

Justyna | 2011-05-16
Przeczytana: maj 2011

Dlaczego akurat owca? Zastanawialiście się na tym? Zwierzę, które z natury jest łagodne, powolne... niemrawe.. flegmatyczne wręcz. Dlaczego te właśnie zwierze pragnie zawładnąć światem???
No właśnie! To jest Murakami! A ja uwielbiam jego absurd. Autor celowo przedstawia tu bezimiennych bohaterów: dziewczyna, kierowca, mężczyzna w czarnym garniturze, właściciel hotelu.. A my sami? Bezimienni ludzie, prowadzący szare, nudne, zwykłe życie, tak jak główny bohater.. Ilu jest takich ludzi na Ziemi? Ludzi, którzy uwielbiają zakładać maski, tak jak Człowiek-Owca, po to by skryć się bezpiecznie w swoim małym egoistycznym świecie, niedostępnym dla nikogo..
Ile upłynie sekund, minut, dni, miesięcy.. zanim każdy z nas odnajdzie swoją „Owcę”?

Genialna w swojej prostocie, lekka lecz głęboka proza. I ta nieskończona ilość pytań, które sobie zadajemy czytając i kończąc powieść. Mmmm.. ubóstwiam :-) Znakomita książka. Szczerze polecam!

„Pieśń się skończyła, ale melodię jeszcze słychać”.

Mike | 2011-12-06
Przeczytana: marzec 2011

„Przygoda z owcą” to zarazem moja pierwsza przygoda z Haruki Murakamim i muszę stwierdzić, że była to przygoda bardzo przyjemna i udana. Specyficzny styl Murakamiego sprawia, że cała opowieść wciąga bez reszty. Autor nawet opisując zwyczajne czynności, jak palenie papierosa, czy podróż pociągiem, tworzy klimat, który sprawia wrażenie, że dzieje się coś niezwykłego, czasem wręcz transcendentalnego.

Głównym bohaterem jest człowiek bez imienia (właściwie nikt w tej książce nie ma imienia, jest tylko kilka przydomków), zwyczajny Japończyk, pracujący w firmie reklamowej. Po tym jak żona zostawia go dla najlepszego przyjaciela, jego życie nie obfituje w zbyt ciekawe wydarzenia. Niedługo potem, przeglądając foldery reklamowe, znajduje zdjęcie doskonałego kobiecego ucha. Postanawia umówić się z jego właścicielką, z którą bardzo szybko się związuje. Jak się później okazuje, jej uszy mają pewne nadnaturalne właściwości. Mniej więcej w tym samym czasie, w firmie naszego bohatera pojawia się taj...

Librarianka | 2013-01-05
Przeczytana: 30 grudnia 2012

Po przeczytaniu kolejnej książki Murakamiego ogarnął mnie smutek. Mam dziwne wrażenie,że tytułowa owca ma liczne potomstwo. To takie moje odczucie, bo trudno mi określić "co autor miał na myśli".
Książki tego pana mają atmosferę zbliżoną do filmów Lyncha, jak sugeruje okładkowy opis. Trudno oderwać się od lektury, a potem niełatwo wyjść z tego pozornie zwyczajnego świata.
Myślę,że do ostatniego rozdziału /pobyt bohatera w Dwunastu Wodospadach/ pasowałaby muzyka z "Miasteczka Twin Peaks".

Alina | 2010-08-27
Przeczytana: 25 sierpnia 2010

Gdybym miała ją określić jednym słowem, bez wahania wybrałabym "absurd". Właściwie tak zrobiłam po przeczytaniu niecałej połowy książki. Trochę później naszło mnie skojarzenie z "Panną Nikt" Tryzny, który również specjalizuje się w tworzeniu powieści postmodernistycznych. Bo pisaniem ciężko to nazwać. Raczej lepieniem sytuacji z gliny, a później rzuceniem tym o ścianę, aż zostanie krzywa plama, ledwie kształtem przypominająca postać pierwotną. I tak właśnie tworzy zarówno Tryzna jak i Murakami. Coś z pozoru prostego, ale później okazuje się, że to jest o wiele bardziej skomplikowane i należy szukać odpowiedzi na różnych poziomach, niczym w gabinecie luster.

Podobno Murakamiego albo się kocha, albo nienawidzi. Ja w tej chwili wiem, że muszę przeczytać więcej jego książek, by go "poczuć" i ogarnąć. Z pewnością jest specyficzny. Czytając, doskonale widziałam, dlaczego jest taki ścisły podział między czytelnikami. Na razie jestem gdzieś po środku.

O czym jest "Przygoda z owcą"? Na poziom...

Michał | 2011-03-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Japonia

Chwyciłem za tę książkę bo byłem wtedy (i nadal zresztą jestem) żarliwym japonofilem. Ponadto do przeczytania skłoniła mnie też informacja na odwrocie książki, że powieść ta swoją atmosferą przywołuje filmy Davida Lyncha, których parę miałem okazje obejrzeć. Jest to chyba najbardziej trafny opis esencji tej książki. Co mogę natomiast powiedzieć tym, którzy nie widzieli "Zagubionej Autostrady" czy "Mulholland Drive"? Czego mogą się spodziewać?

Przede wszystkim fabuły, którą bardzo ciężko opisać słowami. Jakiekolwiek określenia typu: "absurd" czy "surrealizm" wydają mi się niewystarczające albo nie trafiające w samo sedno. Jest to cos co bardziej sie czuje niż rozumie.

Główny bohater, Boku dostaje od swojego dawno niewidzianego przyjaciela imieniem Szczur kartkę pocztową przedstawiającą owce na pastwisku. Jedna z tych owiec ma na grzbiecie znamię w kształcie gwiazdy. Wkrótce bohater dostaje od tajemniczego człowieka zlecenie odnalezienia owcy. Mając za pomoc modelkę z pięknymi uszami...

makalu | 2014-04-20
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Miałam wrażenie chwilami, że Murakami śmieje się ze mnie, że puszcza do mnie oko tą książką. Bo owca? Żądna władzy? Strateg? Dlaczego owca???!!!

Może dlatego, że w każdym z nas - zwykłym szarym, kudłatym i pospolitym człowieku drzemią siły, ambicje i plany, z których 99,98% pewnie świat nie ujrzy nic ale te 0,02% może zawładnąć światem.
Znów nie mogę się nadziwić nad warstwowością powieści Murakamiego, bo oto prosta w konstrukcji historia prostego człowieka, a jednocześnie pole do przemyśleń nad postępowaniem ludzi i do szukania w sobie wszystkiego tego, co autor opisał pod słowem owca...

miętówka | 2014-09-11
Przeczytana: 10 września 2014

Trzecia powieść Murakamiego i moim zdaniem wyraźnie lepsza od dwóch pierwszych. Paradoksalnie, fabuła jest banalnie prosta, a przy tym tak irracjonalna, że mogłabym posłużyć się cytatem z autora, chcąc podsumować utwór: "Choćbym nie wiem jak długo myślał, nie uda mi się wyciągnąć sensownych wniosków z bezsensownych sytuacji". Paradoksów znalazłabym więcej. Autor posługując się prostym językiem, relacją niemal wypraną z emocji, kreuje bardzo emocjonalną rzeczywistość. Po skończeniu książki, pierwszą myślą było, że jest to bardzo smutna opowieść.
Trudno opowiadać treść książek Murakamiego. Zbyt wiele w nich niejednoznaczności, dziwnych postaci, spersonifikowanych zwierząt, alegorii.
I choć opowiadana historia jest tu ważna i ciekawa, choć czytałam ją z zainteresowaniem, nie mogąc doczekać się wyjaśnienia zagadki, nie sama historia zrobiła na mnie największe wrażenie. Jak zwykle autor stawia mnóstwo pytań bez odpowiedzi, pozostawia wyobraźni czytelnika dopowiedzenie zakończeń,...

Strange | 2014-06-22
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Jestem jakby zdezorientowana, że to już koniec. Ta książka zachwyciła mnie fabułą. Ale jest to również niesamowite dzieło o głębokim podłożu filozoficznym. Ta powieść jest niezwykła. A zakończenie intrygujące i zaskakujące. Z pewnością uwielbiam tę historię.

Załóż konto za darmo!

64. rocznica
  • Herbert George Wells
    148. rocznica
    urodzin
    Moja pewność siebie zbiła ich z tropu. Zwierzę potrafi być zawzięte i przebiegłe, ale na to, by kłamać w żywe oczy,trzeba być stuprocentowym człowiekiem.
  • Stephen King
    67. rocznica
    urodzin
    Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty.
  • Fannie Flagg
    70. rocznica
    urodzin
    Wiesz, serce może pękać, ale i tak bije dalej
  • Leonard Cohen
    80. rocznica
    urodzin
    Chciałbym, żeby wszystko, co ma się do powiedzenia, można było wyrazić jednym słowem. Nie cierpię tego, co może się zdarzyć między początkiem a końcem zdania.
  • Craig Thompson
    39. rocznica
    urodzin
    Odniosłem porażkę w delikatnych igraszkach przyjaźni.
  • Lars Saabye Christensen
    61. rocznica
    urodzin
    Człowiek się nie uczy na własnych błędach. Człowiek się ich uczy na pamięć.
  • Dymitrij Bilenkin
    81. rocznica
  • Hong Ying
    52. rocznica
    urodzin
    Niemniej są na świecie tacy ludzie, których spotyka się na wąskiej ścieżce życia, a rolę, jaką w nim odegrają, można opisać wyłącznie za pomocą emocji, nie słów. Kiedy takich dwoje zejdzie się na tej samej wąskiej ścieżce, to czy tego chcą, czy nie, przyciągani potężną siłą zmierzają ku sobie, odczu... pokaż więcej
  • Frederic Beigbeder
    49. rocznica
    urodzin
    Świat jest nierealny, z wyjątkiem chwil, kiedy jest wkurwiający.
  • Sarah Rees Brennan
    31. rocznica
  • Walter Scott
    182. rocznica
    śmierci
    Ten, kto jest bez nazwiska, bez przyjaciół, bez pieniędzy, bez ojczyzny, jeszcze zawsze jest człowiekiem. Kto zaś to wszystko posiada także nie jest niczym więcej.
  • Arthur Schopenhauer
    154. rocznica
    śmierci
    Bardzo mało ludzi umie myśleć, ale jakiś pogląd chce mieć każdy. I cóż pozostaje innego, jak przejąć gotowy pogląd od innych, zamiast wypracować go samemu?
  • Sven Hassel
    2. rocznica
    śmierci
    - W co ty się, kurwa, bawisz? Wiesz, kim ja jestem? Germański żołnierz, to ja! Tankist! Bum bum! I mam w dupie twojego Stalina czy jakiegoś innego cholernego Ruska!
  • Jacqueline Susann
    40. rocznica
  • Wergiliusz
    2032. rocznica
    śmierci
    Exoriare aliquis nostris ex ossibus ultor - Niech z naszych kości narodzi się mściciel

Znajdź nas na Facebooku