雪国 / Yukiguni
japonia, proza wpółczesna
Mateusz

Jest to książka typowa dla twórczości Kawabaty, którą charakteryzuje łączenie współczesnego subiektywizmu z tradycyjnymi środkami wyrazu. Poetycka rytmika zdania, tradycyjna symbolika - choć dla czytelnika polskiego nie niosą tylu znaczeń co dla czytelnika japońskiego - stwarzają nastrój głęboko liryczny. Zresztą egzotyka realiów, zachowując swoją świeżość, jest i dla nas w swojej wymowie czytelna.

ChanLee | 2013-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2013

Trudno tutaj doszukiwać się jakiejkolwiek fabuły, akcji i czegoś w tym rodzaju. W powieści znajdziemy niemal same rozmowy pomiędzy bohaterami oraz barwne, różnorodne opisy przyrody, które sprawiają, że historia staje się bogata w szczegóły miejsca akcji. Do żadnej z postaci nie zapałałam sympatią, mimo to czytałam ich losy z niemałym zainteresowaniem. Styl Kawabaty jest po prostu wspaniały, cała powieść wydaje się być czymś magicznym, jakby nie z tego świata. Plusem mogą być opisy pełne japońskich obrzędów, tradycji, zwyczajów. Świat gejsz też został tutaj ukazany w dość ciekawy sposób. Zachęcam do przeczytania, nie tylko pasjonatom japońskiej twórczości.

ira | 2015-02-13
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 13 lutego 2015

Noble jak Oscary, kiedyś dawano je za coś wyjątkowego i Kawabata Yasunari jest tego najlepszym dowodem.
"Kraina śniegu" to klimatyczna, nastrojowa powieść, esencja kultury japońskiej. Zapatrzenie Shimamury w odsłonięty kark gejszy i jej idealnie ułożone włosy, opisy śnieżnego krajobrazu za oknami - akcji w tej książce jest naprawdę niewiele. Pięknie się to czyta, kraina śniegu jest krainą spokoju.

maszynistaGrot | 2016-08-02

Przyznam, że jestem nieco zawiedziony. Mamy tu owszem zaprezentowaną japońską kulturę, miłość, psychologizm, jednak to wszystko moim zdaniem o wiele lepiej zostało przez Kawabatę ukazane w fenomenalnym "Głosie góry".

"Kraina śniegu" jakaś taka nijaka, niedookreślona mi się wydała. Być może zbyt szybko przeczytałem, lecz tak czy inaczej spodziewałem się czegoś lepszego.

Cerro | 2014-11-20

Nie ulega wątpliwości, że "Kraina śniegu" to dzieło wybitne. Jego fabuła nie oszałamia - wśród chłodu północnej Japonii żonaty mężczyzna poznaje młodą gejszę. Nawiązuje się między nimi romans, lecz jest to romans bardzo japoński, chłodny, ostrożny, związek z góry skazany na zerwanie.

Zachwycający jest język autora, a tłumacz oddał w znacznej mierze jego poetykę. Japonia w tej powieści to już Japonia powojenna, lecz w ogóle nie odczuwa się w języku piętna współczesności. On jest taki, jaki był w dawnej literaturze - poetycki, spokojny.

Wydarzenia płyną niespiesznie. Akcja tonie w morzu symboli, każda scena kipi znaczeniem. Człowieka żal bierze, że - będąc wychowanym w innej kulturze - nie jest w stanie wyłapać i zrozumieć całej głębi znaczeń. Mimo to powieść ma klimat. Jest jak podmuch wiatru z krainy Orientu, wdzierający się w rzeczywistość.

Justyna | 2011-05-28
Przeczytana: maj 2011

Zmysłowa, relaksująca i jakże liryczna książka! Uwielbiam literaturę japońską. Urzekające opisy przyrody, przepięknej zimy, sezonu czerwienienia liści.. Fenomenalne opisy chwili. Świat gejsz, ich sposobu spędzania czasu.. zaskakujący wręcz. Ich tradycji i obyczajów. Codziennych czynności i obowiązków.
Hipnotyzująca przyjemność :-)
Jeśli ktoś lubi na chwilę odlecieć, zapomnieć się, przenieść w zupełnie INNY, odległy Świat – szczerze polecam.

„Pośród śniegu wito nić, pośród śniegu z niej tkano, w roztopionym śniegu tkaninę płukano, na śniegu ją bielono”.

Bardziej podobał mi się "Głos góry", ale "Kraina śniegu" ma swój urok powieści odrealnionej, bardzo introspektywnej, jak to zwykle u Kawabaty - napisanej sennym, hipnotyzującym rytmem, magicznej i niepokojącej.

grecki | 2015-12-27
Przeczytana: 25 grudnia 2015

Dla czytelnika nieznającego japońskiej kultury/obyczajów książka jest nie do końca czytelna, do tego prawdopodobnie straciła sporo na przekładzie.

Dla mnie to zwykły romans dwóch osób. Nie budzi żadnych głębszych myśli, nie urzeka historią, nie jest błyskotliwa.
Na plus mogę zaliczyć nastrój panujący w opowiadaniu, opisy ich spotkań, świata przedstawionego. Czułem jakbym tam faktycznie był.

Nie zniechęcam do przeczytania, sam sięgnę po inne utwory autora.
Po prostu czuję niedosyt, wiem że sporo przegapiłem.

Nifelinord | 2015-09-20
Przeczytana: 18 września 2015

Pozycja dosyć trudna fabularnie (przynajmniej dla mojego ograniczonego umysłu...), lecz przepiękna w formie i rozkosznie egzotyczna w realiach. Wspaniale mi się Kawabatę czytało i na pewno na tym jego dziele nie poprzestanę.

chezmollard | 2013-09-09

Ach, ponieważ tak zachwycił mnie Głos góry, postanowiłam jak najszybciej sięgnąć po kolejną z powieśći Kawabaty. Miałam wrażenie, że świat wykreowany przez niego, jego sposób pisania jest jedynym, w którym teraz chciałabym się znaleźć. Nie myliłam się, ale nie ukrywam, że Kraina śniegu nie zdobyła mego serca tak jak historia rodziny Ogaty. Tym razem historia zbudowana przez Kawabatę jest bardziej kameralna. Główny bohater Shimamura przyjeżdża do zajazdu wczasowego znajdującego się w tytułowej krainie śniegu, tutaj poznaje Komako, dziewczynę, która później zostaje gejszą. Między nimi tworzy się nić przywiązania, jakiejś przynależnośći, choć to Komako jest tą, którą targają prawdziwie silne uczucia.

Kraina śniegu została posklejana z części ukazujących się wcześniej cyklicznie w jednym z czasopism. Może dlatego powieść ta pełna jest powtórzeń, urwanych opisów, a jednocześnie to co dzieje się tutaj na przełomie lat, jest przedstawione tak, jakby wydarzenia miały miejsce w okresie...

Kias | 2015-01-02

Kawabata Yasunari to 'marka' sama w sobie. Każdy kto choć trochę zainteresuje się literaturą japońską natknie się na jego postać. Osobiście jestem fanką jego książek, choć prawdopodobnie moja fascynacja nie jest zgodna z kierunkiem jaki on nadaje swoim książką. Zachwycają mnie bowiem opisy przyrody. Ich dokładność i nienarzucająca się lekkość oraz krótkość (przez co nie są nużące) Charakterystyczna jest dla jego książek też pewna, niezwykła aura ciszy i spokoju. Jakby delikatna przeźroczysta zasłonka oddzielająca nas od bohaterów. Co wcale nie jest złe! Ba wręcz znakomite. Autor nie narzuca nam się, nie podpowiada jak mamy odbierać pewne sprawy i postaci a pozwala swojemu dziełu mówić samemu za siebie. Jego książki nie są pełne akcji, nie są też pełne zaskoczeń i zwrotów akcji. Zastanawiam się nawet czy "obyczajówka" nie jest przypadkiem zbyt energicznym słowem. Mimo tego akcja się nie wlecze, cały czas jest równie codziennie a mimo to ciekawie. Obserwujemy relacje między...