Kresowa opowieść. Michał

Cykl: Kresowa opowieść (tom 1)
Wydawnictwo: Novae Res
literatura polska
Ag2S

W pozornie sielską koegzystencję różnych narodowości Pokucia (Zachodnia Ukraina) wkracza polityka. Za sprawą organizacji nacjonalistycznych odżywają nadzieje Ukraińców na niepodległe państwo. Wybuch wojny zrywa dotychczasowe więzy szkolnej przyjaźni Fedora, Romana, Stiepana, Grzegorza, Michała oraz Izaaka. Ukraińcy Fedor, Roman i Stiepan wstępują do OUN. Żyd Izaak sympatyzujący z komunistami w 1941 roku ucieka z Armią Czerwoną do ZSRR, by powrócić w kwietniu 1944 jako oficer NKWD. Bracia Michał i Grzegorz pozostają na Pokuciu. Coraz większy terror UPA, w którym czynny udział biorą Fedor i Roman, doprowadza do śmierci Stiepana, Grzegorza i Miriam - młodzieńczej miłości Izaaka. Pod patronatem NKWD i bezpośrednim kierownictwem Izaaka, powstają istrebitielnyje bataliony – oddziały specjalne do zwalczania UPA, do których wstępuje Michał. Julia, jego żona, podoba się Izaakowi. Ich wzajemna fascynacja rozwija się w tle bezwzględnej walki z sotniami UPA. Nie zrywa jej nawet wyjazd Julii na Ziemie Zachodnie. Michał walczy z UPA w Beskidach, gdzie poznaje Katrynę, łemkowską sanitariuszkę.

źródło opisu: http://zaczytani.pl/

źródło okładki: http://zaczytani.pl/ksiazka/kresowa_opowiesc_tom_i_michal,druk

eduko7 | 2015-08-09
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: 25 lipca 2015

Tu nic nie jest oczywiste, trwałe. Sielskość, spokój, przyjaźń, miłość zamieniają się w strach, wzajemna podejrzliwość i zdradę. Rzeczywistość przedstawiona w I tomie powieści Edwarda Łysiaka pokazuje mroczne czasy, w których przyszło żyć zwykłym-niezwykłym ludziom. Pokazuje wpływ wielkiej polityki i "małych interesów" na losy wielu ludzi, różnych narodowości, którzy dotąd żyli jako sąsiedzi, niejednokrotnie pomagając sobie w rozwiązywaniu codziennych problemów, a w obliczu dokonujących się zmian stawali przed wieloma dylematami.
Powieść odnosi się do wydarzeń rzadko omawianych na lekcjach historii. Ciekawie nakreślone sylwetki bohaterów, których też trudno jednoznacznie ocenić, dzięki czemu staja się nam bliżsi, bardziej autentyczni.

allison | 2013-10-01
Przeczytana: 01 października 2013

Wstrząsająca opowieść o przyjaźni zniszczonej przez wojnę, o różnych odcieniach miłości i o potwornych zbrodniach na Polakach, jakie w latach 40. minionego wieku popełniały ukraińskie bandy.

Bestialskie mordy odbywały się przy milczącym przyzwoleniu Niemców, najpierw pod osłoną nocy, potem także za dnia.
Autor przedstawił obrazowo i realistycznie przerażające zdarzenia, które aż ociekają krwią i kipią niewyobrażalnym okrucieństwem. Nie ma jednak w tych opisach przesady - każdy, kto chociaż trochę interesuje się historią polskich Kresów, jest świadom, jak wyglądały bestialskie czystki, których ofiarami padali bezbronni ludzie.
Mam kresowe korzenie ze strony ojca i w swojej pracy wiele razy mogłam wysłuchać bolesnych relacji Polaków, którzy byli świadkami i niedoszłymi ofiarami rzezi na Ukrainie, Wołyniu, Polesiu... Wspomnienia dziadka i opowieści moich rozmówców pokrywają się z fabułą tej poruszającej książki. W każdym przypadku opisywane zdarzenia wydawać by się mogły...

Anna | 2015-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2015

"Kresowa opowieść" (t. I - Michał) to kolejna książka, której głównym, mocno zarysowanym tematem jest historia Kresów, ziem, na których przez wiele dziesiątków lat żyli wspólnie i w zgodzie Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Ormianie i inne narodowości. Tym razem akcja powieści toczy się w płd.- zach. Ukrainie, w dorzeczu znanych z ukraińskich przyśpiewek rzek - Czeremoszu i Prutu, we wsiach Kuty, Rybaki i wielu innych.

Niezmiennie, czytając o tych nieludzkich i makabrycznych zbrodniach mieszkających tam Ukraińców, a potem band UPA, dokonanych na społeczności polskiej, żydowskiej czy nawet rodzimej, zastanawiam się co powodowało tymi ludźmi, co musiało znajdować się na dnie ich duszy, ile musiało być w nich nienawiści, pogardy dla życia, okrucieństwa i poczucia bezkarności, aby z zimną krwią mordować bezbronne dzieci, kobiety, starców. A wprost jest rzeczą niewyobrażalną, że do tych wszystkich niemal zbrodni zachęcał i podburzał Kościół Grekokatolicki, że mordowali ci, którzy do niedawna...

Akcja powieści rozpoczyna się w 1941 roku na Zachodniej Ukrainie Kresach wschodnich na terenie niebezpiecznym.Za sprawą organizacji nacjonalistycznych odżywają nadzieje Ukraińców na niepodległe państwo.Wybuch wojny zrywa dotychczasowe więzy szkolnej przyjaźni Fedora, Romana, Stiepana,Grzegorza, Michała oraz również Izaaka.Przyjaciele Fedor,Roman i Stiepan razem wstępują do OUN. Bracia Michał i Grzegorz pozostają na Pokuciu, a coraz to już większy terror UPA, w którym czynny udział biorą Fedor i Roman, doprowadza do śmierci Stiepana, Grzegorza i Miriam - młodzieńczej ukochanej jego miłości.Izaak ma nadzieję jeszcze że Michał nie po kolejnej akcji, a on zakochuje się w jego żonie Julii. Julia ma malutką córeczkę z Michałem, musi sama ją wychowywać znosić samotność samotnie, odpychać wstrętnych, aroganckich natrętów od siebie. Tymczasem jej mąż Michał jest poważnie ranny trafia pod opiekę młodziutkiej sanitariuszki,która się nim zajmuje, opatruje jego rany.

Wstrząsająca,...

andzia12 | 2014-07-05
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 lipca 2014

Czytając książkę przecierałam aż oczy ze zdumienia. Książka E. Łysiaka poruszyła mnie. I tom, który przeczytałam jest doskonałą pozycją, w której znajdują się wszystkie wydarzenia, jakie działy się na Kresach w związku z Polakami, ale i z Ukraińcami. Autor przestawił opisy brutalnych czynów, aż strach o tym pomysleć.
Znajdują się też trudne relacje miłosne między Julia a z jednej strony jej mężem Michałem, ale i Izaakiem, który nie był jej obojętny.
Jest to godna uwagi pozycja ze względu na tematykę i okrucieństwa w tamtych czasach.
Polecam!

Jola_St | 2014-06-02
Na półkach: Moje ulubione, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Książkę tę polecam przede wszystkim osobom, które interesują się historią. Zwłaszcza bolesną historią naszych pięknych, tajemniczych Bieszczad.
Akcja książki dzieje się na terenach zachodniej Ukrainy, gdzie mieszkają osoby różnych narodowości. Przeważają oczywiście Ukraińcy, są też Polacy i Żydzi. I żyliby sobie zapewne spokojnie, współpracując i pomagając sobie wzajemnie, ale wkroczyła polityka i dążenie do stworzenia "samoistnej Ukrainy".
Pod koniec książki akcja przenosi się w Bieszczady, gdzie banderowcy wciąż próbują jeszcze walczyć i wierzą, ze osiągną swój cel.

Ewa | 2015-01-24
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Wstrząsające wydarzenia, opisane w tej książce są potwierdzeniem opowiadań mojej mamy, która pochodzi z Kresów Wschodnich.
Strach przed banderowcami, ich potworne zbrodnie, pożogi, niepewność jutra towarzyszyły codziennie Polakom mieszkającym na tych terenach. Nocami często trzeba było opuszczać domy i kryć się w lesie albo w polu.
Więzy sąsiedzkie Polaków i Ukraińców, z dnia na dzień zostały zerwane. Dotychczas życzliwi Ukraińcy stali się donosicielami, na codzień zwykli ludzie, nocami stawali się oprawcami razem z banderowcami.
Zdarzali się porządni Ukraińcy, którzy ostrzegali Polaków przed akcjami czy ich ukrywali, jednak niemal wszyscy sympatyzowali z UPA, w większym lub mniejszym stopniu.
Niechęć do Polaków była bardzo złożona, w grę wchodziły również zaszłości historyczne m.in. postrzeganie nas jako pany Lachy.
Tą jednostronną nienawiść autor łagodzi nieco wątkami mieszanych zwiążków polsko-ukrainskich, ludzi, którzy stawali przed wyborem, albo go po prostu nie mieli,...

aga | 2016-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2016

REWELACYJNA POWIEŚĆ!!!!

Od tej książki trudno się oderwać. Ma w sobie takie nagromadzenie emocji i przeżyć, tak niesamowity klimat, że zaliczam ją w poczet moich ulubionych lektur.
Czytając miałam nieodparte skojarzenie z książką Legion pani Elżbiety Cherezińskiej.
Jest tu taka wielość wątków, postaci, że czasami miałam problem z zapamiętaniem. Ale przez to widać jak wielką pracę włożył autor w jej napisanie.
Zwyczaje i obyczaje panujące na ówczesnych wsiach, tło historyczne, opisy przyrody, militarne zagadnienia..... Widać ogrom pracy autora.
Nic w tej książce nie jest czarno-białe. Jest tu tak wiele odcieni. A przez to książka jest taka ludzka. Jest miłość i zdrada. Jest przyjaźń i nienawiść. Życzliwość i chęć zemsty. Zbrodnie i pomoc bliźniemu. Okrucieństwo, bestialstwo, ale też bezinteresowność i czułość. Ta książka to mieszanka wybuchowa. Trudno zebrać myśli w trakcie czytania. Trudno ochłonąć po zakończonej lekturze.
Są tu takie opisy bestialskich morderstw, że człowiekowi...

MoznaPrzeczytac | 2013-11-05
Przeczytana: 24 października 2013

Historia, która rzadko kiedy jest przywoływana na lekcjach. Opowieść, którą każdy powinien przeczytać. Takie są moje odczucia po przeczytaniu Kresowej opowieści.

Powieść o podtytule Michał, rozpoczyna się od poznania samego głównego bohatera, jak i jego przyjaciół: Żyda Izaaka, Ukraińców Romana, Fedora i Stiepana oraz brata Michała, Grzegorza. Nierozłączni przyjaciele w miarę dorastania, stają się sobie obcy, co ich poróżnia? Wojna i walka Ukraińców o samodzielną Ukrainę. W momencie, gdy powstaje UPA (Ukraińska Powstańcza Armia) zmienia się wszystko. Przyjaźni dotąd sąsiedzi, w sposób brutalny chcą doprowadzić do oczyszczenia swoich ziem z Polaków, Żydów i Ormian. Zaczyna się okrutna walka, a w samym jej środku próbuje toczyć się dalej życie, życie, które wielokrotnie jest bestialsko przerywane. Roman, Fedor i Stiepan, tworzą pierwsze oddziały UPA, zapominając o sąsiedzkiej przyjaźni, jaką kiedyś darzyli Polaków, walczą o swoją ojczyznę. Gdy jednak zostaje przekroczonych wiele...

jolunia559 JOLA | 2014-07-14

Siedzę przed komputerem i nie wiem jak zacząć.Nie mam pojęcia jak opisać ogrom zbrodni i nieszczęścia,który sąsiedzi zgotowali sąsiadom.Jak opisać coś co nie mieści się w głowie przeciętnego człowieka.Jak ująć w słowach cierpienie ludzi zamordowanych w bestialski sposób w imię wolności i stworzenia wolnej Ukrainy.Czy okrucieństwo jakiego dopuścili się Ukraińcy na Polakach można w jakikolwiek sposób tłumaczyć?Czy można wybaczyć i zapomnieć?

Pokucie/Zachodnia Ukraina/. Miejsce,gdzie mieszkają ludzi różnych narodowości. Obok siebie żyją Ukraińcy,Rosjanie,Żydzi i Polacy.Pozornie w spokoju i pokoju.Michał,Stiepan,,Grzegorz Izaak Fedor,Roman,przyjaciele ze szkolnego podwórka .Są nierozłączni i bardzo ze sobą zżyci.Do momentu,gdy na do ich rodzinnych domów wkracza polityka.Wybuch wojny zrywa wszelkie koleżeńskie więzi,a rozbudzona w sercach Ukraińców nadzieja na niepodległe państwo wyzwala w nich najgorsze instynkty.

Żyd Izaak sympatyzujący z komunistami zaciąga się do Armii Czerwonej i...