Kresowa opowieść. Julia

Cykl: Kresowa opowieść (tom 2)
Wydawnictwo: Novae Res
7,71 (70 ocen i 15 opinii) Zobacz oceny
10
9
9
10
8
23
7
21
6
2
5
3
4
0
3
0
2
0
1
2
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788377228838
liczba stron
426
słowa kluczowe
literatura polska
język
polski
dodała
Ag2S

Julia i Natalka osiedlają się na Ziemiach Zachodnich. Julia, przekonana o śmierci Michała, próbuje bezskutecznie układać swoje uczuciowe życie. Michał wraca niespodziewanie w 1956 roku. Oboje próbują odnaleźć dawne uczucie, ale okazuje się to niemożliwe. Wieś, w której mieszkają, jest podzielona z powodu konfliktu z proboszczem. W 1967 roku Julia wyjeżdża do sanatorium, a Michał udaje się w...

Julia i Natalka osiedlają się na Ziemiach Zachodnich. Julia, przekonana o śmierci Michała, próbuje bezskutecznie układać swoje uczuciowe życie. Michał wraca niespodziewanie w 1956 roku. Oboje próbują odnaleźć dawne uczucie, ale okazuje się to niemożliwe. Wieś, w której mieszkają, jest podzielona z powodu konfliktu z proboszczem. W 1967 roku Julia wyjeżdża do sanatorium, a Michał udaje się w Beskid Niski. Te wyjazdy pozwalają obojgu zrzucić brzemię przeszłości.

Rok 1996.
W willowej dzielnicy Wrocławia dokonane zostaje zabójstwo starszego człowieka. Sprawą zajmuje się dwoje młodych policjantów: Ewa i Andrzej. Wydaje się, że zginął Michał Jakubowski, ale śledztwo nie doprowadza do wykrycia sprawców.

Rok 2010.
Ewa i Andrzej otrzymują wiadomość, że zmarł... Michał Jakubowski. Nowe fakty doprowadzają do wznowienia śledztwa. Między Ewą i Andrzejem nawiązują się nici sympatii, przyjaźni, a w końcu zauroczenia. Tajemnicze zaginięcie na Zachodniej Ukrainie dwójki polskich turystów sprawia, że oboje decydują się na wyjazd w te same miejsca, w których podczas wojny ukrywała się sotnia UPA.

 

źródło opisu: http://zaczytani.pl/ksiazka/

źródło okładki: http://zaczytani.pl/ksiazka/kresowa_opowiesc_tom_ii_julia,druk

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (227)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1439
eduko7 | 2015-08-30
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: 27 sierpnia 2015

Druga część Kresowej opowieści porusza podobnie jak pierwsza. Wprawdzie kończy się wojenna zawierucha, lecz losy głównych bohaterów nadal są poplątane. Pojawiają się nowe wątki, nowe postaci. Pozostają niezmienne problemy: brak zaufania, nieuczciwość, chęć zemsty, brak tolerancji. Jednocześnie wątki historyczne przeplatają się z codziennością, a w niej z budzącymi się uczuciami, namiętnościami, dzięki czemu bohaterzy stają się nam bliżsi. Myślę, że obydwa tomy stanowią przestrogę dla nas współczesnych i kolejnych pokoleń.

książek: 6700
allison | 2013-10-02
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013, Kresy
Przeczytana: 02 października 2013

Druga część "Kresowej opowieści" jest równie ciekawa jak pierwsza, ale znacznie lepiej skonstruowana - stąd ocena wyższa o jedną gwiazdkę.

W tomie tym poznajemy przede wszystkim powojenne losy bohaterów, którzy trafili na ziemie zachodnie i tu próbują na nowo układać sobie życie.
Na plan pierwszy wysuwają się perypetie Julii, żony Michała, ale poznajemy również jej sąsiadów, wśród których nie brak ludzi uczciwych, poranionych przez wojnę i szukających nadziei w nowym miejscu. Rzeczywistość na tzw. ziemiach odzyskanych nie jest jednak różowa - wciąż są to niebezpieczne tereny nawiedzane przez bandy szabrowników, a sąsiedzkim konfliktom sprzyjają różnice kulturowe, podzielone poglądy polityczne oraz zwykła ludzka zawiść, która niejednokrotnie doprowadza do tragedii.

Spora część powieści poświęcona jest losom Michała, który za sprawą Izaaka znów trafia na tereny opanowane przez nacjonalistyczne bandy ukraińskie. Tym razem Jakubowski ma przeniknąć do oddziałów wroga i rozbić je od...

książek: 3448
FannyBrawne | 2017-10-21
Na półkach: Przeczytane

,,Julia” to druga część ,,Kresowej Opowieści”. Akcja zaczyna się po zakończeniu II wojny światowej. Julia i jej córeczka Natalka zamieszkują pod Wrocławiem, próbując ułożyć sobie nowe życie. Julia nie ma żadnych wiadomości o losie Michała i jej uczucie zaczyna wygasać, zwłaszcza, że kobieta wciąż myśli o Izaaku. W końcu Michał wraca, jednak para nie potrafi od nowa ułożyć swoich relacji.

Druga część powieści rozgrywa się pod koniec lat dziewięćdziesiątych i na początku dwudziestego pierwszego wieku, kiedy to dwoje policjantów, Andrzej i Ewa, próbują rozwiązać zagadkę śmierci Michała. Podczas śledztwa partnerzy stykają się z trudną polsko – ukraińską historią.

Pierwsza część książki bardzo mi się podobała, kojarzyła mi się trochę z serialem ,,Dom”. Łysiak ciekawie opisał powojenne losy Kresowiaków w Ludowej Polsce. Pokazał też, że umie pisać o trudnych i niejednoznacznych relacjach. Ponownie zauroczyły mnie sceny z Julią i Izaakiem, dawno nie czytałam wątku miłosnego...

książek: 3269
Anna | 2015-07-26
Przeczytana: 15 lipca 2015

Nie wywarła na mnie takiego wrażenia jak "Michał", gdzie autor skupia się przede wszystkim na trudnych latach wojny, dramatycznych relacjach polsko-ukraińskich, spowodowanych nacjonalizmem Ukraińców i ich dążeniem do powstania niepodległej Ukrainy, wolnej od innych narodowości.

Julia to w pierwszej części losy tytułowej bohaterki - żony Michała Jakubowskiego, po przesiedleniu na Ziemie Odzyskane, jej codzienne życie, troski, tęsknota i potrzeba miłości, bliskości drugiej osoby. Powrót Michała po dziesięciu latach nieobecności nie stał się początkiem ich szczęśliwego, nowego życia. Dręcząca go przeszłość spowodowała, że zamknął się on w sobie, nie potrafił normalnie żyć; Julia zaś nie potrafiła lub nie chciała do niego dotrzeć.

W drugiej części książki autor przenosi nas w lata 90-te XX w., przedstawiając zdarzenia, które uzmysławiają czytelnikowi, że nadal na świecie żyją i prowadzą skrywaną działalność nacjonaliści ukraińscy, którzy już w kolejnym pokoleniu biorą rewanż za...

książek: 2384
andzia12 | 2014-07-17
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 17 lipca 2014

W tomie drugim są przedstawione dalsze losy Julii, Michała i ich córki ale w rzeczywistości powojennej. Książka świetnie odzwierciedla ówczesna rzeczywistośc na wsi(m. in. konflikt mieszkańców z księdzem). Jak i rozterki głównych bohaterów i tego co przeżył Michał( np. w czasie akcji Wisła.
Dalszą część stanowi juz punkt wyjściowy obu tom ów, czyli watek krymilnalny.
Jest to doskonałe źródło informacj o tamtejszych terenach, zwłaszcza, że nie mówi sie o tym tak dużo.
Polecam!

książek: 2047
Ewa | 2015-02-01
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 30 stycznia 2015

Drugi tom " Kresowej opowieści" równie ciekawy jak tom pierwszy.
Mam jednak pewne zastrzeżenia. Otóż brakuje mi wątku spotkania po latach Michała i Żyda Wise, czy Michał dowiedział się o romansie Julii i Izaaka, dlaczego Jakubowscy wyjechali do Wrocławia?
Wątek waśni mieszkańców z księdzem katolickim jest zbyt wyeksponowany, a właściwie niepotrzebny, gdyż nie wnosi nic do powieści.
I rzecz najważniejsza: w 1964 roku, córka Michała i Julii, Natalka, niedługo po swoim ślubie urodziła córeczkę o imieniu Dorotka i wyjechała do Wrocławia. A w 2010 roku Dorotka przedstawiona jest jako wnuczka Anny, siostry Michała, mieszkająca we Wrocławiu.
Bardzo ciekawie, natomiast, autor opisuje odradzanie się nacjonalizmu ukraińskiego w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech a także w Polsce, przedstawia manifest współczesnej emigracji ukraińskiej i przenikanie jego tez do struktur kulturalnych i politycznych Polski.
Dorzucę więc kamyczek do tego ogródka. W 2013 roku sejm Polski nie uznał...

książek: 1759
cymelium | 2016-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2016

REWELACYJNA POWIEŚĆ!!!!

Zaczęłam dziś rano, skończyłam przed chwilą. Tkwię w zachwycie i oczarowaniu. Niesamowita książka. Nie można się od niej uwolnić. Z jednej strony przerzucałam szybko strony, żeby dowiedzieć się więcej i więcej. Żeby poznać dalsze losy bohaterów. Z drugiej strony chciałam żeby ta książka się nie skończyła. Już dawno nie czytałam tak wciągającej lektury.
Wielkie pokłony dla autora za tytaniczną i mrówczą pracę jaką włożył w napisanie obu tomów. Jest niezwykle szczegółowa, drobiazgowa. Całość jest ,,uszyta" przez mistrza. Widać kunszt i dbałość. Piękna polszczyzna. Wszystko dopracowane i zapięte na ostatni guzik.
Ten drugi tom, jak dla mnie, jest delikatniejszy i subtelniejszy. Ale to opowieść o Julii. Kobiecie. Matce i żonie. Kochance. O zwykłej kobiecie.
Oba tomy czyta się jednym tchem.
Polecam.

książek: 285
Marta | 2018-08-05
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 05 sierpnia 2018

Dalsze losy Julii i Michała oraz ich bliskich przeplatane historią i teraźniejszością. Trudne tematy, trudne do pojęcia nam współczesnym ale bardzo prawdziwe. To nasza historia.

książek: 2321
Jola_St | 2014-07-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 17 lipca 2014

Drugą częścią "Kresowej opowieści" jestem trochę rozczarowana.
Akcja przeniosła się do czasów współczesnych, a pojawiające się wątki sprawiają, że książkę czyta się jak kryminał.

książek: 1152
anetapzn | 2013-12-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 grudnia 2013

Rozpoczynając lekturę Kresowej opowieści spodziewałam się wszystkiego, tylko nie tego co na mnie czekało. Sami przyznacie, okładki pogodne, kolorowe, optymistyczne, zapowiadają bez wątpienia lekką lekturę. Tym większy kontrast tworzą one z treścią, która nie ukrywam, wstrząsnęła mną i przez cały czas lektury czułam się, jakbym przysłowiowym obuchem dostała. II tom Kresowej opowieści, to kontynuacja losów bohaterów z I tomu (którzy trafiają na ziemie zachodnie) oraz dodatkowo niezwykła zagadka do rozwiązania. Losy bohaterów toczą się bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej oraz w...2010 roku. Tak, taki przeskok w czasie serwuje nam autor. Łysiak zastosował bardzo ciekawy manewr, tajemnica i zagadka, o której wspomniałam są kwintesencją tego tomu, ale nie da się o nich czytać, rozwiązać ich bez znajomości tomu I. Zachęcam wiec do lektury obu części.
Strasznie trudno pisze się o obu częściach opowieści. Nie zdradzając zbyt dużo z treści (a tego nie chcę robić) ciężko jest...

zobacz kolejne z 217 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd