Kresowa opowieść. Julia

Cykl: Kresowa opowieść (tom 2)
Wydawnictwo: Novae Res
literatura polska
Ag2S

Julia i Natalka osiedlają się na Ziemiach Zachodnich. Julia, przekonana o śmierci Michała, próbuje bezskutecznie układać swoje uczuciowe życie. Michał wraca niespodziewanie w 1956 roku. Oboje próbują odnaleźć dawne uczucie, ale okazuje się to niemożliwe. Wieś, w której mieszkają, jest podzielona z powodu konfliktu z proboszczem. W 1967 roku Julia wyjeżdża do sanatorium, a Michał udaje się w Beskid Niski. Te wyjazdy pozwalają obojgu zrzucić brzemię przeszłości.

Rok 1996.
W willowej dzielnicy Wrocławia dokonane zostaje zabójstwo starszego człowieka. Sprawą zajmuje się dwoje młodych policjantów: Ewa i Andrzej. Wydaje się, że zginął Michał Jakubowski, ale śledztwo nie doprowadza do wykrycia sprawców.

Rok 2010.
Ewa i Andrzej otrzymują wiadomość, że zmarł... Michał Jakubowski. Nowe fakty doprowadzają do wznowienia śledztwa. Między Ewą i Andrzejem nawiązują się nici sympatii, przyjaźni, a w końcu zauroczenia. Tajemnicze zaginięcie na Zachodniej Ukrainie dwójki polskich turystów sprawia, że oboje decydują się na wyjazd w te same miejsca, w których podczas wojny ukrywała się sotnia UPA.

źródło opisu: http://zaczytani.pl/ksiazka/

źródło okładki: http://zaczytani.pl/ksiazka/kresowa_opowiesc_tom_ii_julia,druk

eduko7 | 2015-08-30
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: 27 sierpnia 2015

Druga część Kresowej opowieści porusza podobnie jak pierwsza. Wprawdzie kończy się wojenna zawierucha, lecz losy głównych bohaterów nadal są poplątane. Pojawiają się nowe wątki, nowe postaci. Pozostają niezmienne problemy: brak zaufania, nieuczciwość, chęć zemsty, brak tolerancji. Jednocześnie wątki historyczne przeplatają się z codziennością, a w niej z budzącymi się uczuciami, namiętnościami, dzięki czemu bohaterzy stają się nam bliżsi. Myślę, że obydwa tomy stanowią przestrogę dla nas współczesnych i kolejnych pokoleń.

allison | 2013-10-02
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013, Kresy
Przeczytana: 02 października 2013

Druga część "Kresowej opowieści" jest równie ciekawa jak pierwsza, ale znacznie lepiej skonstruowana - stąd ocena wyższa o jedną gwiazdkę.

W tomie tym poznajemy przede wszystkim powojenne losy bohaterów, którzy trafili na ziemie zachodnie i tu próbują na nowo układać sobie życie.
Na plan pierwszy wysuwają się perypetie Julii, żony Michała, ale poznajemy również jej sąsiadów, wśród których nie brak ludzi uczciwych, poranionych przez wojnę i szukających nadziei w nowym miejscu. Rzeczywistość na tzw. ziemiach odzyskanych nie jest jednak różowa - wciąż są to niebezpieczne tereny nawiedzane przez bandy szabrowników, a sąsiedzkim konfliktom sprzyjają różnice kulturowe, podzielone poglądy polityczne oraz zwykła ludzka zawiść, która niejednokrotnie doprowadza do tragedii.

Spora część powieści poświęcona jest losom Michała, który za sprawą Izaaka znów trafia na tereny opanowane przez nacjonalistyczne bandy ukraińskie. Tym razem Jakubowski ma przeniknąć do oddziałów wroga i rozbić je od...

Anna | 2015-07-26
Przeczytana: 15 lipca 2015

Nie wywarła na mnie takiego wrażenia jak "Michał", gdzie autor skupia się przede wszystkim na trudnych latach wojny, dramatycznych relacjach polsko-ukraińskich, spowodowanych nacjonalizmem Ukraińców i ich dążeniem do powstania niepodległej Ukrainy, wolnej od innych narodowości.

Julia to w pierwszej części losy tytułowej bohaterki - żony Michała Jakubowskiego, po przesiedleniu na Ziemie Odzyskane, jej codzienne życie, troski, tęsknota i potrzeba miłości, bliskości drugiej osoby. Powrót Michała po dziesięciu latach nieobecności nie stał się początkiem ich szczęśliwego, nowego życia. Dręcząca go przeszłość spowodowała, że zamknął się on w sobie, nie potrafił normalnie żyć; Julia zaś nie potrafiła lub nie chciała do niego dotrzeć.

W drugiej części książki autor przenosi nas w lata 90-te XX w., przedstawiając zdarzenia, które uzmysławiają czytelnikowi, że nadal na świecie żyją i prowadzą skrywaną działalność nacjonaliści ukraińscy, którzy już w kolejnym pokoleniu biorą rewanż za...

andzia12 | 2014-07-17
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 17 lipca 2014

W tomie drugim są przedstawione dalsze losy Julii, Michała i ich córki ale w rzeczywistości powojennej. Książka świetnie odzwierciedla ówczesna rzeczywistośc na wsi(m. in. konflikt mieszkańców z księdzem). Jak i rozterki głównych bohaterów i tego co przeżył Michał( np. w czasie akcji Wisła.
Dalszą część stanowi juz punkt wyjściowy obu tom ów, czyli watek krymilnalny.
Jest to doskonałe źródło informacj o tamtejszych terenach, zwłaszcza, że nie mówi sie o tym tak dużo.
Polecam!

Ewa | 2015-02-01
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 30 stycznia 2015

Drugi tom " Kresowej opowieści" równie ciekawy jak tom pierwszy.
Mam jednak pewne zastrzeżenia. Otóż brakuje mi wątku spotkania po latach Michała i Żyda Wise, czy Michał dowiedział się o romansie Julii i Izaaka, dlaczego Jakubowscy wyjechali do Wrocławia?
Wątek waśni mieszkańców z księdzem katolickim jest zbyt wyeksponowany, a właściwie niepotrzebny, gdyż nie wnosi nic do powieści.
I rzecz najważniejsza: w 1964 roku, córka Michała i Julii, Natalka, niedługo po swoim ślubie urodziła córeczkę o imieniu Dorotka i wyjechała do Wrocławia. A w 2010 roku Dorotka przedstawiona jest jako wnuczka Anny, siostry Michała, mieszkająca we Wrocławiu.
Bardzo ciekawie, natomiast, autor opisuje odradzanie się nacjonalizmu ukraińskiego w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech a także w Polsce, przedstawia manifest współczesnej emigracji ukraińskiej i przenikanie jego tez do struktur kulturalnych i politycznych Polski.
Dorzucę więc kamyczek do tego ogródka. W 2013 roku sejm Polski nie uznał...

aga | 2016-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2016

REWELACYJNA POWIEŚĆ!!!!

Zaczęłam dziś rano, skończyłam przed chwilą. Tkwię w zachwycie i oczarowaniu. Niesamowita książka. Nie można się od niej uwolnić. Z jednej strony przerzucałam szybko strony, żeby dowiedzieć się więcej i więcej. Żeby poznać dalsze losy bohaterów. Z drugiej strony chciałam żeby ta książka się nie skończyła. Już dawno nie czytałam tak wciągającej lektury.
Wielkie pokłony dla autora za tytaniczną i mrówczą pracę jaką włożył w napisanie obu tomów. Jest niezwykle szczegółowa, drobiazgowa. Całość jest ,,uszyta" przez mistrza. Widać kunszt i dbałość. Piękna polszczyzna. Wszystko dopracowane i zapięte na ostatni guzik.
Ten drugi tom, jak dla mnie, jest delikatniejszy i subtelniejszy. Ale to opowieść o Julii. Kobiecie. Matce i żonie. Kochance. O zwykłej kobiecie.
Oba tomy czyta się jednym tchem.
Polecam.

Jola_St | 2014-07-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 17 lipca 2014

Drugą częścią "Kresowej opowieści" jestem trochę rozczarowana.
Akcja przeniosła się do czasów współczesnych, a pojawiające się wątki sprawiają, że książkę czyta się jak kryminał.

jolunia559 JOLA | 2014-07-14

Druga część 'Kresowej opowieści"Równie ciekawa i równie pasjonująca jak pierwsza.

Julia z córeczką i mężem Michałem są przesiedleni na Ziemie Zachodnie.NKWD z pociągu zabiera Michała i ślad po nim ginie na wiele lat.

Julia rozpoczyna swoje nowe życie w nowym miejscu z nowymi sąsiadami.Czy odnajdzie szczęście i spokój?

Jest rok 1956.Do domu wraca po latach Michał.Jednak bagaż doświadczeń i przeżycia ostatnich lat powodują,że coś co było pomiędzy nimi dawno zginęło.Nie ma miłości,fascynacji,pożądania.Pozostało wiele niedomówień i wzajemna niechęć.Uczucie zabrała wojna i tragiczne przeżycia ostatnich lat.

Rok 1996.

W jednej w willowych dzielnic Wrocławia zostaje zamordowany starszy mężczyzna.Wszystkie ślady wskazuję,że jest nim Michał Jakubowski.Śledztwo zostaje umorzone z powodu niewykrycia sprawców.

Rok 2010

Prowadzący poprzednie śledztwo Andrzej Pilarski otrzymuje wiadomośc,że umarł.....Michał Jakubowski.Jak to możliwe?Kto w takim razie została zamordowany we...

anetapzn | 2013-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2013

Rozpoczynając lekturę Kresowej opowieści spodziewałam się wszystkiego, tylko nie tego co na mnie czekało. Sami przyznacie, okładki pogodne, kolorowe, optymistyczne, zapowiadają bez wątpienia lekką lekturę. Tym większy kontrast tworzą one z treścią, która nie ukrywam, wstrząsnęła mną i przez cały czas lektury czułam się, jakbym przysłowiowym obuchem dostała. II tom Kresowej opowieści, to kontynuacja losów bohaterów z I tomu (którzy trafiają na ziemie zachodnie) oraz dodatkowo niezwykła zagadka do rozwiązania. Losy bohaterów toczą się bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej oraz w...2010 roku. Tak, taki przeskok w czasie serwuje nam autor. Łysiak zastosował bardzo ciekawy manewr, tajemnica i zagadka, o której wspomniałam są kwintesencją tego tomu, ale nie da się o nich czytać, rozwiązać ich bez znajomości tomu I. Zachęcam wiec do lektury obu części.
Strasznie trudno pisze się o obu częściach opowieści. Nie zdradzając zbyt dużo z treści (a tego nie chcę robić) ciężko jest...

MoznaPrzeczytac | 2013-11-05
Przeczytana: 04 listopada 2013

Julia, żona Michała, razem z córeczką Natalią mieszka w małej wsi na zachodzie. O jej mężu słuch zaginął i kobieta powoli traci nadzieję na to, że kiedykolwiek go zobaczy. Jest samotna i opuszczona w dużym domu, który wymaga wielu męskich praca. Kobieta stara się poukładać swoje życie, jednak wszystko z marnym skutkiem. Gdy przychodzi rok 1956 nagle w progu domu staje jej mąż. Michał po długiej tułaczce z bagażem doświadczeń wraca do domu. Ten sam człowiek, który może nosić miano cichego bohatera, ten sam, który skrywa sekrety nawet, albo też zwłaszcza, przed swoją żoną, oraz ten sam, któremu Julia ślubowała miłość i który według notatki z Czerwonego Krzyża miał nie żyć.

Michał jednak żyje i dzięki amnestii zostaje zwolniony z więzienia… Co tam robił? Małżonkowie mają przed sobą tajemnice, takie, które lepiej, aby nie ujrzały światła dziennego, czy po tylu latach zdołają wskrzesić ten związek?

Jeżeli w pierwszym tomie "Kresowej opowieści" miałam trudności z przeczytaniem...