Berlin, późne lato

Cykl: Trylogia niemiecka (tom 1)
Wydawnictwo: Dobra Literatura
literatura piękna
Dominika

Berlin, późne lato to historia o miłości teoretycznie niemożliwej, między dwojgiem ludzi, których dzieli wszystko. Opowieść o trudnych decyzjach i ich konsekwencjach, poświęceniu, zaufaniu i bezsilności jednostki wobec totalitaryzmu. Berlin, sierpień 1943 rok. Otto Peters, 45-letni wdowiec, którego syn zginął na froncie wschodnim, stara się wieść spokojne życie. Niegdyś był pisarzem, ale...

Berlin, sierpień 1943 rok. Otto Peters, 45-letni wdowiec, którego syn zginął na froncie wschodnim, stara się wieść spokojne życie. Niegdyś był pisarzem, ale gdy naziści doszli do władzy, zamilkł. Pracuje w księgarni, mieszka samotnie, chce jedynie dotrwać do końca wojny. Jednak Trzecia Rzesza o nim nie zapomniała – otrzymuje propozycję pracy nad scenariuszem filmu, który ma służyć hitlerowskiej propagandzie. Wkrótce potem w jego życiu pojawia się Polka, poszukiwana przez gestapo uciekinierka z obozu koncentracyjnego. Peters, wbrew rozsądkowi, decyduje się pomóc Halinie…

źródło opisu: Dobra Literatura, 2013

źródło okładki: http://www.dobraliteratura.pl/polecamy/150/berlin_pozne_lato.html

ZenStones | 2019-08-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Powiesci
Przeczytana: 19 sierpnia 2019

Wzruszjaca i smutna opowieść, napisana piękną prozą.

Nie określiłabym jej jako książki o miłości, lecz przede wszystkim o tym, jak bezsensowne może stać się życie, gdy zostanie się wciągniętym w tryby strasznej, totalitarnej machiny, która chce zabić w ludziach ich osobowość, uczucia, indywidualne myślenie i wzszystko to, na co nie została wydana zgoda władz.
Jest to też opowieść o tym, jak człowiek inteligenty i wrażliwy nie godzi się, by pozostać trybikiem tej potwornej machiny, ale cena za tę próbę stawienia oporu będzie bardzo wysoka...

Ciekawym pomysłem autora było opowiedzenie o losach zwykłych Niemców w czsach hitlerowskiego totalitaryzmu, oni też przecież stali się jego ofiarami. Nasuwa się tu analogia do czasów stalinowskich w Rosji, gdzie terror władzy i partii funkcjonował na identycznych zasadach.

Doskonale opisany jest Berlin i życie codzienne jego mieszkańców, widać, że autor bardzo przyłożył się do researchu, o czym zresztą wspomina w posłowiu, wymieniając...

mola_książkowa | 2019-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2019

Przeciętna książka, choć pomysł ciekawy. Fabuła prosta, dialogi proste, zero głębi postaci, a romans między bohaterami dla mnie mało wiarygodny. Nic wybitnego, raczej szkoda czasu

loclaith | 2019-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2019

Pierwszy raz czytam powieść fabularną osadzoną w realiach II WŚ, gdzie głównym bohaterem jest obywatel niemiecki. Dla samej powieści jest to zabieg na korzyść - widzimy inną perspektywę, zmęczenie oraz niechęć wobec wojennej i antyżydowskiej propagandy. Przede wszystkim jest to jednak piękna historia o miłości, którą autor opowiada nam bardzo niespiesznie, skupiając się na detalach codziennego, wojennego życia berlińczyków. Sama miłość pomiędzy głównym bohaterem a kobietą, która zjawia się niespodziewanie w jego życiu, jest - i myślę, że w przypadku książek o tej tematyce, nie jest to spoiler - z góry skazana na niepowodzenie. Bardzo pięknie napisane. Polecam.

darek_lask | 2019-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nareszcie powieść o tematyce wojennej bez ckliwych dialogów, rzewnej narracji i nierzeczywistych bohaterów.
Interesująco ukazany Berlin i jego mieszkańcy, różnorodność postaw, dylematy moralne, pełne czułości, krótkie spotkanie Ottona i Haliny. Spotkanie - bo ani romans, ani miłość, tak uważam. Zapłacili za to spotkanie najwyższą cenę chociaż tylko Otto stracił życie.

Alamanthe | 2018-08-16

Szału nie było.

mensch1 | 2018-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2018

Nigdy nie wolno nam popełnić grzechu generalizowania. Dobrze oddany klimat wojennego Berlina.

Kawazliterami | 2018-06-02
Na półkach: Przeczytane, Mam!, 2018, Recenzenckie
Przeczytana: 02 czerwca 2018

Świetna!!!!!!
Ludzie! Weźcie rozpowszechnijcie Grzegorza Kozerę! To jest mało znany autor, który pisze świetne książki!!!! Berlin, wojna. Pisarz i zbiegła z obozu Polka. Oszczędny w słowach, przebogaty w treść przekaz i dobra historia.

Katarzyna | 2017-08-23

Dla mnie arcydzieło. Bardzo smutne arcydzielo ale warto przeczytac...
O wojnie, o uczuciach, o ucieczce, o człowieczeństwie o trudnych czasach.
Moja ulubiona.

Magdalena | 2017-01-26

,,Berlin, późne lato" jest opowieścią o miłości, rodzinie, bohaterstwie i okrucieństwie okresu wojennego. Wojna jest czasem, który pokazuje kto jest wrogiem, a kto przyjecielem - autor bardzo ladnie opisał to w powieści. Berlin...ukazuje portrety osób targanych różnymi uczuciami. Czytelnik jest naocznym świadkiem kiełkującej miłości oraz przyjaźni w tak okrytnym czasie. Bardzo polecam lekturę wszytkim, którzy interesują się II wojną światową i losem ludzi podczaj jej trwania. Genialna książka !!!

Dotka76 | 2016-12-23
Przeczytana: 20 grudnia 2016

Ciekawy pomysł: miłość berlińczyka do Polki podczas wojny, ale wykonanie przeciętne. Szkoda.