Kosmiczni bracia

Cykl: Trylogia kosmiczna (tom 3) | Seria: Archiwum Polskiej Fantastyki
Wydawnictwo: Solaris
Oceansoul

Wyprawa Ziemian nawiązuje niełatwy kontakt z obcą cywilizacją - Urpianami. Są to trzynożne, wielkogłowe istoty posiadające zmysł komunikacji radiowej. Po zażegnaniu nieporozumień wynikających z diametralnych różnic psychofizycznych między przedstawicielami odmiennych kultur ludzie wracają do Układu Słonecznego. Towarzyszy im Urpianin A-Cis. Tymczasem Ziemię ogarnia inwazja krzemoorganicznych silikoków - bakterii kierowanych przez inteligentną istotę - Silihomida. Walka z nimi jest niezwykle trudna, wymaga nawet odparowywania znacznych połaci terenu za pomocą bomb wodorowych. Ludzie ponoszą klęskę za klęską i przygotowują się do całkowitej migracji na Wenus i Marsa. Od ostatecznej zagłady ratuje ich urpiańska technologia "mido" przekazana z poświęceniem życia przez A-Cisa.

źródło opisu: http://solarisnet.pl/

źródło okładki: http://solarisnet.pl/

Gregson | 2019-05-23

Zdecydowanie najsłabsza z całej trylogii, szkoda, bo motyw kontaktu z obcą cywilizacją jest świetnym polem do manewru. Wydaje mi się, że niestety autorzy "przegadali" konflikt ( nota bene nadzwyczaj pomysłowy ). Za dużo w tym wszystkim wyszło filozofii, niestety. Oczywiście - klasyk.

Vineri | 2017-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2017

Książka zabytek. Najsłabsza z trylogii. Dużo wywodów, pseudo naukowych dyskusji.

Pete489 | 2015-09-26

Trzecia część "Trylogii kosmicznej" koncentruje się na problematyce kontaktu z obcą cywilizacją. Nie chcąc zdradzać przebiegu fabuły wspomnę tylko, iż autorzy rozważają istotę "człowieczeństwa" oraz "istoty rozumnej". Czy może okazać się, iż pojęcie drugie jest kategorią szerszą niż samo "człowieczeństwo"?

Początkowo, zarówno protagoniści jak i czytelnik wiedzą niezbyt wiele na temat badanych światów, co daje tym większe pole dla domysłów i gry wyobraźni.

Jestem przekonany, iż autorzy zajmujący się podobną tematyką (m. in. Stanisław Lem w "Solaris", Peter Watts w "Ślepowidzeniu" czy Arthur C. Clarke w kolejnych "Odysejach Kosmicznych") przeczytaliby omawianą książkę zarówno z przyjemnością jak i największym zainteresowaniem.

Polecam, szczególnie dla fanów tematyki "kontaktu" :)

książek: 1985

" (...) chwilami Trylogia niezmiernie mnie nudziła, równie często zachowanie bohaterów przyprawiało mnie o palpitacje serca. Ale wystarczyła chwila, tuż po wyłączeniu audiobooka, by w mej głowie kłębiło się milion myśli. Bo jak Boruń i Trepka literacko zaliczają się do lamusa, to ich dzieło skłania do głębszego zastanowienia się nad kilkoma kwestiami." Cały tekst traktujący o dziele Borunia i Trepki przeczytacie tutaj: http://www.kronikinomady.pl/2015/07/trylogia-kosmiczna-dzisiaj-juz-sie-tak.html

Andi | 2014-02-16

Kultowa powieść science fiction lat 50 i 60 XX wieku. Najsłabsza z całej trylogii.

pikodat | 2013-09-23
Przeczytana: 23 września 1976

Trzecia i ostatnia część trylogii. Z tego co pamiętam - najsłabsza. Ale i tak zasługuje na swoje gwiazdki. Bo dziś takiej SF się nie pisze.
A że większy brat musi pomagac mniejszemu - jak ZSRR wszystkim w RWPG... to wtedy tak trzeba było pisać.
Książka - zabytek. Dziś takiej nie spotkamy. A szkoda.
Bo wyobraźni autorzy mieli niezliczone pokłady.

Sylwia Zimowska | 2012-08-07
Przeczytana: 15 lipca 2012

Pierwsza połowa super - dużo zwrotów akcji, odpowiedni klimat. Widać progres w stosunku do "Proximy". Druga połowa natomiast dużo słabsza, pisana jakby od niechcenia, bez braku wyraźnego pomysłu.

Korsarz | 2012-07-03
Przeczytana: maj 2012

Niestety ostatnia część genialnego cyklu SF polskich autorów, którą polecam z całego serca wszystkim, którzy chcą od fantastyki czegoś więcej niż tylko prostej akcji. Taki duet w polskiej fantastyce chyba się już nie zdarzy, nie w SF. Bo już nie ma SF w naszym kraju:(