Kosmiczni bracia

Okładka książki Kosmiczni bracia
Krzysztof BoruńAndrzej Trepka Wydawnictwo: Solaris Cykl: Trylogia kosmiczna (tom 3) Seria: Archiwum Polskiej Fantastyki fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Trylogia kosmiczna (tom 3)
Archiwum Polskiej Fantastyki
Solaris
2013-08-13
2013-08-13

Okładka książki Zagubiona przyszłość Krzysztof Boruń, Andrzej Trepka
Ocena 6,6
Zagubiona przy... Krzysztof Boruń, An...
Okładka książki Proxima Krzysztof Boruń, Andrzej Trepka
Ocena 6,7
Proxima Krzysztof Boruń, An...
Okładka książki Kosmiczni bracia Krzysztof Boruń, Andrzej Trepka
Ocena 6,6
Kosmiczni bracia Krzysztof Boruń, An...

więcej Więcej

Trzeci tom znanej Trylogii Międzygwiezdnej. Klasyka SF, oczywiście nie dla każdego, choć amatorzy gatunku z pewnością docenią lub już dawno docenili. A być może są wśród nich i tacy którzy swoją przygodę z gatunkiem rozpoczęli właśnie od tego dzieła. To w końcu jedno z pierwszych dzieł tego typu wśród powojennych evergreenów polskiej fantastyki.

4/10 - ujdzie. Zwieńczenie trylogii kosmicznej Trepki i Borunia. Ocena uśredniona. Pierwsza połowa książki trzymająca wysoki poziom; druga zaś o fatalnym wykonaniu (mimo dobrego zamysłu) i niestety nie trzymająca się kupy. Zjednoczona Ludzkość XXV wieku, o wysokim poziomie zaawansowania technologicznego, edukacji, z nieograniczoną energią i futurystycznymi drukarkami 3D...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

A według mnie najlepsza czesc trylogii. Bardzo duzo sie dzieje plus kontakt z obcą cywilizacją Urpian która nie wiadomo jak jest tak naprawde do ludzi nastawiona. Ja do samego konca czytałem to z wielką przyjemnoscią.

Zdecydowanie najsłabsza z całej trylogii, szkoda, bo motyw kontaktu z obcą cywilizacją jest świetnym polem do manewru. Wydaje mi się, że niestety autorzy "przegadali" konflikt ( nota bene nadzwyczaj pomysłowy ). Za dużo w tym wszystkim wyszło filozofii, niestety. Oczywiście - klasyk.

Książka zabytek. Najsłabsza z trylogii. Dużo wywodów, pseudo naukowych dyskusji.

Trzecia część "Trylogii kosmicznej" koncentruje się na problematyce kontaktu z obcą cywilizacją. Nie chcąc zdradzać przebiegu fabuły wspomnę tylko, iż autorzy rozważają istotę "człowieczeństwa" oraz "istoty rozumnej". Czy może okazać się, iż pojęcie drugie jest kategorią szerszą niż samo "człowieczeństwo"?

Początkowo, zarówno protagoniści jak i czytelnik wiedzą niezbyt...

2092

" (...) chwilami Trylogia niezmiernie mnie nudziła, równie często zachowanie bohaterów przyprawiało mnie o palpitacje serca. Ale wystarczyła chwila, tuż po wyłączeniu audiobooka, by w mej głowie kłębiło się milion myśli. Bo jak Boruń i Trepka literacko zaliczają się do lamusa, to ich dzieło skłania do głębszego zastanowienia się nad kilkoma kwestiami." Cały tekst traktujący...

Kultowa powieść science fiction lat 50 i 60 XX wieku. Najsłabsza z całej trylogii.

Trzecia i ostatnia część trylogii. Z tego co pamiętam - najsłabsza. Ale i tak zasługuje na swoje gwiazdki. Bo dziś takiej SF się nie pisze.
A że większy brat musi pomagac mniejszemu - jak ZSRR wszystkim w RWPG... to wtedy tak trzeba było pisać.
Książka - zabytek. Dziś takiej nie spotkamy. A szkoda.
Bo wyobraźni autorzy mieli niezliczone pokłady.

Pierwsza połowa super - dużo zwrotów akcji, odpowiedni klimat. Widać progres w stosunku do "Proximy". Druga połowa natomiast dużo słabsza, pisana jakby od niechcenia, bez braku wyraźnego pomysłu.

• Fantastyka
  • Audiobook