14 minut. Historia legendarnego biegacza i trenera

Wydawnictwo: Galaktyka
14 minutes. A Running Legend's Life and Death and Life
sportowcy, bieganie, sport
joly_fh

Londyn 2012. Na olimpiadzie Mo Farah zdobywa złoto na pięć i dziesięć tysięcy metrów, Galen Rupp – srebro na dystansie dziesięć tysięcy metrów. Ci dwaj rywale mają jednego trenera: jest nim Alberto Salazar. Salazar snuje urzekającą, pełną ciekawych szczegółów opowieść o nieśmiałym, chudym Kubańczyku z przedmieść Bostonu, który zostaje najlepszym maratończykiem swoich czasów. Po raz pierwszy...

Salazar snuje urzekającą, pełną ciekawych szczegółów opowieść o nieśmiałym, chudym Kubańczyku z przedmieść Bostonu, który zostaje najlepszym maratończykiem swoich czasów. Po raz pierwszy otwarcie opowiada o burzliwych relacjach z ojcem, byłym towarzyszem broni Fidela Castro, który rozczarowany nowym porządkiem uciekł z ojczyzny. Opisuje swe pierwsze kroki na bieżni, gdy jako uczeń liceum trenował w barwach legendarnego Greater Boston Track Club. Pisze też szczerze o swojej niezdrowej obsesji na punkcie treningu na przekór bólowi, o dramatycznych zwycięstwach w Nowym Jorku, Bostonie i Republice Południowej Afryki, o współpracy ze swoimi podopiecznymi Mo Farah i Galenem Ruppem, i wreszcie o tym, jak przeżycie własnej śmierci nauczyło go żyć.

Kilkakrotny rekordzista świata w biegach długodystansowych o mały włos nie przegrał bowiem w wyścigu, którego nigdy nie brał pod uwagę: wyścigu życia z czasem. W 2007 roku serce Alberto Salazara zatrzymało się na czternaście minut. Powrócił z tamtej strony bez szwanku ‒ w dziesięć dni później znów trenował swoich podopiecznych i przygotowywał ich do spektakularnych zwycięstw.

źródło opisu: Wydawnictwo Galaktyka, 2013

źródło okładki: http://www.galaktyka.com.pl/product,,601.html

Emilia Esss | 2015-04-17
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

Po przeczytaniu historii Billa Rodgersa zwanego Billy Boston pt."Maratończyk" myślałam, że to bezkonkurencyjnie moja ulubiona książka z serii wydawnictwa Galaktyka. Ale teraz mam dylemat, czy na pierwszym miejscu nie powinna znaleźć się właśnie ta książka. Oczywiście to tylko subiektywne odczucia i nie mam zamiaru określać, która z nich jest "lepsza", bądź "gorsza". W każdym razie historię Alberto Salazara polecam wszystkim dla których bieganie to zdecydowanie coś więcej niż niedzielny jogging po parku. Reszta może być nieco zdegustowana fanatyzmem z jakim ten kubański biegacz podchodzi do swojej pasji, jaką jest bieganie. Ale "pasja" to tutaj słowo klucz - jeśli ją masz (niekoniecznie musi być to bieganie) lub bardzo pragniesz ją mieć i wzbudzić w sobie ten płomień, aby do czegoś w życiu dążyć z niekłamaną żarliwością (niestety obcą przeciętnemu Kowalskiemu) to jest to książka dla Ciebie. Ja znalazłam w niej dużą cząstkę siebie (tzn. nie żebym marzyła o medalu olimpijskim...) i z...

MirekC | 2016-05-16
Przeczytana: 15 maja 2016

„14 minut” to biografia jednego z bardziej utalentowanych biegaczy amerykańskich z początku lat 80-tych ubiegłego wieku. Alberto Salazar, biegacz kubańskiego pochodzenia, którego niesamowita sportowa kariera nagle utknęła, pokazuje swoje korzenie – rodzinną atmosferę, nawiązywane przyjaźnie oraz biegaczy, którzy stanowili dla niego źródło inspiracji. Autor odkrywa przed nami swoją pasję, która niejednokrotnie doprowadza organizm na skraj wyczerpania. W tym dążeniu do zwycięstwa widać ambiwalencję, która często towarzyszy młodemu Alberto – z jednej strony wielka siła, determinacja, zuchwałość; z drugiej – niepewność, lęk, niespełnienie. Sporo jest w tej książce o wierze, modlitwie, cudach. Bo w istocie, gdy mowa 14 minut w stanie śmierci klinicznej i powrocie do pełni sił, słowo „cud” ciśnie się na usta. Biografię Salazara dobrze się czyta – pojedynek podczas maratonu w Bostonie trzyma w napięciu, a refleksje nt. życia, relacji z innymi, określania celów, traktowania niepowodzeń,...

Mikołaj | 2013-09-12
Przeczytana: 12 września 2013

Sama książka moim zdaniem napisana tak sobie, ale osoba, którą opisuje przyciąga.

Duncan | 2016-10-26
Przeczytana: 26 października 2016

Żadne interwały nie wymęczyły mnie jak lektura tej książki. Liczyłem na pozycję o bieganiu a dostałem historie Kuby, religijne nawrócenie i naprawianie życia. O samym sporcie, motywacji i treningach jest zdecydowanie za mało, opis startu w Comrades był króciutki, chyba po to żeby było miejsce na opowiadaniu o kolejnych różańcach. Nie polecam, zmarnowana historia.

KubaBl | 2013-12-22

Jestem zapalonym biegaczem, więc łykam wszystkie książki o legendarnych maratończykach. Zwykła biografia, niezwykłego faceta. Bez fajerwerków, ale motywująca książka.

Breakdancer | 2017-06-17
Rafał | 2017-01-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Biografie
Przeczytana: 2014 rok
Ultrasem być

Książkę Karnazesa czyta się jak najlepszy pamiętnik, jego opisy zmagań z coraz dłuższymi dystansami, z coraz bardziej ekstremalnymi warunkami – od biegu w Dolinie Śmierci, po maraton na Biegunie Południowym – sprawiają , że chce się pójść w jego ślady.