Usain Bolt, szybszy niż błyskawica. Autobiografia

2014-08-01
2014-08-01
Tomasz Szlagor
sport bieganie Usain Bolt lekkoatletyka sprinterzy Jamajka

Okładka książki 9.58 – Autobiografia najszybszego człowieka na świecie Usain Bolt, Shaun Custis
9.58 – Autobio... Usain Bolt, Shaun C...

Okładka książki Futbonomia Simon Kuper, Stefan Szymański
Futbonomia Simon Kuper, Stefan...
Okładka książki Dennis Rodman. Powinienem być już martwy Jack Isenhour, Dennis Rodman
Dennis Rodman.... Jack Isenhour, Denn...
Okładka książki Siła ambicji. Autobiografia T.J. Andrews, Mo Farah
Siła ambicji. ... T.J. Andrews, Mo Fa...

Książka daje kopa. Jest dynamiczna. Fajna w całości od młodości po perypetie w życiu dorosłym zawodnika. Jest z niego niezły jajcarz. Można się pośmiać.

Świetnie się czyta biografię Bolta. Jedna z najlepszych sportowych biografii, a na pewno moja ulubiona.

Sięgnąłem po tą książkę z ciekawości, gdyż mimo zainteresowania bieganiem, sprint był dla mnie odległym tematem. Zawsze biorąc w rękę biografię kogoś na prawdę wybitnego, jak w tym wypadku Bolta, mam lęk, że oczekiwania przerosną dzieło. Natomiast jestem pozytywnie zaskoczony. Książka od początku wciąga i dobrze się czyta. Wiele ciekawych rzeczy mówi, wszystko co prawda z dużą dozą pewności siebie graniczącej z arogancją, ale taki właśnie musi mieć ktoś, kto zdobywa 6 złotych sprinterskich złotych medali IO z rzędu, podczas 3 igrzysk. W gruncie rzeczy swój chłop, który w mojej opinii gdyby nie wyrobił sobie tego charakteru, nie osiągnąłby tyle i nie został legendą

Bardzo pozytywne zaskoczenie - to niezwykle udana autobiografia, którą czyta się z zaciekawieniem. Na kolejnych kartach książki poznajemy tego wybitnego sportowca, który dzięki swoim warunkom fizycznym i ciężkiej pracy sięgnął po najwyższe trofea w sprincie. Przekonujemy się także, jak niebagatelny wpływ na jego sportowe sukcesy miał odpowiedni trener, wymagający ojciec, troskliwa matka, ... no i imprezowy charakter, który pozwalał Usainowi znaleźć odskocznię od stresu i ciężaru rywalizacji sportowej.

Pamiętam jak śledziłam Igrzyska olimpijskie i biegi w wykonaniu Usaina Bolta. Podziwiałam biegaczy za ich wytrzymałość i szybkość, może dlatego, że sama nie mam zdolności do biegów i w podstawówce w zawodach przybiegłam ostatnia.
Opisy zawodów i startów w biegach są ciekawe w tej książce, jednak osobowość samego Usaina miejscami drażni, może jego pycha lub chęć bycia zawsze najlepszym. Nie uważam go za jakiś autorytet, a ocenę dałam wyższą z sympatii do wspomnień olimpiad z jego udziałem.

Fajna, pochłaniająca książka, warta przeczytania, nie tylko przez fanów biegania.

Ciekawa książka o ciekawym człowieku. Pokazuje że trzeba czerpać radość z tego co się robi. Motywująca.

Bardzo dobra autobiografia legendy. Szczegółowa do bólu. Tego bólu jest w niej chyba najwięcej. Jak już ktoś napisał, szybko się czyta, tak jak biegał Bolt. Fajna rzecz. Nie tylko dla miłośników sportu. Bo to jest ksiazka o człowieku. Który został legendą.

Szybkość – to pierwsze słowo jakie przychodzi na myśl o tej książce. Drugie to Legenda – Usain Bolt. Przedstawiać go nikomu nie trzeba, ikona lekkoatletyki, sprinter, Najszybszy Człowiek na Ziemi. W autobiografii opowiada o początkach swojej kariery, miłości do rywalizacji, talencie, który został odpowiednio wcześnie dostrzeżony. Opowiada o życiu na Jamajce, kulturze i mentalności Jamajczyków. I przede wszystkim o ciężkiej pracy, setkach godzin treningów, bólu, kontuzjach i chwilach zwątpienia. Pokazuje swoje słabości, często błędy, które mogły go słono kosztować. I przede wszystkim charyzmę, którą porywał tłumy na stadionach. Z wielką pasją opisane emocje towarzyszące bieganiu. Książka do delektowania się, lekką wadą są długie rozdziały, które czyta się zdecydowanie dłużej niż trwa bieg na 100 m.

Świetnie się czytało. Tak właśnie zawsze sobie wyobrażałem Bolta. Pracowitego, walczącego o swoje, ale zarazem mającego do siebie ogromny dystans luzaka. Chyba największy talent lekkoatletyczny świata i mam mu ciut za złe, że nie wykorzystał go w stu procentach, bo na pewno miał jeszcze rezerwy. Polecam!

• Sport
  • Biografie