Jedz i biegaj

Wydawnictwo: Galaktyka
Eat and Run
sport
a_iwka

W Jedz i biegaj Scott Jurek szczerze opowiada o swoim życiu weganina i o karierze wybitnego sportowca. Jego historia może być natchnieniem dla biegaczy na każdym poziomie zaawansowania, pokazuje bowiem, jak silna potrafi być ludzka wola. To inspirująca opowieść o dzieciństwie Jurka, początkach biegania (z którym nie zaprzyjaźnił się od razu) i o powolnej przemianie w weganina i ultramaratończyka błyskotliwie wygrywającego zawody rozgrywane na całym świecie.

Ta historia obala stereotypowe poglądy na temat tego, co powinien jeść sportowiec, myślący o dobrych wynikach!

Jedz i biegaj jest pełne niezwykłych opowieści o wytrzymałości i współzawodnictwie, naukowych ciekawostek i praktycznych porad – w tym wielu przepisów na ulubione dania autora. Ta książka zainspiruje do działania każdego, kto po nią sięgnie: do pierwszego biegu, poszerzenia horyzontów żywieniowych albo wręcz do poznania granic własnych możliwości.

źródło opisu: Wydawnictwo Galaktyka, 2013

źródło okładki: www.galaktyka.com.pl

biomycha85 | 2014-10-28
Przeczytana: 23 października 2014

Ciekawe opisy najbardziej morderczych ultramaratonów na Ziemi idealnie nadają się do słuchania w trakcie dreptania własnych kilometrów - wspaniale motywują do zwiększania dystansu. Dodatkowo książka zawiera kilka pożytecznych rad dotyczących techniki biegania, budowania mięśni, rozciągania oraz kilka całkiem smacznych wegańskich przepisów.

Kornelia | 2012-11-07
Przeczytana: 12 listopada 2012

Początkowo gdy wzięłam świeżutką książkę do ręki i zobaczyłam spis treści, pomyślałam: każdy rozdział będzie o innym ultramaratonie, w którym autor wystartował? Nie tego się spodziewałam. Na szczęście autor wrócił również do początków przygody z bieganiem i własnej biografii, a pod koniec każdego rozdziału zawarł cenne porady, nie długie acz treściwe, jak na przykład na które grupy mięśni należy zwrócić szczególną uwagę przy rozciąganiu, czym jest kadencja i ile kroków najlepiej stawiać na każdą minutę oraz muzykę z jakim tempem (BPM) wybrać do biegania. Po raz kolejny potwierdził skuteczność i zalety krótkich, szybkich kroków, dzięki czemu biegamy dłużej, bezpieczniej i wydajniej. Podpowiedział, na jakich pozycjach jogi mam się skupić. Jako chyba pierwszy potwierdził moje osobiste przekonania, że "oddychanie poprzez nos, a nie usta, obniża tętno i wspomaga aktywność mózgu". Oczywiście nie stosuję oddychania przez nos przez cały bieg, jeżeli zależy mi na lepszym czasie, ale im...

majkabally | 2012-10-18
Przeczytana: 16 października 2012

Bolą mięśnie, czuję głód na 120km, czuję zapach lasu, a co najważniejsze: wierzę, że mogę przebiec 160km! Scott Jurek wie, jak na nas wpłynąć, jak zmotywować...
Biegam, jeszcze nie takie dystanse, ale biegam i uważam, że każdy biegacz musi to przeczytać. Scott Jurek inspiruje - nie chodzi tylko o sport, o bieganie, ale o to, by robić to, co się kocha, by nigdy z tego nie rezygnować... Nie! To nie jakaś amerykańska opowieść z cyklu "Jesteś silny!".
Biegacie? Sprawdźcie sami ;)

Getos | 2014-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2014

Przeczytałem, a w zasadzie przesłuchałem w formie audio-booka i nie żałuję. Nie lubię biegania, nie wiedziałem co to ultramaraton, nie znałem postaci jaką jest Scott Jurek, a mimo to słuchałem z wielkim zainteresowaniem. Jeżeli kogoś intersuje umysł uczestnika i zwycięzcy wielu ultramaratonów, jeżeli ktoś chce wiedzieć na co narażony jest ultramaratończyk który biegnie ponad 24h i pokonuje odległości rzędu ponad 250km, jeżeli chcesz poznać ideę Spartathlonu, Hardrock Hundred, czy Western State 100 Mile, to warto zajrzeć do tej pozycji. Poza tym Autor to weganin, więc serwuje na końcu rozdziałów przepisy niektórych potraw, ale jak to zwykle bywa, można je włożyć między bajki, bo u nas dostęp do niektórych składników jest mocno utrudniony. Pozycja ciekawa, trochę zmieniła moje myślenie na temat biegaczy, od dzisiaj patrzę na ten sport z wielkim uznaniem, .

Michał | 2014-05-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Po przeczytaniu książki "Urodzeni biegacze" Christophera McDougalla ultramaratończycy stali się dla mnie wzorem biegaczy, nosicielami tych wszystkich idei za które kocham ten sport. Sięgnąłem więc po autobiografię czołowego zawodnika biegów na dystansie 100 km lub więcej, Scotta Jurka.

Droga, którą opisuje Scott jest przede wszystkim drogą wewnętrzną. Naturalnie jest dużo mowy o technicznej stronie biegania i ultramaratonów ale przede wszystkim jest to książka o dojrzewaniu do tego ekstremalnego sportu. Scott powoli uczy się własnego ciała, jego potrzeb, możliwości oraz ograniczeń. Przechodzi na weganizm nie z powodów ideologicznych ale dlatego, że jego ciało, oraz co za tym dobre samopoczucie, zaczyna tego wymagać.

Z napisaniem tej recenzji wstrzymywałem się do momentu ukończenia swojego pierwszego maratonu. Teraz kiedy mam za sobą debiut na koronnym dystansie wiem jak ważna podczas takiego wysiłku jest psychika, oraz że to ona właśnie wymaga największego wytrenowania. To głowa...

Dailymoth90 | 2013-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2013

Książka "Jedz i Biegaj" jest jedną z moich najukochańszych powieści. Ubóstwiam ją. Przeczytałam ją od deski do deski, chociaż w moim życiu mam bardzo mało czasu na to, aby położyć się choćby na piętnaście minut, po prostu poleżeć, wlepić swój wzrok w sufit myśląc o wszystkim i niczym. Nie mam.
Scott Jurek dał mi również pewnego rodzaju motywację, kiedy biegam. "Czasem po prostu trzeba" odbija się w mojej głowie głośnym echem, kiedy myślę, że nie dam rady. Kiedy myślę, że to nie ma sensu. Kiedy powątpiewam w siebie i własne możliwości.
Jego historia od dzisiaj będzie wspierać mnie na duchu. Kontuzje, rozstania, rodzina. Nigdy nie jest kolorowo. Zawsze będzie problem. Ale przecież...
Im cięższe ciężary podnosisz - tym silniejszy się stajesz.
Prawda?

Polecam, naprawdę polecam!!!

Przeczytana: sierpień 2013

Bardzo inspirująca pozycja. Do biegania i do zwrócenia większej uwagi na to co mamy na talerzu.
Scott opisuje w niej niesamowite doświadczenia związane z jego karierą biegacza - ultramaratończyka - który wygrał wiele biegów na dystansie 100 i więcej kilometrów.
Przeplata te opowieści doświadczeniami kulinarnymi, które traktuje jako nieodłączy element swojej kariery zawodowej i w których upatruje źródła swojego sukcesu.

nutria | 2013-06-25
Przeczytana: 08 listopada 2012

Przeczytaj, jedz i biegaj.

Genialnie i lekko napisana książka o morderczych wyścigach, sztuce biegania coraz szybciej i dalej, wygrywaniu kolejnych zawodów, nieprawdopodobnej wierze w swoje możliwości i przekraczaniu kolejnych granic i o przyjaźniach, które trwają. A przy tym fantastyczne przepisy na wegańskie jedzenie np "quacamole, że ja pitolę". Smacznego i do zobaczenia na trasie ...

konvers | 2014-08-14

Czytając książkę miałem wyrzuty, że czytam zamiast wyjść i trenować niemniej książka na tyle mnie wciągnęła, że trzeba było pogodzić treningi i lekturę. Początkowo strasznie nakręca czytelnika na spróbowanie sił w jakimś biegu ultra ale kolejne opisu wręcz nieludzkich wyrzeczeń, bólu i poświecenia sprawiają, że decyzję o tym trzeba podjąć świadomie. Poza samą historią Scott'a książka rozwiała wiele moich dylematów odnośnie przejścia na wegetarianizm i jednoczesnych treningów biegowych (dzięki świetnym urozmaiconym przepisom tu zawartym udało się )

vexlubo | 2017-05-05
Na półkach: Przeczytane, Przesłuchane
Przeczytana: 05 maja 2017

wiem ze nie jestem obiektywny
ale nie musze.

bieganie mnie strasznie cieszy.
książki bieganiowe również.

dżurker mnie zaaktywizował jeszcze bardziej.
szacun dla niego, za jego przekonania i poczynania.

chce tak jak on, biegac bo to jest fajne - i tyle.