Michael Jordan. Życie

Tłumaczenie: Michał Rutkowski
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Michael Jordan: The Life
Ciacho

Kultowa biografia króla koszykówki, powszechnie uznawana za najlepszą książkę o Michaelu Jordanie, jaka kiedykolwiek się ukazała. Roland Lazenby przez blisko 30 lat śledził karierę MJ-a i był świadkiem tego, jak z nieopierzonego chudzielca przemienił się w rozpoznawalnego na całym świecie ambasadora koszykówki. Dzieło amerykańskiego dziennikarza sportowego powstało na podstawie niezliczonych...

Dzieło amerykańskiego dziennikarza sportowego powstało na podstawie niezliczonych rozmów z przyjaciółmi, kolegami z parkietu oraz członkami rodziny koszykarza, a także nim samym. Dzięki temu „Michael Jordan. Życie” to książka ujawniająca najpełniejszą i niezwykle fascynującą historię nie tylko sportowca, ale też człowieka i ikony współczesnego sportu.

źródło opisu: http://www.wsqn.pl

źródło okładki: http://www.wsqn.pl

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1303

Michael Jordan odbrązowiony

Legendarnego koszykarza z numerem 23 na czerwonej koszulce Chicago Bulls kojarzą nawet ludzie, którzy niespecjalnie interesują się koszykówką czy sportem jako takim. Michael Jordan to ktoś więcej niż koszykarz. Przez kilkanaście lat swojej kariery stał się ikoną popkultury, a jego dramatyczne rozstania i powroty do NBA śledziły na całym świecie setki milionów ludzi. Jego Powietrzna Wysokość zachwycał fanów i księgowych, który liczyli kolejne miliony dolarów zarabiane dzięki niemu. Nic więc dziwnego, że doczekał się całego mnóstwa książek na swój temat. Roland Lazenby, autor kolejnej biografii „Michael Jordan. Życie”, przyznaje wręcz w posłowiu, że powstało na ten temat tyle książek, że można je nazwać odrębnym gatunkiem literackim. Po co kolejna?

Ronald Lazenby to znakomity amerykański reportażysta, felietonista i dziennikarz, a także wychowawca kolejnych pokoleń amerykańskich żurnalistów, bo od lat 80. prowadzi zajęcia na uczelniach, gdzie przekazuje tajniki swojego fachu. Jego podejście jest oryginalne przynajmniej z kilku powodów.

Po pierwsze i najważniejsze, Lazenby pisze książkę z dość odległej perspektywy czasowej. Pracował nad nią w latach 2010-2013, czyli wydał ją w dziesięć lat po ostatnim meczu Jordana w NBA. To wystarczający czas, by ocenić jego dokonania sportowe i boiskowe dziedzictwo, jakie po sobie zostawił. Tymczasem większość biografii gwiazd sportu pisana jest jeszcze w trakcie kariery lub tuż po jej zakończeniu. Ostatnio mamy wysyp książek na temat Leo Messiego, Cristiano Ronaldo, Wayne'a Rooneya czy LeBrona Jamesa. Żaden z tych panów nie powiedział ostatniego słowa i sporo jeszcze czasu upłynie, nim będziemy mogli oceniać ich kariery. Nie wspominając już o biografiach nastoletnich gwiazdek popu.

Po drugie - Lazenby stara się pokazać Jordana z wielu punktów widzenia i sięga niezwykle głęboko. Ta biografia to 630 stron (w polskim wydaniu) pełnych wypowiedzi osób, które miały bliższy lub dalszy kontakt z Michaelem: rodziny, kolegów z boiska, rywali, trenerów, managerów, agentów, partnerów biznesowych, a także samego Jordana. Niektóre to publiczne wypowiedzi, dostępne dla wszystkich, ale niektóre to wywiady specjalnie na potrzeby tej książki.

Lazenby, w przeciwieństwie do większości innych autorów, nie zaczyna swojej narracji o Jordanie w Chicago czy na Uniwersytecie Północnej Karoliny. Nie cofa się nawet do czasów licealnych, gdy Jordan zaczął grać w koszykówkę. On sięga jeszcze głębiej, do XIX w. i pradziadka Michaela. Pokazuje, jak rodzinne dzieje potomków niewolników z południa Stanów Zjednoczonych wpłynęły na życie, charakter i karierę Jordana.

Wiele innych biografii tego koszykarza skręca w stronę paszkwilu lub hagiografii. W przypadku tego złożonego człowieka o to nietrudno. Jordan był genialnym koszykarzem, ale trudnym człowiekiem. Lazenby stara się to zrównoważyć. Z szacunkiem, a momentami wręcz entuzjazmem opisuje kolejne sukcesy boiskowe Jordana, jego niezwykłą wolę walki, poświęcenie i etykę pracy. Dość dokładnie pochyla się nad jego współpracą z Nike, która dała mu ogromne pieniądze, a producenta odzieży sportowej ustawiła na pozycji lidera branży. Jednocześnie nie pomija ciemnych stron jego życia. Sporo miejsca poświęca problemom Jordana w kontaktach społecznych, jego wybuchowemu i niełatwemu charakterowi, problemom z hazardem czy ciemnym epizodom z jego życia rodzinnego, zarówno w dzieciństwie, jak i później. O wielu tych sprawach czytałem po raz pierwszy, choć gdy dorastałem, Jordan był moim idolem i pochłaniałem wszystko, co znalazłem na jego temat.

O tłumaczenie jak zwykle w przypadku koszykarskich książek wydawnictwa SQN zadbał Michał Rutkowski, autor bloga Supergigant, a kiedyś felietonów o NBA „Fruwając pod koszem” w Gazecie Sport. Widać, że pasjonuje go ten temat, bo tłumaczenie przygotowane jest ze znawstwem. Wyłapał nawet kilka drobnych błędów faktograficznych popełnionych przez autora oraz podaje w przypisach garść informacji o losach Jordana między amerykańskim i polskim wydaniem książki.

Jeśli szukać jakichś wad, to przede wszystkim może nią być ogromna szczegółowość książki. Mnogość miejsc, nazwisk i powiązań sprawia, że nie nadaje się ona dla „początkującego”. Raczej to pozycja, dzięki której czytelnik już mający pojęcie o NBA i karierze Jordana może pogłębić swoją wiedzę na ten temat.

Niemniej jednak „Michael Jordan. Życie” to obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników koszykówki, NBA, a zwłaszcza tych, którzy wychowali się na wielkiej dynastii Chicago Bulls lat 90.

Krzysztof Krzemień

Basiassk | 2019-10-11
Na półkach: Przeczytane, Storytel

Niestety ale jak dla mnie książka bardzo nudna. Ciągle opisy meczów, zbyt mało informacji z życia Michaela.

Arek Gruszczyński | 2019-06-05
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 05 czerwca 2019

Co prawda w bólach ale dotarłem wreszcie do końca biografii Jordana, która jest dobra i stanowi rzetelny opis kariery najsłynniejszego zawodnika w dziejach NBA. Dostajemy obraz człowieka, który wydaje mi się zupełnie obcy w porównaniu z tym jak widziałem go w dzieciństwie. Dobre fragmenty książki to te, które dotykają prywatnego życia MJ. Niestety sporo jest też opisów meczów i po którejś z rzędu statystyce, totalnie przestało mnie interesować, ile Jordan zaliczył szbiórek, asyst, rzutów wolnych itp.
Wielki sportowiec, w którym było wiele dobrego ale niestety dużo więcej złego. Docinki, brak szacunku dla ludzi, cynizm i wyśmiewanie słabości to zachowania MJ, które poznałem dopiero po przeczytaniu tej książki. Dlatego cieszę się, że przeczytałem ale z drugiej strony żałuję, że dowiedziałem się złych rzeczy, o których wcześniej nie miałem pojęcia.
Polecam fanom NBA ;)

TieM | 2019-04-28

kompendium wiedzy o najlepszym graczu w historii nba jak i całej koszykówki!

Benone | 2019-04-19
Przeczytana: 30 marca 2019

Jesli ktos lubi czytac o tym jak przebiegaly poszczegolne mecze w karierze Jordana to jest to ksiazka dla niego.
Pozatym malo informacji o samym zyciu Michaela.

Jakub Dobija | 2019-04-15

„Michael Jordan jest ikoną koszykówki” taką opinię usłyszałem od mojego starszego kuzyna , który z uporem maniaka starał się wtajemniczyć mnie w arkana tej gry . Osobiście jednak zawsze piłka kopana stanowiła dla mnie wyznacznik głównego ,kultywowanego od dziecka sportu ,jednak nigdy nie mogłem odmówić pewnej swoistej magii i uroku egzotyki ,której brakowało w tak mocno spopularyzowanej w naszym kraju piłce nożnej.
Postanowiłem jednak sięgnąć po tę książkę żeby poczuć magię lat 80 i 90 XX wieku ,które pewnie wielu adeptów koszykówki do dzisiaj wspomina jako te najbardziej ekscytujące ,oraz najbardziej wyciągające młodzież ze swoich pokojów na miejskie boiska ,żeby porzucać trochę do obręczy .
Roland Lazenby z fascynującą dokładnością poruszył w tej książce wiele nieznanych mi dotąd aspektów z życia słynnego MJ-a , przedstawił z jednej strony ambitnego sportowca ,którego ambicja sięga dużo wyżej niż innych chłopaków w jego wieku a z drugiej człowieka ,który mierzył się z wieloma...

Monte-Cristo | 2019-04-15
Przeczytana: 20 lutego 2017

Michael Jordan Życie to historia godna adaptacji filmowej.
Autor opisuje życie Michaela Jordana od najmłodszych lat aż po wejście do galerii sław.
Michael Jordan był tytanem pracy. To uczyniło z niego najlepszego koszykarza w historii zdaniem wielu.
Książka inspiruje, bo Michael inspiruje. Szczerze polecam!

Maks | 2019-03-20
Przeczytana: 20 marca 2019

Dla fanów sporo powtórek, dla nie-fanów 600 stron może okazać się nieco zbyt obszerne. Pomimo to Michael Jordan odcisnął tak duże piętno w koszykówce, sporcie w ogóle, historii oraz popkulturze, że wypada trochę wiedzieć na jego temat.

Maciek | 2019-02-11
Przeczytana: 10 lutego 2019

Świetnie się przy tym zasypiało.

Chylę czoła przed Rolandem Lazenbym i benedyktyńską robotą z jaką postanowił się zmierzyć. Wszystkie wywiady, statystyki, opinie,charakterystyki, do których się dokopał zasługują na słowa najwyższego uznania. Problem w tym, że jeśli nie interesujecie się historią NBA, bądź interesujecie się nią w stopniu niewielkim, to zanudzicie się "Życiem" na śmierć.

Lazenby bardzo szczegółowo, niemal mecz po meczu, sezon po sezonie opisuje drogę Michaela Jordana na szczyt - począwszy od jego pojedynków 1 na 1 ze starszym bratem na podjeździe przed domem, przez występy w licealnej drużynie koszykarskiej, NCAA (jeśli ten anagram nic wam nie mówi, to odpuścicie sobie lekturę serio) po NBA i dalej, aż do momentu gdy Jordan został właścicielem Charlotte Bobcats (Hornets). Nie byłoby to nawet takie złe, bo autor ma dobry warsztat i książkę czyta się bardzo przyjemnie, gdyby za punkt wyjścia do opowieści nie wybrał losów pradziadka koszykarza. Pierwsze rozdziały...

Hubertos91 | 2019-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2019

Uff...skończyłem. Udało m się przeczytać tę biblię w dokładnie jeden miesiąc. Od zawsze interesowałem się koszykówką, więc musiałem wziąć się za biografię najlepszego koszykarza na ziemi, Michaela Jordana.

Moim zdaniem pozycja tylko dla fanów koszykówki. W "Jordanie" przewija się mnóstwo osób, które znam ze słyszenia i miło się śledzi ich losy na różnych etapach kariery, ale dla laików będzie nie lada problemem, zapamiętanie każdego z nich. Dzięki książce dowiemy się sporo zakulisowych rzeczy, o tym jaki naprawdę był Mike. Zaskoczyło mnie jego podejście do pracy. Jordan nie był zwykłym sportowcem, on był maszyną. Swój organizm traktował jak maszynę, o którą trzeba dbać, od czasu do czasu naoliwić, żeby pracowała tak jak należy i to właśnie powinniśmy zapamiętać z tej książki. Dążyć mozolną, ciężka pracą do perfekcji. Mimo wszystko.

Bardzo motywująca pozycja, ale tylko dla wytrwałych.

Jagusia | 2019-01-24

W lach 90 koszykówka i transmisje NBA to oglądałam wszystko co TVP wówczas puszczało. Jordan, Pipen z Chicago Bulls z to moi idole z tamtych czasów.
Michael Jordan to ktoś więcej niż koszykarz to Legenda. Przez kilkanaście lat swojej kariery stał się ikoną popkultury, a jego dramatyczne rozstania i powroty do NBA śledziły na całym świecie miliony ludzi. Ta biofrafia jest dość obszerna pełnych wypowiedzi osób, które miały bliższy lub dalszy kontakt z Michaelem: rodziny, kolegów z boiska, rywali, trenerów, managerów, agentów, partnerów biznesowych, a także samego Jordana. Nie jest pominięta ta nie fajna stano Jego życia tj. hazard, wybuchowy charakter. Jeśli chcesz przypomnieć sobie „fruwającego Michaela” lub poznać i dowiedzieć się o kim mowa to przeczytaj.