Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich

Darmowe dodatki Edytuj książkę
9788324020478
historia
joly_fh

Świat, w którym klient czuł się jak w bajce. Dom Towarowy Braci Jabłkowskich zaprasza! Tylko u nas sześć pięter podarków! Szukają Państwo kreacji rodem z Paryża? Oryginalnych lalek Shirley Temple? Wynalazków i nowości gospodarczych? Dziś polecamy przyrząd do gotowania 12 jaj z zegarem piaskowym! Zakupy umili naszym Klientom muzyka grana na żywo i pokazy mody. Dla najmłodszych przewidziano teatrzyk. Nasz własny oddział pocztowy umożliwia szybką dostawę towarów. Gwarantujemy zadowolenie lub zwracamy pieniądze! Od skromnej witryny w podziemiu do największego budynku handlowego przedwojennej Polski – to opowieść o wspólnie budowanej potędze, niczym z "Lalki" Bolesława Prusa. To fascynująca podróż przez ubiegłe stulecie – od narodzin kapitalizmu przez przegraną bitwę z jedynie słusznym systemem po nieustającą walkę o odzyskanie bezprawnie odebranego majątku przodków. Kamienica przy Brackiej w Warszawie – w ostatnich latach siedziba sklepu Traffic Club – była świadkiem najważniejszych wydarzeń ubiegłego stulecia: odzyskania niepodległości, przewrotu majowego, Powstania Warszawskiego i stanu wojennego. Jej losy to nie tylko losy Warszawy, ale też historia Polsk

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2013

źródło okładki: www.znak.com.pl

ardnaskela | 2016-12-04

Ciekawa pozycja, czyta się szybko. Mnie najbardziej zainteresował pokazany tu system organizacji pracy w dużej prywatnej firmie przed wojną. Polecam.

Monika | 2014-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2014

Mam ostatnio szczęście do książek z pozoru przeciętnych, które okazują się perełkami :) Jedną z takich książek jest "Sześć pięter luksusu..."

Historia rodziny Jabłkowskich i ich domu towarowego została przedstawiona w sposób piękny na tle Warszawy ostatnich ponad 100 lat. Zaczarowała mnie ta opowieść i bardzo rozkleiła. Rzadko zdarza mi się uronić łezkę nad lekturą - tym razem mi się "udało".

Książkę bardzo polecam wszystkim, a w szczególności:
- szefom firm i kierownikom przeróżnym - jako cudowny podręcznik zarządzania,
- handlowcom różnej maści - jako przypomnienie normalnych, zdrowych zasad funkcjonowania handlu,
- Warszawiakom - bo to piękny kawał historii stolicy.

Wojciech Gołębiewski | 2015-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2015

Zainteresowałem się tą książką z trzech przyczyn: pierwsza to sentyment do własnego dzieciństwa, a z niego dwa wspomnienia związane z Domem Jabłkowskich: pierwsze to przeogromne zdjęcie "tatusia" Bieruta z dziećmi na łące, a drugie ciekawsze - kolejka elektryczna zajmująca prawie cały poziom zerowy. To był czarowny Dom Jabłkowskich, formalnie nazywany Centralnym Domem Dziecka, lecz tak jak do sąsiedniego wielopiętrowego sklepu przyjęła się nazwa CeDeTe, tak tego żaden warszawiak nigdy nie nazwał CeDeDe, lecz zawsze Domem Jabłkowskich; druga przyczyna to wspólne studiowanie z Tomkiem Jabłkowskim, synem Feliksa, spadkobiercą w linii prostej Domu, na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej, począwszy od 1960 roku. Pierwsze litery naszych nazwisk są zbliżonymi literami alfabetu i tym sposobem los nas umieścił w jednej grupie. Przyznać muszę, że Tomek studiował ...

ZARAZA | 2014-08-06
Przeczytana: sierpień 2014

Książka jest świetna. Przedstawiona historia bardzo interesująca. Cezary Łazarewicz prowadzi nas przez historię powstania interesu, opowiada o dniach jego świetności, upadku i walce o to, co utracone. Smutne jest zakończenie tej historii, ale osobiście mam szczerą nadzieję, że Jabłowscy odzyskają w końcu to, co się im należy. Polecam przeczytać.

BetiFiore | 2015-04-16
Przeczytana: 15 kwietnia 2015

Muszę przyznać, że trochę mnie zaskoczyła ta książka. Nie byłam na nią przygotowana - sądziłam, że to zwykła powieść. Okazało się, że to dokument i to bardzo sprawnie napisany. Nigdy nie słyszałam o domu towarowym braci Jabłkowskich i nie mogę uwierzyć, że tak właśnie było. Historia w sam raz na karty powieści czy na ekrany filmowe. Czyta się niezmiernie lekko i nie sposób oprzeć się wzruszeniu przeglądając stare zdjęcia, wspominając przeszłość. Mam ogromna nadzieję, że tytułowy sześciopiętrowy budynek powróci do swoich prawdziwych właścicieli. Niewiarygodne, że po rozprawieniu się z komunizmem, wydawało się, że już nic gorszego nie może nadejść, że teraz, to tylko państwo prawa i sprawiedliwości. A tymczasem, czyż nie jest gorzej? Pieniądz rządzi światem a przedwojenne maniery i uczciwość przegrywają w obliczu zręcznie wykonanych machlojek prawnych. Ba! Nawet wyroki sądowe ferowane są tylko na papierze. Czy tylko mi zdarza się tęsknić za "starymi dobrymi czasami"? :)

pawba | 2014-05-15
Na półkach: Przeczytane, Wyzwanie 2014
Przeczytana: 15 maja 2014

Świetna! Wspaniale przedstawiona historia powstawania pierwszego prywatnego domu towarowego w Warszawie. Zasady jego prowadzenia, zatrudniania pracowników, ówczesny "marketing" i reklama - opisane tak, że ma się wrażenie cofnięcia w czasie. Kłopoty rodziny w latach wojny i w czasach komunizmu aż do obecnej "walki" o odzyskanie przez kolejne pokolenie majątku przodków - wszystko świetnie zrelacjonowane i zobrazowane zdjęciami. Po prostu świetna pozycja i czyta się z zapartym tchem nawet, jeśli nie znało się wcześniej historii Domu Towarowego Braci Jabłkowskich. Polecam!

Bilbo | 2013-11-26
Na półkach: Przeczytane, 2013, Z biblioteki
Przeczytana: 23 listopada 2013

Nie miałam pojęcia, kim byli i są bracia Jabłkowscy. I pewnie nie miałabym do tej pory, gdyby nie książka, która trafiła w moje ręce tylko dlatego, że opowiedziała mi o niej pani w pracy. Podeszłam do tej historii z dystansem, ale z każdą kolejną stroną - wciągało mnie coraz bardziej. Niesamowita historia, jak z niczego zrobić coś wielkiego. Największe wrażenie zrobiło na mnie to, że tak naprawdę psychologia sprzedaży wcale się nie zmienia. Klienci, czy w Dwudziestoleciu Międzywojennym, czy w XXI wieku są tacy sami.
Zdjęcia zamieszczone w książce zachęcają do podróży w czasie... Przyznaję, chciałabym odwiedzić Dom Towarowy Braci Jabłkowskich... I żałuję, że nie wiedziałam o nim, kiedy kilka lat temu byłam w Warszawie i mieszkałam kilkaset metrów dalej. Ech...

porządekalfabetyczny | 2013-08-24
Przeczytana: 23 sierpnia 2013

'W stołówce pokazywali, jak zachowywać się przy stole, bo do pracy trafiała młodzież nieoszlifowana'. Dla pani Eugenii Wagińskiej lata 30. XX wieku to 'jakby wczoraj'. 'Przerwa obiadowa trwała dwie godziny.Bez pośpiechu szliśmy do firmowej stołówki na Chmielną. Na miejscu, w klubie,czytaliśmy gazety, graliśmy w ping-ponga. Latem wynosiliśmy leżaki do kawiarni na tarasie.' Wódkę przechowywano u pana Modro w warsztacie. 'W przerwach zlatywali się subiekci z całego sklepu.' W kamienicy przy Chmielnej 21 znajdowała się też 'stacja opieki nad matką i dzieckiem', organizowane były 'wieczorki klubowe', a w niedzielę dzieci pracowników spotykały się na poczęstunek i wspólną zabawę. Jabłkowscy organizowali wyjazdy, wczasy, sekcje sportowe. 'Jak po wojnie o tym opowiadałam, nikt nie chciał mi wierzyć. Niemożliwe, mówił każdy. Przecież nie musieli tego robić.(...) Każdy chciał pracować dla Jabłkowskich.'

'Nie jest to zwykłe miejsce pracy, ale rodzaj szkoły handlowej. To przecież nie jest...

Karolina | 2014-01-07
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Kilka lat temu wchodząc do księgarni Traffic zamurowało mnie. taki piękny budynek, niepowtarzalne schody i okna. Coś pięknego. Z wielką radością zawsze tam zaglądam. Później dowiedziałam się ze księgarnia ma zniknąć. Znaleźli się prawowici właściciele budynku. Bardzo mnie to zainteresowało. Kim są Jabłkowscy?
Bardzo się cieszę że Pan Łazarewicz napisał tę książkę. autor zabiera nas w magiczne czasy przedwojenne, gdzie nie tylko klient się liczył lecz również pracownik, jego rozwój i zadowolenie. Nie to co dzisiaj.
Smuci mnie to jaka niesprawiedliwość spotkała rodzinę Jabłkowskich po wojnie i trwa do dziś. Nikt nie potrafi zrobić z tym porządku. Jestem całym sercem z nimi.

tattwa | 2014-08-10
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

Wspaniała opowieść nie tylko o pewnym warszawskim domu towarowym, ale także i o historii przedsiębiorczej rodziny, o etyce zawodowej, o nowoczesnych metodach handlu i reklamy i o tym jak należy traktować pracowników, aby przedsięwzięcie kwitło. A wszystko to na tle dawnej Warszawy, której echa odnajdujemy już tylko na kartach książek i starych pocztówkach. Książka po której Starynkiewicz nie jest już tylko "tym od nazwy placu", ale staje się Sokratesem Iwanowiczem Starynkiewiczem, człowiekiem z krwi i kości, troszczącym się o stały rozkwit miasta. Wybierając się wraz z Autorem na tą wyprawę w czasie chce się krzyczeć: Chwilo, trwaj!

Tysiąc bitew Braci Jabłkowskich

Kamienica przy Brackiej w Warszawie – w ostatnich latach siedziba sklepu Traffic Club – była świadkiem najważniejszych wydarzeń ubiegłego stulecia. Wariacje na temat jej historii, na podstawie książki Cezarego Łazarkiewicza „Sześć pięter sukcesu”, opracował Daniel Lis.