Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich

Okładka książki Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich Cezary Łazarewicz
Cezary Łazarewicz Wydawnictwo: Znak historia
historia
Znak
2013-08-28
2013-08-28
9788324020478
Polska Warszawa dom towarowy rodzina bracia handel interes kamienica Bracka

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (46) 2021 Katarzyna Boni, Maciej Jarkowiec, Ryszard Koziołek, Cezary Łazarewicz, Jill Lepore, Weronika Murek, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Brian Porter-Szűcs, Redakcja magazynu Książki, Magdalena Środa
Książki. Magaz... Katarzyna Boni, Mac...
Okładka książki Śmierć warta zachodu Brygida Grysiak, Cezary Łazarewicz, Dorota Łosiewicz, Paweł Reszka, Magdalena Rigamonti, Jan Rojewski, Małgorzata Sidz, Piotr Siemion
Śmierć warta z... Brygida Grysiak, Ce...

Dzieje domu towarowego Jabłkowskich

Znakomita książka, wciągająca historia walki o rodowy majątek, pamięć, dokonania rodzinne, a przy tym świetny obraz zmian, jakie w zachodziły gdzieś tam w tle w Polsce i w Warszawie. Z przyjemnością przyglądam się teraz fasadzie tego budynku, wiedząc jaka kryje się za nią historia.

ta książka pozwoliła mi zgłębić historię która zawsze mnie fascynowała, daje dużo informacji o Domu i założycielach

2038

Z informacjami o Domu Handlowym Braci Jabłkowskich zetknęłam się wielu książkach dotyczącej II RP, były to jednak zdawkowe informacje, a bardzo mnie ta tematyka zainteresowała, więc postanowiłam przeczytać pozycję Cezarego Łazarewicza "Sześć pięter luksusu".
Bracia Jabłkowscy stworzyli swój imponujący biznes od zera zaczynając od małego sklepiku w XIX wieku. W 1913 roku rozpoczęli budowę pierwszego domu handlowego w Polsce, który rok później został otwarty na ulicy Brackiej w Warszawie. To największy sklep w całej Europie Środkowej. Jest nowocześnie urządzony według światowych standardów. Podzielony jest na 44 sklepy, a te jeszcze na 300 działów. Sprzedaż towarów odbywa się na parterze, na trzech piętrach i w podziemiu. Na piątym piętrze mieszczą się pracownie sukien, kapeluszy damskich, garniturów i płaszczy męskich, gdzie pracuje 200 krawców, krojczych i projektantów. Jabłkowscy zatrudniają ponad 600 pracowników, których właściciele należycie doceniają. Funkcjonowania sklepu nie przerywa nawet okupacja, choć działa on w ograniczonym zakresie. Budynek ocalał po Powstaniu Warszawskim jednak stał się solą w oku dla nowych władz komunistycznych.
Smutna to historia i podobna do tej Jana Wedla - właściciela fabryki czekolady, choć w tym przypadku przynajmniej przetrwała nazwa, a nazwisko Jabłkowskich starano się usunąć z pamięci Polaków.
Bardzo polecam tę książkę, choć forma reportażu nie do końca mi w tym przypadku odpowiadała.

Historia działalności domu towarowego Jabłkowskich została opisana patrząc zarówno od strony mody i obyczajów jak i prawa, gospodarki i polityki. Braciom Jabłkowskim przed I WŚ udało się zbudować najpopularniejszy dom towarowy w Warszawie dzięki swojej przedsiębiorczości i wytrwałości. Pokazane jest różne jego wykorzystanie na przestrzeni lat. Najbardziej zainteresowały mnie obserwacje obyczajowe, np. jak obsługa (z wymarłym zawodem subiekta na pierwszym planie) starała się obsłużyć klientów czy jak wyglądała reklama. Zaskoczyło mnie, że już w latach międzywojennych istniała sprzedaż wysyłkowa bazująca na katalogach. W czasach PRL działalność handlowa prywatnego przedsiębiorcy była solą w oku władzy i wykorzystywano różne barbarzyńskie metody, by zrujnować właścicieli. Jak łatwo się domyślić skutkiem tego była degradacja obiektu. W ostatniej części opisano perypetie spadkobierców założycieli walczących w szalonych latach dziewięćdziesiątych o odzyskanie posesji, a później o pełną kontrolę nad posesją.
Bardzo dużym atutem książki jest jej zwartość, nie ma zasypywania czytelnika masą danych statystycznych czy nazwisk, a jest za to dużo informacji o przyziemnym funkcjonowaniu budynku. Całość urozmaicają fotografie i fragmenty wspomnień byłych pracowników.

Ciekawa pozycja, jednakże mam poczucie niewyczerpania tematu i prześlizgiwania się po nim być może podświadomie porównując ją do książki "Wedlowie. Czekoladowe imperium". Brakuje zgłębienia tematu prowadzenia handlu przy dominacji zakładów i sklepów żydowskich przed wojną. Również przetrwanie i funkcjonowanie DTBJ podczas II WŚ jest potraktowane dość pobieżnie. Niewłaściwym jest także lokalizowanie okolicznych budynków po współczesnych lokalach, które nota bene już mogą nie istnieć jak w przypadku restauracji Sphinx.

Pozostawia spory niedosyt, ale mimo wszystko jest to ciekawa pozycja dla miłośników Warszawy i wiele informacji można z niej uzyskać.

„Bo dom handlowy to bajka z tysiąca i jednej nocy. Poezja i proza.”

Ta opowieść jest jak baśń, w której bohaterowie w drodze do spełnienia swych marzeń mimo szeregu przeszkód i przeciwności losu, walczą o swoje.
I dzięki samozaparciu prą w kierunku realizacji swych pragnień.

Więcej przeczytamy o tej niezwykle zdeterminowanej rodzinie, ale nie zawiedzie się i ten, kto będzie chciał poczuć klimat przedwojennego luksusu w tym wszechstronnie wyposażonym domu handlowym. Przeniesiemy się w czasie na ulicę Bracką i Chmielną. Przeczytamy między innymi o wizji dyrekcji zarządzania sklepem, o roli sprzedawców, ich zażyłości i wspólnocie.
Bardzo podobał mi się rozdział o psychologii subiekta, w którym między innymi przedstawiona jest sylwetka klienta próżnego i sposób jak sobie z nim poradzić. 😉

Wiele razy opis losów rodziny Jabłkowskich, a także wspomnienia przedwojennych pracowników sklepu chwytają za serce.
Polecam. 😊

„Bo dom handlowy to bajka z tysiąca i jednej nocy. Poezja i proza.”

I dzięki samozaparciu prą w kierunku realizacji swych pragnień.

Świetnie opisana historia rodu, słynnego warszawskiego domu towarowego braci Jabłkowskich....

Bardzo interesujaca i ciekawie napisana.

Bardzo interesujaca i ciekawie napisana.

Niestety dość słaba pozycja - pisana jakby "na kolanie".
Muszę przyznać, że jestem rozczarowany - choć bardzo się cieszę, że w ogóle dane mi było poznać historię braci Jabłkowskich (każdy, kto interesuje się dwudziestoleciem międzywojennym zna przecież to nazwisko).
Za podjęcie tematu: duży plus; za wykonanie: duży minus - razem 5 punktów.

Niestety dość słaba pozycja - pisana jakby "na kolanie".
Za podjęcie tematu: duży plus; za wykonanie: duży minus - razem 5 punktów.

Książkę czyta się łatwo i przyjemnie. Myślę, że warto poznać historię domu braci jabłkowskich.

Mimo, że "6 pięter luksusu" nie zaangażowało mnie na poziomie emocjonalnym, uważam, że jest to historia którą warto poznać. Moim zdaniem, brakło tu nieco osobistego komentarza czy bliższego spojrzenia na sylwetki braci Jabłkowskich. Rozumiem jednak, że mogło to wynikać z braku źródeł. Uważam, że historia pierwszego w Polsce domu towarowego jest godna zapamiętania, odzwierciedla ona doskonale poniekąd historię Polski i polskich przedsiębiorstw na przestrzeni zmieniającego się ustroju. W szczególności przykrym, ale ważnym fragmentem był ten, skupiający się na przejęciu majątków przez komunistyczne rządy.

• Reportaż

Cezary Łazarewicz Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich Zobacz więcej