Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich

Polska Warszawa dom towarowy rodzina bracia handel interes kamienica Bracka
historia
9788324020478
Polska Warszawa dom towarowy rodzina bracia handel interes kamienica Bracka

Cezary Łazarewicz Sześć pięter luksusu Przerwana historia domu braci Jabłkowskich, jakże przyjemny w odbiorze był ten reportaż. Choć dzieje rodziny nie były wcale łatwe, a historia domu towarowego okazała się być jeszcze bardziej skomplikowana, szczególnie w czasach PRLu, to czyta się go z ogromną ciekawością i sentymentem. Historia rodziny Jabłkowskich przeplata się z...

Kompletna, bardzo obrazowo opowiedziana historia niezwykłego miejsca. O samym domu towarowym napisano już sporo artykułów, ale książka interesująca jest z powodu spięcia całej historii w jedno: od samego pomysłu aż po najnowsze batalie sądowe, o których poczytać można jedynie w rozproszonych źródłach prasowych.

Dobrze napisana książka. Czyta się płynnie, nie zarzuca faktami, ale nie jest też ich zbyt mało.
A sama historia rodziny i jej podejście do biznesu - naprawdę warte poznania.

Wspaniała książka, nie tylko dla miłośników Warszawy i jej pogmatwanej historii.

Co ja tu dużo będę pisał. Cezary Łazarewicz po raz kolejny udowadnia, że reportaż to jego żywioł. A tematy nieoczywiste są dla niego samego wyzwaniem a nie przeszkodą.

Historie tego wspaniałego Domu Towarowego, a właściwie budynku którego znam przeczytałem z wielkim zainteresowaniem.

Polecam.

Reporterska opowieść o kamienicy w centrum Warszawy, którą czyta się jak dobry kryminał, fascynujące świadectwo społecznego zaangażowania i mroczna odsłona wielkiej polityki i małości ludzkiej skazującej piękną ideę na unicestwienie.
Paradoksalnie to nie wojna najbardziej zniszczyła ten piękny budynek...

Bardzo przystępna, przyjemna lektura. Ciekawa literatura faktu, pokazująca podróż Domu Braci Jabłkowskich przez historię i jej zmiany.

Dobra literatura faktu. Historia warszawskiego Domu Handlowego Braci Jabłkowskich.
Od komody, z której ciocia Aniela sprzedawała produkty, przez kilkupiętrowy, największy dom handlowy w Warszawie, odebrany przez władze po wojnie, do wieloletniej walki o jego odzyskanie (i to z prawomocnym wyrokiem sądu, że do nich należy!).
Myślałam, że skupią się na okresie przedwojennym,...

Bardzo ciekawa podróż w przeszłość jednej z niewielu kamienic z centrum Warszawy, które przetrwały II Wojnę Światową. Do tego z historią, która wciąż wpływa na teraźniejszość.

Pamiętam, jak duże wrażenie zrobiła na mnie księgarnia "Traffic", gdy trafiłem do niej na początku lat dwutysięcznych. Jako kompletny laik architektoniczny skupiłem się na mrocznym wyglądzie budynku,...

Książkę oceniam jako "Bardzo dobrą" ponieważ opisywana w niej historia sama w sobie jest bardzo ciekawa. Autor włożył dużo pracy w zebraniu tak wielu informacji na temat rodziny Jabłkowskich.
Dość dużym minusem dla mnie, był brak podpisów pod zamieszczonymi w książce fotografiami, które skądinąd są bardzo ciekawe, jednak czasami delikatnie wyrwane z kontekstu.

Ciekawa historia, niestety nie przedstawiona w sposób wciągający...

Dyskusje

• 2014
  • Chcę w prezencie
  • 2013
  • 2020
  • Reportaż

Cezary Łazarewicz Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich Zobacz więcej