Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich

Okładka książki Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich
Cezary Łazarewicz Wydawnictwo: Znak historia
historia
Znak
2013-08-28
2013-08-28
9788324020478
Polska Warszawa dom towarowy rodzina bracia handel interes kamienica Bracka

Okładka książki Śmierć warta zachodu Brygida Grysiak, Paweł Reszka, Magdalena Rigamonti, Jan Rojewski, Małgorzata Sidz, Piotr Siemion, Cezary Łazarewicz, Dorota Łosiewicz
Ocena 7,6
Śmierć warta z... Brygida Grysiak, Pa...
Okładka książki Pisać. Rozmowy o książkach Piotr Ambroziewicz, Justyna Bednarek, Maciej Bernatt-Reszczyński, Paweł Beręsewicz, Artur Boratczuk, Jerzy Wojciech Borejsza, Natalia Budzyńska, Kamil Całus, Wojciech Chmielewski, Paweł Chojnacki, Daria Czarnecka, Małgorzata Czyńska, Rafał Dajbor, Piotr Dobrowolski, Krzysztof Drozdowski, Agnieszka Frączek, Piotr Gajdziński, Barbara Gawryluk, Dorota Hartwich, Wacław Holewiński, Marcin Jacoby, Andrzej Jankowski, Elżbieta Jodko-Kula, Grzegorz Kalinowski, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Marcin Kozioł, Joanna Kuciel-Frydryszak, Karolina Kuszyk, Magda Louis, Marcin Ludwicki, Nina Majewska-Brown, Agata Maksimowska, Anna Mateja, Ewa Małkowska-Bieniek, Anna Mieszkowska, Anna Milewska, Katarzyna Miller, Krystyna Mirek, Jarosław Molenda, Ewa Ornacka, Jan Krzysztof Piasecki, Renata Piątkowska, Krzysztof Potaczała, Adam Pękalski, Małgorzata Rejmer, Alek Rogoziński, Zbigniew Rokita, Dominik Rutkowski, Beata Sabała-Zielińska, Anna Sakowicz, Andrzej Skalimowski, Małgorzata Strzałkowska, Justyna Suchecka, Mariusz Surosz, Anna Synoradzka-Demadre, Piotr Szarota, Joanna Szyndler, Anna Tomiak, Mariusz Urbanek, Wojciech Widłak, Violetta Wiernicka, Marcin Wilk, Janusz Leon Wiśniewski, Mirosław Wlekły, Daniel Wyszogrodzki, Andrzej Zbrożek, Robert Ziębiński, Cezary Łazarewicz, Bartosz Żurawiecki
Ocena 7,0
Pisać. Rozmowy... Piotr Ambroziewicz,...

Oficjalne recenzje i

Dzieje domu towarowego Jabłkowskich

Link do recenzji

497 70 386

Historia działalności domu towarowego Jabłkowskich została opisana patrząc zarówno od strony mody i obyczajów jak i prawa, gospodarki i polityki. Braciom Jabłkowskim przed I WŚ udało się zbudować najpopularniejszy dom towarowy w Warszawie dzięki swojej przedsiębiorczości i wytrwałości. Pokazane jest różne jego wykorzystanie na przestrzeni lat. Najbardziej zainteresowały mnie obserwacje obyczajowe, np. jak obsługa (z wymarłym zawodem subiekta na pierwszym planie) starała się obsłużyć klientów czy jak wyglądała reklama. Zaskoczyło mnie, że już w latach międzywojennych istniała sprzedaż wysyłkowa bazująca na katalogach. W czasach PRL działalność handlowa prywatnego przedsiębiorcy była solą w oku władzy i wykorzystywano różne barbarzyńskie metody, by zrujnować właścicieli. Jak łatwo się domyślić skutkiem tego była degradacja obiektu. W ostatniej części opisano perypetie spadkobierców założycieli walczących w szalonych latach dziewięćdziesiątych o odzyskanie posesji, a później o pełną kontrolę nad posesją.
Bardzo dużym atutem książki jest jej zwartość, nie ma zasypywania czytelnika masą danych statystycznych czy nazwisk, a jest za to dużo informacji o przyziemnym funkcjonowaniu budynku. Całość urozmaicają fotografie i fragmenty wspomnień byłych pracowników.

Ciekawa pozycja, jednakże mam poczucie niewyczerpania tematu i prześlizgiwania się po nim być może podświadomie porównując ją do książki "Wedlowie. Czekoladowe imperium". Brakuje zgłębienia tematu prowadzenia handlu przy dominacji zakładów i sklepów żydowskich przed wojną. Również przetrwanie i funkcjonowanie DTBJ podczas II WŚ jest potraktowane dość pobieżnie. Niewłaściwym jest także lokalizowanie okolicznych budynków po współczesnych lokalach, które nota bene już mogą nie istnieć jak w przypadku restauracji Sphinx.

Pozostawia spory niedosyt, ale mimo wszystko jest to ciekawa pozycja dla miłośników Warszawy i wiele informacji można z niej uzyskać.

Na półkach: , , , ,

„Bo dom handlowy to bajka z tysiąca i jednej nocy. Poezja i proza.”

Ta opowieść jest jak baśń, w której bohaterowie w drodze do spełnienia swych marzeń mimo szeregu przeszkód i przeciwności losu, walczą o swoje.
I dzięki samozaparciu prą w kierunku realizacji swych pragnień.

Więcej przeczytamy o tej niezwykle zdeterminowanej rodzinie, ale nie zawiedzie się i ten, kto będzie chciał poczuć klimat przedwojennego luksusu w tym wszechstronnie wyposażonym domu handlowym. Przeniesiemy się w czasie na ulicę Bracką i Chmielną. Przeczytamy między innymi o wizji dyrekcji zarządzania sklepem, o roli sprzedawców, ich zażyłości i wspólnocie.
Bardzo podobał mi się rozdział o psychologii subiekta, w którym między innymi przedstawiona jest sylwetka klienta próżnego i sposób jak sobie z nim poradzić. 😉

Wiele razy opis losów rodziny Jabłkowskich, a także wspomnienia przedwojennych pracowników sklepu chwytają za serce.
Polecam. 😊

„Bo dom handlowy to bajka z tysiąca i jednej nocy. Poezja i proza.”

I dzięki samozaparciu prą w kierunku realizacji swych pragnień.

Świetnie opisana historia rodu, słynnego warszawskiego domu towarowego braci Jabłkowskich....

Bardzo interesujaca i ciekawie napisana.

Bardzo interesujaca i ciekawie napisana.

Niestety dość słaba pozycja - pisana jakby "na kolanie".
Muszę przyznać, że jestem rozczarowany - choć bardzo się cieszę, że w ogóle dane mi było poznać historię braci Jabłkowskich (każdy, kto interesuje się dwudziestoleciem międzywojennym zna przecież to nazwisko).
Za podjęcie tematu: duży plus; za wykonanie: duży minus - razem 5 punktów.

Niestety dość słaba pozycja - pisana jakby "na kolanie".
Za podjęcie tematu: duży plus; za wykonanie: duży minus - razem 5 punktów.

Książkę czyta się łatwo i przyjemnie. Myślę, że warto poznać historię domu braci jabłkowskich.

Kierunek: Bracka 25. Cel: nabycie wszelakich artykułów codziennego użytku po przystępnych cenach.
Tym tropem podążył Cezary Łazarewicz, tworząc reportaż o losach Domu Towarowego Braci Jabłkowskich- najnowocześniejszego obiektu handlowego w II Rzeczpospolitej, który po II wojnie został właścicielom odebrany, upaństwowiony i doprowadzony do ruiny.
Autor między wierszami swojej książki przemyca nostalgię za światem, w którym panował etos pracy, w handlu panowała zasada szacunku do klienta, a kariery robiło się dzięki wytrwałości i konsekwentnemu podnoszeniu swoich kwalifikacji oraz doświadczeniu. I tak jak pracownicy sklepu wspinali się w górę, żeby zajmować coraz bardziej odpowiedzialne i lepiej opłacane stanowiska, tak i Cezary Łazarewicz wspina się po piętrach budynku zajmowanego kiedyś przez braci Jabłkowskich, żeby przedstawić wszystkie działy sklepu, ich pracowników, strukturę zarządu, działanie instytucji socjalnych, a także historię samego budynku i firmy. Dotarł do nielicznych żyjących dawnych pracowników, a także spadkobierców rodziny, którzy walczą o odzyskanie majątku przodków zagrabionego przez rząd komunistyczny.
Dzięki licznym fotografiom można na własne oczy zobaczyć, że na początku XX wieku na ziemiach polskich powstała firma, która niczym nie ustępowała firmom znajdującym się w zamożnych krajach Europy. Sklep Jabłkowskich był wówczas szczytem nowoczesności. Na zdjęciach widać sale wystawowe urządzone podobnie do dzisiejszych hipermarketów- towary są dostępne dla klientów, pogrupowane w oznaczonych działach, częste są także promocje, wyprzedaże i specjalne akcje sezonowe. Wydawano nawet specjalne katalogi wysyłkowe, dzięki czemu możliwe były zakupy nawet z najdalszych zakątków Królestwa Polskiego (a po I wojnie Rzeczpospolitej). Na fotografiach widać też założycieli spółki i pracowników. Wszyscy poważni, w eleganckich strojach, sztywno upozowani przez fotografa. Była to firma bardzo dbająca o zatrudnionych ludzi- przy domu towarowym, zatrudniającym w okresie świetności kilka tysięcy osób, działało przedszkole, stołówka, a nawet szkółka, gdzie uczono się języków obcych, aby móc obsługiwać cudzoziemców. Jak mówi jeden z rozmówców pana Łazarewicza- każdy chciał tam pracować.
Najbardziej poruszający był dla mnie fragment, kiedy autor opowiada o losach budynku po II wojnie. Najpierw wysiłek włożony przez ocalałych Jabłkowskich i ich przedwojennych pracowników w odbudowę sklepu, później uruchomienie handlu w zrujnowanym kraju, aby następnie przeżyć koszmar nacjonalizacji (horrendalne podatki, nękanie przez urzędy), w końcu bankructwo i likwidacja działającej przez 70 lat spółki. Na szczęście kilkanaście dni po I wydaniu tej książki rodzina Jabłkowskich odzyskała budynek na Brackiej 25 i zaczęła przygotowania do nowego otwarcia.
Reportaż Cezarego Łazarewicza to jednak nie tylko historia jednej firmy. To świetna opowieść o przemianach społecznych w Polsce. Dzięki odtworzeniu losów domu towarowego możliwe było też prześledzenie, jak zmieniał się handel, etyka pracy, w jaki sposób wielka historia wpływała na funkcjonowanie przedsiębiorstw i jak je niszczyła.
Chylę czoła przed autorem za pieczołowicie przeprowadzone dochodzenie reporterskie i przystępny sposób prezentacji jego wyników w postaci książki "Sześć pieter luksusu". Mrówcza praca zaowocowała świetnym tekstem, który czyta się jak powieść obyczajowo- historyczną, w której kibicuje się bohaterom, aby udało im się wyjść cało z opresji. Braciom Jabłkowskim się udało, co mnie bardzo cieszy.
Polecam wszystkim wielbicielom dobrej publicystyki.

Autor między wierszami...

*** Opowieść o tym,
jak marzenia się spełniają ***

Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy przed wojną był największym sklepem w tej części Europy urządzonym według zachodnich standardów.a sprzedawać w nim,to był ogromny zaszczyt i dostępowali go tylko najlepsi.
Werbowani prosto po szkole handlowej,nie tylko mieli szansę awansu,ale traktowano ich rodzinnie i z szacunkiem.Oni w zamian musieli poznać pochodzenie każdego przedmiotu i rozmieszczenie towaru w sklepie.
Uczono ich postępowania z każdym typem klienta tak,aby każdy wyszedł z zakupów zadowolony.
Dom Towarowy przetrwał wojnę,ale nie było mu dane powrócić do pełnej świetności.
Władza ludowa w perfidny sposób odebrała go właścicielom,upaństwowiła i pozwoliła,by powoli popadał w ruinę.
Najpierw sprzedawano w nim obuwie,potem oddano Związkowi Rzemiosła Polskiego.
Na początku zwrócił się do nich pewien biznesmen i zaproponował wspólny interes,który wszystkim miał przynieść krociowe zyski.
Czy tak się stało?
Dowiecie się z książki.
Ja tylko dodam,że w 1989 rodzina Jabłkowskich postanowiła zawalczyć o swój majątek i odzyskać budynek.

Czy ta walka się udała?
Nie powiem..sami sprawdźcie.

Ja w każdym razie jestem książką oczarowana.
Napisana lekko,z mnóstwem fotografii,zabierze nas w ciekawą podróż,której nie będziecie mieli ochoty zakończyć.

*** Opowieść o tym,
jak marzenia się spełniają ***

Ciekawy reportaż o historii jednego miejsca i jednej rodziny. Jeśli ktoś chciałby wiedzieć o historii miejsca jakim była kamienica Jabłkowskich to ja polecam.

Od zawsze lubiłam ten budynek. Miałam z nim same przyjemne wspomnienia, najlepsze to bez wątpienia spotkanie autorskie z Etgarem Keretem i późniejsze 4 godzinne czekanie w ogonku po autograf, autoportret i rozmowę.

Kiedyś kamienica braci Jabłkowskich kojarzyła się z luksusem, dobrem dawno minionym, tajemnicą (ach to zaglądanie przez okna i wszelkie możliwe dziury do środka), później pojawił Traffic i można już było legalnie chodzić po tych cudownych rozłożystych, iście filmowych schodach.

Teraz, dzięki pracy Cezarego Łazarewicza (którego twórczość wielbię od lat) mam skondensowaną historię budynku i jego twórców.

Nic nie poradzę na to, że tęsknię za międzywojniem. Wiadomo: bieda, inflacja, niepewność, ale z drugiej strony tamta Warszawa, grupy literackie, autorzy muzyki, wówczas tworzyli sztukę wszyscy moi ulubieńcy. Legendy narosłe wokół tamtych czasów, anegdoty dotyczące dzieł, spotkań, premier wywołują we mnie tę nostalgię.

Pewnie dlatego najbardziej czekałam na rodziały poświęcone czasom przedwojennym. Mają one tę magię i splendor, który istnieje już tylko na kartach wspomnieniowych książek.

Historia budynku na przestrzeni lat przybiera formę krzywej łamanej: od początkowej opadającej: czay trudne do przebicia się, do nagłego wzrostu: niezwykłe i niespotykany sposoby na pozyskiwanie klientów (katalogi wysyłkowe, charakterystyczni kurierzy z paczkami Jabłkowskich), godne traktowanie pracowników (od nauki języków po wspólne posiłki na stołówce, pomoc w zdobywaniu wykształcenia), wyprzedzanie mód (muzyka na żywo w sklepie, przedstawienia dla dzieci, pokazy mody), aż po czasy wojenne i powojenne, odznaczające się przygnębiającą i nieuniknioną bezradnością wobec historii.

Tak, opowieść o domu braci Jabłkowskich to historia Polski w skrócie: boom nowego wieku, rodzenie się kapitalizmu, wojny, stalinizm i komunizm, które zabrały wszystko, po późniejsze dzikie czasy transformacji, walka spadkobierców o odzyskanie budynku przy Brackiej, czasy cwaniaków i oszustów, znakomicie wiedzących jak się dorobić na cudzym podwórku. Przygnębiające sprawy sądowe, kruczki prawne, które wydłużają procesz odzyskania własności. A to Polska właśnie.

Cezary Łazarewicz stowrzył fascynującą opowieść o ludziach i czasach. Jego znakomita umiejętność słuchania, wyciagania wniosków, przy jednoczesnym braku potrzeby szarżowania i koncypowania faktami, a także bezpretensjonalny styl powodują, że książka jest niezwykła.

Po raz kolejny pokazał, że zna się na swojej robocie i wykonuje ją bezbłędnie.

Cezary Łazarewicz Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich Zobacz więcej

Ciekawostki historyczne

XIX wiek | 2022-05-24
Belgica. Polarny survival
W 1897 roku statek Belgica wypłynął na ekspedycję naukowo-badawczą na Antarktydę. Dziś doświadczenia jego załogi przydają się w…...
Agnieszka Bukowczan-Rzeszut
Czytaj więcej
Niepełnosprawne dzieci wywożono do lasów pod pozorem „wycieczek”. Dorosłych mordowano drewnianymi pałkami lub strzałem w tył głowy....
Dariusz Kaliński
XIX wiek | 2022-05-22
Katastrofa tunguska
30 czerwca 1908 roku nad Syberią miała miejsce potężna eksplozja. Do dziś nie wyjaśniono jej przyczyny. Co udało się ustalić na...
Historia najnowsza | 2022-05-21
Społeczność amiszów
Kojarzą się nam z mężczyznami noszącymi szerokie kapelusze, kobietami w długich, purytańskich sukniach, drewnianych konstrukcjach...
Czytaj więcej
W jednej z jaskiń w Laosie odnaleziony został ząb trzonowy, który prawdopodobnie należał do dziewczynki żyjącej być może nawet 164...
Starożytność | 2022-05-20
Syrakuzja. Titanic starożytności
Syrakuzja zbudowana przez Archimedesa w III wieku p.n.e. była prawdziwym cudem techniki. Co stało się z największym statkiem...
Nowożytność | 2022-05-19
Procesy o czary w Polsce
„Procesy o czary to był istotny element codzienności Polaków” – mówi prof. Wijaczka. Właśnie ukazała się jego książka „Czarownicom...
Anna Baron-Jaworska
Historia najnowsza | 2022-05-18
Kradzież scytyjskiego złota
Rosjanie ukradli przedmioty ze starożytnego scytyjskiego złota i inne artefakty, mające sporą wartość historyczną i kulturową,...
Procesy o czary w Polsce w XVII-XVIII wieku. Wyjątkowa pozycja na temat procesów czarownic w Polsce!