Złodziej dusz

Okładka książki Złodziej dusz Aneta Jadowska
Okładka książki Złodziej dusz
Aneta Jadowska Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Dora Wilk (tom 1) fantasy, science fiction
Dora Wilk (tom 1)
Fabryka Słów
2013-07-02
2013-07-02

SQN Charytatyw... Andrzej Betkiewicz,...
Okładka książki Kwiat paproci i inne legendy słowiańskie Paulina Hendel, Aneta Jadowska, Marta Kisiel, Marta Krajewska, Agnieszka Kulbat, Katarzyna Berenika Miszczuk, Martyna Raduchowska, Jagna Rolska, Małgorzata Starosta, Anna Szumacher
Kwiat paproci ... Paulina Hendel, Ane...

Bardzo przyzwoite fantasy/kryminał. Główna bohaterka ma zadatki na merysójkę przez to, że wszyscy naokoło ciągle podkreślają, jaka jest piękna i wyjątkowa, ale na pewno sięgnę po kolejne części.

Bardzo infantylna.. Nie mogłam doczytać do końca :/

Bardzo infantylna.. Nie mogłam doczytać do końca :/

Jest taka kosztlka z nadrukiem: codziennie budzę się piekniejsza, ale dzisiaj to juz przesadziłam.
Ja też lubie silne bohaterki, ale autorka przesadzila.
Biedny supermen, gdyby mial sie mierzyc z Dorą, musiałaby sromotnie się poddać. Ale pewnie najpierw musialby ją bzyknać, bo jest taka przeciez taka boska, ze leci na nia kazdy i kazdy chce ja bzykac.
Obrzydliwe.

Ja też lubie silne bohaterki, ale autorka przesadzila.
Obrzydliwe.

Po zaznajomieniu się z seriami z Nikitą i Witkacym postanowiłam poznać trzon do którego często są odwołania ale po.... No cóż stwierdzam, że można bez tego żyć.

Hmm... Nie jest właściwie kryminał, bardziej paranormal romance. Za to to z kryminalnym pretekstem fabularnym, żeby bohaterka miała co robić poza ciągłym rozkminianiem uczuć do anioła i diabła, i którego bardziej, i czy w ogóle.

Niewiele się spodziewałem, ale audiobook wszedł gładko i szybko, mimo że irytowało mnie, że bohaterka jest taka super, super, i to w każdym możliwym aspekcie. Pewnie pomogło że słuchałem w darmowym abonamencie. Bo jak wiadomo, za darmo to i ocet słodki.

Rzecz raczej typowo dla pań, ale może kiedyś pociągnę "heksalogię" dalej. Jeśli mi wpadnie kod z empiku. I nie będzie czegoś ciekawszego.

Na półkach: , , , , , , , ,

Kompletnie beznadziejna powieść.

Po przeczytaniu opisu na okładce dostajemy smaczek - zapowiedź o głównej bohaterce, która pracuje jako policjantka a po godzinach jako wiedźma. Kobieta przenikająca z jednego świata do drugiego, do alternatywnej Polski dla istot magicznych. Świetny wstęp, prawda? Ogromne pole do popisu, wręcz gigantyczna przestrzeń do wykorzystania i wykreowania w ten sposób naprawdę świetnej serii.

No ale tyle że nie. Wielkie nie.

Główna bohaterka, Dora Wilk, jest policjantką, która w zasadzie na samym wstępie traci robotę. Dostaje zlecenie w świecie magicznych i cała fabuła skupia się na ściganiu jakiegoś typa. Dora ma jakieś tam wizje we śnie, jakieś przypuszczenia, coś tam. Pomagają jej demon i anioł, którzy są tak beznadziejnie wykreowanymi postaciami, że to się w głowie nie mieści. Czułam, jakby pisała to jakaś napalona nastolatka, której zależy na pseudo mokrych tekstach, a nie na porządnej fabule.

Co Cię będzie irytować podczas lektury?

♦ Dora ma podobno 30 lat i podobno twarda z niej babka, w końcu policjantka - tymczasem niemal na każdym kroku zbiera jej się na płacz
♦ Do Mirona, 350-letniego demona, wiecznie zwraca się "diabełku" i wiecznie z nim flirtuje, chociaż wszędzie podkreśla, że ona nie szuka związku
♦ Do Jushuy, 350-letniego anioła, zwraca się z kolei "aniołku". Cała książka to same "diabełki", "aniołki" i inne zdrobnienia, których 30-latka mocno nadużywa
♦ Wszechobecne fleksowanie się na temat wyglądu mężczyzn. Standardowo ślicznotki w książce wyglądają jak aniołki i elfiki, a faceci mają szerokie muskularne klaty, są wysocy na dwa metry i mają lśniące włosy, kwadratowe podłużne szczęki i przepiękne oczy. Przereklamowane.
♦ W zasadzie to o jej pracy policjantki nie ma nic, bo na starcie zostaje zawieszona i morderstwo, o którym czytamy w pierwszym rozdziale idzie w zapomnienie, Dora W OGÓLE nie prowadzi tej sprawy.
♦ Scena kłótni Dory między nią a prokuratorem (czy kimś tam) kiedy na posterunku oskarżył ją o puszczanie się. Przecież to było tak ŻENUJĄCE, że się w głowie nie mieści. Naprawdę 30-latkowie mieliby dyskutować na taki temat i to w taki dziecinny sposób - na zasadzie "haha, a ty nie wiesz co to cy*ki", "a ty za to jesteś taka i taka", jeszcze brakowało klasycznego "powiem mamie".
♦ Sceny, które mają być scenami teoretycznie dla dorosłych - przypominam, że główna bohaterka ma 30 lat - są opisane jak dla typowych nastolatek, które dopiero wdrażają się w świat romantyzmu i seksualnego przyciągania.
♦ Rozwiązanie sprawy, którą Dora prowadziła w świecie dla magicznych było proste jak drut, bo Dora robiła wszystko po najmniejszej linii oporu.
♦ Tak, było też morderstwo w świecie ludzi i tak, na sam koniec był bardzo króciutki fragment, gdy Dora wpadła na posterunek i przy okazji ot tak, w minutkę rozwiązała sprawę i podała sprawcę na tacy.

Proszę nie zrozumieć mnie źle - ja wiem, że ta powieść została wydana w 2012 roku, ale to w gruncie rzeczy niczego nie tłumaczy. W tym samym roku wydano też w Polsce "Szklany Tron" czy "Cień i Kość", powieści dużo lepsze, napisane przez autorki podobne wiekiem do pani Jadowskiej. Jak widać polskie fantasy jest po prostu tandetne i nie ma co się do niego zabierać.

Kompletnie beznadziejna powieść.

Chciałam przekonać się do polskiego fantasy, niestety wyszło słabo. Potencjał był ogromny, sam pomysł o świecie równoległym ekstra. Niestety postacie i ich relacje bardzo kiepskie. Niestety po więcej tomów nie sięgnę.

Świetna historia!
Dora Wilk za dnia policjantka, w nocy zaś wiedźma z przyjacielem diabłem, musi odnaleźć socjopatę, który porywa nadprzyrodzonych wszelkiej maści. No bo, kto jak nie ona?

Wspaniale opracowane uniwersum, które zachęca by dowiedzieć się o nim więcej!
Oczywiście, że sięgnę po kolejne tomy! Polecam każdemu, kto uwielbia zagadki kryminalne, morderstwa i porwania ze szczyptą magii!

Świetna historia!

Wspaniale opracowane uniwersum, które zachęca by dowiedzieć się o nim więcej!

Chyba nie trafiliśmy w czas, ani książka, ani ja. Pomysł niezły (znany, ale lubię, więc zarzutu o wtórność nie może być),teoretycznie bohaterka też ciekawa. Ależ potencjał tkwił w rydzykowym Toruniu!

Tyle że potem już nie zagrało dużo za dużo. Nie zagrały zbyt pretensjonalne wulgaryzmy, nie zagrały interakcje między Dorą Wilk a piekielno-niebiańskim duetem, czy też policyjne stosunki. Szkoda, bo to mogłaby być niezła seria. Było jak na wiejskim festynie, na który trafiłeś na mega kacu, ale przed odkryciem tajnego stoiska z bimbrem. Drażnią zapachy, drażni muzyka, drażni otoczenie...

Chociaż, chwila, stop. Czytelniczki w wieku ok. 16 lat na bank wystawią znacznie wyższe noty. I to nie jest zarzut! Z obowiązku sięgnę po drugi tom (i ominę lektorkę, brrr).