Wędrówki Pamięci

Tłumaczenie: Irena Lewandowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Uprazdnionnyj tieatr
kalma

Wędrówki pamięci - najnowsza książka Bułata Okudżawy, pisana w latach 1989-1993 - to wzruszająca autobiograficzna opowieść, dramatyczna i liryczna zarazem, o dzieciństwie w cieniu zagłady, absurdach totalitaryzmu, idealizmie, rozpaczy i dojrzewaniu. To z czułością pisane wspomnienie o najbliższych, portret Arbatu i Moskwy, która już nie istnieje.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1997

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Grzybek | 2017-12-12
Przeczytana: 11 grudnia 2017

Z podręczników historii wiemy, że lata 20-te i 30-te w Związku Radzieckim były czasami terroru, głodu i wszechobecnej kontroli. Ale przecież toczyło się tam też zwykłe życie. Ludzie chodzili do teatrów, na spacer, a dzieci do szkoły. Dzieciństwo Bułata Okudżawy przypadło właśnie na te lata. Rodzice, aktywiści partyjni najpierw w Tbilisi, a potem w Moskwie i na Uralu. I ich syn, dla którego rzeczywistość za oknem najpierw jest fragmentem książki przygodowej - bolszewicy biją białych, potem tylko zasłyszanymi półsłówkami o kolejnych aresztowaniach, aż wreszcie staje się żywa i namacalna, kiedy aresztowany zostaje ojciec, a wkrótce potem matka.
Fascynujące są historie ludzi żyjących w tak dramatycznych czasach. Jak nie stracić w tym wszystkim wiary w sens swojego istnienia? Skoro wszystko może runąć w każdej chwili, to po co w ogóle coś robić?

allison | 2017-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2017

"Wędrówki pamięci" to wzruszająca, momentami zabawna, momentami przerażająca powieść zainspirowana losami przodków autora.
Bułat Okudżawa zaczyna od dziejów swej rodziny w XIX wieku, a kończy na latach 30. minionego stulecia, w czasach tzw. wielkiej czystki, której ofiarami padli jego rodzice i dalsi krewni.

Wszystkie wydarzenia rozgrywają się na tle wielkiej historii, na której działanie zwykli ludzie nie mają wpływu. Stają się oni ofiarami wojen, rewolucji, która pożera własne dzieci, i późniejszego terroru, najpierw leninowskiego, potem stalinowskiego.
Intrygi, aresztowania, wyroki więzienia i śmierci nie omijają nawet tych, którzy są wiernymi wyznawcami komunistycznej ideologii.

Mimo wielu przeciwności losu i ciągłego strachu, ludzie starają się układać sobie życie, kochają się, pobierają, zostają rodzicami, próbują realizować swoje nieśmiałe marzenia.
Szczególnie ciekawe okazują się perypetie dziadków i rodziców autora oraz jego własne dzieciństwo, w którym nie zabrakło...

arven1989 | 2015-12-04
Na półkach: Przeczytane, Audiobook, 52/2015.
Przeczytana: 01 grudnia 2015

Mimo młodego wieku bardzo lubię i doceniam pieśni Bułata Okudżawy. Przypadkiem trafiłam na "Wędrówki pamięci" jest to śmieszno-tragiczna gawęda autobiograficzna, portretująca po trosze system socjalistyczny. Autor opowiada o latach swego wczesnego dzieciństwa, co nie do końca do mnie przemawia. słuchało się przyjemnie, nie jestem przekonana, czy czytałoby się tak samo przyjemnie papierową wersję.

Zofiana | 2013-11-10
Przeczytana: listopad 2013

Książka wesoła, a zarazem smutna.
Traktuje o beztroskim dzieciństwie (do czasu...) autora w cieniu totalitaryzmu.