Życie Wielkiej Rzeki

Seria: Z żaglem
Wydawnictwo: Czytelnik
podróże, Ameryka Południowa
arturo

Autor, zamieszkały w Argentynie Polak zakłada się po pijaku ze znajomym lekarzem, że przepłynie na kajaku od wodospadów Iguazu do Buenos Aires. Jest to zadanie jak twierdzą miejscowi, szalone. Są lata 60., a Iguazu to nie jak dziś atrakacja turystyczna dla “grubasów” (z punktami widokowymi, drogami dojazdowymi, lotniskiem etc) tylko zagubione w środku dzikiej dżungli wodospady, o których jeszcze nie wiadomo, że są największe na świecie. Kajakarska wyprawa Ostrowskiego prowadzi przez “sto przygód” – poznaje żyjącego samotnie nad Paraną polskiego rybaka, trendowatego który uciekł z leprozorium aby obozować na wysepce na środku rzeki, grupę bandytów którzy obrabowali w Paragwaju bank, niezliczonych myśliwych i wyrzutków, których rozmaite życiowe potknięcia i wypadki pokierowały nad Paranę.

źródło opisu: http://darien.pl/klub/

źródło okładki: http://darien.pl/klub/

Maciej | 2014-03-29
Przeczytana: 29 marca 2014

Czy można pokonać kajakiem drugą co do wielkości rzekę Ameryki Południowej ? Wiktor Ostrowski pokazuje że tak ! Szaleńczy zakład posyła go wprost w objęcia Wielkiej Rzeki. Podczas swojego spływu Ostrowski opisuje niezwykłe życie które toczy się nad Iguazu i Paraną. Autor serwuje nam bardzo interesujące opisy zjawisk pogodowych oraz siły rzeki. Opowiada o tropikalnych zwierzętach i ich zwyczajach oraz przybliża nam florę selvy. Pozwala poznać ludzi których los związał z rzeką. Przybliża nam ich rzemiosło oraz kulturę ludzi rzecznych. W książce nie zabrakło również historii Argentyny oraz losów polskich osadników w tymże kraju. Przygoda Ostrowskiego nie była jednak wyłącznie sielanką, a autor nie raz stawiał czoła przeciwnościom losu i spoglądał śmierci w oczy. Książka jest bardzo inspirująca i jestem pewien, że wielu zachęci do podróżowania. Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego fana książek podróżniczych !

panna_lovegood | 2018-10-16
Przeczytana: 15 października 2018

Aby krótko opisać tę książkę, sparafrazuję cytat z popularnego ostatnio filmu polskiego i powiem tak: "Skromne, a złote". Wszystko na ten temat powiedział już Iwaszkiewicz, który książkę recenzował. Ostrowski ujmuje prostotą i brakiem pozy. Skupia się mniej na sobie, a bardziej na ludziach, których spotyka w czasie tego niesamowitego spływu. Pod tym względem jest wybornym reportażystą. Ma niezaprzeczalny dar opowiadania. Mało miejsca w jego dzielnym składanym kajaczku o imieniu "Tramp", ale Ostrowskiemu udaje się zmieścić w nim również czytelnika. Więc razem z nim spływamy jedną z największych rzek świata, Paraną, stawiamy czoła niebezpieczeństwom, cieszymy się sielanką i Przyrodą. Zapis "Przyroda" przez wielkie "P" pokazuje, jak wielki ma do niej szacunek. Mam nadzieję, że nie zostanie zapomniany ten prekursor współczesnych podróżników-pisarzy. Jego książka może i była wydana w latach 60. ale nie traci nic na aktualności. Nie może jej stracić opowieść o ludziach i o...

bandziol20 | 2014-04-23
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicze
Przeczytana: 23 kwietnia 2014

Cóż... ciekawa historia bohatera-Polaka, dziennikarza, podróżnika, który aby nie zramoleć i rozruszać nieco swoje stare kości, przyjął pewien zakład ze swoimi argentyńskimi przyjaciółmi, aby udać się w górę La Platy i dopłynąć do jej ujścia samotnie w oznaczonym terminie. Przyjaciele do ostatniej chwili mu to raczej odradzali, widząc w tym próbę niemal samobójczą, ale nasz bohater się uparł... no i dopiął swego !
Sama historia to jakby dwie części : pierwsza, nieśpieszna, to samo przybycie do źródeł La Platy, poznanie tubylców (w tym pewnego wybitnego i zaradnego polskiego rodaka), ich zwyczajów, poznawanie fantastycznych dzieł natury (wodospady Iguanacu) a także zwierząt, zwłaszcza potężnych węży.
Druga to wyścig z czasem na samotnej łódeczce a la "stary człowiek a może" ;)
Obie części (każda w osobny sposób) - ciekawe.
Wszystko napisane dobrym językiem, z humorem i wnikliwą obserwacją świata.

Artur Schodziński | 2013-12-16
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 16 grudnia 2013

Napisana w dobrym reporterskim stylu. Pięknie oddane opisy przyrody, duża dramaturgia w opisywaniu przygód. Można poczuć, że płyniemy z Autorem kajakiem. Polecam wszystkim ciekawym świata.

bozenan | 2017-01-09

Polska słynna ułańska fantazja. Autor po kilku piwach zakłada się, że popłynie Paraną na swoim gumowym, składanym kajaku. Dzięki temu dostajemy barwny opis Ameryki Południowej, podpowiedzi, jak przetrwać w warunkach ekstremalnych. I opis połowu dorado:)
To lepsze niż Cejrowski i Filias Fogg.

brasilka2 | 2013-04-16

Ukochana książka mojego dzieciństwa. Zainspirowała mnie do podróży.

Sienna | 2018-10-14
Na półkach: Przeczytane, Audiobook