Pod gołym niebem

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Roughing it
978-83-244-0015-X
podróże, XIX wiek, przygoda

Pod gołym niebem to jedna z autobiograficznych powieści Twaina, w której faktom i własnym doświadczeniom autor nadał koloryt, okraszając je obrazami z własnej wyobraźni. Fikcja splata się z realistycznymi opisami. Kopalnie srebra i złota w Nevadzie, panorama słabo zaludnionych i niemal nietkniętych przez cywilizację prerii i lasów Zachodu, mormoni w stanie Utah i Polinezyjczycy na Hawajach, rewolwerowcy, zabójcy, piraci, dziwaczni Indianie Gaszoci, wytrwali traperzy – wszystko to naszkicowane pełnym ostrego, kpiarskiego dowcipu językiem tworzy barwną i wartą lektury historię

źródło opisu: Wydawnictwo ISKRY, 2006

źródło okładki: http://www.iskry.com.pl/

stilben | 2011-02-22
Przeczytana: 20 lutego 2011

Wspomnienia niezwykłego człowieka, o szalenie bogatym życiorysie. Młody Twain wyrusza dyliżansem w trwającą siedem lat podróż. Jedzie z południa Stanów w stronę zachodniego wybrzeża. Są lata sześćdziesiąte XIX stulecia. Bohater zatrzymuje się w górach Nevady na prawdziwym dzikim zachodzie, jakim znamy z westernów. Żyje w miasteczkach opanowanych przez poszukiwaczy złota i awanturników, sam też ulega gorączce i rusza na poszukiwanie bogactwa. Z niezwykłym humorem opisuje codzienne życie i miejsca, które odwiedza. Zjadliwy, ostry humor pisarza nie oszczędza nikogo. Po równo dostaje się mormonom, desperados, poszukiwaczom złota, indianom i politykom. A najbardziej samemu autorowi, który bez skrupułów nabija się najchętniej z samego siebie.
Świetna, niezwykła podróż w dawne czasy, w którą zabiera nas wesoły, pełen dystansu do samego siebie i swoich wspomnień, pisarz.

Konkwistadorrr | 2013-11-06
Przeczytana: 1997 rok

Bardzo dawno to czytałem, nie pamiętam szczegółów, ale jeżeli ktoś lubi literaturę podróżniczo-awanturniczą (cokolwiek można tu rozumieć) to z pewnością mu się spodoba ta książka. Pamiętam, że opisy rejonów kontynentu w których znajdował się autor były naprawdę ciekawe, można poczuć jakby się faktycznie tam było. Jest to podobno lektura mocno przesiąknięta wątkami biograficznymi Twaina, ale które konkretnie to nie mam pojęcia, ponieważ jego biografii nie czytałem. Jest zachowany "klimat i atmosfera" czasu, w którym dzieje się akcja. Pamiętam, że dość długo czytałem tą książkę, ale to nie z powodu iż była nudna. Ktoś w swojej recenzji tej książki napisał, że jest tu charakterystyczny humor M. Twaina i faktycznie tak jest, z tym się zgodzę. Ciężko to opisać słowami, ale się to wyróżnia i może się to spodobać albo i nie.

Tinkerbelle | 2012-08-07
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone

Fajna, ale nie skończyłam...

MałpaZeSzaragiem | 2017-03-07
iguana | 2016-10-16
panda | 2016-08-10
Mefiozos | 2016-06-20
Znalezione w Ninatece: Twain o wartości książek

Klasyka to to, co wszyscy chcieliby przeczytać i czego nikt nie czyta, twierdził Mark Twain. A jakie książki można określić jako wartościowe? W dzisiejszym odcinku naszego audio-literackiego cyklu m.in. o ich klasyfikacji stworzonej przez tego amerykańskiego pisarza.