Wędrówki Pamięci

Okładka książki Wędrówki Pamięci Bułat Okudżawa
Okładka książki Wędrówki Pamięci
Bułat Okudżawa Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Uprazdnionnyj tieatr
Wydawnictwo Literackie
1997-01-01
1997-01-01
Irena Lewandowska

Strasznie chaotyczna.

Strasznie chaotyczna.

Z podręczników historii wiemy, że lata 20-te i 30-te w Związku Radzieckim były czasami terroru, głodu i wszechobecnej kontroli. Ale przecież toczyło się tam też zwykłe życie. Ludzie chodzili do teatrów, na spacer, a dzieci do szkoły. Dzieciństwo Bułata Okudżawy przypadło właśnie na te lata. Rodzice, aktywiści partyjni najpierw w Tbilisi, a potem w Moskwie i na Uralu. I ich syn, dla którego rzeczywistość za oknem najpierw jest fragmentem książki przygodowej - bolszewicy biją białych, potem tylko zasłyszanymi półsłówkami o kolejnych aresztowaniach, aż wreszcie staje się żywa i namacalna, kiedy aresztowany zostaje ojciec, a wkrótce potem matka.
Fascynujące są historie ludzi żyjących w tak dramatycznych czasach. Jak nie stracić w tym wszystkim wiary w sens swojego istnienia? Skoro wszystko może runąć w każdej chwili, to po co w ogóle coś robić?

"Wędrówki pamięci" to wzruszająca, momentami zabawna, momentami przerażająca powieść zainspirowana losami przodków autora.
Bułat Okudżawa zaczyna od dziejów swej rodziny w XIX wieku, a kończy na latach 30. minionego stulecia, w czasach tzw. wielkiej czystki, której ofiarami padli jego rodzice i dalsi krewni.

Wszystkie wydarzenia rozgrywają się na tle wielkiej historii, na której działanie zwykli ludzie nie mają wpływu. Stają się oni ofiarami wojen, rewolucji, która pożera własne dzieci, i późniejszego terroru, najpierw leninowskiego, potem stalinowskiego.
Intrygi, aresztowania, wyroki więzienia i śmierci nie omijają nawet tych, którzy są wiernymi wyznawcami komunistycznej ideologii.

Mimo wielu przeciwności losu i ciągłego strachu, ludzie starają się układać sobie życie, kochają się, pobierają, zostają rodzicami, próbują realizować swoje nieśmiałe marzenia.
Szczególnie ciekawe okazują się perypetie dziadków i rodziców autora oraz jego własne dzieciństwo, w którym nie zabrakło pierwszych przyjaźni, miłości, niebezpiecznych zabaw z rówieśnikami i szkolnych psikusów, nieraz srogo karanych.

Okudżawa w barwny, ujmujący sposób opisuje wygląd, przyzwyczajenia, przeżycia członków swojej rodziny, sąsiadów, nauczycieli, znajomych...
To prawdziwa galeria osobowości, wśród których są postacie szczególnie zapadające w pamięć.

W tym kontekście można "Wędrówki pamięci" potraktować jako zbiorowy portret rosyjskiego i radzieckiego społeczeństwa.
Niezwykły zmysł obserwatorski autora, jego refleksje, poczucie humoru, ironia i dygresje, a także umiejętność stopniowania napięcia powodują, że od lektury trudno się oderwać i nawet po odstawieniu książki na półkę wciąż nosi się w sobie jej treść.

Polecam powieść w formie audiobooka w rewelacyjnej interpretacji Marka Barbasiewicza.

Wszystkie wydarzenia rozgrywają się na tle wielkiej historii,...

Mimo młodego wieku bardzo lubię i doceniam pieśni Bułata Okudżawy. Przypadkiem trafiłam na "Wędrówki pamięci" jest to śmieszno-tragiczna gawęda autobiograficzna, portretująca po trosze system socjalistyczny. Autor opowiada o latach swego wczesnego dzieciństwa, co nie do końca do mnie przemawia. słuchało się przyjemnie, nie jestem przekonana, czy czytałoby się tak samo przyjemnie papierową wersję.

Książka wesoła, a zarazem smutna.
Traktuje o beztroskim dzieciństwie (do czasu...) autora w cieniu totalitaryzmu.

Książka wesoła, a zarazem smutna.
Traktuje o beztroskim dzieciństwie (do czasu...) autora w cieniu totalitaryzmu.

Polecam gorąco twórczość wielkiego Bułata Okudżawy jako barda. Natomiast nie polecam twórczości pisarskiej. Książka przygnębiająca jak nie przymierzając Związek Radziecki...

• Niedoczytane
  • Przeczytane 2016