Tajemnice Gwen Frost

Okładka książki Tajemnice Gwen Frost Jennifer Estep
Okładka książki Tajemnice Gwen Frost
Jennifer Estep Wydawnictwo: Dreams Cykl: Akademia Mitu (tom 3) fantasy, science fiction
Akademia Mitu (tom 3)
Dark Frost
Dreams
2013-07-30
2013-07-30
2012-05-29
Anna Rojkowska
fantastyka Gwen Frost dotyk tajemnice

Ciąg dalszy przygód Gwen. Dziewczynę dalej ścigają Żniwiarze, jednak chcą oni, by doprowadziła ich do zaginionego artefaktu, który pozwoli im uwolnić Lokiego.
Dziewczyna nie ma pojęcia o co im chodzi, ale na światło dzienne wypływają kolejne rodzinne sekrety.
Czeka ją walka na śmierć i życie.

Czeka ją walka na śmierć i życie.

Książka jest ogólnie ciekawa, naprawdę wciągająca. Były momenty w których pękałam ze śmiechu (np. gdy Wiktor nazwał Nyks czupiradłem),czy też gdy łzy napływały mi do oczu (śmierć Nott). Ale jest jedna rzecz, która w tej książce - i ogólnie w całym cyklu - mnie denerwowała. A mianowicie ciągłe opisy tych samych miejsc, powtarzanie rzeczy, które czytelnik już zna na pamięć. Nie chodzi mi oczywiście o wspominanie mamy Gwen i obwinianie się za jej śmierć. Może mam tylko takie wrażenie, ale ciągle czytałam np. opis Biblioteki Antycznej, czy budowy całej Akademii Mitu. To że wszędzie porozmieszczane są przeraźliwe gargulce i posągi. To jak wyglądał każdy budynek (materiał, kolor). Nie wiem, może jestem przewrażliwiona na punkcie czytania czegoś po raz enty. Ale i tak książka dostaje ode mnie 8/10 gwiazdek. W końcu coś nowego, a nie ciągle wierne kopie Zmierzchu, wampiry, wilkołaki...

"Tajemnice Gwen Frost" to trzecia część serii o Cygance w Akademii Mitu. Jest to przełomowy tom, pełen dramatyzmu i zaskakujących zwrotów akcji. Klimat staje się mroczniejszy, nie ma już tej beztroski, dominującej na początku poprzednich historii. Świat Gwen i jej przyjaciół zmienia się bezpowrotnie. Przypomina mi to zabieg fabularny w IV tomie Harry'ego Pottera, kiedy to nagle został zburzony schemat ,co wpłynęło na zupełnie inny nastrój opowieści .
Autorka tym razem hołdowała zasadzie Hitchcocka, w myśl której na początku dzieła powinno być "trzęsienie ziemi", a potem akcja staje się jeszcze bardziej emocjonująca. Początek utworu to atak żniwiarzy na nastolatków z Akademii Mitu . Ginie wielu młodych ludzi. Wśród szkolnych kolegów Gwen znajduje się morderca. Czy zdoła rozpoznać wroga w odpowiednim czasie ?To nie jedyne wyzwanie, któremu Cyganka powinna sprostać. Musi odnaleźć i ukryć starożytny sztylet, zanim zrobią to żniwiarze. Inaczej uwolniony zostanie bóg chaosu i zniszczenia, Loki.
Nastolatka ma również problemy drobniejszego kalibru. Sytuacja z Loganem dalej jest niejasna, Daphne zaczyna zachowywać się dziwnie a w jej życiu ponownie pojawia się zaprzyjaźniony fenrir. Czy w odnalezionym pamiętniku matki znajdzie klucz do rozwiązania swoich problemów ?
W tej części poruszone są dość ważkie kwestie. Nie sposób czytać pewnych rozdziałów bez smutku i wzruszenia. Po raz pierwszy tak wyraźnie odczuwa się powagę sytuacji. Świat, któremu grozi niebezpieczeństwo, w którym umierają niewinni kontra młodziutka dziewczyna, z olbrzymią odpowiedzialnością za to wszystko. Czy Gwen znajdzie w sobie siłę i wyjdzie z sytuacji obronną ręką?
W powieści opisany jest nowy rodzaj sił magicznych. Dodaje to intrygującego klimatu i czyni fabułę ciekawszą. Tym razem autorka stworzyła bardziej zawiłą intrygę, a emocjonujące wydarzenia rozgrywają się od pierwszych stron książki aż do ostatnich.
Język jest poprawny, chociaż oczywiście Jennifer Estep nie jest mistrzynią pięknych metafor czy błyskotliwych dialogów i wspaniałych opisów. Atutem jest pewna ewolucja postaci, zwłaszcza głównej bohaterki. Wyraźnie widać zmianę w osobowości nastolatki, przy czym nie jest to gwałtowna metamorfoza, ale bardziej prawdopodobny psychologicznie proces.
Muszę jednak podkreślić coś ,co nie wydaje mi się przypadkiem. Fabuła "Tajemnic Gwen Frost" ma wyjątkowo dużo zapożyczeń z "Harry'ego Pottera i Czary Ognia", zwłaszcza punkt kulminacyjny wydaje się inspirowany twórczością Rowling. Cóż, jak pożyczać motywy ,to od tych najlepszych ;)
Pomimo mankamentów warsztatowych i podobieństw do innych powieści młodzieżowych trzecia część Akademii Mitów jest zdecydowanie lepsza od swoich poprzedniczek. Po raz pierwszy prosty schemat fabularny się komplikuje, wydarzenia w książce stają się nieprzewidywalne i wywołują duże emocje . Autorce udało się wykreować też pewien bardzo wzruszający wątek. Kilku bohaterów zaczęło intrygować i zaskakiwać.
Jeżeli lubicie serię o niezwykłej Cygance na pewno nie będziecie zawiedzeni trzecią odsłoną jej przygód. Polecam wszystkim miłośnikom gatunku romans paranormalny .

Wspaniała, wciągająca książka. Zawsze wyobrażam sobie siebie na miejscu Gwen :)

Wspaniała, wciągająca książka. Zawsze wyobrażam sobie siebie na miejscu Gwen :)

"Tajemnice Gwen Frost" to do tej pory zdecydowanie najlepsza część "Akademii mitu". Przeczytałam ją jednym tchem i niemal natychmiast sięgnęłam po kontynuację. Historia Gwen całkowicie mną zawładnęła i zafascynowała. Pokonanie złego boga i skomplikowana miłość to tylko dwa z wielu wątków książki.
Gwen wraz z przyjaciółmi spaceruje po muzealnym "Koloseum Kriosa", kiedy nagle do budynku wdzierają się żniwiarze. Paczce szczęśliwie udaje się wydostać z tarapatów, ale nie bez szwanku. Przez wiele kolejnych rozdziałów towarzyszy im ból w sercu z powodu tragicznej śmierci kolegów i koleżanek. Pojawia się wiele tajemnic, wiele się rozwiązuje. Ale jedno jest pewne: fabuła wypełniona jest tajemniczością i napięciem.
Po przeczytaniu łatwo jest jednak znaleźć drażniący minus, a mianowicie "literówki" i przypadkowe powtórzenia. Nie jest ich wiele, ale naprawdę potrafią być irytujące. Poza tym moje ogólne wrażenie jest jak najbardziej pozytywne. Wiele drastycznych momentów nie raz doprowadzało mnie do łez. Zapewne miała w tym udział pierwszoosobowa narracja, która trafia do głębi czytelnika.
Część zasługuje na wysoką ocenę. Może nie stała się takim bestsellerem jak "Harry Potter", ale uważam że jest naprawdę warta przeczytania.

Książka jest bardzo fajna ale nie rozumiem jej tytułu "Tajemnice Gwen Frost". Czemu tajemnice?Ona co jedyne ukrywała to jak może odszukać zaginione rzeczy.Uważam że autorka trochę przesadziła z jej darem.Pod koniec książki będzie bardzo silna,silniejsza niż wszyscy.Wiec uważam że psychometria jest jedną z najsilniejszych darów od bogów.Ogólnie była silna a teraz....Dosłownie przesadzili.Ale no cóż oprócz tego książka jest warta przeczytania.

Lepsza od poprzedniej części ,ponieważ nie jest w niej tak dużo przypomnień o akcji z poprzednich części. Znowu niestety jest książką przewidywalną. Jednym z wielkich plusów tej książki to wątek związany z Nott.

W Akademii Mitu wszyscy znają mnie jako Gwen Frost, Cygankę, która dzięki psychometrii jest w wstanie znaleźć zgubę i która chodzi z Loganem Quinnem, najbardziej atrakcyjnym chłopakiem w szkole. Gorąco pragną mnie zabić żniwiarze chaosu. Żniwiarze to wcielone zło. Zamordowali moją mamę. Dlaczego uwzięli się jeszcze na mnie? Okazuje się, że mama przed śmiercią schowała sztylet z Helheimu, artefakt obdarzony wielką mocą, a oni daliby wszystko, żeby go zdobyć. Wydaje im się, że znam miejsce jego ukrycia – tymczasem to nieprawda i moja magia nie przydaje się do poszukiwań. Wiem jedno: żniwiarze mi nie darują. Czeka mnie walka o życie.

Patrząc na te wszystkie pozytywne opinie, aż samą mnie dziwi moja stosunkowo krytyczna ocena tejże książki. Może to niespełnione oczekiwania, a może po prostu poziom spada z każdej kolejnej części.
Sama osobiście zastanowię się sto razy zanim sięgnę po kontynuację.

Sama osobiście zastanowię się sto razy zanim sięgnę po kontynuację.

Kolejna seria przygód niepokornej Gwen przesycona miłością i Nike.

Kolejna seria przygód niepokornej Gwen przesycona miłością i Nike.