Klątwa opali

Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Cykl: Kroniki Tortallu (tom 1)
Wydawnictwo: Jaguar
Beka Cooper. Terrier. A Tortall Legend
kroniki tortallu
raven

Po raz pierwszy w Polsce książki osadzone w świecie Tortallu, jednym z najbardziej popularnych uniwersów fantasy, stworzonym przez wielokrotnie nagradzaną autorkę powieści młodzieżowych, Tamorę Pierce. Becca Cooper wychowała się w najbiedniejszej części miasta, z dala od pałaców i posiadłości możnych, w towarzystwie łajdaków i złodziei. Wrodzona nieśmiałość sprawiła, że dziewczyna nie miała...

Becca Cooper wychowała się w najbiedniejszej części miasta, z dala od pałaców i posiadłości możnych, w towarzystwie łajdaków i złodziei. Wrodzona nieśmiałość sprawiła, że dziewczyna nie miała wielu przyjaciół. Miała za to odwagę. Być może za dużo odwagi.
Teraz Becca ma szesnaście lat i jest szczenięciem w Wieczornej Straży, formacji, która pilnuje porządku na ulicach miasta. Po zapadnięciu zmroku, u boku dwojga doświadczonych strażników, Becca patroluje zakazane zaułki w dzielnicy biedoty. Pod czarną tuniką skrywa nieśmiałość i niezwykłe zdolności, które pozwalają jej słyszeć duchy zmarłych. Któregoś dnia wpada na trop intrygi, która może przerosnąć nawet jej nauczycieli. W mieście grasuje bezwzględny morderca. Jego ofiarami padają bezimienni, ubodzy mieszkańcy slumsów, ludzie, o których dobrze urodzeni woleliby w ogóle nie wiedzieć. Żeby Becca mogła podążyć tropem zabójcy, najpierw musi przekonać do sprawy nie tylko Wieczorną Straż, ale również najbardziej niebezpiecznych łotrów - nieoficjalnych władców całego Niższego Miasta.

W rozbudowanym i wielokulturowym świecie Tortallu rozgrywa się pięć serii traktujących o kolejnych pokoleniach silnych, inteligentnych i pewnych siebie kobiet. W tym roku Tamora Pierce została uhonorowana nagrodą Margaret A. Edwards za dwie z nich, za tetralogie "Song of the Lioness" oraz "Protector of the Small".

źródło opisu: Wydawnictwo Jaguar, 2013

źródło okładki: http://wydawnictwo-jaguar.pl/

Alex Ritter | 2015-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2015

Rewelacja. "Klątwa opali" jest, to połączenie kryminału z fantastyką. Bardzo szybko się ją czyta. Jest napisana w formie pamiętnika, czyli tak jak lubię.
Główną bohaterką jest młoda Becca, Sczenię. W Tortallu Psy zajmują się przestrzeganiem prawa (policja), a Cooper uczy się swojego zawodu pod opieką najlepszych Tunstalla i Goodwin. Nie jest jednak zwykłym Szczenięciem, bo: widzi duchy zmarłych, które dosiadają gołębi; rozmawia z pyłowymi krętami; ma niezwykłego kota; przyjaźni się ze Szczurami. Można pomyśleć, że to wszystko przeszkadzałoby jej w pracy, a jest wręcz przeciwnie.
Becca zostaje od razu rzucona na głęboką wodę. Musi dopaść Węża Cienia i Krzywonogiego.

lkkolo | 2013-07-21
Przeczytana: 19 lipca 2013

Rewelacja. Książka w której nic nie jest tak oczywiste i często nie można odkryć nadchodzących zdarzeń. Wciąga od pierwszej strony i wypuszcza dopiero na ostatniej!
Opisane są w niej losy nastoletniej Rebeccy Cooper, która właśnie rozpoczyna prace Gwardzisty - Psa, a właściwie dopiero Szczenięcia, w mieście w którym obrońcy prawa nie są zbyt poważani, a na ulicach żądzą Szczury - przestępcy. Powszechnie uznawaną władzę ma nie tylko Jaśnie Pan, ale także Łotr który rządzi przestępczym światkiem.
Nikt tak naprawdę nie dba o los biednych i niezdolnych do obrony ludzi, a przede wszystkim dzieci, które często są sprzedawane do niewoli.
W tej czarnej scenerii rozgrywa się dramat rodziców, którym ktoś porywa dzieci dla okupu, podpisując się jako Wąż Cienia. Ktoś inny morduje robotników, których najpierw zmusza do wydobywania tajemniczych kamieni.
Becce rozwiązaniu zagadek pomagają Ptaszki i to nie tylko ludzcy informatorzy ale też gołębie noszące dusze zmarłych i kręty...
Po prostu trzeba...

Świat,język,zwyczaje,polityka,ludzie zawarci na 491 stronach od pierwszej chwili,pierwszego zdania nie przypadli mi do gustu.
Męczą mnie dziwaczne nazwy miejsc,osób,te wyśrubowane nadęte przydomki,stąd moja pewność,że ja i Becca nie przypadniemy sobie do gusty.
Jednak główna bohaterka o silnym charakterze,nieśmiałości małego kociątka,wytrwałości i sile niedźwiedzia grizzly przekonała mnie,że nawet niesmaczne kąski,można przełknąć jeśli się jest naprawdę głodnym.

Niższe Miasto jest miejsce nader niebezpiecznym,błotnistym,pełnym ponurych zaułków.
Niższe Miasto to podwórko Beccy z dzieciństwa,kąty znane nawet po ciemku.
Gołębie noszące dusze zmarłych,pyłowe kręty na skrzyżowaniach dróg unoszące kurz i nie tylko,niezwykły kot o nieziemskich fioletowych oczach nieodstępujący na krok nowego Szczenięcia w Gwardii Starościńskiej - Beccę Cooper.
Handlarze niewolników,Dwór Łotra,rabusie,złodzieje i drobni kieszonkowce...
W tym świcie gdzie każde wieczorne wyjście może się skończy...

kasandra_85 | 2013-05-27
Przeczytana: maj 2013

Wonderlandofbooks | 2014-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Becca Cooper wychowała się w Niższym Mieście - najbiedniejszej części miasta. Kiedy miała osiem lat rozwiązała swoją pierwszą sprawę, więc gdy zamieszkała w domu starosty wraz z umierającą matką i rodzeństwem zamarzyła o pracy, jako Pies. ( Psy to funkcjonariusze Gwardii Starościńskiej, która zajmuję się utrzymaniem porządku w stolicy królestwa - Tortallu ). Jako stażysta w Gwardii, czyli Szczenie zostaję przydzielona do dwójki najlepszych gwardzistów - Tunstall i Goodwin. Oboje dostają pod opiekę Szczenie po raz pierwszy i nie mogą uwierzyć w swoje nieszczęście.

Szesnastoletnia Becca wychowany w Niższym Mieście, a później u Jaśnie Pana Gershoma ma większe szanse na przeżycie pierwszych lat służby. Walczy dużo lepiej od rówieśników i jest nieprzeciętnie sprytna, ale jest bardzo nieśmiała wobec wyżej przełożonych.

Dziewczyna ma też dary, które jej pomagają w pracy. Potrafi rozmawiać z duchami, które podróżują w gołębiach, z pyłowymi kretami (istoty powierza i ducha, bezustanne...

avis | 2016-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2016
Rachel3 | 2016-02-05

Czytałam już dość dawno temu, jeszcze zanim założyłam konto na lubimyczytać... Więc owszem, kolejna książka przeniesiona z innego serwisu. Nie pamiętam za wiele z fabuły, poza tym, że mi się podobała. Czytając opis spodziewałam się jakiejś Mary Sue, a bohaterka była nawet fajna. Intryga też poprowadzona bardzo dobrze.

To, co mi się nie podobało, to był bodajże prolog, scenka z dalekimi potomkami głównej bohaterki. Jakoś tego typu zabiegów po prostu nie lubię... Wolę wyobrażać sobie postacie z książek jako wiecznie żywe (oczywiście poza przypadkami, kiedy autor postanowi uśmiercić je w fabule), niż zastanawiać się nad tym, że przecież ostatecznie też muszą umrzeć ze starości czy z innych przyczyn, że mogą mieć dalekich potomków, których życia nie zawsze muszą być różowe... Poza tym, przy okazji dostał się czytelnikowi spoiler.

Niemniej jednak ta scena to szczegół i bez przeszkód można ją pominąć - a fabuła właściwa zdecydowanie warta zapoznania się.

Nika | 2013-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Na początku nie rozumiałam zbytnio co się dzieje przez słownictwo używane w książce. Na szczęście na końcu jest słowniczek, w którym są wytłumaczone wszystkie skróty oraz nazwy używane przez Beccę. Książka jest napisana jako dziennik, co bardzo mi się podoba, ponieważ wiemy tylko tyle ile wie bohater, a reszty dowiadujemy się w miarę czytania. Książka bardzo wciąga. Fabuła jest złożona, ale wszystkie zawiłe wątki wyjaśniają się same poprzez przebieg zdarzeń. Moim zdaniem tą książkę można zaliczyć do wielu gatunków. Na pewno do fantasy i akcji, ale także do kryminałów i częściowo do romansów. Powieść szybko się czyta i jest bardzo ciekawa. Jest miłą odmianą od typowych powieści fantasy.
Polecam!

Anna-mojeksiążki | 2014-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2014

„Klątwa opali” otwiera cykl „Kroniki Tortallu” autorstwa Tamory Pierce. Książka kusiła mnie od dawna i w końcu, podczas ferii moich dzieci, zabrałam się za nią. Miałam spokój i czas dla siebie, a książka pochłonęła mnie bez reszty. Bardzo się cieszę, że już jest kolejny tom i będę mogła kontynuować moją znajomość z Rebeccą.

Rebecca Cooper to bowiem główna bohaterka „Klątwy opali”. Wychowana w biednej rodzinie, na którą składała się czwórka rodzeństwa i matka, nie miała lekko. Rodzina została przygarnięta i wzięta pod skrzydła pana Gershoma. Jej siostry zajmowały się kobiecymi zajęciami, a Beccę zawsze interesowały te bardziej męskie. W wieku 16 lat spełniło się jej marzenie i została przyjęta do Gwardii Starościńskiej, strzegącej porządku w Corus, gdzie zgłębiała fach Psa jako Szczenię, u boku dwóch doświadczonych Psów. Z nimi przemierzała ulice Niższego Miasta, gdzie uczyła się zawodu oraz pracowała nad swoim charakterem. Praca w tym miejscu do bezpiecznych nie należała, lecz dla...

Fuzja | 2013-10-21

www.paradoks.net.pl | www.czytajzfantazja.blogspot.com

Na jednym ze skrzydełek okładki pierwszej powieści z serii Kroniki Tortallu Klątwa opali Tamory Pierce, widnieje nota o autorce, z której można wyczytać, że według niej to czego brakuje w literaturze fantastycznej to silne i wojownicze kobiety. Wydaje się więc, że wyżej wymieniony cykl powstał właśnie po to by zmienić ten stan rzeczy. Jednak wciąż główkuję, gdzie owy brak jest tak wyraźnie zauważalny, gdyż według mnie literacka fantastyka jest w równym stopniu bogata w silnych bohaterów, jak i bohaterki – wystarczy spojrzeć na powieści R.E. Feista by się o tym przekonać. Jednak chęci tworzenia dobrych powieści nie trzeba tłumaczyć. Inaczej sprawa się ma z książkami przeciętnymi, a taka według mnie jest Klątwa opali.

Młodziutka Becca Cooper jest nowym nabytkiem legendarnej Gwardii Starościńskiej, formacji strzegącej porządku w Corus. Wraz z dwoma starymi wyjadaczami – Psami (jak zwykło się nazywać członków Gwardii)...